Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Zuhri R.a

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ilim-c3b6c49frenmek.jpg

Muhammed b. Müslim b. Ubeydullah b. Abdullah b. Şihab b. Abdullah b. Haris b. Zühre b. Kilab b. Mürre Ebu Bekir el-Kureşi ez-Zührî. İslâm imamlarının meşhurlarındandır. Kadri yüce bir tabiidir, birden fazla tabiiden ve diğerlerinden hadis dinlemiştir.

Zührî, döneminin ekol isimlerindendir. Hadis[1] ve Fıkıh[2] ilimlerinde otorite, Siyer ilminde ise Medine ekolünün[3] kurucusu olarak tanınır. Tâbiûnun küçüklerindendir. Mekke’de doğmuştur. Kinane Kabilesi’ne mensuptur. Doğum tarihi ihtilaflıdır. Süheyl ez-Zekkâr[4] adındaki müellif, h. 51 yılında Medine’de doğduğunu ve sonra Hicaz ile Şam bölgeleri arasında yer alan “Eyle”[5]de oturduğunu söyler. Büyük dedesi Bedir ve Uhud’da Müslümanlara karşı, müşriklerin safında[6]; babası Müslim b. Abdullah ise, Emeviler’e karşı isyan eden Abdullah ibn-i Zübeyr’in yanında yer almıştır[7].

[1] Bkz. İbn-i Şihab ez-Zührî, Talat Koçyiğit, An. Ü. İlahiyat Fak. Dergisi, c.XXI.

[2] Geniş bilgi için Bkz. “İbn-i Şihab ez-Zührî’nin Fıkhı, Harald Motzkı, (çev. Fatma Kızıl), Hadis Tetkikleri Dergisi, c.III, sayı II, 2005”

[3] Şaban Öz, İlk Siyer Kaynakları ve Müellifleri, s.169.

[4] Age.s.169.

[5] Akabe diye de bilinmektedir. Bu gün Ürdün sınırları içinde Kızıldeniz kıyısında bir liman şehridir.

[6] M.Mustafa el-A’zamî, İlk Devir Hadis Edebiyatı, (çev. Hulusi Yavuz), s.251.

[7] Şaban Öz, İlk Siyer Kaynakları ve Müellifleri, s.170.

MEDİNEYE DÖNÜŞ

Hafız İbn Asakir, Zührî'nin şöyle dediğini rivayet etmiştir: «Medineliler kıtlığa, şiddetli bir kuraklığa maruz kalmışlardı. Şam'a göçtüm, çoluk çocuğum fazlacaydı. Nüfusum kalabalıktı. Şam camiine gittim ve oradaki ders halkalarının en büyüğünde oturdum, bir adamın halife Abdülmelik'in huzurundan çıktığını gördüm. Adam: «Halife bir meselenin çözümünü arıyor. Said b. Müseyyeb'ten bir hadis duymuş ve Ömer b. Hattab tarikiyle Said'in rivayet etmiş olduğu hadiste çocuklu kadınların mirastaki payları hususunda farklı bir görüş ileri sürülmüş.» dedi. Ben de: «Said b. Müseyyeb'in Ömer b. Hattab tarikiyle rivayet ettiği hadisi biliyorum.» dedim. Bunun üzerine adam elimden tuttu ve beni halife Abdülmelik'in huzuruna götürdü. Halife, kimlerden olduğumu sorunca soyumu, sopumu anlattım; ihtiyacımı, çoluk çocuğumun kalabalık oluşunu da söyledim. Kur'ân'ı ez-berleniiş olup olmadığımı sorunca hem Kur'ân'ı, hem farzları, hem de sünnetleri ezberlemiş olduğumu söyledim. Bana bu konularda her ne sorduysa cevabını verdim. Bunun üzerine borcumu ödedi ve bana armağan verilmesini emretti. Sonra da, «İlim öğren, çünkü ben senin hıfzedici gözün, zeki de bir kalbin bulunduğunu görüyorum.» dedi. Ben de Medine'ye döndüm...

Devam edecek...

Üst Ana Sayfa Alt