Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

2023 Sahurcular Konusu

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ya eyyuhellezine amenu ! yardımcı olun bana akıl verin. Benim çalışıp para kazanmam ev gecindirmem gerekiyorken yapabileceğim en iyi işten bile sıkılıp bunalıyorum. Hiç çalışmak istemiyorum. Anlayamadıgım bir sebeble iş esnasında daralıp bunalıyorum kaçmak istiyorum. Bu sebebtendir ki en uzun calısma sürem sadece iki hafta. Şuan tam benlik bir iş yapıyorum -tercümanlık- ama gene sıkılıyorum bana çözüm bulun lütfenn

Halid Ahmed Çevrimdışı

Halid Ahmed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ya eyyuhellezine amenu ! yardımcı olun bana akıl verin. Benim çalışıp para kazanmam ev gecindirmem gerekiyorken yapabileceğim en iyi işten bile sıkılıp bunalıyorum. Hiç çalışmak istemiyorum. Anlayamadıgım bir sebeble iş esnasında daralıp bunalıyorum kaçmak istiyorum. Bu sebebtendir ki en uzun calısma sürem sadece iki hafta. Şuan tam benlik bir iş yapıyorum -tercümanlık- ama gene sıkılıyorum bana çözüm bulun lütfenn

Allah swt sıkıntını hayırlar ile gidersin

Repentant Çevrimdışı

Repentant

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Ne güzel işin var neyinden sıkılıyosun ahıskalı kardeşim ya,bir de öyle bir girmişsin ki fetva geliyor zannettim :geek:

Halid Ahmed Çevrimdışı

Halid Ahmed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Kim Rahmân’ın zikrine (Kur’an’a) karşı körlük ederse, Biz ona şeytan musallat ederiz, artık o kendisine arkadaş olur.” “Şeytanlar onları yoldan çıkarır; onlar ise kendilerini doğru yolda sanırlar.” (Zuhruf 43/36,37.)

Hayırlı sahurlar....

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
اَللَّهُمَّ اِنَّكَ عَفُوٌّ كَرِيمٌ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّى
"Allahümme inneke afüvvün tühıbbü'l-afve fa'fu annî"
"Allah'ım! Sen affedicisin, cömertsin, affetmeyi seversin, beni affet."
(Tirmizî, “Deavât”, 89)

A Çevrimdışı

Akansu55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Biz Hz. Peygamber (asm)'in yanında oturuyorduk. Peygamberimiz dedi ki:

'İslama en iyi bağlayan şey nedir?'
Sahabeler,
'Namazdır.' dediler. Peygamberimiz,
'Cevabınız güzel fakat o değildir.' Sahabeler dediler:
'Zekat vermek.' Peygamberimiz dedi ki:
'Cevabınız güzel fakat o da değildir.' Sahabeler,
'Ramazan orucudur.' dediler. Peygamberimiz,
'Cevabınız güzel, fakat o da değildir.' dedi. Sahabeler,
'Hacca gitmektir.' dediler. Peygamberimiz,
'Cevabınız güzel fakat o da değildir.' dedi. Sahabeler,
'Cihaddır.' dediler. Peygamberimiz,

'Cevabınız güzel, fakat o da değildir. Muhakkak ki İslam'a en iyi bağlayan şey, Allah için sevmek Allah için buğz etmektir.'"

(Ahmed ibn. Hanbel, Müsned, c. 4, s. 286,Silsiletu Ehadisi's Sahih, c.2, s. 734)

Hayırlı Sahurlar...

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Riyazus Salihin, 213 Nolu Hadis

Abdullah İbni Amr İbni Âs radıyallahu anhümâ’ dan rivayet edildiğine göre, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Müslüman, dilinden ve elinden müslümanların zarar görmediği kimsedir. Muhâcir ise, Allah’ın yasakladığı şeylerden uzak duran kimsedir.”

Buhârî, Îmân 4-5, Rikâk 26; Müslim, Îmân 64-65. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Cihâd 2; Tirmizî, Kıyâmet 52, Îmân 12; Nesâî, Îmân 8, 9, 11

وعن عبد اللَّه بن عَمْرو بن الْعاص رضي اللَّه عنهما عن النَّبِيِّ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم قال : «الْمُسْلِمُ مَنْ سَلِمَ الْمُسْلِمُونَ مِنْ لِسانِهِ ويَدِهِ ، والْمُهَاجِرُ مَنْ هَجَرَ ما نَهَى اللَّه عَنْهُ » متفق عليه .

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Riyazus Salihin, 683 Nolu Hadis

İmrân İbni Husayn radıyallâhu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Hayâ ancak hayır kazandırır.”

Buhârî, Edeb 77; Müslim, Îmân 60

Müslim’in bir rivayetine göre ise:

“Hayânın hepsi hayırdır”, buyurdu.

Müslim, Îmân 61

وعن عِمْران بن حُصَيْن ، رضي اللَّه عنهما ، قال : قال رسول اللَّه صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم : «الحياَءُ لا يَأْتي إلاَّ بِخَيْرٍ » متفق عليه . وفي رواية لمسلم : « الحَياءُ خَيْرٌ كُلُّهُ » أوْ قَالَ : « الحَيَاءُ كُلُّهُ خَيْرٌ

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem’i Eşten, Çocuktan, Babadan ve Bütün İnsanlardan Daha Çok Sevmeyenin İman Etmiş Olmayacağı

Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
“Hiçbir kul, ben kendisine ehlinden, malından ve bütün insanlardan daha sevgili olmadıkça iman etmiş olmaz!”
Müslim 44/69

Hayırlı sahurlar cümleten

A Çevrimdışı

Akansu55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ey insanlar! Şüphesiz ki Allah’ın vaadi haktır. (Öyleyse) dünya hayatı sizi aldatmasın. Çok aldatan (şeytan da) sizi Allah’la aldatmasın.

(Fatır 5)

Bu dünya hayatı, bir eğlence ve oyundan başka bir şey değildir. Asıl (yaşanılacak ve ebedî olan) ahiret hayatıdır. Keşke bilselerdi.

(Ankebût, 64)

Hayırlı Sahurlar...

Üst Ana Sayfa Alt