Soru Vesvese yuzunden imansız ölmekten çok korkuyorum?

bkahraman

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Üye
İyi günler din kardeşlerim,
2 yıl önce bende vesvese hastalığı baş gösterdi.Sanki bir ses haşa Allah hakkında kötü şeyler söylüyordu ve ben bunu engelleyemiyordum bazen de kendim söyledim zannedip Tevbe ediyordum.Hatta bazen haşa iç sesim Allah'a inanmami istemiyor.Ama ben Allah a kalpten inaniyorum.Ezan okunduğunda dua ederken icim sıkılıyor nefes alamayacak gibi oluyorum.Bu yüzden ne abdesti tam alabiliyorsun ne namaz kilabiliyorum.Dun geçe rüyamda cehennem lafını duyuyorum ve çok korkuyorum sonra uyaniyorum.Bu yüzden imansız ölmekten korkuyorum.Ne yapmalıyım?Hangi duaları okumaliyim?Önerileriniz için teşekkür ederim.
 

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
Üye
Vesvese hastalığı çok tehlikeli bir hastalık kardeşim.Birinci yapman gereken şey bunu önemsememendir.Eğer bunu önemsersen daha da güçlenir.Vesveseyi küçük görmek başta yapacağın iştir.İkincisi vesveseye neden olan etkeni ortadan kaldırmaktadır.İbn Kayyım rahimehullah şöyle der:

İmam İbn Kayyım rahimehullah şöyle der: "Bil ki 'La İlahe İllallah' kelimesinin ışığı, günah sisi ve pasından ışığın zayıf veya kuvvetli olması ölçüsünde sıyrılır.Bu kelimenin nuru vardır.Tevhid ehli sadece Allah'ın bilebileceği bu nurun kuvvet veya zayıflığı nispetinde farklılık gösterir.Bazı insanlar var ki, kalbinde bu kelimenin nuru güneş gibi parlar.Bazılarının kalbinde bu nur parlak bir yıldız gibidir.Diğer bazılarının kalbinde büyük bir aleve benzer.Bazılarının kuvvetli bir ışık gibi, bir kısmının da zayıf bir ışık gibi olur.Kıyamet gününde bu nurlar, Müslümanların sağ taraflarında ve önlerinde, kalplerindeki bu kelimenin nuru ölçüsünde, ilim, amel, marifet ve yaşayışlarının yansıması olarak ortaya çıkar.

Bu kelimenin nuru ne kadar büyür ve kuvvetlenirse, şüphe ve şehvetleri o ölçüde kırar.Bazen öyle bir hale gelir ki artık onda ne şehvet ne de günah görülür, bütün bunları yok eder.Tevhid'inde samimi olan, yani Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmayanın hali böyledir.Hangi günah, şehvet veya şüphe bu nura yaklaşırsa onu yakar.Bu kişinin imanının seması iyiliklerini çalacak şeylere karşı yıldızlarla korunmuştur.Hırsız ancak, her insanın başına gelebilecek dalgınlık ve gafletten istifade ederek yaklaşabilir.Fakat nur sahibi uyanıp kendisinden çalınanı öğrenince ya hırsızın elinden bunları kurtarır ya da çalışarak bunun kat kat fazlasını elde eder.Cin ve insanların bu tür hırsızlık teşebbüsleri için de böyledir.Nur sahibi bunlara hazinelerini açan ve kağısına sırtını çeviren gibi değildir.(Sarimul musallin ; 518-522)

Şeyh Sefer el-Havali İbn Kayyım'ın kalple ilgili sözlerini aktararak anlatır:
"Kalp nurlandığı zaman iyilikler kümeler halinde her taraftan kendisine yönelir.Karanlıklaştığı zaman aksine bela ve kötülükler gruplar halinde her yönden kendisine hücum eder.Kalpte toplanan bid'at ve sapıklıklar, arzu ve heveslere uymalar, hidayetten uzak durmalar, mutluluk vesilelerinden yüz çevirmeler, taşkınlık vesileleriyle oyalanmalar, evet bütün bunlar ancak ve yalnızca kalpte yerleşen nurla dağılır, bu nur kaybedildiği takdirde o kalbin sahibi zifiri karanlık gecelerde yolunu bulamayan kör gibi ortada kalır."(e'l-Cevabü'l-Kâfi sf. 125)

Bu sebeple bu vesveseyi yok edip kalbini nurlandırması için Allah Azze ve Celle' ye dua etmelisin.Özellikle Allah'a isim ve sıfatlarıyla kalbindeki, nefsindeki hastalıkları yok etmesi için, nefsini mutmain hale çevirmesi için bol bol dua et inşallah.Kalp sağlamlaştıkça bu vesveseler kesilmeye başlayacaktır inşallah.

Sonuç olarak sana tavsiyem ;
1-Vesveseyi küçümsemen, önem vermemen
2- Kalbini ve nefsini temizlemesi için Allah Azze ve Celle'ye dua etmen.
3-Bol bol Kur'an okuman, dinlemen
4-İlim meclislerinde bulunman
5-Zühd, takva ile ilgili kitaplar okuman sana faydalı olacaktır inşallah.

Son olarak ezan okunurken nefes alamadığından bahsetmişsin, bu durumda rukye olmanı da tavsiye edebilirim.

Rabbim sana yardım etsin ve seni bu durumdan kurtarsın.
 

keşmiri

İyi Bilinen Üye
Üye
@Muvahhid Mücahid kardeşimin yazdığı ve daha uzun anlattığı bu maddelere uyman güzel olacaktır.

Aleykum Selam güzel kardeşim.Geçmişte bu tür konuları çok yaşayan birisi olarak nasihatlerde bulunmak isterim.
1- Kardeşim vesvesenin ilacı nefsi ıslah etmekte geçer.Nefsi ıslah etmek için de Allah'a dua edip yalvarmalısın.Allah'ın İsim ve Sıfatları ile Allah'a dua et inşallah.Mesela Allah'tan nefsinde, kalbinde yer alan vesvese, şek, şüphe kuruntu, vehim, fasid düşünce, takıntıları kalbinden, nefsinden ve aklından nurunla temizlemesini iste.Bu tür duaları ederken muhakkak Allah'ın önünde zelil bir halde olmaya dikkat et.Allah'a nefsinde, kalbinde bulunan kibri kırması, temizlemesi için O'na yalvar.
2-Kardeşim zevk almasanda, zorlansanda her gün mutlaka Kur'an oku.Bu sayıyı devamlı arttırmaya çalış.Çünkü Allah'ın kelamı bunlara devadır.
3-İlim Meclislerinden ayrılma mutlaka ilim meclislerine git kardeşim.Çünkü İlim Meclisleri meleklerin uğrak yeridir ve Melekler Allah'a insanlar için dua ederler.Ayrıca orada olan salihlerle bir arada bulunduğun için affedilirsin.
4-Sürekli tevbe edip işlediğin bir günahın varsa mutlaka o günahı terk etmeye çalış kardeşim.Çünkü bu günah senin Allah ile aranda olan bağı zayıflatır.
5-Aklına gelen vesveseyi küçük gör.Onun gitmesinin Allah'ın ol demesine bakacağını sürekli tekrarla.Allah'a güven.Unutma vesvese büyük gördükçe nefse, kalbe ve akla daha çok yerleşir.
6-Salihlerin hayatlarını oku kardeşim.Onların yaptıklarını yapmaya çalış.Abdullah İbn Mübarek'in Kitâbu'z-Zühd kitabı gibi kitapları okumaya çalış.Salihlerin hayatlarında ibretler vardı bu nefsi bir yönden etkiler.Ayrıca her gün kitap okumaya devam et.Sakın kesme kitap okumayı.
7-Allah'tan kalbinde bulunan kilitleri, pasları, perdeleri, katılıkları, kara lekeleri, mühürleri temizlemesini iste.Mesela Allah'a İsim ve Sıfatlarıyla dua et.Allah'ım sen Fettah'sın kullarının kalbindeki kilitleri açansın.Kullarına hayır kapılarını açansın.Benim Kalbimdeki kilitleri aç diye dua edebilirsin.Kalp sağlamlaştıkça ve yakîn kuvvetlendikçe bu vesveselerden eser kalmayacak Allah'ın izniyle.
8-Allah'a sakın ola ki kötü zan besleme.Allah'a karşı içinde kötü zan varsa Allah'tan kalbindeki ve nefsindeki bu kötü zan hastalığını temizlemesini iste.Kötü zan insanları helak eden başlıca etkenlerdendir bunu sakın unutma kardeşim.
9-Halini çok iyi anlıyorum ama sakın şeytanın ve nefsinin oyununa gelip umutsuzluğa kapılma.Umutsuzluk seni derin kuyulara atar unutma.Bir şeyin olması Allah'ın ol demesine bakar.Rabbimiz bizlere çok şefkatlidir.
10-İyiliği emret ve kötülükten sakındır.Bildiğin ne varsa onları insanlara aktar.Tanımadığın bir insan bile olsa onunla konuşmaya çalış ve ona Tevhidi anlat.İyiliği emretmek kötülükten sakındırmak Allah'a yakınlaştırır.
11- Allah'tan mağfiret dile, tevbe et.SabahAkşam zikirlerini sakın kaçırma. Şeyh Salih el-Müneccid'in Nefis Terbiyesi kitabını tavsiye ederim kardeşim.
Rabbim seni bu sıkıntıdan hayırlı yollara çıkarsın.

