Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Abdest Alırken Örnek Olmak Riyaya Girer mi?

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum ve Rahmetullahi ve Berekatuh

Abdest alırken yanımda çocuğun bana bakarak abdest aldığını gördüm. Normalde vesveseden dolayı bazı uzuvlarımı fazla yıkıyordum.(Örneğin kolumu üç defadan fazla yıkamak gibi) Bu sefer çocuk yanlış öğrenmesin diye daha dikkatli yapmaya başladım. Sonra da sen Allah rızası için değil, çocuk bakıyor diye dikkatli abdest aldın diye düşünceler aklıma gelmeye başladı. Bu riya mıdır, aldığım abdest ve abdestle kıldığım namaz geçerli midir? Aynı durum çocuk yanımda namaza durunca da oldu.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh
çocuk yanlış öğrenmesin diye daha dikkatli yapmaya başladım.
Bu niyetinden ötürü riyaya girmez diye düşünüyorum. Çünkü;
وعن أبى هريرة رَضِيَ اللّهُ عَنْهُ قال: قال رسولُ اللّه #: يَقُولُ اللّهُ تَعالى: أنَا أغْنَى الشُّرَكَاء عَنِ الشِّرْكِ. مَنْ عَمِلَ أشْركَ مَعِى فيهِ غَيْرِى تَرَكْتُهُ وَشِرْكَهُ
أخرجه مسلم
Ebû Hurayra (radıyallâhu anh) anlatıyor:
"Rasûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Allahu Teâlâ Hazretleri diyor ki: "Ben ortakların şirkten en mustağnî olanıyım. Kim bir amel yapar, buna benden başkasını da ortak kılarsa, onu ortağıyla başbaşa bırakırım."
(Muslim, Zuhd 46, 2985)

Abdesti alırken yanındaki çocuk beğensin, ne güzel takvayla abdest alıyor vs diyerek O'nun takdirini kazanma niyetiyle olsaydı riya şirki olurdu.
çocuk yanlış öğrenmesin diye daha dikkatli yapmaya başladım.
Fakat bahsettiğin şekilde "doğru şekilde abdest almayı öğrensin" niyetinden dolayı riyaya girmeyeceğini düşünüyorum. Fakat yine de bu tür durumlara karşı çok hassas ve dikkatli olmalıyız. Her an bir duygu ve düşünce ile ayak kayabilir.

Üst Ana Sayfa Alt