Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Yasamada şeriat olsun mu?

J Çevrimdışı

jihat fisabilillah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yasamada şeriat olsun mu Anketi

Gallup şirketinin yaptığı eski bir anket(2007) ama yine de bize müslümanların durumu hakkında bilgi veriyor.

[FONT=Verdana<a href=][FONT=Verdana<a href=]

Mısır..........Yüzde 66...Şeriat yasamanın tek kaynağı olsun
Yüzde 24....Sınırlı olarak yasamada şeriat olsun
Yüzde 1......Şeriat olmasın

Pakistan...Yüzde 60....Şeriat yasamanın tek kaynağı olsun
Yüzde 21....Sınırlı olarak yasamada şeriat olsun
Yüzde 4......Şeriat olmasın

Ürdün.... Yüzde 54....Şeriat yasamanın tek kaynağı olsun
Yüzde 39....Sınırlı olarak yasamada şeriat olsun
Yüzde 1......Şeriat olmasın

Bangladeş...Yüzde 52..Şeriat yasamanın tek kaynağı olsun
Yüzde 39....Sınırlı olarak yasamada şeriat olsun
Yüzde 6......Şeriat olmasın

Endonezya: Yüzde 54..Sınırlı olarak yasamada şeriat olsun
Yüzde 18....Şeriat olmasın
Yüzde 14....Şeriat yasamanın tek kaynağı olsun

İran: Yüzde 66....Sınırlı olarak yasamada şeriat olsun
Yüzde 14....Şeriat olmasın
Yüzde 13....Şeriat yasamanın tek kaynağı olsun

Lübnan:Yüzde 57....Sınırlı olarak yasamada şeriat olsun
Yüzde 33....Şeriat olmasın
Yüzde 8.....Şeriat yasamanın tek kaynağı olsun

Türkiye: Yüzde 57... Yasamada şeriat olmasın
Yüzde 23....Sınırlı oranda olsun
Yüzde 9......Şeriat yasamanın tek kaynağı olsun
[FONT=Verdana<a href=]

ser-a Çevrimdışı

ser-a

Üye
İslam-TR Üyesi
devletin din kurumları şeriatı yok sayarsa,cemaati de yok sayar.Sapıtmak çok kolaydır,aramaya gerek yoktur.lakin hidayeti arayana Allah hidayet verir.Bulmak için bedel gerekir,kaybetmek için ödül verirler.

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
türkiye toplumu islam bölgeleri arasında laik demokrat devrimlerin ilk denendiği bölge.ve tabi daha iyi oturttular ülkede batılılar.Allah bu topluma hidayet nasip etsin

ummeti Çevrimdışı

ummeti

Üye
İslam-TR Üyesi
Türkiye tabiki yasamada şeriatin olmasını istemez bu çoğunun kişisel özğürlüğünü kısıtlayacağının bilincini ortaya koyuyor.
halbuki bilseler islamın ateşi kurtuluş dünyanın suyu ise cehenem olduğunu.

V Çevrimdışı

vuslat*

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
esselamünaleykum
tabiki şerihatı patronlar istemez halk için şeriati istemeyen pek az insan var kanaatimce

Açık açık söylemek gerekirse;
içki üretenler,içki satanlar,meyhaneciler,kumarbazlar ve kumarhaneler,zengin fuhuşçular,zengin ve gününü gün eden işadamları,

uçkurcular,faiz ile beslenen patronlar,devleti dolandıranlar,rüşvetçiler,rüşvet ile beslenenler,büyük hırsızlar(yani malı büyük götüren patronlar),yalancılar,

karı tüccarları,vücudunu satılığa çıkaran süslü kokonalar,kafirler,mason ve yahudiler,her türlü dış güçler vs.. bunlardan bazıları...

A Çevrimdışı

abdullah ebu muslim

Üye
İslam-TR Üyesi
bence anketteki en ilginç sonuçları iran'la ilgili istatistikler oluşturuyor. bu da iran'ın sadece sözde bir islam devleti olduğunu ortaya koyuyor.

türkiye'ye gelirsek... şeriat isteyenlerin oranı benim tahminimden daha fazla çıkmış, işin doğrusu. gerçi bu yöndeki oyların çoğunun da doğudakilere ait olduğunu düşünüyorum; Allahualem...

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
esselamünaleykum
tabiki şerihatı patronlar istemez halk için şeriati istemeyen pek az insan var kanaatimce

Açık açık söylemek gerekirse;
içki üretenler,içki satanlar,meyhaneciler,kumarbazlar ve kumarhaneler,zengin fuhuşçular,zengin ve gününü gün eden işadamları,

uçkurcular,faiz ile beslenen patronlar,devleti dolandıranlar,rüşvetçiler,rüşvet ile beslenenler,büyük hırsızlar(yani malı büyük götüren patronlar),yalancılar,

karı tüccarları,vücudunu satılığa çıkaran süslü kokonalar,kafirler,mason ve yahudiler,her türlü dış güçler vs.. bunlardan bazıları...

Nasptin abi boyle sayarsan yuzde 15 anca kalir

yusuf Çevrimdışı

yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yüzde 57... Yasamada şeriat olmasın
Yüzde 23....Sınırlı oranda olsun
Yüzde 9......Şeriat yasamanın tek kaynağı olsun

%99'u musluman olan turkiyede yine iyi cikmis masallah rabbim bu yuzde 9 luk muslumanlarin sofizimden tasavvuftan sirkten kurtarsin tevhid uzere bir eylesin amin ... ben sevindirici buldum cunki ben yuz kisiden fazla insan taniyorumdur ama internet ortami haric pek musluman gormedim ..

fisebililkahhar_ Çevrimdışı

fisebililkahhar_

!صبرا يا نفسي معنا الله
İslam-TR Üyesi
akhi hakkını helal et ama elh. benim çevremde baya müslüman var...hemde tevhidi bilip yaşamaya çalışan..birde internet ortamında biliyorsun herkes yazdıgı gibi olamayabiliyor..

yusuf Çevrimdışı

yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
akhi hakkını helal et ama elh. benim çevremde baya müslüman var...hemde tevhidi bilip yaşamaya çalışan..birde internet ortamında biliyorsun herkes yazdıgı gibi olamayabiliyor..

hakkim muslumanlara her daim helaldir .. akhi ben yazimi duzeltsem bu kadar duzeltebilirim " benim cevremde MUSLUMAN gibi yasamaya calisan insan sayisi 5 parmagi gecmez" tevhid ehlini gectik 5 vakit namaz kilan bir sahista bilmiyorum mahallenin yasli amcalari haric bizim mahallede 2 kisi var akidesini bilmiyorum ama namaz kilan yada zahiri islam olan bazen selamlasiyoruz .. is yerinde kimse yok is yeri mahallesinde bir amca var allah amelini bosa cikrmasin 5 vakit namazini kilar .. ben hayatimda 5 vakit namaz kilan islam amaresi tasiyan cok az insan biliyorum birde ben aleviden DONMEYIM .. donduren rabbime hamd olsun .. ben istanbulda fatih gibi yada konyada cematlerin yasadigi bir yerde degilim.. ha birde hakkini yemeyeyim bir abim vardi konyaya gitti birde de is yaptigimiz cematci iki kardes var kardes diyorum su ana kadar bir cok meselde ayniyiz isim sifat haric rabbim cumlemizi islah etsin bu cematci kardeslerinde cematinden insanlar var bir kere sohbetlerine katildim birde tevhid ehli olan konyaya giden kardesle ali kucugu dinlemeye gittik bu cemat davet etmisti .. birde eskiden tasavvuftan donen tevhidle tanismamiz ayni zamana gelen bir bangladesli taniyorum rabbim ona merhamet etsin ..

akhi ben SERIAT sevgisini islama delil goruyorum VE BEN SAMIMI OLARAK TR DE COK AZ SERIATCI GORDUM .. ben seriat sevgisini uzerinde gormedigim her sahsi direk tekfir ederim .. net ortamindada samimi buldugum sonradan konustugum telefonlastigim insanlar var konyaya giden akhide netten tanidigim biriydi gecen biri bir telefon verdi insallah bir kardes varmis arayacagim kendisini bu vesile ile net haric bir kardesi daha taniyacagim..

neyse akhi biz tek kalmamak icin nete giriyoruz ben her inetrneti actigimda kucuk oglum baba bana internette araba ac der, bende derimki dur kardeslerime bakayim hem acacagim .. rabbim bizi islah etsin tevhid uzere canimizi alsin .. amin

fisebililkahhar_

!صبرا يا نفسي معنا الله
İslam-TR Üyesi
kardeşim benim Allah senden razı olsun ve sıdkını daim eylesin inş...Seni anlayabiliyorum...Allah yar ve yardımcın olsun...Ama Tr de gercekten müslümanlar öyle çok az değil...Hani biz bilmeyebiliriz ama sağda solda orda burda o kadar cok müslüman varki.Ama malesef bazı nedenlerden dolayı aramızda vahdeti sağlayamıyoruz..Bu nedenleride az cok biliyorsunuz zaten...Daha cok şey var yazılacak ama işte her ortamda herşey yazılmıyor...Rabbim canımızı İslam üzere alsın...

S Çevrimdışı

Seriatci1

Üye
İslam-TR Üyesi
Ben hic böyle tahmin etmiyordum, cok sasirtici buldum ankette cogunlugun seriati istememesi. Dünyanin düzeni bu kadar kirliyken bence tek cözüm seriat, kanaaitim budur.

ummeti Çevrimdışı

ummeti

Üye
İslam-TR Üyesi
Demekki sevgili kardeşlerim bazıları gerçek müslümanlardan önce davranıp şeriati öcü olarak çoktan tanıtmış bile .
Ama hiç birşey için geç değil tebliğlerimizi doğru ve sabır ile yaymaya devam edelim inşeALLAH herşey güzel olacak .

ser-a Çevrimdışı

ser-a

Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamü Aleyküm
Muhterem Kardeşler,İmam olmadan şeriat olmaz.Baş olmadan hedefe ulaşılmaz.Bu yüzden ilk önce herkesin kabul ve beyat edeceği islam dünyasının bir imamı olması gerekir.Ondan sonra bütün müslümanlara cihat farz olur.Yoksa herkes bir tarafa çekerse,ne şeriatı anlatabilirsin,ne tevhidi,ne de birliği.Tevhidin önündeki engelleri kaldırmadan tevhidi bir hareket yürütülemez.Tasavvufun da tevhide yöneltilmesi gerekir.Bir müslümanın imamsız kalması,şeriata tabi olaması müslümanların sorunudur.Allah muhafaza bir imama ve şeriat ahkamlarına tabi olmayı red ederek ölmek,cahiliye ölümü gibi ölmüş olmak gibi kabul edildiğinden korkulur.İslam dünyasında şeratı bir öcü,beşeri kanunları kurtarıcı olarak göstermek ve görmek imanın tevhide dair hükmünü anlatamamaktan yada anlamamaktan kaynaklanmaktadır.Özellikle günümüzde,gevşek ve sürekli taviz veren teslimiyetçi bir müslüman zihniyeti iman ve islam hususunda zayıflığa,insanın nefsi ve menfaati konusunda ise müslümanları kapitalist bir güçlenmeye götürmüştür.Çoğu müslümanlar sahip olduklarını Allahtan bilmeyecek kadar karunlaşmış,Allaha itaat etmeyecek kadar firavunlaşmıştır.Allaha Emanet olun.

fisebililkahhar_

!صبرا يا نفسي معنا الله
İslam-TR Üyesi
Bu yüzden ilk önce herkesin kabul ve beyat edeceği islam dünyasının bir imamı olması gerekir.Ondan sonra bütün müslümanlara cihat farz olur.

ne yani bizler şimdi bir imam çıkana kadar bekleyecek miyiz? Halife gelene kadar müslümanlara reva görülen bu zulme sessiz mi kalacağız? Peki cihad olmadan imam nasıl belirlenecek.? Müslümanlar bir devlet kurmadan halifeyi nasıl seçecekler?

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
ser-a Çevrimdışı

ser-a

Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamü Aleyküm
Muhterem kardeşler,
Önder olmadan hiç bir yola çıkmanın sakıncalarını peygamberimiz şu şekilde açıklar.Peygamberimiz bir hadisinde Resulullah (sav) buyurdular ki: "Şeytan tek başına olanla, iki kişi beraber olana sıkıntı verir.Eğer üç kişi olurlarsa onlara sıkıntı veremez."(Said İbnu`l- Müseyyeb).Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir atlı bir şeytandır, iki atlı iki şeytandır, üç atlı bir gruptur."Yine bir hadisi şerifte.Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir sefere üç kişi beraber çıkınca birini emir (başkan) yapsınlar."Burada en az üç kişinin bir araya geldiğinde bile aramızda bir imam yada önder seçmemiz gerektiği açıklanmaktadır.Bu seçim bir metoddur.Bu metod ise istişare yaparak yani şura ile uygulanmalı.Günümüzde kitle iletişim araçların bu şurayı daha da etkin kılmaktadır.Yalnız mücadele kısa yoldan kendini telef etmek,davana zarar vermektir.Şura,ilgili ayetlerde açıklanır ve peygamberimizin yaptıkları savaşlarda başvurduğu bir metod olarak bilinir.Dolayısıyla ilk önce imam yani emir seçme peygamberin bir metodudur.Burada bir müslümana düşen görev,müslüman kardeşine ve dini inançlarına yapılan bir saldırıyı kendisine yapılmış gibi hissede bilmesidir.Bu hislere sahip müslüman hem dinine hem müslüman kardeşine sahip çıkar.Böyle bir durumda da önder yada imam seçme daha çabuk çözüme kavuşur.Burada tek bir metod var olacak diye bir şart olmamalı.Zira müslümanlar başka metodları da zaman ve yer şartlarına göre şura ile bulabilirler.Önemli olan hedefe en kısa yoldan ulaşmak müslümanların bilinçlenmesini sağlamaktır.Allaha Emanet olun.

Üst Ana Sayfa Alt