Unutmadan sakın çok kitap okuyunca bunlar geçecek bitecek diye düşünme.Burada aslolan nokta Allah'a güvenmektir.Eğer nefis ve kalpte bir bozukluk varsa bu vesveseleri daha da arttırır.Hem kitapları oku hem de mutlaka Allah'a dua et kardeşim.
 

asliaral

Aktif Üye
Üye
Ben cok hizlica okuyabildim.Ancak sunu ornek vermek isterim.

Bundan 4 sene once yani namaza baslamadan once, bana garip birseyler olmaya baslamisti.Boyle yan odada yada televizyonda Kur'an'a denk gelirsem, aninda kapatasim geliyordu boyle tahammul edememe gibi (ki inancli oldugum icin anlam da veremiyordum).

Kesin olarak tarih verebilirim ki; namaza basladigim an kesildi.. (muhtemelen farketmedigim bir 3 harfli etkisiydi diye yorumladim sonradan ama gectigi icin de arastirmadim)

Sonra da; namazda, aklimdan kufur ve inkar cumleleri cikmaya basladi. Resmen icimde biri var gibi. Hatta ben mi diyorum diye dusunmeye de basladim..

Bu boyle epey devam etti. Oldugu an da ter basiyor tabi insana ama ben hic namazi birakmadim..

Tam sure veremem ama epey sonra azalmaya basladi. Ve sonra inanin bu yazinizla hatirladim.

Yani ilmi kismini ve tavsiyeleri bilemem. Onlari zaten arkadaslar yazar, yazmislar da.

Ama benim direk tecrubem bu yonde.Sizin iciniz rahatlasin diye yazmak istedim.

O ses kufur bile etse namazda; uyandiginiz an zorla okumaniza devam edin.Asla ben daha cok gunah mi isliyorum demeyin(ben dedim cunku oyle ama asla vazgecmedim)

Sabredin ve 5 vakiti asla ve asla terketmeyin. Belki 2 ay belki 2 sene.Onemi yok. Bir sure sonra bariz sekilde azalip, Allah'in izniyle sonunda ucup gidecekler.
 

عبيد

فَاصْبِرْ عَلٰى مَا يَقُولُونَ
Üye
İyi günler din kardeşlerim,
2 yıl önce bende vesvese hastalığı baş gösterdi.Sanki bir ses haşa Allah hakkında kötü şeyler söylüyordu ve ben bunu engelleyemiyordum bazen de kendim söyledim zannedip Tevbe ediyordum.Hatta bazen haşa iç sesim Allah'a inanmami istemiyor.Ama ben Allah a kalpten inaniyorum.Ezan okunduğunda dua ederken icim sıkılıyor nefes alamayacak gibi oluyorum.Bu yüzden ne abdesti tam alabiliyorsun ne namaz kilabiliyorum.Dun geçe rüyamda cehennem lafını duyuyorum ve çok korkuyorum sonra uyaniyorum.Bu yüzden imansız ölmekten korkuyorum.Ne yapmalıyım?Hangi duaları okumaliyim?Önerileriniz için teşekkür ederim.
Kardeş, senin sıkıntın cinlerden kaynaklı olabilir, takıntı da olabilir.
Forumda Ebu Muhammed Eymen kardeşimizin bir yazısı vardı cin musallatının belirtilerine dair. O yazıyı okursun.
Eğer takıntı ise, aşağıdaki sıkıntılardan bir kısmı yada tamamı varsa doktora gitmelisin. Beyindeki bBende de var(dı), genetik kaynaklı. Bir âlim bir doktorla beraber süreci yürütürsün.
-devamlı tekrar eden düşünceler
-İstem dışı tekrarlar
-Namaz vb. İbadetlerde yada sosyal hayatta temizlik, namazım olmadı gibi takıntılar
-dine küfretme inkar etme isteği ( bu kaldıramayacağı kadar ibadet yapan, dini zorlaştıran tiplerde görülür)
-irade zayıflığı(her zaman görülmeyebilir)
Bunlar bazıları
fakat hepsinden önce kendi sıkıntının ne olduğunu tespit etmelisin. Doğru teşhis koymayan yapan
yapılan çabalar boşa gidebilir.
En önemlisi ise Allah'tan samimi bir şekilde yarım iste ve onu dinine uy. Sen Allahın bir ayetisin Kur'an da onun ayetlerinden oluşuyor. Allah'ın ayetlerinde ise çelişki olmaz. İslam'a uyduğun kadar vesveselerin azalır.
 

JuNDuLLAH

İyi Bilinen Üye
Üye
İyi günler din kardeşlerim,
2 yıl önce bende vesvese hastalığı baş gösterdi.Sanki bir ses haşa Allah hakkında kötü şeyler söylüyordu ve ben bunu engelleyemiyordum bazen de kendim söyledim zannedip Tevbe ediyordum.Hatta bazen haşa iç sesim Allah'a inanmami istemiyor.Ama ben Allah a kalpten inaniyorum.Ezan okunduğunda dua ederken icim sıkılıyor nefes alamayacak gibi oluyorum.Bu yüzden ne abdesti tam alabiliyorsun ne namaz kilabiliyorum.Dun geçe rüyamda cehennem lafını duyuyorum ve çok korkuyorum sonra uyaniyorum.Bu yüzden imansız ölmekten korkuyorum.Ne yapmalıyım?Hangi duaları okumaliyim?Önerileriniz için teşekkür ederim.
Ben bir olan alemlerin rabbi olan ALLAH a iman ettim de ve gelen vesveseyi dert etme.

Felak nas ayetel kursi avuclarinin icine oku uzerine mesh et ve tekvir suresini de oku.

İctigin sulara cok az sirke koy

Ve gunahlarini azalt kardesim.gunahi bol olanin vesveseside cok olur.cunku seytani savusturmanin en guzel yolu ona girecek sana sokulacak delik birakmamandir.
 

bkahraman

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Üye
Kardeş, senin sıkıntın cinlerden kaynaklı olabilir, takıntı da olabilir.
Forumda Ebu Muhammed Eymen kardeşimizin bir yazısı vardı cin musallatının belirtilerine dair. O yazıyı okursun.
Eğer takıntı ise, aşağıdaki sıkıntılardan bir kısmı yada tamamı varsa doktora gitmelisin. Beyindeki bBende de var(dı), genetik kaynaklı. Bir âlim bir doktorla beraber süreci yürütürsün.
-devamlı tekrar eden düşünceler
-İstem dışı tekrarlar
-Namaz vb. İbadetlerde yada sosyal hayatta temizlik, namazım olmadı gibi takıntılar
-dine küfretme inkar etme isteği ( bu kaldıramayacağı kadar ibadet yapan, dini zorlaştıran tiplerde görülür)
-irade zayıflığı(her zaman görülmeyebilir)
Bunlar bazıları
fakat hepsinden önce kendi sıkıntının ne olduğunu tespit etmelisin. Doğru teşhis koymayan yapan
yapılan çabalar boşa gidebilir.
En önemlisi ise Allah'tan samimi bir şekilde yarım iste ve onu dinine uy. Sen Allahın bir ayetisin Kur'an da onun ayetlerinden oluşuyor. Allah'ın ayetlerinde ise çelişki olmaz. İslam'a uyduğun kadar vesveselerin azalır.
Dediğin gibi çin kaynaklı olabilir.Hocaya gittim bana bazı sorular sordu adım annemin adı ve kızlık soyadı.Bunlari cevapların.Bana dedi sen de Ümmü Sübyan var dedi.Ben de dedim içimden Ümmü sübyan bebeklere ve hamilelere zarar veren cin değil miydi?Muska taktım ise yaramadı o sesler susmadi.Okb için ilaç kullandım ama işe yaramadı.
 

عبيد

فَاصْبِرْ عَلٰى مَا يَقُولُونَ
Üye
Dediğin gibi çin kaynaklı olabilir.Hocaya gittim bana bazı sorular sordu adım annemin adı ve kızlık soyadı.Bunlari cevapların.Bana dedi sen de Ümmü Sübyan var dedi.Ben de dedim içimden Ümmü sübyan bebeklere ve hamilelere zarar veren cin değil miydi?Muska taktım ise yaramadı o sesler susmadi.Okb için ilaç kullandım ama işe yaramadı.
Muskacılardan uzak durun, Çünkü Allah muhafaza bunun kapısı şirke açılabiliyor. Siz Allah'ın dinine ihlâsla sarılın emin olun bu vesveseler bitecektir.(Ankebut suresi,69.Ayet) İnsan tertemiz fıtrat üzere oldu mu Kur'an ile hiç bir sıkıntısı kalmaz. İmam Şafii ezber yapma konusunda birine şikayette bulununca o kişi İmam Şafiiye günahları terk etmesini söyler. Çünkü her günah ile şeytan kalpte daha çok yer bulur.
Kitaplarla arann iyi ise bu konuda ibn Kayyımın Kalbin ilacı ve Allah sevgisi kitaplarını önerebilirim. Allah sevgisi kitabı ağır fakat faydası olacak bir kitap.
Bir de OKB tedavisinde ilaç kullanımı deneme yanılma ile olur. Ben 4-5 kadar ilaç değiştirdim. Son kullandığım faydalı oldu. Allah'a hamd olsun bazen nüksetse de eskiye göre oldukça azaldı. Tedavisi bazen yıllarca sürebilir. Size tavsiyem tedaviye devam etmeniz. Eğer hastalık kesin ise zaten tedavi olmak da dinin gereği oluyor. OKB konusunda Nureddin Yıldız hocanın sitesi olan fetva meclisinden faydalabilirsiniz.
 

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Yönetici
Admin
Frm. Yöneticisi
Dediğin gibi çin kaynaklı olabilir.Hocaya gittim bana bazı sorular sordu adım annemin adı ve kızlık soyadı.Bunlari cevapların.Bana dedi sen de Ümmü Sübyan var dedi.Ben de dedim içimden Ümmü sübyan bebeklere ve hamilelere zarar veren cin değil miydi?Muska taktım ise yaramadı o sesler susmadi.Okb için ilaç kullandım ama işe yaramadı.
Kardeşim sen Hocaya değil Muşriğe gitmişsin. Sana yaptığı meşru olan Rukye değil, Yıldızname şirkidir. Teşhisi olan Ummu Subyan ise İslam dininde olmayan bir rahatsızlık türüdür!

 

AbdulMuhyi

Aktif Üye
Üye
Selamun Aleyküm

Ben de imansız ölmekten çok korkuyorum bu korku yüzünden hayattan lezzet alamıyorum. Kendimi etrafa boş boş bakan ölü biriymiş gibi hissediyorum. İmansız ölmeyi düşününce bazen delircekmiş gibi oluyorum. Sürekli aklıma İslam karşıtı argümanlar sunan vesveseler geliyor bazen rüyalarımda bile İslam karşıtı argümanlar görüyorum. Bu haldeyken bile bu kadar vesvese geliyorsa ölüme yakın olduğumda şeytan daha çok vesvese verir ve böylelikle dinden çıkarım diye artık kabullenmeye başladım. Hadisteki bir sürü sâlih amel işler sonra hakkındaki hüküm galip gelir ve kul cehennemlik olur dediği kimselerden olacağımı düşünüyorum çünkü imanım zayıf olduğu için ölüm anında şeytanın vesvelerine karşı koyabileceğimi düşünmüyorum. Tövbe ediyorum ama kendimi düzeltemiyorum ve daha çok günaha dalıyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum.
 

