Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

2015 Sahurcular Başlığı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
T Çevrimdışı

Talha bin Asım et-Turkî

Sen neden korkuyorsun ölmek varken kaderde?!.
İslam-TR Üyesi
السلام عليكم ورحمة الله وبركاته

Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

Andolsun biz Nebilerimizi açık delillerle gönderdik ve insanların adaleti yerine getirmeleri için beraberlerinde kitabı ve mizanı indirdik. Biz demiri de indirdik ki onda büyük bir kuvvet ve insanlar için faydalar vardır. Bu, Allah’ın, dinine ve Nebilerine gayba inanarak yardım edenleri belirlemesi içindir. Şüphesiz Allah kuvvetlidir, daima üstündür. (Hadîd Suresi, 25)

Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah’ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir. (Bakara Suresi, 185)

Son düzenleme:
metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Andolsun biz Nebilerimizi açık delillerle gönderdik ve insanların adaleti yerine getirmeleri için beraberlerinde kitabı ve mizanı indirdik. Biz demiri de indirdik ki onda büyük bir kuvvet ve insanlar için faydalar vardır. Bu, Allah’ın, dinine ve Nebilerine gayba inanarak yardım edenleri belirlemesi içindir. Şüphesiz Allah kuvvetlidir, daima üstündür. (Hadîd Suresi, 25)

Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah’ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir. (Bakara Suresi, 185)

https://www.islam-tr.org/konu/tek-b...kilan-cemaate-katilmasinin-hukmu-nedir.43236/

Hanefîlere göre sabah, ikindi ve akşam namazlarından birini tek olarak kılan bir kimse, sonra bir cemaate tesadüf ederse o cemaate iştirak edemez, diğer namazlarda nafile olarak iştirak edebilir.
Dârakutnî'nin İbn Ömer'den rivayet ettiği bir hadiste Rasûlullah (s.a.v.) "Evinde namaz kıldığın zaman cemaate rastlarsan, akşam ve sabahın dışındakileri tekrar kıl" buyurur.
Bu hadis-i şerif ile Peygamber’in (s.a.v.) 'sabah namazından sonra güneş doğuncaya kadar, ikindiden sonra da güneş batıncaya kadar nafile, kılmaktan men etmesi'(Buhari, Mevakitu’s- Salat, 30; Ebu Davud, İlim 13) Hanefîlerin görüşünü teyid etmektedir.

namaz kılanlardan birini kaldırıp tekrar cemaat oluyoruz dedinya akhi o konuyu dedim

T Çevrimdışı

Talha bin Asım et-Turkî

İslam-TR Üyesi
https://www.islam-tr.org/konu/tek-b...kilan-cemaate-katilmasinin-hukmu-nedir.43236/

Hanefîlere göre sabah, ikindi ve akşam namazlarından birini tek olarak kılan bir kimse, sonra bir cemaate tesadüf ederse o cemaate iştirak edemez, diğer namazlarda nafile olarak iştirak edebilir.
Dârakutnî'nin İbn Ömer'den rivayet ettiği bir hadiste Rasûlullah (s.a.v.) "Evinde namaz kıldığın zaman cemaate rastlarsan, akşam ve sabahın dışındakileri tekrar kıl" buyurur.
Bu hadis-i şerif ile Peygamber’in (s.a.v.) 'sabah namazından sonra güneş doğuncaya kadar, ikindiden sonra da güneş batıncaya kadar nafile, kılmaktan men etmesi'(Buhari, Mevakitu’s- Salat, 30; Ebu Davud, İlim 13) Hanefîlerin görüşünü teyid etmektedir.

namaz kılanlardan birini kaldırıp tekrar cemaat oluyoruz dedinya akhi o konuyu dedim

Allah Razı olsun. Senin vesilenle araştırma yaptım da bu konuda ihtilaf var ama racih olanı -cumhurun görüşü aynı zamanda- senin savunduğun görüştür. Ama burada bir soru işareti var: "Namazı kıldıktan sonra -tek başına veyahut cemaatle- ikinci bir cemaate iştirak edilmesinin mekruh/haram -iki farklı görüş var- "Sabah ve İkindi Namazları" için mi geçerli, "Sabah ve Akşam Namazları" için mi geçerli, "Sabah, İkindi ve Akşam Namazlarıiçin mi geçerli"?.. Bir arkadaşa sordum cevap verdi ama yetersiz geldi bana -cevabı cumhura tersti- "araştırıp dönüş yapacağım İnşeallah" dedi -o da Molla hocasına soracak-, halen bekliyorum. Şu sözün -senedi- sıkıntılı -Allahulalem- (Akşam Namazın'dan sonra kerahat vakti yok -Allahulalem-):

Allah Razı olsun. Bilmediğim bir şeyi öğrenmeme sebep/aracı oldun.

- Ulaştığım, ulaşabileceğim kaynaklar bunlar -ben kaynaklardan çıkarımlar yaptım ama yinede ilim sahiplerine sormak gerekiyor-: https://www.islam-tr.org/konu/ayni-mescitte-tekrar-cemaatle-namaz-kilmak-hakkinda.43306/

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
"Bir zamanlar Rabb'in meleklere: "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti. (Melekler): "A!.. Orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz" dediler. (Rabb'in): "Ben sizin bilmediklerinizi bilirim." dedi." (Bakara, 30)

Hayırlı sahurlar, Ademoğulları...

T Çevrimdışı

Talha bin Asım et-Turkî

İslam-TR Üyesi

Islah edilmesinden sonra yeryüzünde bozgunculuk yapmayın. Allah’a korkarak ve (rahmetini) umarak dua edin. Muhakkak ki iyilik edenlere Allah’ın rahmeti çok yakındır. (A’raf Suresi, 56)

Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helâl kılındı. Onlar sizin için birer elbise, siz de onlar için birer elbisesiniz. Allah sizin kendinize kötülük ettiğinizi bildi ve tevbenizi kabul edip sizi bağışladı. Artık (ramazan gecelerinde) onlara yaklaşın ve Allah’ın sizin için takdir ettiklerini isteyin. Sabahın beyaz ipliği (aydınlığı), siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yeyin, için, sonra akşama kadar orucu tamamlayın. Mescitlerde ibadete çekilmiş olduğunuz zamanlarda kadınlarla birleşmeyin. Bunlar Allah’ın koyduğu sınırlardır. Sakın bu sınırlara yaklaşmayın. İşte böylece Allah âyetlerini insanlara açıklar. Umulur ki korunurlar. (Bakara Suresi, 187)

A Çevrimdışı

Aleyna

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
BİR ALİM GİTTİ BU DİYARDAN !

10 yıl zindan hayatı.(1997-2007), ikinci bir cezalandırma 15 yıl Ve K.Irak'a hicret

İki oğlu örgüt üyeliğinden 7'şer yıl ceza aldı. Şu an hapisteler.
Kendisi şu an K.Irak zindanlarında, akibeti belirsiz.

Bu Alim kim mi?
Türkiye'li Müslümanların ihmal ettiği,
unuttuğu Şahımerdan Sarı Hoca...

Ey Rabbimiz ! Sen bütün Rabbani alimleri muhafaza et..!
Ve en kısa zamanda Şahımerdan Hocayı esaretten kurtar...!

Videonun tamamına bu linkten erişebilirsiniz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...