Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Üzerinde Küfür Sembolüne Benzeyen ama Amacı Farklı Olan Eşyaları Kullanmak Caiz mi?

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum

Küfür olmaz diye düşünüyordum. Burdaki konu hakkındaki yazılara ve görsellere tekrardan bakınca içime şüphe düştü.

1. Bir arkadaşın kıyafetinde veya yatak örtüsünde yol kenarındaki elektrik direkleri haç şeklinde çizilmiş. Ben bunları küfür olmaz diye biliyorum. Ama burda kıyafetlerdeki örneklere bakınca tişört batı adeti olduğu için mi orada yoksa t işareti haç işareti gibi gözüktüğü için mi orada bunu anlayamadım. Bundan dolayı sormak istedim küfür olur mu?

2. Yine burda masonların fotoğraf çekilirken ki yaptıkları hareketi (sağ elini ceketin içine götürme) otobüste montumun cebinde telefonu tutarken ben de yapıyordum ama amacım masonlara benzemek değildi bundan dolayı tevbe etmeli miyim?

3. Ortaokuldayken mezuniyet gibi bir şey yapmışlardı ve okuldayken kep fırlatma şapka fırlatma töreni yapmışlardı. Zaten eski dönemlerim için tevbe ettim ama fotoğrafları duruyor. Fotoğrafları anı olarak saklamam caiz olur mu yoksa yırtıp yakmak mı lazım?

Konuyu giyim tesettür bölümüne mi yoksa buraya mı açmak konusunda hata etmiş olabilirim kusura bakmayın. Fotoğrafları konudan alıntılayamadığım için sonradan burdan ekleyip indirdim. İlmi Konu - Küfür Simgeli Bayrak Taşımak, Elbise - Mont - Forma Giymek

Ekli dosyalar

• Masonik.jpg
    Masonik.jpg
    111 KB · Görüntüleme: 43
  • ataturk-mason-diyenlere-kapak_220991.jpg
    ataturk-mason-diyenlere-kapak_220991.jpg
    70.4 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleme:
Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh

Selamun Aleykum

Küfür olmaz diye düşünüyordum. Burdaki konu hakkındaki yazılara ve görsellere tekrardan bakınca içime şüphe düştü.

1. Bir arkadaşın kıyafetinde veya yatak örtüsünde yol kenarındaki elektrik direkleri haç şeklinde çizilmiş. Ben bunları küfür olmaz diye biliyorum. Ama burda kıyafetlerdeki örneklere bakınca tişört batı adeti olduğu için mi orada yoksa t işareti haç işareti gibi gözüktüğü için mi orada bunu anlayamadım. Bundan dolayı sormak istedim küfür olur mu?

C 1- Elbisede ya da yatak örtüsündeki resimde elektrik direklerinin Haç şeklinde yapılmış olması, çok çok bâriz şekilde Haç olduğu görünmüyorsa, elektrik direğine kamufule (benzetilerek) edilerek haç sublimine edilmiş olması ve bunu alan ya da giyenin fark etmemiş olması kuvvetle muhtemeldir.
Günümüzde teknolojik Batılı kâfirlerin elinde olduğundan pek çok eserde küfür simgeleri görülebilmektedir. Misal kapı ve pencerelerin camlarının takıldığı çerçevelerde de Haç şekilleri bulunmaktadır. Eğer aşikar haç ise câiz olmaz. Ama haç niyetiyle yapılmamış olup da şeklen kısmi olarak benzerlik var ise değiştirilmesi, kullanılmaması daha güzel olur, kullanılması ise küfür olmaz.

kapıı.jpg
kapııı.jpeg
kapııw.jpg

2. Yine burda masonların fotoğraf çekilirken ki yaptıkları hareketi (sağ elini ceketin içine götürme) otobüste montumun cebinde telefonu tutarken ben de yapıyordum ama amacım masonlara benzemek değildi bundan dolayı tevbe etmeli miyim?
C 2- Burada niyyet önemlidir. Ayrıca siz telefonu tutarken o hale girdiniz, özellikle resim çekilirken mesaj veren bandrollu kâfirlerin mason duruşu mesaj niyetiniz yoktu.

3. Ortaokuldayken mezuniyet gibi bir şey yapmışlardı ve okuldayken kep fırlatma şapka fırlatma töreni yapmışlardı. Zaten eski dönemlerim için tevbe ettim ama fotoğrafları duruyor. Fotoğrafları anı olarak saklamam caiz olur mu yoksa yırtıp yakmak mı lazım?
C 3- Orta okulda papaz kepi giyiliyorsa resmi saklamanız uygun olmaz. Ama Türkiye'de ortaokullarda papaz kepi giyildiğini ben hiç görmedim. Özel olarak giydiren okul var ise, bu giysilerin ve anın ihtiramı anlamına gelen resim saklamanız uygun olmaz.

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah radı olsun. CezakAllahu Hayr hocam.
3- Orta okulda papaz kepi giyiliyorsa resmi saklamanız uygun olmaz. Ama Türkiye'de ortaokullarda papaz kepi giyildiğini ben hiç görmedim. Özel olarak gidiren okul var ise bu giysilerin ve anın ihtiramı anlamına gelen resim saklamanız uygun olmaz.
Aslında ben küfür olduğundan dolayı anında yırtıp atarım ancak küçüklüğümdeki bir fotoğraf olduğundan annem saklamak istiyor. Annemi bir şekil ikna etmem lazım.

«Muhakkak ki sizler, sizden önceki ümmetlerin yoluna tıpa tıp, aynen uyacaksınız. Hatta onlar bir keler deliğine girmiş olsalar, oraya siz de gireceksiniz.» Dediler ki: Ya Rasûlallah! Bunlar Yahudiler ve Hıristiyanlar mıdır? Rasûlullah –sallallahu aleyhi ve sellem- dedi ki: «Ya kim olacak?»’

Bu hadis aklıma geldi. Artık ilkokullarda bile mezuniyet törenleri yapılıp papaz kıyafetleri mezuniyet kıyafeti diyerek normalleştirilmeye çalışılıyor. Allah sonumuzu hayr eylesin.

Üst Ana Sayfa Alt