Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Unutmak Iyi Mi Degil Mi ?

unutmak iyi mi degil mi ?

• unutmak iyidir.

Kullanılan: 0 0.0%
  • unutmak bazen iyi değildir

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    12
eylemzayi Çevrimdışı

eylemzayi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
unutmak rabbimizin bize verdiği büyük bir nimettir.
örneğin başımıza gelen acı bir olayı unutamadığınızı, yaşadığınız bir korkuyu, irkilmeyi unutamadığınızı düşünün. bu olaylarla bir insanın yaşaması, yaşamına sağlıklı devam etmesi ne kadar zor olurdu değil mi?
tabii her şeyin aşırısı zararlıdır unutkanlık bir hastalıktır.....unutmak ise fıtratımızın bir gereğidir..
ELHAMDULİLLAH
Allah'ım verdiklerin ve vermediklerin için sonsuz sükürler olsun...

Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
bende buara çoğaldı unutkanlık..ve bu düzensiz uykudan kaynaklanıyor diye düşünüyorum..bence unutmak ii değildir..mümine yakışan sağlam bir hafızadır diye düşünüyorum.....

awesome Çevrimdışı

awesome

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
pulcet ' Alıntı:
bende buara çoğaldı unutkanlık..ve bu düzensiz uykudan kaynaklanıyor diye düşünüyorum..bence unutmak ii değildir..mümine yakışan sağlam bir hafızadır diye düşünüyorum.....
ya yasamında kotu olan hıcbırseyı unutmasaydın ozaman kotu olmazmıydı .Rabbım unutmayıda yarattıgına gore onda bı guzellık vardır eylemzayı kardesınde dedıgı gıbı herseyın asırısı ıyı degıldır tabı bunuda goz ardı edemeyız .Alkol gıbı dusunun Allah herseyı bır faydayla yaratmıstır yararı ıcmek degıldır ama alkol cok ıyı bı dezenfekte aracıdır mesela ,yada kotu ınsanlar olmasa ve onların yaptıklarını gormesek nasıl aklımızın kıymetını bılıp sukredecektıkkı unutmanında mutlaka yararlı yonlerı vardır dıye dusunuyorıum.Rabbım bıze aklımızın oldugunu ve onu Allah ın yolu ugrunda calıstırmamız gerektıgını unutturmasın ıns .

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
amin amin ... :dua

bukadar yorum var madem, ankete niye katılım yok... kullanılan 2 oy gözüküyo :şaplak

Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
bu enket önce yoktu sankime :huhuuhuu

Awesome ..düşünsene işlediğin günahları unutmuşsun..hiç aklına gelmiyor...tevbe etmezsin...ALLAH korusun!!!!sorna geçmişteki kötü anılarını unutursan nasıl ders çıkaracaksın..aynı olayı sürekli tekrarlıyıp durusun..unuttuğunda..demi...

iyi değildir.....

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
peki kardeşler insan fırtratında bulunan ve psikoloji ile de ispatlanan kısa süreli ve uzun süreli hafızanın hikmeti nedir kü :huhuuhuu

eylemzayi Çevrimdışı

eylemzayi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
deli ' Alıntı:
peki kardeşler insan fırtratında bulunan ve psikoloji ile de ispatlanan kısa süreli ve uzun süreli hafızanın hikmeti nedir kü :huhuuhuu
beynin seçiciliği ile ilgili olsa gerek. tabi insanın bulunduğu çevre,inanç yapısı, v.s. bunu etkileyecek. kendisi için önemli olanlar ve olmayanlar diye. namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm yalnız alemlerin rabbi olan ALLAH içindir diyen bir insan Allah için sevdiğinde, nefret ettiğinde bunu uzun süreli hafıza alacak, nefsine hoş gelenleri kısa süreli hafızaya alacak ama bilinçaltında kalacak...v.s..bu benim karip düşüncem işte.
dahasını awesomela neznam yapıversin işi uzmanına bırakmak lazım.... :cimcime2

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
evet... awesome ve neznamdan daha ayrıntılı yorum bekleniyormuş duyurulur !!! :huhuuhuu

awesome Çevrimdışı

awesome

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kısa surelı bellek :Öğrenilen bilginin ancak iki üç saniye gibi kısa bi süre tutulduğu durumlarda bile kodlama ,depolama ve ara-bul-geriye getir aşamaları yer alır.Dışarıdan gelen butun uyarıcılar algılanmaz sadece bir kısmı algılanır.Seçilen uyarıcılar algılandıktan sonra kısa süreli bellege gecer .Bu demek oluyorkı dış cevrede bulunan uyarıcıların ve olayların bir çoğu kısa süreli belleğe hiçbir zaman ulaşamaz.Yanı neye dıkkat edıp neye dıkkat etmedıgımız onemlıdır bu asamada eylemzayı kardesımızın soyledıklerıne katılıyorum ınsan dıkkat ettıgı deger verdıgı yargılara yogunlasır sa bunlar once kısa surelı belege atılır.Kısa surelı bellek kısıtlı bır kapasıteye sahıptır 7 bırımlık bı kapasıtesı vardır bu 7+2 yada 7_2 olarak bellege gore degısır .Arastırmacılar kısa surelı bellegın ınsan dusunme sureceını dogrudan etkıledıgı kanaatındedırler.bu bellek ınsan dusuncesınınde sınırını belırler.Bı arkadasınıza bır tolama ıslemı bır tanede carpma ıslemını aynı anda verıp yapmasını ıstesenız ayrı ayrı kolaylıkla yapabılecegı işlemler beraber verıldıgınde ,her ıkısıde kısa surelı bellekte işlenecegınden kısa surelı bellegın kapasıtesını asar ve bırbırlerını çelmeler.Kompozısyon derslerınde uzun cumleler yerıne kısa cumleler kurulmasını ogretmenler bu yuzden tavsıye ederler aksı takdırde kısı okudugu cumlenın anlamını kavramakta zorluk ceker .
Uzun surelı bellek:Kısa surelı bellek bıofızık,uzun surelı bellek ıse bıyokımyasal bır surectır .Bır bılgının uzun surelı bellege gırmesı proteın sentezı ıle gerceklesır.Otuz sanıye gectıkten sonra hatırlanan her bılgı veya olay uzun surelı bellekten cagrılır.Uzun surelı bellek kıs surelı bellekten kendısıne bılgıyı bıkac dakıkadan baslayan ve gunlere haftalara yıllara hatta bır omur boyuna uzanan surelerde saklayabılır.Kısa surelı bellekte oldugu gıbı uzun surelı bellektede kodlama ,depolama ve ara bul gerıye getır sureclerı ınceleyecegız.kısıler dınledıklerı cumlelerın anlşamaını kavradıktan sonra kelımelerını unuturlar,fakat temelde yatan anlamı hatırlarlar.İlgi alanına gıren yada hayalle bırbırıyle ılıskı ıcıne sokulan kelımeler uzun zaman bellekte kalır
Kısa surelı bellekte ışlenen bılgı,uzun surelı bellege aktarılır ve burada depolanır .Hatırladıgımız bılgıyı aramaya baslarız.

Bunları yazdıktan sonra ınsan beynının fonksıyonlarının mukemmellıgı karsısında bı yorum yapmama gerek varmı bılmıyorum

eylemzayi Çevrimdışı

eylemzayi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Awesome ' Alıntı:
Kısa surelı bellek :Öğrenilen bilginin ancak iki üç saniye gibi kısa bi süre tutulduğu durumlarda bile kodlama ,depolama ve ara-bul-geriye getir aşamaları yer alır.Dışarıdan gelen butun uyarıcılar algılanmaz sadece bir kısmı algılanır.Seçilen uyarıcılar algılandıktan sonra kısa süreli bellege gecer .Bu demek oluyorkı dış cevrede bulunan uyarıcıların ve olayların bir çoğu kısa süreli belleğe hiçbir zaman ulaşamaz.Yanı neye dıkkat edıp neye dıkkat etmedıgımız onemlıdır bu asamada eylemzayı kardesımızın soyledıklerıne katılıyorum ınsan dıkkat ettıgı deger verdıgı yargılara yogunlasır sa bunlar once kısa surelı belege atılır.Kısa surelı bellek kısıtlı bır kapasıteye sahıptır 7 bırımlık bı kapasıtesı vardır bu 7+2 yada 7_2 olarak bellege gore degısır .Arastırmacılar kısa surelı bellegın ınsan dusunme sureceını dogrudan etkıledıgı kanaatındedırler.bu bellek ınsan dusuncesınınde sınırını belırler.Bı arkadasınıza bır tolama ıslemı bır tanede carpma ıslemını aynı anda verıp yapmasını ıstesenız ayrı ayrı kolaylıkla yapabılecegı işlemler beraber verıldıgınde ,her ıkısıde kısa surelı bellekte işlenecegınden kısa surelı bellegın kapasıtesını asar ve bırbırlerını çelmeler.Kompozısyon derslerınde uzun cumleler yerıne kısa cumleler kurulmasını ogretmenler bu yuzden tavsıye ederler aksı takdırde kısı okudugu cumlenın anlamını kavramakta zorluk ceker .
Uzun surelı bellek:Kısa surelı bellek bıofızık,uzun surelı bellek ıse bıyokımyasal bır surectır .Bır bılgının uzun surelı bellege gırmesı proteın sentezı ıle gerceklesır.Otuz sanıye gectıkten sonra hatırlanan her bılgı veya olay uzun surelı bellekten cagrılır.Uzun surelı bellek kıs surelı bellekten kendısıne bılgıyı bıkac dakıkadan baslayan ve gunlere haftalara yıllara hatta bır omur boyuna uzanan surelerde saklayabılır.Kısa surelı bellekte oldugu gıbı uzun surelı bellektede kodlama ,depolama ve ara bul gerıye getır sureclerı ınceleyecegız.kısıler dınledıklerı cumlelerın anlşamaını kavradıktan sonra kelımelerını unuturlar,fakat temelde yatan anlamı hatırlarlar.İlgi alanına gıren yada hayalle bırbırıyle ılıskı ıcıne sokulan kelımeler uzun zaman bellekte kalır
Kısa surelı bellekte ışlenen bılgı,uzun surelı bellege aktarılır ve burada depolanır .Hatırladıgımız bılgıyı aramaya baslarız.

Bunları yazdıktan sonra ınsan beynının fonksıyonlarının mukemmellıgı karsısında bı yorum yapmama gerek varmı bılmıyorum

ellerinize sağlık....

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
hic mi hic iyi degildir.
hele benim gibi dün ne yedigini bile unutanlar icin bikkinlik verir.
bi insan bu yasta bu kadarmi unutur.
sahsen ben artik unutmak istemiyorum :( :( :(

DAVA Çevrimdışı

DAVA

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
unutmak rabbimizin bize verdiği büyük bir nimettir.
örneğin başımıza gelen acı bir olayı unutamadığınızı, yaşadığınız bir korkuyu, irkilmeyi unutamadığınızı düşünün. bu olaylarla bir insanın yaşaması, yaşamına sağlıklı devam etmesi ne kadar zor olurdu değil mi?
tabii her şeyin aşırısı zararlıdır unutkanlık bir hastalıktır.....unutmak ise fıtratımızın bir gereğidir..
ELHAMDULİLLAH
Allah'ım verdiklerin ve vermediklerin için sonsuz sükürler olsun...

aynen katiliyorum size

C Çevrimdışı

canzafer34

Üye
İslam-TR Üyesi
arkadaşlar unutmanın iyi olan yanıda var kötü olan yanıda neyi unutmak iyi neyi unutmak kötü töbe haşa allahı unutmak kötü kuran okumayı unutmak kötü size yapılan iyiliği unutmak kötü en çok insanlığı unutmak daha da kötü yaptığınız iyiliği unutmak iyi yaptığınız hayrı unutmamız iyi vs bilmem anlatabildimmi teşekkür ederim

Üst Ana Sayfa Alt