Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ziyaeddin Abdullah İbn Abdulkerim El-Kuds Kimdir ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
E Çevrimdışı

Ebuzer Gifari

Üye
İslam-TR Üyesi
Ziyaeddin Abdullah İbn Abdulkerim El-Kudsi 1937 yılında Kudüs'te doğmuştur. Onbeş yaşında iken Kur'an hafızı olmuş, o zamanlar Filistin'de bulunan akaid, hadis, fıkıh ve tefsir alimlerinden ders almıştır. Mısır'a giderek İslami ilmini orada tamamladıktan sonra Filistin'e geri dönmüştür. Bu arada birkaç defa da hapse girmiştir.

İhvan-ı Müslimin cemaatine bağlıydı. Fakat İhvan-ı Müslim'inde akide konusunda birtakım bozukluklar olduğunu görmüş ve onların sahip oldukları akidenin sapık ve yanlış olduğunu ilan ederek bu cemaatten ayrılmıştır. İhvan-ı Müslimin'in akidesinin temelini oluşturan ve Hasan El-Hudaybi'ye nispet edilen "Duatun La Kuda" İnanç Sorunları adı altında türkçeye çevrilmiştir. Kitapta savunulan fikirlerin yanlış olduğunu Kur'an, sünnet ve müctehidlerin sözlerinden aldığı delillerle ispat eden bir reddiye yazmıştır.

İhvan-ı Müslim'in cemaatine bağlı olanlar, kendilerinin fikirlerini kabul etmediği için ona iftiralar atmışlar, sapık olduğu açıkça belli olan Tekfir vel-Hicre gibi bir cemaate bağlı olduğu fikrini yayarak, halkın onun kitaplarını okumasını engellemeye çalışmışlardır. Oysa Şeyh Ziyaeddin el-Kudsi'nin kitaplarını okuyan bir kimse onun Tekfir vel-Hicre cemaati ile hiçbir şekilde ilişkisi olmadığını, bu cemaatle Şeyh Ziyaeddin El-Kudsi'nin fikirleri arasında büyük farklılıklar olduğunu görecektir. Çünkü bu cemaatin (Tekfir Vel-Hicre) temel akidesi Havariç akidesine yakındır.

Bu cemaate bağlı olanlar, sahabe devri dışındaki tüm Ehl-i Sünnet alimlerinin müslüman olmadığını söylemektedirler. Ayrıca büyük günah işleyen kimseleri tekfir etmekte, bu durumda olan kimseleri tekfir etmeyenleri de tekfir etmektedirler.

Buna karşılık Şeyh Ziyaeddin El-Kudsi'nin kitapları incelendiğinde, onun bu fikirlere tamamıyla karşı olduğu kitaplarını Kur'an, sünnet ve ehli sünnet alimlerinin sözleri ışığında yazdığı görülecektir.

Şeyh Ziyaeddin El-Kudsi'nin başkalarının kitaplarını kendi ismini yazarak yayınlattığı iddiası da yalan ve iftiradır. bu İftirayı ortaya atanlar Şeyh Ziyaeddin El-Kudsi'nin hiç bir tahrif ve saptırma yapmadan insnalara anlattığı mükemmel tevhid akidesinde bir kusur arayıp bulamadıkları ve laf atamadıkları zaman, Şeyh Ziyaeddin El-Kudsi'nin şahsına laf ve iftira atmak suretiyle gerçek Tevhid akidesine zarar vermek isteyen kişilerdir.

Bu iftirayı ortaya atanlar şayet onu tanımış olsalardı Şeyh ziyaeddin El-Kudsi'nin 50'ye yakın kitap ve risaleleri olduğunu ve o risaleleri değişik isimlerle yazdığını, o risalelerden çok kimselerin istifade ettiğini ve hatta o risaleleri kendilerine nisbet edenlerin olduğunu öğrenmiş olurlardı. Öyle ki bu durumlardan dolayı Şeyh Ziyaeddin El-Kudsi kimseye iftira atmadı, kızmadı ve asla ithamlardan bulunmadı. Çünkü onun gayesi şöhret peşinde koşmak ve para kazanmak değildir. Onun gayesi sadece ve sadece hakkı yaymaktır. Şeyh Ziyaeddin El-Kudsi'nin başkalarına ait olan şeyleri kendine nisbet etmesine ihtiyacı yoktur. Çünkü o, kendisine ait olan kitapları bile kendisine nibet etmemiştir.

Bazı eserleri:


1 - İşte Tevhid

2 - İşte Müslüman

3 - Hakimiyet Allah'ındır.

4 - Cahiliyenin Hükmünü mü İstiyorlar? (Duatun La Kuda'ya Reddiye)

5 - Asrımızın Yesakı

6 - Tağutu Reddetmek Tevhidin Gereğidir

7 - İslam Dininin Aslı

8 - Büyük Şirkte Cehalet Mazeret Değildir

Çıkacak Olan Eserleri:


1 - Hamas İslami Bir Sistem Midir?

2 - Fıkh-ı Ekber Şerhi

3 - Kur'an ve Sünnetten Delillerle Hanefi Fıkhı

4 - İslam Şeriat'ının Dışında ki Kanunlarla Hüküm Veren Hakime Muhameke Olmanın Hükmü

5 - Dar'ul Harpte Tanınmayan Kişilerin Hükmü

6 - Kesilen Hayvanlar İle İlgili Hükümler
 
E Çevrimdışı

Ebuzer Gifari

Üye
İslam-TR Üyesi
Ziyaeddin Abdullah İbn Abdulkerim El-Kuds zan'dan bulunmaktan Allah'a sıgınırım ama bu adamin hayal ürünü oldugunu dusunuyorum Allahu alem.
 
A Çevrimdışı

Abdullah rizgari

Üye
İslam-TR Üyesi
bu hayal urunu kisi ne taniyan bir ihvan muslim mensubu var bunun arkasinda istihbarat orgutleri var bu islami camiayi kotulemek icin kurulmus bir guc var bunlar klavye muslumani bir cihad faliyetleride yok bu kafir su kafir deyip duruyorlar ben turk istihbaratindan supeleniyorum cunki buyuk seytan ortadoguda islamda fitne cikarma isini
urdun katar ve turkiyeye verdigi malumdur allahu allem
 
A Çevrimdışı

abu mansur

Üyeliği İptal Edildi
Banned
kardeş bende rafizilerden şüpheleniyorum ama büüyk ihtimal tc istihbaratıda olabilir
 
!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Kardeşlerim bu şekilde yazışmayla ancak şeytanı sevindiririz.

Konu delilsiz yazışmaların artacağına yol açacağından kilitliyorum.

Konu kilit.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt