Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Açık Hanımla Evlilik Görüşmesi Yapmak Caiz midir?

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

Açık hanımlarla evlilik görüşmesi yapmak caiz midir?

Yaptığım son evlilik görüşmeleri hep kapalı hanımlarla oldu ama bu görüşmeler, talep ve beklentiler yüksek olduğu için olumsuz oldu.

Bir iki tane açık hanım önerdiler, açık oldukları için henüz cevap vermedim. Benim, Müslüman aileden kapalı bir kızı alacak ve taleplerini yerine getirecek maddi gücüm yok. Ben böyle muhabbetlerle, tövbe edip Müslüman ailelere yönelince karşılaştım. Açık bayanlarla evlenen arkadaşlarımın biri hariç hepsi düğünsüz evlendi. Aile ne kadar dindarsa fatura o kadar kabarıyır. Ben bu işten bir şey anlamadım.

Belki maddi beklentileri düşük olur düşüncesiyle evlilik görüşmesi yapmam doğru mudur? Kapanma ve masrafsız evlilik konusunda anlaşamazsam bitirmek kaydıyla görüşmeyi düşünüyorum.

HCT Çevrimdışı

HCT

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aile ne kadar dindarsa fatura o kadar kabarıyır. Ben bu işten bir şey anlamadım.
Aleykum Selam. Kardeşim bu cümlenize kesinlikle katılmıyorum, "dindar" kelimesinin altını tekrardan doğru bir şekilde gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Evlilik görüşmesi ile alakalı kişisel düşüncem kesinlikle kırmızı çizginizin karşı tarafın namaz ehli ve kapalı olması gerektiğidir. Açık olsa dahi derhal kapanmasını isteyin ve bu konuda taviz vermeyin. İleride kapanır zannı isabet etse dahi kadın fıtratını düşündüğümüzde başta vereceğiniz tavizlerin ileride onu terbiye etme noktasında sıkıntı çekeceğiniz açıktır. Namaz konusunu da açmama gerek olmadığını düşünüyorum.

Bir de kardeşim rahat olun, kişinin ameli de eceli de said mi şaki mi olduğu da rızkı da bellidir. Bir evlilik size yazılmışsa hiç bir sebeb önünde engel olmayacaktır, aksi de yazılmamışsa istediğiniz kadar çabalayın boşadır.. Burada müslümana düşen görev sünnete uygun hareket etmesidir

Asla İslam'ınızdan taviz vermeyin başarı sizin olacaktır.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum Selam. Kardeşim bu cümlenize kesinlikle katılmıyorum, "dindar" kelimesinin altını tekrardan doğru bir şekilde gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Evlilik görüşmesi ile alakalı kişisel düşüncem kesinlikle kırmızı çizginizin karşı tarafın namaz ehli ve kapalı olması gerektiğidir. Açık olsa dahi derhal kapanmasını isteyin ve bu konuda taviz vermeyin. İleride kapanır zannı isabet etse dahi kadın fıtratını düşündüğümüzde başta vereceğiniz tavizlerin ileride onu terbiye etme noktasında sıkıntı çekeceğiniz açıktır. Namaz konusunu da açmama gerek olmadığını düşünüyorum.

Bir de kardeşim rahat olun, kişinin ameli de eceli de said mi şaki mi olduğu da rızkı da bellidir. Bir evlilik size yazılmışsa hiç bir sebeb önünde engel olmayacaktır, aksi de yazılmamışsa istediğiniz kadar çabalayın boşadır.. Burada müslümana düşen görev sünnete uygun hareket etmesidir

Asla İslam'ınızdan taviz vermeyin başarı sizin olacaktır.
Evlilik ve vakti yazıldıysa ben evde otursamda beni bulacak mı?

Öyle yapayım bari şehvet unsuruyla karşılaşmam.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ayrıca bu evlilikte salt para muhabbetini, tövbeden sonra dindar çevreye yönelince gördüm. Ne kadar katılmasanızda böyle bir gerçek var. Beni daha henüz ibadetimden, kötü alışkanlığımın olup olmadığından, terbiyemden sorguya çeken olmadı. Herkes maddiyata endekslenmiş.

