Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Uydurma Hadisleri "Mânası Doğru" Diyerek Savunanlara Nasıl Cevap Vermeliyiz?

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum ve Rahmetullahi.
"Sen olmasaydın alemleri yaratmazdım" hadisin uydurma olduğunu biliyorum fakat bazıları ısrarla bu hadis uydurmadır (uydurma olduğunu kabul ediyor) fakat manası doğrudur diyor. Bunlara karşı cevabımız ne olmalı, delilleriyle açıklayabilir misiniz?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun Aleykum ve Rahmetullahi.
"Sen olmasaydın alemleri yaratmazdım" hadisin uydurma olduğunu biliyorum fakat bazıları ısrarla bu hadis uydurmadır (uydurma olduğunu kabul ediyor) fakat manası doğrudur diyor. Bunlara karşı cevabımız ne olmalı, delilleriyle açıklayabilir misiniz?
Âleykum selam we rahmetullahi we berakâtuhu;

Ali b. Ebu Talib (r.anh) şöyle demiştir: Rasulullah (s.a.v)'den işittim. Buyurdu ki:
«Benim ağzımdan yalan uydurmayınız. Her kim benim ağzımdan yalan söylerse cehennemdeki yerini hazırlasın
(Buhari)

Seleme b. el-Ekva (r.anh) şöyle demiştir: Rasulullah (s.a.v.)'den şöyle işittim. Buyurdu ki:
«Benim söylemediklerimi her kim bana isnad ederse cehennemdeki yerini hazırlasın
(Buhari; Muslim)

Tasavvuf ehlinin kendi sapkınlıklarına payanda edindikleri mevdu - uydurma rivayetlerin deşifresinden sonra genelde "Tamam hadis uydurma olsa da, mânası /anlamı/içeriği doğrudur" diye turnistan yaparak rivâyeti, en azından içeriğinde geçen konuyu sahihleme çırpınışlarına soyunduğuna şâhid oluruz.
Bu câhillere diyeceğimiz;

İmam Muslim, Sahih’in Mukaddimesinde "İsnadın Dinden Olduğunu Beyan Bab" açar ve şöyle der:
"Bu babta, rivayetin ancak mevsuk ravilerden kabul edilmesi lâzım geldiği; ravilerde bulunan kusurlar sebebiyle onları cerh etmenin caiz, hatta vacib olduğu; bunun haram olan gıybet değil, bilâkis şer'-i şerifi mudafaa manasına geldiği görülecektir."
(Muslim, Mukaddime, 5. Bab.)

Muhammed b. Sirin demiştir ki: "Şubhesiz ki bu ilim (isnad) dindir. Öyle ise, dininizi kimlerden aldığınıza dikkat edin!"
Abdullah b. el-Mubârak de şöyle demiştir: "
İsnad dindendir. Eğer isnad olmasaydı, muhakkak her isteyen istediğini söylerdi."
(Muslim, Mukaddime, 5. Bab.)

Bu sapkınlar, daha önce de İslam'da olmayan cevşeni bile, şianın sapıklıklarında manası güzel diye sahihleme çabalarına şöyle yanıt vermiştik:

Cevşen’in mana ve muhtevası ne kadar güzel ve musbet olduğu varsayılsa bile İlim erbabı, Sünnilerce mevzunun sened tenkidi açısından yapılan değerlendirmeye itibar edilmektedir. Öyle de olmalıdır. Hadis usulü ilim dalı boşuna oluşmamıştır. Metni güzel diye tüm uydurma hadisleri sahihlersek ortalıkta uydurma ve zayıf hadis bırakmayız.
Altının değerini sarrafı bilir misali Hadisin değerini (sahihliğini) de hadis usulü ilmine vakıf alimler bilir. Hiçbir hadis usulü âlimi, cevşen hakkındaki bahsedilen metne sahih diyememişlerdir. Her ne kadar sofiye ehlince hadis usulü diye bir şey olmasa da (onlara göre hadisin sahihliği şeyhlerine evliyalarının kalbine ALLAH tarafından hadisin keşfolunmasıdır. Ehl-i sünnet ne kadar uydurma olduğunu ilmi olarak ispat etse de tasavvufun şeyhleri okeylemişse o neredeyse Ayet mesabesindedir.) ehl-i sünnete göre vardır.

ALLAH ummeti (ehl-i sünneti) İslam’ın iki kaynağı olan Kuran ve sahih sünnete uygun şekilde amel ve ibadet eden muvahhid Müslümanlardan eylesin.

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
Amin kardeşim, cezakallahu hayran. Kalbinde hastalık olmayanlar için yine güzel ve doyurucu bir cevap Allah sizi ve ehli sünnet ulemasını başmızdan eksik etmesin,amin.

Üst Ana Sayfa Alt