2017 Sahurcular( Kitap Hediyeli)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
Üye
Öncelikle Aleyküm selam we rahmetullah diyerek selamınızı alayım .

Bugün bir tefekkür edeyim diyerek foruma uzun uzun baktım. Yine tekerrür eden sözlerimiz dışında çok değişen birşey yok. Yani bakıyorsun birinin aklıyla zoru var, diğeri basiretten uzak, biri takva boyutundan soyutlanmış, başkası at gözlüğüyle objektif olmaya çalışıyor vs vs... En önemlisi birisi nefsine bakmadan satırları dizmiş herkesi eleştiriyor(bundan kastım benim). 'Velhasıl Ruhisukut' diyerek, başkasında gördüğüm sivilceye yakınıp gözümdeki çıbanı görmediğime ne kadarda sitem etsem azdır. Kendine gel ey nefis! Allah beni affetsin!

Hayırlı sahurlar...
 

Taifetu'l Mansura

Yürü sen ey Dünya! Beni arkanda bırak...
Üye
Hayırlı sahurlar
 

Tihame

İyi Bilinen Üye
Üye
Esselamu aleykum ve rahmetullah..
Hayırlı gecemiz, bereketli sahurumuz olur inşaAllah..

"Elveda...

Gelişiyle memnun, gidişiyle mahzun edene sevgili deniyorsa eğer; Ramazan mü’mine sevgilidir. Dikkat buyurunuz herkese değil; mü’mine.

Ramazan geliyor diye sevinmek, gidiyor diye mahzun olmak iman alâmetidir buyurmuşlar. 1438 yılının Ramazan-ı Şerif’i alıp başını gidiyor ve biz kalbimizdeki hüzne bakıp imanımız hakkında bir fikir sahibi olabiliriz sanırım. Hassas terazi, müthiş muhakeme, ulvî mihenk: Ramazan!

Diyeceksiniz ki bayram geliyor diye sevinmeyelim mi?

Sevinelim elbet fakat on bir ayın sultanının gidişinin mukaddes hüznünü, yaklaşmakta olan bayramın muazzam mutluluğuna sarıp sarmalayalım, öyle sevinelim. Nice tebessümler vardır hani, içinde hüznün en derini saklanan ve nice hüzünler vardır simaya değil kalbe kıpır kıpır tebessüm ettiren. Kalbimizde alev alev bir hüzün, yüzümüzde gayrı ihtiyari bir tebessüm; öyle uğurlayalım gitmekte olanı ve gelmekte olanı öylece karşılayalım. Şu inceliği de asla unutmadan: Mü’min Ramazan bitiyor diye sevinmez; Ramazan-ı Şerif ayrılık acısını azaltmak için bir Bayram bırakıp gider mümine.

Hatırlayalım, geçen sene bu vakitler olduğunda pek çoğumuzun dilinde bir dua vardı: “Rabbim nice Ramazanlara hayırla eriştirsin.” Ve unutmayalım bu duayı edenlerin bir kısmı ve “âmin” diyenlerin nicesi bu senenin Ramazan’ını göremeden göçüp gittiler dünyadan. Seneye bu zamanlar Ramazan yine gelir de biz de burada olur muyuz o belli değil. Şu son bir kaç orucumuzu işte bu hisle, sahur vakti kalbimize yüklendiğimiz mukaddes bir nur topu gibi taşıyalım kutlu iftar vakitlerine. Kırmadan, dökmeden, lekelemeden, incitmeden...

Arefe gecesi geçelim Ramazan-ı Şerif'in karşısına, bükelim boynumuzu ve samimiyetle soralım: “Bizden razı mısın?” “Razıyım” dediğini işitir gibi olana değin oturalım karşısında gözlerimiz nemli, kalbimiz ürkek... Kapıya kadar uğurlayalım kutlu misafiri, getirdiği her bir hediyenin aciz ve haddini bilen şükrânesi olsun gözümüzden dökülen yaşlar. O hediyeleri mübarek on bir aylar boyunca muhafaza edebilmenin şuuru, yanaklarımızdan kalbimize süzülsün sessizce. O alıp başını gitmesin, bizde kalsın biraz; biz kalakalmayalım öylece, alıp başımızı bir parça onunla gidelim. Ayrılık yok mesafe var madem sevenle sevilen arasında, on bir ayı mesafe eyleyelim misafirimizle aramızda, ayrılık değil.

Bayram sabahından başlayalım gönüllerimizi Ramazan eylemeye. Bırakalım herkes bayram etsin, bizse bir başkasının bayramı olmaya niyetlenelim. Bir küçük hediyeyle, bir umulmadık ziyaretle, bir cebe kendimizden bile gizli sıkıştırılıveren üç beş kuruş harçlıkla, muhabbeti artıracak içten bir tebessümle, küslükleri bitirecek harbî bir selamla, yetimin başında şefkatle dolaşan bir avuçla, hiç olmazsa bir telefondan merhaba deyivermek suretiyle nice insanın bayramı olabileceğimizi unutmayalım. Herkes bayram eder ama bazıları bayram olur. Ramazan olamayışımızın mahcubiyetini, gelin bir başkasına bayram olmakla telafi edelim.