Suriyelilere hakaret eden, açık bir bayan bana sadece eşyaları al seninle evlenelim, düğün bile istemiyorum diyor. Ben elhamdulillah bunu reddettim. Böyle bir sapık bana evliliği kolaylaştırıyor ama dindar teyze torunu için beni sorarken "evi var mı?" diye lafa giriyor.

Siz bundan bir şey anladıysanız banada anlatın. Ben hiç bir şey anlamadım.

T Çevrimdışı

tosman38

Üye
İslam-TR Üyesi
kesinlikle kapanma ve namaz şartını koy,açıkla görüşürsen de evlenmeden bunlar olacaksa konuşup görüşelim de.sonraya bırakmayacağının garantisini al.
bende sekülerlermiş dindar ! kızların maddiyatı açıklardan daha çok önemsediğine şahit oldum.
Acizane tavsiyem.Ararsan davetiye,salon,bilmem ne takımı gibi saçma sapan şeylere dahi binlerce para ödemek istemeyen kapalı namaz ehli bulabilirsin.
Türk olmak zorunda değil.Suriyeli dindaşlarını da evlenebilecek kategorisine almanı da tavsiye ederim.

HCT Çevrimdışı

HCT

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evlilik ve vakti yazıldıysa ben evde otursamda beni bulacak mı?

Öyle yapayım bari şehvet unsuruyla karşılaşmam.

Kardeşim kinaye yapmanızın sebebi belli ki daha "anlaşılır" şekilde konuşmadığımdan dolayı, hakkınızı helal edin.
Sözlerime tekrar dönerseniz orada "sünnete uygun hareket etmelidir" dediğimi görürsünüz. Biz sünnete baktığımızda tedbirin kendisini de sebepleri hayata geçirmeyi de görürüz lakin yine aynı sünnet bize hiçbir sebebin ve tedbirin taktirin önüne geçemeyeceğini bu yüzden asıl olanın Kur'an ve Sünnete uymak olduğunu söyler.

Sözün özü tedbirler ve sebebler islama uygunsa kullanılabilir değilse kullanılamaz. Sizin misaliniz fakirleri doyurmak için zenginlerden çalmaya benzer. Niyetiniz şehvet fitnesinden sakınmakken kendinizi başka fitnelerin içerisine sokmaktasınız. Eğer samimi iseniz oruç tutunuz bu da tabi olduğumuz Rasullullahın bir tavsiyesidir.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim kinaye yapmanızın sebebi belli ki daha "anlaşılır" şekilde konuşmadığımdan dolayı, hakkınızı helal edin.
Sözlerime tekrar dönerseniz orada "sünnete uygun hareket etmelidir" dediğimi görürsünüz. Biz sünnete baktığımızda tedbirin kendisini de sebepleri hayata geçirmeyi de görürüz lakin yine aynı sünnet bize hiçbir sebebin ve tedbirin taktirin önüne geçemeyeceğini bu yüzden asıl olanın Kur'an ve Sünnete uymak olduğunu söyler.

Sözün özü tedbirler ve sebebler islama uygunsa kullanılabilir değilse kullanılamaz. Sizin misaliniz fakirleri doyurmak için zenginlerden çalmaya benzer. Niyetiniz şehvet fitnesinden sakınmakken kendinizi başka fitnelerin içerisine sokmaktasınız. Eğer samimi iseniz oruç tutunuz bu da tabi olduğumuz Rasullullahın bir tavsiyesidir.
Önerilerinizi inşAllah değerlendireceğim hocam.

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Senin dindarlıktan kastın nedir? Hiçbir gruba karşı genelleme yapamazsın.Kimisi maddiyata önem verir kimisi hiç maddiyata önem vermez bunun açık veya kapalı olmakla değil bakış açısıyla ilgisi vardır.Senin bu yaptığın eleştiri çok yanlış bir eleştiri.Ben de birçok kişiyle evlilik görüşmesi yaptım.Hiçbirinde maddiyata dair bir şey görmedim bir kişi dışında.Allah kullarını her şekilde imtihan edebilir.Evlilik olmadı diye bunu salt maddiyata bağlamak nefsinin bulduğu bir bahanedir bence.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evlilik olmadı diye bunu salt maddiyata bağlamak nefsinin bulduğu bir bahanedir bence.

