Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

2023 Sahurcular Konusu

Halid Ahmed Çevrimdışı

Halid Ahmed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasûlullah (s.a.v.) : "Allah katında iki damladan ve iki izden daha sevimli bir şey yoktur: Allah korkusundan akan gözyaşı ve Allah yolunda dökülen kan damlası. İki ize gelince, Allah yolunda alınan yara iziyle Allah'ın farzlarından bir farzın ifasından dolayı oluşan izdir."
(Münziri, et-Terğib ve't-Terhib, IV, 231)

Hayırlı sahurlar...

Halid Ahmed Çevrimdışı

Halid Ahmed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
30486

Sanıyorum ki bu son sahurumuz, onun için 2 paylaşım yapmak istiyorum.Allah subhanehu ve teala ibadetlerimizi kabul buyursun.

Mubadil Çevrimdışı

Mubadil

t.me/hendekehli0
İslam-TR Üyesi
Neredeyse birçok ibadetin sonunda sürekli istiğfar mevcuttur.
Farz namazı ve Hac ibadetinden sonra olduğu gibi.
Hatta bir yeri Feth etsen dahi; Nasr suresinde geçtiği gibi Rabbini tesbih ve istiğfar et diye emir vardır.
Dolayısıyla bu ayıda istiğfar ile tamamlayalım.
"Buhari ve Müslimde geçtiği üzere; إنما الأعمال بالخواتيما
Ameller son amele göredir." kaidesi gereği bu son anılarımız istiğfar ve dua olmalıdir.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
maşallah son hafta online olamadim.
ama adimi silmeyi unutmuş @Nesîbe Lena ehehe.
kitap kazananlari tebrik ederim
gecen sene ben kapmistim
bu sene sonuna kadar daim olanlara selam olsun
zhnimden silince, oradan da sildiğimi düşünmüşüm. yoğun bir hafta malum herkes için ))

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbni Mes'ûd radıyallahu anh şöyle dedi:

–Yâ Resûlallah! Hangi amel Allah'a daha sevimlidir? dedim,

–"Vaktinde kılınan namaz" buyurdu.

–Sonra hangisidir? diye sordum,

–"Ana babaya iyilik etmek" diye cevap verdi.

–Ondan sonra hangisidir? dedim,

–"Allah yolunda cihad etmek" buyurdular.

Buhârî, Mevâkît 5, Cihâd 1, Edeb 1, Tevhîd 48; Müslim, Îmân 137-139. Ayrıca bk. Tirmizî, Salât 14, Birr 2; Nesâî, Mevâkît 51

وعَنِ ابنِ مَسْعُودٍ ، رضي اللَّه عَنْهُ ، قَالَ : قُلْتُ يا رَسُول اللَّهِ ، أيُّ العَمَل أَحَبُّ إلى اللَّهِ تَعَالى ؟ قالَ : « الصَّلاةُ عَلى وَقْتِهَا » قُلْتُ : ثُمَّ أَي ؟ قَالَ : « بِرُّ الوَالدَيْنِ» قُلْتُ : ثُمَّ أَيُّ ؟ قَالَ « الجِهَادُ في سَبيلِ اللَّهِ » . متفقٌ عليهِ .

Sahur bitti tabii ama yazmakta fayda var.

Mubadil Çevrimdışı

Mubadil

t.me/hendekehli0
İslam-TR Üyesi
Bir Ramazan ayından daha ayrılırken hem ayrılık acısı hem de bayram sevincini bir arada yaşıyoruz.

Burada önemli gördüğüm bir hususa dikkat çekmek istiyorum: Ramazan orucu, itikaf ibadeti, uzun süre ribat veya muasker gibi yoğun tempoda geçen amellerin ardından bir gevşeme ve rehavet oluşur; bu rehavet döneminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Örneğin Şevval ayının altı gün orucunun tutulması Ramazan ayını anımsatan ve bir yıllık oruç tutmuş gibi sevap olunmasına neden olan bir ameldir.

Selef, bir amelin kabulünü, o amelin sonrasında gelen amellerden anlarmış; eğer devamında salih ameller gelirse bu kabul alameti, aksi olarak günahlara geri dönülüp kalınan yerden devam edilirse bu da kabul olmadığı anlamına gelirmiş.

Yüce Rabbimiz İnşirah suresinde “O halde bir işi bitirip boşa çıktığında, yine kalk ve yorucu başka bir işe koyul” buyurur.

Özetle, yoğun salih amellerden sonra rehavete kapılmamaya ve yine kendimizi yoğun bir şekilde meşgul edecek yeni salih amellere başlamaya dikkat etmeliyiz, aksi halde -şeytanların da salınmasıyla- bir çok kazancımızı zayi olabilir.

Muhammed Atta

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
alketeya bir ayet hediye edelim.

bu arada alkete seneye ölmezsek insaAllah bu organizasyonun sponsoru sensin kacisin yok : )

not: yarin alketa siteyi birakir(mi) : ))

tabi abi ne demek sponsorluk filan bizim işimiz, seneye nasipse insallah.
oldu o zaman görüşürüz o vakte kadar ins. abi
( sadece siteyi değil ulkeyi de terk etti (y))

kadim kütüphanesini sonuna kadar açar hüsnüzannındayım @Alketa )

tuneldyim nesibe lena telefon cekmiyor yazdiklarini okuyamiyorummm kadim kü den sonrasi yok bende çekmiyor canim kardeşim. :sneaky:

Üst Ana Sayfa Alt