Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Yasar Nuri Öztürk’ün Hadis Inkârciligi

M Çevrimdışı

mku

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
O da İmam-ı Azam'da ne yazık ki hadisleri inkar etmediler. İmam-ı Azam'ın kendi ağzından şu sözü söylediler..

"Ben hadisleri değil, sizin hadis diye peygambere maletmeye çalıştığınız hezeyanlarınızı inkar ediyorum"..

Aklı başında olan bir kişi Ebu Derda'dan nakledilen ve fütursuzca bir cuma namazında hadis diye anlatılan şu olayı, rahmet peygamberine nasıl mal edebilir.Hadis şöyle..

Peygamber minbere çıkarken (minbere çıkıyordu da Peygamber [s.a.v] neden "Bu kütük eskidi değiştirelim" diyince kütüğün ağladığını anlatıp bizleri ağlattılar orası da ayrı bir mevzu ama) her basamakta İbranice Allah'a akıl vermek anlamına gelen Amin (Sen kabul eyle) kelimesini kullanmış. Sormuşlar ne oldu neden amin dediniz hem de üç kere...

Peygamber (s.a.v) demiş ki:

"Minbere çıkarken Cebrail (a.s) geldi..
Ramazanda kendini kurtaramayan lanet olsun dedi ben de amin dedim..
Senin adın anılınca salavat getirmeyene lanet olsun dedi ben de amin dedim
Anasına babasına iyi davranmayana lanet olsun dedi ben de amin dedim.."

Ya arkadaşlar bunu şefaat hakkı için allaha yalvarmış, ümmetim ümmetim demiş bir peygambere lanet okumayı siz nasıl reva görür ve bu hadisi inkar etmenin Kuran'ı inkar etmek anlamına geldiğini savunursunuz..

Ayrıca hadislere sımsıkı yapışıp sırf siyasi görüşü yüzünden Chp'lilerin tümüne kafir diyen arkadaşa şu hadisi hatırlatırım

İbni Ömer radıyallahu anhümâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Bir adam din kardeşine, ey kâfir derse, bu söz ikisinden birine döner Eğer böyle denilen kişi söylenildiği gibi ise söz doğrudur; yerini bulmuş olur Aksi takdirde bu söz söyleyene geri döner"

Buhârî, Edeb 73; Müslim, Îmân 111 Ayrıca bk Tirmizî, Îmân 16

Adama Kuran ile karşılık veremiyorlar diye kendiniz diyorsunuz..Bir hadisin sahihliğine nerden inanacağız.. Buhari'nin 600.000 hadis arasında hadis seçtiği bir ortamda tüm anılan hadisler sahihtir nasıl dersiniz. Bir hadisin sahih olması için kuran ile paralellik göstermesi ona ters düşmemesi gerekir..

Elinizde iki mühürle gezmeyiniz ya Münafıktır ya da Kafirdir mührünüz var. Doğrudur gerçek müslüman nedir bilmidiğimiz için kafir ile münafık ı anlayabilmişiz..

Selam ve dua ile..

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ya bırakın şu adamları boş yere enerjinizi harcamayın bunlarla ...bu adamın hadisi inkar etmesine gerek yokki adam sünneti inkar ediyor peygambere gerek yok kuran yeterdiyor..acaba namaz kılmayı kimden örendi....vahhh islamım vah...vah...vah...

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
yaw saçma saçma konusma sinir etme beni.
dinin ne senin. kuran yeterdi de Allah bilmiyo muydu senin kadar peygamber gönderdi.
sapıttın iyice

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
sadece kuran yetseydi abdest almayı kimden öğrenecektin peki ya namaz kılmayı peki ya oruç tutmayı...kurandan namaz kıl + oruç tut+ diye ayetler var ancak biz nasıl namaz kılacağıızı nasıl oruç tutacağımızı hangi vakitte sahur hangi vakitte iftrar edeceğimizi kimden öğrenecektik.... bu Allah cc sünnetidir her peygambere kitap vermemiştir ancak her kitabın peygamberi vardır...peygambersiz bir kitap yoktur...

E Çevrimdışı

Ebu Katade

Guest
sadece kuran yetseydi abdest almayı kimden öğrenecektin peki ya namaz kılmayı peki ya oruç tutmayı...kurandan namaz kıl + oruç tut+ diye ayetler var ancak biz nasıl namaz kılacağıızı nasıl oruç tutacağımızı hangi vakitte sahur hangi vakitte iftrar edeceğimizi kimden öğrenecektik.... bu Allah cc sünnetidir her peygambere kitap vermemiştir ancak her kitabın peygamberi vardır...peygambersiz bir kitap yoktur...
teşekkürler ahi....

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah hepinizden razi olsun kardeslerim Allah hadis'i peygamber efendimiz sallallahu aleyhi we sellem'in soylediklerini inkar eden onun sunetini inkar eden her insani ya hidayet versin yada yerin dibine batirsin AMINN

hitman Çevrimdışı

hitman

Üye
İslam-TR Üyesi
doğrudan veya dolaylı yöntemlerle hadisleri ibtal etmek, bu yolla sünneti devre dışı bırakmak, islamın can damarlarını kopartmaya teşebbüs, günümüze has bir arıza olmaktan öte devam edegelen bir sapkınlıktır.

indirilene teslim olmak yerine "peygambersiz bir din" inşa etme arzusu ile aklının uydurduğuna tabi olan tiplere her devirde rastlanır, 1300 sene evvel de yaşar nuri'nin benzerleri vardı... elhamdülillah yok olup gittiler... bugünküler de yok olup gidecektir.

M Çevrimdışı

mku

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ohooo. Bu site cihad sitesi imiş. İşe de benden başlamış.
Burada durulmaz Allah hidayet versin...

B Çevrimdışı

BaiTullaH

Üye
İslam-TR Üyesi
laik devlet geldi enrde sahte şerefsiz adamlar imam oldu bu bizim onun sucu degil laik tcnin şuçudur ?

her imam hatipe giden imam oluyor daha siz düşünün

E Çevrimdışı

emre90

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Laik devletin politikası bu işte, müslümanları kitaplarından ayırmak ve sahte bir din uydurup ona inandırmak, kısaca yağı alınmış light bir müslümanlık

hitman Çevrimdışı

hitman

Üye
İslam-TR Üyesi
yaşar nuri de evvelki türevlerinin yolunda...bundan ötürü hadisleri inkar ediyor, ehli hadise buğzediyor.

M Çevrimdışı

Mutedeyyin

Guest
İslamı devre dışı bırakmak isteyen adamlarım ilk işi hadis ve sünnet inkarcılığıdır. ondan sonraki adım ise maden bu hadisleri ve sünnetleri sahabeler uydurmuştur, sonra sıra Kurana gelir o halde, o da bize onlar aracılığıyla nakledildiğine göre onda da tahribat yapmışlardıra kadar gider bu sapıkların fikirleri.
Peygamber efendimiz as bize Kuranı ve hikmeti bırakmıştır Kuranı anladıkta hikmet nedir işte o da sünnettir Kuran ve sünnet + hadis bunlar bir bütünün parçalarıdır ayırmak dini tahrif etmektir

M Çevrimdışı

maide45

Üyeliği İptal Edildi
Banned
hadis :Kur'an ayetlerinin başka başka örneklerle peygamber efendimizin sahabeye anlatmasıdır.

hadis diye verilenle Kur'ana uygun değilse ,kur'anı yalanlıyorsa bu hadis olmaz.hadis değildir.

inşallah farkıanlayanlardan oluruz.

M Çevrimdışı

maide45

Üyeliği İptal Edildi
Banned
yaşar Nuri

parti kurarak ve daha önce de milletvekili olarak putun ilke ve inkilaplarına söz verdiği için sapmıştır.

esasında yaşar nurinin en büyük hatası budur.

bunu yazmayarak başka şeyleri yazmak laik dinini gizlemektir.

yaşar nuri hem islam dinin den hem de laik dinden olan sapmışlardan biridir.

işallah bu yönünü anlarız.