Evlilik olmuyor demedim ki. Bu maddi şartları koymayan bazı açık bayanlar var. Mesele bekarlıktan kurtulmak olsa bunlardan biriyle evlenir geçerdim. Dindar çevreden kız almak istediğim vakit karşılaştığım protokol ve masraflardan dolayı açık bayanlarda şansımı denemekte beis olup olmadığını anlamaya çalışıyorum.

mefhum Çevrimdışı

mefhum

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şartlanmışlık sizin ki.. Tesettürlü olanlar ve olmayanları bu şekilde katogorize etmeniz doğru değil.
Her iki cenahtan iyisidir kötüsü de vardır. Size denk gelmedi belki henüz.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Mehir konusunda sınırlandırma yok.hatta mehir yüksek diye hz.ömer şikayet edenler dahi olmuş onun için mehir olarak tarla tapan ev araba altın vs... Tamamen hanımların insiyatifinde
Erkeklerin şikayet etme gibi bir durumu yok hükümler gayet açık

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mehir konusunda sınırlandırma yok.hatta mehir yüksek diye hz.ömer şikayet edenler dahi olmuş onun için mehir olarak tarla tapan ev araba altın vs... Tamamen hanımların insiyatifinde
Erkeklerin şikayet etme gibi bir durumu yok hükümler gayet açık

Anladım hocam.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah'ın izniyle insiyatifine bağlı konuda bana kolaylık sağlayana bende insiyatifime bağlı konularda kolaylık sağlayacağım.

Allah'ın izniyle insiyatifine bağlı konularda keyfi davranana bende insiyatifime bağlı keyfi davranacağım.

Bana kolaylık sağlayan eş, güzelliğini yitirincede beni yanında bulur. Başta bencillik yaparsa güzelliğini kaybedince lokmasını ikinci eşle paylaşır.

Hayatımda hep kerizlik yapıp herkesin bencilliğini sineye çekip kolaylaştırıcı ve cömert oldum. Bu sefer Allah'ın izniyle öyle yapmayacağım. Herkes ektiğini biçecek.

I Çevrimdışı

isimsiz_mucahid

Bu hesap kullanılmamaktadır!!!
İslam-TR Üyesi
konu biraz değişik düğün senin durumuna bağlı. durumun yoksa görüşmende durumum kısıtlı dersin 1 demir yüzükle bile evlenirsin (Arkadaşım böyle evlendi) eğer durumun yoksada durumum iyi Allah rızası için elimden geleni yaparım dersin mehir harici düğündür evdir ikramdır fazla fazla yaparsın önüne çıkan bir iki kişi için dindar açık diye yorum yapman ilginç açık biriyle evlenmek istemende ilginç ikisi arasında kıyas yapmanda ilginç DOĞRUSUNU ALLAH BİLİR...

I Çevrimdışı

isimsiz_mucahid

Bu hesap kullanılmamaktadır!!!
İslam-TR Üyesi
Bana kolaylık sağlayan eş, güzelliğini yitirincede beni yanında bulur. Başta bencillik yaparsa güzelliğini lokmasını ikinci eşle paylaşır.

Hayatımda hep kerizlik yapıp herkesin bencilliğini sineye çekip kolaylaştırıcı ve cömert oldum. Bu sefer Allah'ın izniyle öyle yapmayacağım. Herkes ektiğini biçecek.[/QUOTE]
bekara karı boşamak kolay yavaş ol abi :)

Şamil Basayew Çevrimdışı

Şamil Basayew

Sabret nefsim Allah bizimle beraberdir..
İslam-TR Üyesi
Onu islamın şiarına belki de islama döndüreceksen ne ala. Burayı es geçmeyelim haram ehli ise haramdan şirk ehli ise şirkten beri olma ihtimalini atlıyoruz nasıl olsa açık kafirdir o veya açık zaten ne hayır gelir ki ondan demek nebevi metoda aykırıdır.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Bu tip konulari icerigini yorumlari gorunce
Insanin 5 kat 3 yat kilosunca miktar altin vs isteyesi geliyor

Üst Ana Sayfa Alt