Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Yazmaz Isem Catlayacagim!!!!

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
bugunku cuma namazinda orta olcekte bir camide bulunduk.ALLAH c.c hepimizin hatalarini afetsin.haftanin konusu sehitlerimiz idi sanirim tum ulke geneli hemen hemen ayni idi.deginmek istedigim mevzuu ise mevlud sonunda herkes ayaga kalkti ve salavat getirmeye basladi buraya kadar belki hersey dogal olabilir,ama bir cok insan inanirmisiniz hatta cogu kisiler kiyamdaki gibi el bagladilar benim oyle ISLAM adina direkt arastirmadan bir soz soylemeye kendimi yetkili bulamiyorum ama ALLAH c.c bana vermis oldugu dogustan fitratima tamamen ters bir olay salavat getirirken herkesin ayaga kalkmasi ve insanlarin
namaz daki kiyam durusunun aynini sergilemeleri olayin ne kadar vahim oldugunun bir gostergesi diye bir
kelime etsem ALLAH c.c izni ile yanilmis olmam degilmi arkadaslar.lutfen bu konuda birseyler yazabilirseniz sevinirim bende bu arada elimdeki kitaplara ve netde arastiracagim boyle bir sey nasil olabilir diye inanin okadar tevbe ettimki inseALLAH c.c kabul olur.birde onemli bir nokta daha var boyle bir ortamda yanliz kaldiginiz zaman aynen iyot gibi acikta kaliyorsunuz gercekten zor bir durum katkilariniz icin simdiden ALLAH c.c razi olsun diyorum....

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
valla bende cumaya gittim ama...haftanın konusu duaydı genel olarakta ayetler ve bildiğim kadarıyla ayetlere zır gitmeyen hadislerle desteklenmiş...dua hutbesi vardı...vaaz ın sonlarında doğru yetişdim..orada da ilahiyat derneği için yardım kampanyası konuşması vardı

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
kardeş artık sitenin reklamını yapmayı bırakırmısın...siten çok klassa zaten üyeler arar bulur senin siteni...ne meraklısın kardeşim ...site reklamı yapmaya...güzel bişeye benzese...tamam diyecem...pc text dosyası gibi sayfa...ne okunur ne bişey araştırılır...topu topu 10 tane konun var neden bu kadar reklam yapıyorsunki

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
peygamber ve eshabı aynı davranışı yapıyormuydu onu bileceksin......eğer yapmıyor ise bu tip hareketler bidat ve hurafedir.......aynısı kadınların arasında da var.......ister istemez denk geliyorsun.......dilimle birşey yapamassam ...orayı terk ediyorum....böyle yapmak lazım

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
cuma kılmassın neden kılmassın...allah allah...önünüzdeki fasık da olsa namaz kılacaksın arkadaş...bu kadar basit..Sizin yaptığınız anca namazdan kaçmak..kafanızda iki üç kuram ...sallayın durun

A Çevrimdışı

Askalani

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
cami hocasıyla konuşsaydın demek geldi birden içimden ama konuşsan neye yarar ki....
bu tür durumlarda sesimizi duyurmak zor oluyor.onlar hoca biz sıradan insanlarız. onlar bilmiyorlarda senmi biliyorsun hesabı...
kalben buğuz etmenin yanı sıra biraz cesaretli olup dilimizlede birşeyler söylememiz gerekir diye düşünüyorum(sonucunuda hesaba katarak tabii)

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
salavat getirirken ayaga kalkmalarinin sebebi. efendimiz adinin anildigi yere gelirmis diye, yani O(s.a.v.) geldigi icin saygi durusu...
ama efendimiz (a.s.) biryere girdigi zaman ashabi hemen ayaga kalkmak isterlermis(saygidan) efendimiz(a.s.) da izin vermezmis.
hafizam beni ynailtmiyorsa hz. Ömer(r.a.) diyorki Allah Resulu bizim oldugumuz mekana girince biz ayaga kalkmak isterdik O(s.a.v.) buna izin vermezdi...

yani arkadaslar sahsen ben bu gibi durumda ayaga kalkmiyorum herkes kalkiyor ben oturuyor oluyorum, hatta bazen yanimda oturanlar beni görüyor "aslinda dinimizde bu yok dimi" diyip benimle bir oturuyorlar.
kadinlarda bu is dahada abartili, birbirlerinin sirtini sivazliyorlar hz Hatice den geliyor diyorlar ama hala tam olarak nedenini anlamis degilim.

En iyi örnek Allah Resulüdür
selametle

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
sorun sadece peygamberimiz (s.a.v)anıldığında ayağa kalkmaksa bu enfalin dediği gibi saygıdan ötürü yapılan bişey.

Ebû Saîd el-Hudrî'nin belirttiğine göre, Benî Kureyza Yahudilerinin muhasara edildiği günlerde Resûlullah (s.a) Sa'd ibni Muaz'a, yanına gelmesi için haber göndermişti. Sa'd merkebine atlayıp kendisini beklemekte olan Resûl-i Ekrem'in yanına geldiği sırada, Kainatın Efendisi orada bulunanlara:-Efendiniz (veya hayırlınız) için ayağa kalkın! buyurdu. Buharî. Menakıbü'1-ensâr 12, Megazî 30, İsti'zan 26; Müslim, Cihad 64).

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ayaga kalkmak bir yere kadar anlasilabilir dogrudursaygi insanin fitratinda olagelen bir davranis bicimi ama ayakta iken ellerini namaz kilar gibi baglamalari sanirim bu hos degil bu eylemin bir sonraki asamasi ruku ve secdedir medinede gordum sayilari azda olsa insanlarin bazilari direkt olarak hz.muhammed in (s.a.v) kabrine dogru donuk secde ediyorlardi. .isin bu noktasi vahim...

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
normal de o dua lar vitr namazında mekkede yapılan gibi ellerini açıp kıyam halindeyken dua etmektir...saygıdan ayağa kalkılır...farklı bir durumda yok...

R Çevrimdışı

rizademir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
cuma kılmassın neden kılmassın...allah allah...önünüzdeki fasık da olsa namaz kılacaksın arkadaş...bu kadar basit..Sizin yaptığınız anca namazdan kaçmak..kafanızda iki üç kuram ...sallayın durun

selam hidayete tabi olanların üzerine olsun
çok merak ediyorum küfür yasalarına bağlı kalacağına küfrü koruyacağına ve bunun için çalışacağına yemin eden birinin arkasında kıldığın namazın sahih olacağını ve iadesinin gerekmediğini sana kim söyledi bu fetvayı sana kim verdi. insanların namazdan kaçtığını söylemişsin bunu nerden biliyosun niyeböle bir zannın peşinden gidiyorsun. sizler Allaha ve Resulune savaş acmış insanların peşinden gidin onların arkasında namaz kılın sonra orda işlenen fıska bidata karşı ses çıkarmayın ondan sonra yaptığınızın doğruluğunu savunun. sen Rasulullahın şöyle dediğini işitmedinmi: dinde sonradan çıkarılan herşey bidattır her bidat delalet her delalet ateştedir. bu hadisi bileceksin ve bunun üstünede bidat ehliyle beraber olacaksın. şartlar oluştukdan sonra ''küfre rıza küfür'' oluyoda mereak ediyorum ''bidat işlenen biryerde sesini çıkarmadan oturmak veyada orayı terk etmemek ne oluyo sorarım size.

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
üstad bana bidati öğretmene gerek yok...senin kadar bende ne olduğunu biliyorum...cumaya gittik...ne oldu vaaz okunuyor...bidat nerede...hutbe farz ...sünnetler buralarda sorun yok...bidat nerede...ikincisi küfre tabii olan... bir devletin imamının arkasında namazmı kılınır demişsin

eee bende sorarım senin namazın imama mı bağlı imam sahihse namaz müspet..imam fasıksa..namaz menfi...allah aşkına bunlar nereden çıkıyor...sen namazı allah için kılarsın...kul için mi namaz kılınır...devlet içinmi namaz kılınır...teorileri geçelim üstad..sadede gelelim....namazı allah için kılıyorsun...allah c.c bir borcun var...farz farz ödeyeceksin...durumun ne olursa olsun...cuma niye bu kadar önemli...birincisi cemaat ikincisi hutbe okuyacak kadar bilgili bir kişi...eee şimdi biz bunları camiiden başka nerede bulucaz...

tamam bazılarının imkanı vardır...giderler cemaat yapıp kılarlar...ama senin namazına bu devlet karşıyormu...senin cumana devlet karşıyormu...hutbeye geleceksin diyeceksin ki...bu devletin mührü olan...hutbelere riayet edilirmi...hutbeyi uygulamak zorunda değilsin arkadaş...dinlemek zorundasın...haklıysa....uygularsın...nede olsa din emri..yok değil bidat varsa yüz dönersin bu kadar basit

son olarak...ibadet allaha yapılır kişiye yada devlete değil...sana borcunu sorduklarında ...ya ben bu devlete inanmıyom ...bana namaz kıldırmıyorlar...namazımı engelliyorlar...kuralları falanca...bunu mu diyeceksin...

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
son olarak...ibadet allaha yapılır kişiye yada devlete değil...sana borcunu sorduklarında ...ya ben bu devlete inanmıyom ...bana namaz kıldırmıyorlar...namazımı engelliyorlar...kuralları falanca...bunu mu diyeceksin...

son cumlen gercekten guzel olmus ALLAH c.c rzi olsun...

R Çevrimdışı

rizademir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
üstad bana bidati öğretmene gerek yok...senin kadar bende ne olduğunu biliyorum...cumaya gittik...ne oldu vaaz okunuyor...bidat nerede...hutbe farz ...sünnetler buralarda sorun yok...bidat nerede...ikincisi küfre tabii olan... bir devletin imamının arkasında namazmı kılınır demişsin

eee bende sorarım senin namazın imama mı bağlı imam sahihse namaz müspet..imam fasıksa..namaz menfi...allah aşkına bunlar nereden çıkıyor...sen namazı allah için kılarsın...kul için mi namaz kılınır...devlet içinmi namaz kılınır...teorileri geçelim üstad..sadede gelelim....namazı allah için kılıyorsun...allah c.c bir borcun var...farz farz ödeyeceksin...durumun ne olursa olsun...cuma niye bu kadar önemli...birincisi cemaat ikincisi hutbe okuyacak kadar bilgili bir kişi...eee şimdi biz bunları camiiden başka nerede bulucaz...

tamam bazılarının imkanı vardır...giderler cemaat yapıp kılarlar...ama senin namazına bu devlet karşıyormu...senin cumana devlet karşıyormu...hutbeye geleceksin diyeceksin ki...bu devletin mührü olan...hutbelere riayet edilirmi...hutbeyi uygulamak zorunda değilsin arkadaş...dinlemek zorundasın...haklıysa....uygularsın...nede olsa din emri..yok değil bidat varsa yüz dönersin bu kadar basit

darul küfürde cumanın hükmünü öğrenmen gerekiyor. ayrıca RAHMAN OLAN ALLAHA HAMD OLSUNKİ bana ibadeti kendisinden başka hiç bir kişiye ibadet edilmemesini öğretti. biraz okuman gerekiyor senin bu dinin günümüzdeki asılları neler. sen git istediğin yerde istediğin kişinin arkasında (kafirde olsa) namazını kıl bu beni ilgilendiren bi konu değil. ama Allah ve Resulune teslimiyetleri gereği bidat ehlinin hutbesini dinlemeyen( bu bidat ehli artık Rasulullahın hadislerinin yarısını eksik anlatmaya başladı bundan bilgin olsun hatta sitede bir kardeş bunu yayınlamıştı hırsızın eli kesilmesi hadisinde) arkalarında namaz kılmayan onların küfrüne rıza göstermeyen insanlara namazdan kaçıyorsunuz diyemezsin. Allahın bütün farzlarını yerine getirecekler buna cihadda dahil hatta kafirler tarafından sabahları kapıları kırılarak esaret altına alınacaklar aylarca kafirlerin hapisanesinde onlara boyun eymeden dimdik duracaklar hakkı haykıracaklar sende bu MUVAHHİDLERE namazdan kaçıyorsunuz diyeceksin orda dur işte ordan öteye geçemezsin. ALLAH SANA HİDAYET ETSİN BİZLERİDE DOĞRU YOLUNDA SABİT KILSIN....

Üst Ana Sayfa Alt