Bu telafi ediş bir talim olsun kalplerimize. Bırakın herkes bir şey olmayı isteyedursun. Bir şeylerim olsun diye çırpınadursun bırakın herkes. Biz birisinin bir şeyi olalım, ta ki 1439 hilâli nazlı nazlı görünene kadar.

İnsan birisinin bir şeyi olmalı, mutluluğu mesela...

Herkes mutlu olmak ister ama bazıları birilerinin mutluluğu olur. Biz bir başkasının mutluluğu olmakta bulalım sevinçlerin en hakikisini. Kimisinin elinde bir demet çiçek olalım tebessümden yapılmış, kimisinin yüzünde çiçekler açtıran bir tebessüm...

İnsan birisinin bir şeyi olmalı, dermanı mesela...

Dağına göre kar verirmiş Mevlam, rüzgâr yükseklerde daha sert esermiş. Bizim yaprağımızı yerinden oynatmayacak kadar hafif bir esinti, bir başkasının ocağını başına yıkacak bir fırtına oluverir. Yüzümüz sefasını sürmese ne olur o esintinin, göğsümüz siper oluverse o fırtınaya ne olur? Bir başkasına derman olma derdine düşünce fark edeceğiz belki de dert zannettiklerimizin aslında dert olmadığını, dermanın en güzelini belki de bir başkasının derdine deva olduğumuz gün bulacağız.

İnsan birisinin bir şeyi olmalı, vefalı dostu mesela...

Herkes gerçek bir dost arar kendine, vefa gördüğünde herkes memnun olur. Bazıları ise birisi için dostun tarifidir, vefanın tablosu. Ahde vefanın ahde vefaya denk düştüğünü idrak edelim. Rabbimiz'le kul olmak üzere ahitleştiğimiz o günün hatırına Rabbimiz'in kullarına vefalı birer dost olalım. Bunca zaman vefalı bir dost aradık da ne oldu? Belki de bir başkasının vefalı dostu olmakla bulunur vefanın Rabbine dost olmak saadeti, kim bilir?

İnsan birisinin bir şeyi olmalı, çalacak kapısı mesela...

Sıkıntılı zamanlarımızda, az mı teklifsizce çalabileceğimiz bir kapı aradık. Haydi hatırlayıverelim bir... Kiminin eşiğinden döndük o kapıların, kimi yüzümüze kapandı, kimisi de hiç açılmadı nice zaman çalıp durdukta. İnsan birisinin her daim yarı aralık kapısı olmalı, çalmaya hacet bırakmadan huzurla içeri buyur eden. Uzaktan bakınca kalbimizdeki davetin ışığı süzülmeli o kapının aralığından. Çalacak kapı ararken yolunu kaybedenler, o ışığın izlerini takip ederek gelebilmeli çalınmadan içeri girilebilecek o kapının eşiğine.

İnsan birisinin bir şeyi olmalı, nasihati mesela...

Diliyle değil haliyle sabrı ve hakkı tavsiye eden bir nasihati olmalı insan birisinin. Asra yemin edenin hatırına işleyeceği salih amellerle birisinin hüsranına perde olmalı. Şahsiyetiyle bir başkasının omurgası olmalı, duruşuyla bir başkasının şahsiyet remzi. Kendisi için yaşamanın ölmekten beter olduğunu anlamalı ki insan, bir başkası yaşasın diye ölebilmenin yaşamaktan güzel olduğunu fark edebilsin.

Diyeceğim o ki dostlar, Ramazan geldi ve geçmesin. Biz birisinin bir şeyi olalım bu bayramdan tezi yok ve Ramazan geçip gitmesin.

Kimsesizlerin bayramı olalım, mahzunların mutluluğu, dertlilerin dermanı, kalbi kırıkların dostu, dizlerinde takat kalmayanların çalacak kapısı, hüsrana uğrayanların sükût içre nasihati...

Biz birisinin güzel bir şeyi olursak belki de bir olanın bir şeyi olmakla güzelleşiriz. Belli mi olur?

Hiç olmazsa hiç kimsenin acısı, hüznü, derdi, düşmanı, umutsuzluğu, hüsranı olmayalım ki çirkinleşmesin güzel yanlarımız."
 

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
Üye
Öncelikle aleyküm selam we rahmetullah.

Biliyorum! Giden bir dünyalığa üzüldüğümüz kadar üzülmüyoruz gidişine... Ne kadarda duygusuzlaşmış amellerimiz... Belkide senin kurtuluşumuz olabileceğini değerlendiremedi kalpler ve gözler bir dünyalığa ağladığı kadar belkide ağlayamadı senin gidişine. Biliyorum! Sen ciddisin ve gidiyorsun! Bende çarem olamayacak bir duyguyla 'Elveda' diyorum, gelecekte buluşmak ümidiyle... Elveda...

Herkese hayırlı sahurlar...
 

Hatve

Yeni Üye
Üye
İlk ve son mesajım İnşaAllah (hilal gözükürse...)

Ramazan ayı pastırma, kavurma ayı değildir. Ramazan ayı bir eğlence ayı değildir. Tüm kardeşlerin Ramazan ayının ilk günü ile son günü tartılmasını tavsiye ederim. + Kilo alınmışsa eğer ciddi bir mide muhasebesi yapılsın. Ramazan ayı fırsat ayıdır. Hani marketlerde haftasonu indirim fırsatı falan olur ya öyle bir fırsat. Benim sabah sabah başıma gelen ilk imtihan sokaktan caddeye çıktıktan sonra gideceğim istikamette kısa etekli bir bayan görmek oldu. ''Allah'tan korkun'' bari Ramazan ayında böyle giyinmeyin diye içimden serzenişte bulundum. Normalde ne yaparız? Başka yöne bakarız, kafayı çeviririz falan... Kendim takvalı, faziletli birisi olduğumdan dolayı falan değil orucun bir hikmetinden dolayı yolumu değiştirdim. Oruç ibadetimin sevabı azaldı mı acaba diye kendimi köyde oruç tutan birisiyle kıyasladım ve bu şehirde bana bu amelden sadece ''aç'' kalmak mı düşer diye korktum. Orucun bir diğer hikmeti ise boş sözlerden uzak tutması hatta birkaç kardeş küs müyüz falan diye laf attı: ) Oruç gerçekten bir zırh, bir kalkan...

Klima altında oruç tutan ile fırında, inşaatta oruç tutan kişinin aynı ecri almaması da Allah azze ve cellenin adalet hikmeti...

Ramazan ayında haftada birgün sahilde/ormanda iftar programı yapılabilir evde bu durumda (haftada birgün) müsait olacağı için bacılarda evde (kendi aralarında) iftar programı yapabilirler. İtikatlarında ciddi bir sıkıntı olmadığı sürece diğer cemaatlerin iftar programına
katılınabilir hem çevremizde ki Müslümanları tanırız hemde ümmet bilincini canlı tutarız.

Bize ikram olarak sahuru veren Allah'a hamd olsun.
 

Taifetu'l Mansura

Yürü sen ey Dünya! Beni arkanda bırak...
Üye
Hayırlı sahurlar
 

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
Üye
Rabbim ömrümüzün geri kalan kısmında daha iyi kulluk yapacağımız, daha güzel Ramazanlar eda edeceğimiz bir hayat nasip etsin. Dünyaya geliş gayemize uygun yaşatsın bizi. Her alıp verdiğimiz nefes cennetine yaklaştırsın cehennemden uzaklaştırsın bizi.

Hayırlı sahurlar kardeşlerim:)
 

Tihame

İyi Bilinen Üye
Üye
Rabbim ömrümüzün geri kalan kısmında daha iyi kulluk yapacağımız, daha güzel Ramazanlar eda edeceğimiz bir hayat nasip etsin. Dünyaya geliş gayemize uygun yaşatsın bizi. Her alıp verdiğimiz nefes cennetine yaklaştırsın cehennemden uzaklaştırsın bizi.

Hayırlı sahurlar kardeşlerim:)
Allahümme amin ecmain..
Rabbim sizden razı olsun..
 

Tihame

İyi Bilinen Üye
Üye
Amin ecmain ahi yukarıdaki mesajınız çok anlamlı olmuş Allah svt sizden de razı olsun.
Allahümme amin..
Güzel bir alıntı oldu okudum beğendim ve sizlerle paylaşmak istedim :)
Ayrıca bu konuya katılıp paylaşımda bulunanlardanda Rabbim razı olsun.. Ben kendi adıma herkese teşekkür ediyorum güzel bir Ramazan geçirdim burada sizlerin sayesinde ama asıl dua ve teşekkür etmem gereken kişi Alketa kardeşimdir... Bizlere yaptığı jest ayrı bir mutluluk ve kendi adıma uzun süreli bir hüzün oluşturdu.. Yaptığı hayr'a bizleride ortak etmesi onun yüreğinin güzelliğindendir.. Rabbim ona ecrini verir inşaAllah..
Sizlerle birlikte olmak güzeldi Rabbim daim olmasını nasib eder inşaAllah Rabbimize emanetimsiniz..
Esselamu aleykum ve rahmetullah..
 

eL_Muhacir

İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur.
Yönetici
Frm. Yöneticisi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer konular

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt