İlmi Konu Yaşanmış, Tövbe Edilmiş Tasavvuf Gerçekleri !

Alketa

Në botë jam si kalorësi që pushon nën hijen e nje
İslam-TR Üyesi
Valla dürüstçe benim artik ilgimi çekmiyor bunlar. Kim nasil ne yaşamış,nerde yaşamış hangi ortama girmis cikmis, ister tasavvuf ehli olsun, ister selefi olsun ,ister ılımlı muslimler, radikalciler, romantikciler, gelenekselciler falan filan
Hayat boyle birsey duz bir cetvel degil zikzaklari var. Bazen sıkıntılı yollara saparsin sapmayacaginin da garantisi yok. Yanlışlar yaparsin, once dogru gelen sonra yanliş gelir ya da tersi. Mesele dengelemek.
Insan olmak boyle birşey.

Bizim hayatimizdaki en buyuk eksiklik, tabi bu bana gore, Resullullah'ın hayatini özümseyememek.
O kadar siyer okudum,sahabe hayatlarini didik didik ettim ismini dahi duymadigim ama ne kadar onem arz eden sahabeleri tanıdım okurken, gordum kiPeygamber egitim verirken karakter egitimi veriyor ayni zamanda. Insan yetistiriyor 3 gunde degil 5 gunde degil bu yetistirme vefat edene kadar sürüyor.( Sabirsiz muslumanlara lafim. Hemen 2 yazida insanin kafir olduguna kanaat edip hakaret edenlere. Peygamberden nasibini alamamak ne büyük acı.)
Yani,
Yaninda olanlar onula yasayanlara karsi davranis bicimleri uslubu, yaklaşımı vs derken nereden nereye geliyolar insanlar.

Okudugum kitaplari, didikledigim sayfalari karistirirken orada ne yapmiş burada nasil davranmis.ne demis ayni hatalari yapanlara karsi davranisi nasil olmuş 40 yıl ekmek yememiz lazim net yani.
Yazi ve soz de kalan
Canim efendim Peygamberimiz ( s.a.v) hayatlara pratik olarak geçememiş.
Baba olarak Peygamber
Eş olarak..
Öğretmen.. olarak vs basliklar icinde kalmaya hala devam ediyor.

Birsey okuyorum siyerde, ister reel hayatta ister sanal hayatta benzer durumlar oluyor örtüşmüyor. tasavvufcularda selefilerde radikallerde muhafazakarcilarda vs hepsinde ayni. Örtüşmüyor cok azi istisna cok azi ama..

Ya da ben yanlis okuyorum bende sorun var sanirim. Asla super bir musluman olamayacağımi biliyorum ucundan olaydim diyorum ama bu kadar cok super ilim ehlinin icinde zor. Bana dusen cami avlusunu süpürmek.

Gazali44

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yüce Allah bizleri ailemizi dostlarımızı bütün müslümanları doğru yola iletsin ve o yoldan ayırmasın. Zamanımızı insanların hatalarını araştırıp ona buna kâfir müşrik diyip duracagimiza kendimizi düzeltip yüce Rabbimize nasıl iyi bir kul oluruz ona nasıl daha iyi bir şekilde ibadet ederiz günahlarımızı affettiririz vs. gibi konular üzerinde yoğunlaşıp birbirimizi bu gibi konulara teşvik etmeyi nasip etsin yoksa hata ararsan çok günah ararsan çok kâfir müşrik ararsan çok var ama birazda kendimize bakalım bizim sonumuz ne olacak kimsenin imanı garanti altında değil