Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

UNUTTURULAN'lar ..........VE ......yerine geçenler

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Başlıktan anlaşılamayabilir. Kısaca izah edeyim.
Uzunca zamandır birçok söz, deyim, davranış, düşünce nin; aslında, islam(tevhid) in unutturularak islamın hayatımızdan çıkması/çıkarılması na sebep olan şeyler olduğunu hissettim. Bunların kasıtlı mı yoksa rastlantısal mı olduğu konusunda bir yargıya varamadım. Ama tahminim kasıtlı olarak böyle bir sürecin bulunduğudur. Bunları bir yere not almayı hep düşündüm . ama nedense yapmadım.
Bu konuda yakaladığım örnekler çok ilginç geldi bana. İslamın emrettiği şeylerin unutulması için yerlerine başka şeylerin konması sanki bir kaide imiş gibi geldi bana. Örnekler geldikçe bu daha da belirginleşecektir inşallah.
Burda başlayalım inşallah. Biraz beyin jimnastiği olur.

Selamünaleyküm ------merhaba, günaydın, nasılsın,naber vs
Hapşuranın elhamdülillah , hapşurana yerkamükeallah--------------çok yaşa, sen de gör
Sabah namazını cemaatle kılmak-----------(andımız kalkmadan önceki halini kastediyorum )okullarda sabah ders öncesi toplanıp yapılan şeyler
Gece yatmadan önce dua-----------------------------sevgili günlüğe bişeyler yazmak
Gece yatakta rabbini zikretmek------------------------Koyun saymak (sübhanallah ne salakça)
Her zaman bizi gören bir rab olduğunu hissetmek--------------------öğretmenin arkasındaki adamın bize baktığını sanmak
Büyüklerin küçüklere islami kıssalar anlatması------------------------------binbir gece masalları, donkişotlar vs.
Kuranı Kerim okumak-------------------------kitap, gazete, şiir, hikaye, roman, vs
Kuranı kerim dinlemek------------------------müzik, şarkı, ilahiler
Arapça----------------------Türkçe ve ardından ingilizce
İslami kıssalar, Siyer vs-------------------Roman, hikaye, masal , Film, sinema, diziler

Aklıma geldikçe başka örneklerimde olacak inşallah. Sizlerin de katılmasını bekliyorum.
İslam , insan fıtratının ihtiyaçlarını doyuracak şeyler ile dolu. Ve bu davranışları çekip aldığınızda yerlerine yeni birşeyler koymak zorunda kalıyorsunuz.

Örnek bulmak da aslında çok kolay. Herhangi bir davranış veya sözünüzü ele alıp, islama göre bu nasıl olmalıydı dediğinizde bir anda buluyorsunuz neyin ne ile yer değiştirdiğini

İkrime Çevrimdışı

İkrime

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
TEVEKKÜL ------------------------------DEVLET MEMURLUĞU-SİGORTALI İŞ

Abdussamed Seyhani Çevrimdışı

Abdussamed Seyhani

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Çoğu İnsan Selamun Aleykum diyor ama anlamının ne olduğunu dahi bilmiyor Kabadayılık/Ortama uymak için bu sözcüğü Kullanıyor .. Ateistler, Komünistler dahi Selamun aleykum diyor...

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kuran ve sünnetten öğüt almak --> huraflerden ders çıkarmak

Allah'a iman ve kulluk --> Paraya ve nefse kulluk

Allahı zikir ve tefekkür --> sıgara içip rahatlamak

Huşuyu namazda aramak --> Müzik ruhun gıdasıdır

Gayemiz Allah'a kulluk --> Amaç mutlu olmak

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Darda olana maddi destek ---------krediler, kredi kartlari
Sadaka, zekat-------stk lara sms
Ahirette hesaba cekilme korkusu----------yakalanmadikca kanuna uymak sart degil

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Insaallah xxxxxx --------------》Insallahla masallahla bu işler olmaz

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Xxxxxx --------------》Bye bye. Çuz, gorusuruz, kendine iyi bak

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Din kardeşliği, ümmet bilinci ----------------------------->>ülkeler ve ülke sınırları, milliyetler, kavimcilik, şuculuk buculuk

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Gerçek islam --> Ilımlı islam

Üst Ana Sayfa Alt