Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Yaşlılık Beyinde Başlar (test)

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Yaşlılık beyinde başlar/TEST

Akıl yaşta değil baştadır. Bir kişinin fiziksel olarak yaşlı olması bu kişinin beyninin çalışmaması anlamına gelmez. Bilakis tecrübeli bir insanın beyni diğer insanlara oranla daha gelişmiş olacaktır. Bu nedenle elde ettiğimiz tecrübeler bizim için artıdır. Hele bir de bu tecrübeli kişinin yanında fiziksel açıdan güçlü insanlar var ise bu grubun başaramayacağı şey yoktur. Büyüklerimizin tecrübesine önem vermeli ve onların söyledikleri doğrultuda genç bedenleri hareket ettirmeliyiz.

SORULAR
1- Arkadaşlarınıza sık sık kaç yaşınızda olduğunuzdan bahsediyor musunuz?
a) Evet
b) Hayır

2- Değişim için çok yaşlı olduğunuza mı inanıyorsunuz?
a) Evet
b) Hayır

3- Daha önce yapabildiğiniz zihinsel aritmatik işlemlerini artık bıraktınız mı?
a) Evet
b) Hayır

4- Yaşınızdan ötürü kendinizi belirli faaliyetlerin (yeni bir meşgale ya da yeni bir iş bulmak gibi) dışında tutuyor musunuz?
a) Evet
b) Hayır

5- Sık sık yaşınızı düşünüp endişeye kapılıyor musunuz?
a) Evet
b) Hayır

6- Hafızanızdan şikayetçi misiniz?
a) Evet
b) Hayır

7- Yere eğilirken vücudunuzda ağrı oluyor mu?
a) Evet
b) Hayır

8- Arada sırada kamburunuzu çıkararak yürüdüğünüzü fark ettiğiniz oluyor mu?
a) Evet
b) Hayır

9- Çok beğenmenize rağmen -genç işi- diyerek bazı giysileri almadığınız oluyor mu?
a) Evet
b) Hayır

10- Hayatın bütün yenilik ve heyecanlarının geride kaldığını ve bundan sonra yaşamınızın sadece rutin bir zorunluluk olarak geçeceğini düşünüyor musunuz?
a) Evet
b) Hayır

Değerlendirme:

A şıkkı çoğunlukta ise
Kendinizi olduğunuzdan daha yaşlı hissediyorsunuz. Bunun yanı sıra - belki de bilinçsiz bir şekilde - kendinizi dışarıya yaşlı, hatta yaşlının da ötesinde bir insan olarak yansıtma eğilimindesiniz. Herhangi bir hastalığınız olmadığını varsayarak, bu davranış biçiminiz, sürekli yaşınızla ilgili yakınmak gibi olumsuz alışkanlıklarınızla ilgili olabilir. Bunları keşfedip ortadan kaldırmaya çalışın. Yaşınızın tipik özelliği olan belli başlı düşünce kalıpları ve alışkanlıklar beyninizde oluşmaya başlamış. Bunları tespit edip onlardan kurtulun.

B şıkkı çoğunlukta ise
Vücudunuz her ne kadar yaşlanırsa yaşlansın beyniniz genç olmaya aday. Sizin tecrübe kazanmanız durumunda hem genç bir beyne sahip olacak hem de olaylara farklı açılardan bakma yeteneğine sahip olacaksınız. Önce Rabbinize sonra da kendinize güvenmeye devam edin. Beyin hücreleri çalıştıkça daha da genç kalacaktır. Kendinizi çalışarak hem genç tutacak hem de hedeflerinize çok rahat ulaşacaksınız inşallah.

Miskinliğe paydos zamanı
Çalışmak, çalışmak, çalışmak... Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şahsi işlerini kendisi yapardı. Çantasını kimseye taşıtmaz, söküklerini kendisi diker, yamardı. İçme suyunu kendisi gider alır içerdi. Bizlerin de çalışması şart. Hareket etmek hem fiziksel hem zihinsel açıdan bizi geliştirecektir. Hele şu ahir zamanda beş dakika bile boş oturmamamız gerekiyor. Hadi kalkın ve çalışın&

SORULAR
1- Uzaktan kumanda 3 metre ötenizde duruyor, televizyona uzaklığınız ise 2 metre... Televizyonun sesini televizyonunun üzerinden kısmayı daha uygun bulur musunuz?
a) Evet
b) Hayır

2- Çok susadınız fakat mutfağa gidip gelmek işkence... Önünüzdeki soğumuş çayı su niyetine içip susuzluğunuzu geçiştirir misiniz?
a) Hayır
b) Evet

3- Evde çöpler iyice birikmiş, hafiften de bir koku yayılmıyor değil... Ortama deodorant salıp, çöp atma işlemini 1 gün daha geciktirir misiniz?
a) Hayır
b) Evet

4- Erik, kiraz, üzüm gibi meyvelerin karpuz boyutunda olanı çıkmış... Çekirdek ayıklama işlemini azaltmak için dev çekirdekli dev meyveyi tercih eder misiniz?
a) Hayır
b) Evet

5- Otobüsle yolculuk yapıyorsunuz... Ne tevafuktur ki etrafınızda bir sürü lafazan oturmuş. Ses kargaşasına rağmen uyuyabilir misiniz?
a) Hayır
b) Evet

Değerlendirme:

A şıkkı çoğunlukta ise
Tebrikler. Gelecek vaat ediyorsunuz.

B şıkkı çoğunlukta ise
Miskinlik kapınıza dayanmış. Kıpırdayın derhal
 
:)sümeyye:) Çevrimdışı

:)sümeyye:)

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ruveyda. ' Alıntı:
4-Erik, kiraz, üzüm gibi meyvelerin karpuz boyutunda olanı çıkmış... Çekirdek ayıklama işlemini azaltmak için dev çekirdekli dev meyveyi tercih eder misiniz?
a) Hayır
b) Evet
Diğerleri için bir şey diyemiyorum da bu iyi bi fikir gibi geldi :muhaha :muhaha :muhaha :muhaha
 
G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Birinde a diğerınde b şıkkı çıktı :'( Annnnaaaaa ben gitmişimmmm hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
 
temin_dari Çevrimdışı

temin_dari

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
5-Otobüsle yolculuk yapıyorsunuz... Ne tevafuktur ki etrafınızda bir sürü lafazan oturmuş. Ses kargaşasına rağmen uyuyabilir misiniz?

Işık ve ses olan hiç bir ortamda uyuyamam ki...

1.kısım b yüksek
2.kısım a lar

...Ve umut konusunda Mehmet Akif Ersoy'un bi sözü aklıma gelir
"Umutsuzluk öyle bir bataklıktır ki düşersen boğulursun!..
Ümidine sarıl gör bak halin ne olursun...''

Efendimiz de (s.a.v) bizler için hep umutla dua etmiş ümmetini unutmamıştır.
:) :) :)
 

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt