Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

1 Nisan'ın Kaynağı

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu Endülüs Müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir.
Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.
En sonunda 31 Mart gecesi Kalenin önüne giderek bir elinde Kur'an bir elinde İncil
"Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız BU AKŞAM size bir şey yapmayacağım" der.
Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar
kaleyi teslim ederler. Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir.
Bunun üzerine Müslümanlar "Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz" dediklerinde
Haçlı ordusu komutanı "Benim sözüm size DÜN AKŞAM içindi, bugün için size bir sözüm yoktur" diye cevap verir ve bütün Müslümanlar orada Şehit edilir.
İşte o gün bugündür 1 Nisan hristiyanlar arasında Hile günü olarak
kutlanmaktadır ve bu bir gelenek haline gelerek
Günümüzde 1 Nisan şakası haline gelmiştir

raba_84 Çevrimdışı

raba_84

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
VE BİZLERDE HER SENE 1 NİSANDA BİRBİRİMİZE ACABA NASIL ŞAKA YAPSAK DİYE DİDİNİP DURUYORUZ :agliyorum :agliyorum :agliyorum

T Çevrimdışı

tuençise

Üye
İslam-TR Üyesi
arkadaşlar bu konunun kaynağı nereden bunu merak ettim açıklarsanız benden de kaynak bilgisi istiyorlar lütfen :yardimm

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
hatırlamıyorum baktım ama bulamadım bulsaydım yazacaktım kardeşim . kusura bakma ama bbunlardan beklenen bi davranış olduğu için kaynak yazmamıştım ilk başta

A Çevrimdışı

asfiya

Üye
İslam-TR Üyesi
ve ne acı ki bu gunu 1 nisan diye şakalar yapan muslumanlarda aynı ahmaklıgı devam ettiriyor o zaman

A Çevrimdışı

aciz_kul

Üye
İslam-TR Üyesi
Zaten herşey batıyı örnek almamızdan olmuyor mu. Sevgililer günü anneler günü babalar günü hepsi hristiyanların düzenlediği bişey ve bizde toplumca bunlara heves salıyoruz allah yar ve yardımcımız olsun :crycry :crycry

S Çevrimdışı

sadr-ı azam

Üye
İslam-TR Üyesi
aciz_kul ' Alıntı:
Zaten herşey batıyı örnek almamızdan olmuyor mu. Sevgililer günü anneler günü babalar günü hepsi hristiyanların düzenlediği bişey ve bizde toplumca bunlara heves salıyoruz ALLAH yar ve yardımcımız olsun :crycry :crycry

senben Çevrimdışı

senben

Üyeliği İptal Edildi
Banned
evet can yoldaşlarım bugünde 1 nisan şakalarına aslında yalanlarına maruz mu taarruz mu dersiniz bilmem ama toplumu toplu birşekilde yalana ifsada sürüklemenin başka bir metodunu görüyoruz. ifsadlaşmış toplumu da istediğiniz biçimde şekillendirmek zor olmasa gerek sizlerden ricam çevremizi bu konularda aydınlatalım

"Hakkında bilgin bulunmayan şeyin ardına düşme."

İsrâ sûresi (17)

"İnsan hiçbir söz söylemez ki yanında onu gözetleyen yazmaya hazır bir melek bulunmasın."

Kaf sûresi (50)

TEVBE 77. Nihayet, Allah’a verdikleri sözden döndüklerinden ve yalan söylediklerinden dolayı Allah, kendisiyle karşılaşacakları güne kadar onların kalbine nifak (iki yüzlülük) soktu.

Tevbe (9/119) “Ey iman edenler ! Allah’tan korkun ve doğrularla beraber olunuz !”

Abdullah İbni Mes'ûd radıyallâhu anh''den rivâyet edildiğine göre Nebî sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

- "Şüphesiz ki sözde ve işte doğruluk hayra ve üstün iyiliğe yöneltir. İyilik de cennete iletir. Kişi doğru söyleye söyleye Allah katında sıddîk (doğrucu) diye kaydedilir. Yalancılık yoldan çıkmaya (fucûr) sürükler. Fucûr da cehenneme götürür. Kişi yalancılığı meslek edinince Allah katında çok yalancı (kezzâb) diye yazılır".

Buhâri Edeb 69; Müslim Birr 103-105. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd Edeb 80; Tirmizi Birr 46; İbni Mâce Mukaddime 7; Dua 5

ayetleri hadisleri çoğalta biliriz rabbim bize el emin olan resülümüzün yolundan el emince gitmeyi yürümeyi nasip etsin amin

Üst Ana Sayfa Alt