eL_Muhacir

İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur.
Yönetici
Frm. Yöneticisi
Aleykumselam kardeşim

Vesvesenin tek ilaci zikirdir !
Peygamber aleyhisselatu vesselam bu konu da bir çok reçetesi mevcut, misal bakara suresi okunan evde seytan kaçar,keza ezan da öyle

Kendine özel bir ders çıkar gücünün yeteceği kadarıyla günlük uygula. Misal verecek olursam
Günde bir kez farz namazlarindan dışında
100 SübhanAllah
100 elhamdülillah
100 Allahu ekber
100 laileheillallah
Bir başka örnek vereyim mesela bu çok etkili
Sabah söylersen aksama kadar şeytan dan korunmuş olursun


Buna benzer bir çok sağlam kaynak mevcut
İş amel etmede
Amel sözün efendisidir

Bir tane 99 luk kuka tesbih al sayıları karıştırmamak için iyi oluyor
ve sende durduğu sürece de bir nevi hatırlatma yapıyor tesbih
Bende öyle oluyor misal
 

eL_Muhacir

İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur.
Yönetici
Frm. Yöneticisi
Screenshot_2019-03-28-23-44-28.pngScreenshot_2019-03-28-23-43-44.pngScreenshot_2019-03-28-23-43-14.png

Bir müslüman bunları kaçırmaması lazim
 

Ekli dosyalar

eL_Muhacir

İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur.
Yönetici
Frm. Yöneticisi

Tevhid yolunda

İyi Bilinen Üye
Üye
Aleykumselam kardeşim

Vesvesenin tek ilaci zikirdir !
Peygamber aleyhisselatu vesselam bu konu da bir çok reçetesi mevcut, misal bakara suresi okunan evde seytan kaçar,keza ezan da öyle

Kendine özel bir ders çıkar gücünün yeteceği kadarıyla günlük uygula. Misal verecek olursam
Günde bir kez farz namazlarindan dışında
100 SübhanAllah
100 elhamdülillah
100 Allahu ekber
100 laileheillallah
Bir başka örnek vereyim mesela bu çok etkili
Sabah söylersen aksama kadar şeytan dan korunmuş olursun


Buna benzer bir çok sağlam kaynak mevcut
İş amel etmede
Amel sözün efendisidir

Bir tane 99 luk kuka tesbih al sayıları karıştırmamak için iyi oluyor
ve sende durduğu sürece de bir nevi hatırlatma yapıyor tesbih
Bende öyle oluyor misal
Sevgili kardeşim, tesbihe bidat diyenler var. bu durumda ne yapmalıyız?
 

eL_Muhacir

İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur.
Yönetici
Frm. Yöneticisi
Sevgili kardeşim, tesbihe bidat diyenler var. bu durumda ne yapmalıyız?
 

eL_Muhacir

İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur.
Yönetici
Frm. Yöneticisi
Sevgili kardeşim, tesbihe bidat diyenler var. bu durumda ne yapmalıyız?
Namazdan sonra ki zikirler için parmak boğumlarını kullanmak sünnettir kardeşim
Namaz disinda ki zikirler konusunda hesabı düzgün yapmak için sıkıntı görmüyorum ve sahabe döneminde çakıl taşları ve hurma çekirdeği ile zikir edenler olmuş
 

bkahraman

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Üye
Kardeşim sen Hocaya değil Muşriğe gitmişsin. Sana yaptığı meşru olan Rukye değil, Yıldızname şirkidir. Teşhisi olan Ummu Subyan ise İslam dininde olmayan bir rahatsızlık türüdür!

Ben küçükken annem beni ben konuşmuyorum diye bu hocaya goturmus annem hocanın dediği şeyleri yapınca yani"70 gün boyunca yazılı kağıtları suda erit içir "gibisinden ben de konuşmaya baslamisim.Sonra bu hocaya gidince muska vermişti.Muskayi eldivenle açmayı düşünüyorum.Bakalim ne çıkacak ayet mi çıkacak yoksa büyü mü?
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt