Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Yazılım Bilmenin Önemi | Programlama Öğrenme Kaynakları

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es'Selamun aleykum kardeşler. Bilgisayarlara ve yazılıma ilgisi ve becerisi olan ister online ister offline olarak bu konuyu okuyan kardeşlerin bu konunun ne kadar önemli olduğunu anlatmak veya göstermek için hem de motivasyon sağlaması açısından aşağıda ki video ve belgeselleri paylaşıyorum. İnş'Allah ilgisi olan kardeşler bu meseleye gerektiği kadar önem verirler...
Yazılım ve Kod Öğrenmenin Gereği

Obamanın yazılıma verdiği önem;

Belgesel: ‘Siber Savaş’ - Al Jazeera Türk Belgesel
Zero Days (stuxnet) - Türkçe altyazılı

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bende ilk olarak C'ye başladım bir kaç haftadır. Aslında lisede başlamam gerekirdi ama geç kalmışda değilim inş'Allah. :)

Elyesa Abdurrahman Çevrimdışı

Elyesa Abdurrahman

"Hüküm ancak Allah'ındır..." En'am 57
İslam-TR Üyesi
Bende ilk olarak C'ye başladım bir kaç haftadır. Aslında lisede başlamam gerekirdi ama geç kalmışda değilim inş'Allah. :)
aslında abd'de üniverstede hocası olan bir türk hoca diyorki mesela java öğrenebilmek için illa en kolay dillerden başlamaya gerek yok. Yani javaya direk başlayabilrsn zaten attıgım playlist hiç bilmeyenler için anlatılmış anlatansa abdde hoca

Melhame-i kübra Çevrimdışı

Melhame-i kübra

Erkek
İslam-TR Üyesi
iyice öğreninde bi sanal ketibe kuralım,o kadar boş site var.daha çok işimiz var..

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aslında abd'de üniverstede hocası olan bir türk hoca diyorki mesela java öğrenebilmek için illa en kolay dillerden başlamaya gerek yok. Yani javaya direk başlayabilrsn zaten attıgım playlist hiç bilmeyenler için anlatılmış anlatansa abdde hoca

evet o hocayı tanıyorum, bilgisayarkavramları :D

Elyesa Abdurrahman Çevrimdışı

Elyesa Abdurrahman

"Hüküm ancak Allah'ındır..." En'am 57
İslam-TR Üyesi
akhiler sanırım 5 yıldan fazladır bizim kasayı ilk defa temizledm hiç ses gelmiyor kasadan artık ayrıca ekran bile daha güzel çizgisiz gösteriyor : )) en az 1 yılda bir temizlemek lazım yada pentagonu hackleyemeyiz : DD

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık: "Biz sadece teknolojiyi tüketen bir toplum olarak yolumuza devam edemeyiz."

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
yaratmak kelımesı var akhı belkı gormussundur.
Abi, yaratmak kelimesi farklı anlamlara gelebilir. Ben bu kelimeyi kullanmıyorum ama insanların hangi anlamda kullandıklarını kavramak ve bilmek lazım, bu konuda insanları yargılamak için. Hepimiz "bir şeyin yok iken onun var olmasını" ancak Allah'ın (swt) yapabileceğini biliyoruz.
Bir de yaratmak kelimesine bunun dışında da anlamlar yükleyenler var, mesela TDK'nın sitesinde şöyle açıklanmış. link

Bence bu tür şeylere çok fazla takılmamak lazım. Sonuçta sen (genel anlamda) bu kelimeyi 'yoktan var etmek' anlamında okumuyor veya kullanmıyorsun. Bende bu kelimeyi kullanmam. Sonuçta orada çok önemli bir bilgi(ilim) var ve bize düşen onu almak! Bunlar benim düşüncelerim.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Abi, yaratmak kelimesi farklı anlamlara gelebilir. Ben bu kelimeyi kullanmıyorum ama insanların hangi anlamda kullandıklarını kavramak ve bilmek lazım, bu konuda insanları yargılamak için. Hepimiz "bir şeyin yok iken onun var olmasını" ancak Allah'ın (swt) yapabileceğini biliyoruz.
Bir de yaratmak kelimesine bunun dışında da anlamlar yükleyenler var, mesela TDK'nın sitesinde şöyle açıklanmış. link

Bence bu tür şeylere çok fazla takılmamak lazım. Sonuçta sen (genel anlamda) bu kelimeyi 'yoktan var etmek' anlamında okumuyor veya kullanmıyorsun. Bende bu kelimeyi kullanmam. Sonuçta orada çok önemli bir bilgi(ilim) var ve bize düşen onu almak! Bunlar benim düşüncelerim.

Akhi sıfırdan buradan bir şeyler öğrenebilirmiyim?

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Tabi ki! Bende sıfırdan başladım, ve şuan elhamdulillah C programlamayı bitirmek üzereyim. Ben Sadece programlamayla değilde başka şeylerle de uğraştığım için C dilini 1.5 ay gibi kısa bir sürede buraya geldim. Başlamadan önce gözümde çok büyütüyordum, önemli olan hırslı ve ne için istediğini bilmek(iş,hobi,proje vs.), bunlar devam etmeni sağlıyor. bir şekilde başlamak, gerisi geliyor....

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Şimdilik bildiğim kadarıyla yazılım dilleri ikiye ayrılıyor. 1. web tasarım için 2. gömülü sistem (eletronikte mikrodenetleyici veya mikroişlemci programlamak için)
Senin ilgilendiğin kısım hangisiyse ona göre bir yazılım diline yönelmek lazım.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şimdilik bildiğim kadarıyla yazılım dilleri ikiye ayrılıyor. 1. web tasarım için 2. gömülü sistem (eletronikte mikrodenetleyici veya mikroişlemci programlamak için)
Senin ilgilendiğin kısım hangisiyse ona göre bir yazılım diline yönelmek lazım.

2. cısının ıs olanagı zannımca daha buyuk cunku dusunun bır arac yapıyorsun
aracı yurutmek vb ıslevlerını saglayacak yazılımsal bır beyın tasarlaman lazım kı arac sıstematık bır sekılde ılerleyebılsın.
Atesleme zamanı vs. gıbı

HCT Çevrimdışı

HCT

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Meslek olarak düşünmüyorsanız vaktinize yazık, hiç bulaşmayın. Ha deyince öğrenip tecrübe kazanabileceğiniz bir alan değil. Daha hayrlı şeylere yönelin.

Meslek olarak bakan kardeşlere de tavsiyem 8 yıl olmuş program yazmaya başlayalı geri dönüp bu işe harcadığım vakte bakınca çok üzülüyorum. Buna rağmen bu yola girmişseniz bildiklerimi de aktarırım inşaallah.

Üst Ana Sayfa Alt