Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Alevi Bir Kişiye Yaklaşımım Nasıl Olmalı?

C Çevrimdışı

comodore12

Üye
İslam-TR Üyesi
selamaleyküm,birisi ile tanıştım bu tanıştığım kişi alevi olduğunu söyledi ve bu cem everini filan sordum,normal olarak kendilerinin namaz kıldıklarını fakat Hz. Ali nin camide öldürülmesinden dolayı camiye küs olduklarını söyledi.selavat getiriyormusunuz dedim ;evet normal selevat getirdiğini söyledi .hadis kitapları okuyormusununuz dedim ,sadece kuran ve kendi kitapları varmış onları okuyorlarmış, sizce benim bu adama yaklaşımım nasıl olmalı ?

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aleykum selam,
tek tek tüm aleviler için bir şey demek zor fakat cemevlerinde kılınan namaz toplanıp insanların birbirlerine karşı secde ettikleri namazdır.tabi farklı şekilde camiye gittiğini söyleyen bir alevi ile de karşılaşmıştım internette.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
O Aleviye sorsana, Ali (r.anh), evde öldürülseydi evlerine girmeyecekler miydi? Ya da yemek yerken öldürülmüş (şehid) olsaydı, yemeden mi duracaklardı. Şeytanın maskaraları.

Ali (r.anh), dünyada öldürüldü, samimilerse dünyayı terk etsinler!

C Çevrimdışı

comodore12

Üye
İslam-TR Üyesi
O Aleviye sorsana, Ali (r.anh), evde öldürülseydi evlerine girmeyecekler miydi? Ya da yemek yerken öldürülmüş (şehid) olsaydı, yemeden mi duracaklardı. Şeytanın maskaraları.

Ali (r.anh), dünyada öldürüldü, samimilerse dünyayı terk etsinler!

cem evlerinde ne yaptıklarını sordum ,dini sohbet yapılıyormuş ,Hz Alinin resmi olarak idda etttikleri resme secde ediyormusunuz dedim,yok dedi .onu yapanlar var filan dedim ne düşünüyorsun dedim onlar hakkında ,dediki ''müslümanım deyip sapmış insanlar var dedi onlar sapmış''.bide dedim ki senin gibi ne kadar alevi var dedim alevilerin %25 i bu şekilde düşünüyor dedi.cem evinde namaz kılsam bişey derler mi dedim.yok dedi kimse bişey demez dedi

K Çevrimdışı

Kozzsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
cem evlerinde ne yaptıklarını sordum ,dini sohbet yapılıyormuş ,Hz Alinin resmi olarak idda etttikleri resme secde ediyormusunuz dedim,yok dedi .onu yapanlar var filan dedim ne düşünüyorsun dedim onlar hakkında ,dediki ''müslümanım deyip sapmış insanlar var dedi onlar sapmış''.bide dedim ki senin gibi ne kadar alevi var dedim alevilerin %25 i bu şekilde düşünüyor dedi.cem evinde namaz kılsam bişey derler mi dedim.yok dedi kimse bişey demez dedi

Vahdeti Vücudcu bir tarikatçı ile alevi arasında iki fark vardır . Birisi Hz Ali'ye olmadık şeyler yükler diğeri tarikat şeyhine/ ve hatta cezbe durumu dedikleri şeyde kendine bile yükleyebilir , ikincisi bunlardan birisi safevi şahlarına biat eden tarikatlardır diğeri osmanlı padişahlarına . Alevilerde şeriat yoktur tarikat vardır (genel olarak) tarikatçılarda ise bu inanç şeriat görünenken aslolan batındaki tarikat yolları falan şeklindedir ... Aralarındaki farklar "genel olarak" bundan ibarettir . Yani A alevisi hakkında bir şey dersem B alevisine uymaz . Kişiye göre muamele en uygunudur ...
bide dedim ki senin gibi ne kadar alevi var dedim alevilerin %25 i bu şekilde düşünüyor dedi
ve bu da doğrudur ,,özellikle şehirleşme etkisi ile ya marksist ateistliğe kaymaktadırlar ya da bu dediğniz şekilde hareket etmeye başlamaktadrlar .. Zaten onun için genel yaklaşımdan ziyade birebir daha uygun olur .

Bana sorarsanız bu ikisi de hulul inancının bir başka deyişle irana ait zerdüştlüğün islama sızmış versiyonlarıdır . Yani bir tarikatçı ben sunniyim müslümanım diye ortalıkta dolnırken bir ışıkçı tarikatçısıda ayn şekilde ben alevi müslümanıyım diye ortalıkta dolanır ama ikiside hem islama hem de zerdüştlüğe gönderme yapar. İkisi ile de oturup konuşmak sen nesin sorusunu kendisine sorgulatmak gerekir.

Yani kaçımız Hz Hasan mı / Hüseyin mi yoksa Yezid mi sorusuna Yezid diye cevap verebiliriz ?

Açıkça ifade edelim insanların çoğu da hz muaviye mi hz ali mi sorusuna hz ali diye cevap verir ?

Siyasi durumlar üzerinden yola çıkarak ortaya atılan ayrılıklar , sonunda yine ayrılık çıkarsa da aslolan ayrılık yukarıda bahsettiğim olduğu inancındayım , yukarıdaki ayrılık hallolursa zaten diğer ayrılıklar da hallolur , bence siyasi ayrılık bu zerdüştlüğe dayanan hulul inancını perdeleyen bir ayrılıktır .

Allahu Alem .

yusuf Çevrimdışı

yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Muhammed ibni Abdulvehhab Siyretinde altı yerde şöyle diyor: “Bedevilerden birisi bize gelip İslam’dan bir şeyler işittiğinde ne güzel de söylemiştir: “Ben şehadet ederim ki bizler kâfiriz –yani o ve diğer bedeviler- ve ben yine şehadet ederim ki; bize gönülden, Müslüman diyenlerde kâfirdir!” (Mecmuatu’t Tevhid)

BENDE ŞAHSIMA ISLAMDAN BIR ŞEYLER IŞŞITTIGIM ILK ZAMANLAR BU BEDEVININ DEDIGINI DUŞUNMUŞ ESKI BIR ALEVI OLARAK ŞUNU DEMIŞTIM “Ben şehadet ederim ki ALEVILER kâfirdir ve ben yine şehadet ederim ki; alevilere gönülden, Müslüman diyenlerde kâfirdir!”

gunumuzde alevilerin durumu aciktir onlara ancak cahiller islam der ..

lakin dunya uzerinde ve turkiyede biz bir cok sapik taniyoruzki kendini sunni diye cagiriyor .. bugun menzil yada gulen cemati yada cubbeli ve cemati yada ebu bekir sefil denen herif yada habesiler yada yada ..

benim oncelikle soruyu soran kardese nasihatim siz aleviler yanlis sunniler dogru yoldadir diye karsinizdaki kisiye yaklasmamaniz .. ona gunumuzde ve gecmiste var olan sapik firkalardan dinini bozan yahudi ve hiristiyanlardan ornek verin ve ona sorun bir yahudi, bir hiristiyan yada mekkeli musrikler dinlerini bozabiliyorlarda, o sahis yada bizlerin dinimizi bozma ihtimalimiz yokmu? bunu izah edin gunumuzde kendini islama nispet eden bir cok sapik hiristiyan ve yahudilerden bahsederken onlar dinlerini bozdular diyor, ya sen hicmi! dinini bozmadin? .. sen dini bozanlarin en kotususun, cunki korunmasi Allah swt nin vaadinde olan kurani kerim, tamamlanmis bir din ve kuranin aciklamasi Allah swt'nin resulunun yasantisi var elinde ..

yani o kisiye ayrim yapmadan seninde, onunda dininizi bozma ihtimaliniz oldugunu, senin ve ailenin onun ve ailesininde yanlis yolda olabilme ihtimalini anlat ve dininizi ne kadar korumussunuz bunu anlamak icin onu sunnete cagir .. bu butun musluman kardeslerime nasihatimdir batil ehli ile mucadelede en iyi yol kisileri sunnete cagirmaktir, ibn-i abbas ra ve haricler arasindaki munakasayi hatirlarsiniz ..

kardesime diyecegim diger bir konuda ona her seyi oldugu gibi anlatmaniz ve konusurken yumusak davranmanizdir, muhakkaki yumusak davranmasan o kisi ceker gider ... guzel huylu yumusak davranmak cahillerin yaptigi gibi dini yumusatmaya calismak degildir, siz her meseleyi oldugu gibi ( ister kabul etsin, ister etmesin) guzel bir huyla anlatin

birde bende etkili olan bir yontemi anlatayim yani benim ( eski bir alevi olarak ) nasil etkilendigime dair .. ben ilk zamanlar fetullah hoca ve adnan oktara bakiyordum, biri tr de adi gecen biri, digeride darwin olaylarini anlatiyordu, bu manada ilgimi cekiyorlardi, ama ben bunlardan islami ogrenememisim, bu olayin oldugun gun bunu anladim, bir gun bilgi edinmek icin internette arama motoruna ALLAH (swt) yazdim, orada arapca telafuzla sehadeti bozan unsurlar yaziyordu archive org kaynakliydi ben tanimiyordum konusani, butun bolumleri dinledim ve yukarida yazdigim bedevi ornegindeki gibi dusundum .. birakin alevileri turkiye batmis ( bu gorusum devam ediyor turkiyedeki musluman kardeslerimi tenzih ederim ama durum ortada ) .. burada beni etkileyen benim o zamana kadar kelimei tevhidin manasini bilmiyor olusumdu ve bunca yil musluman diye gezmisiz ama hoca ( Allah swt onun hatalarini gidersin, ona merhamet etsin esaretten kurtarsin) oldugu gibi anlattinca bizi islamdan sayanlarin aslinda bize en buyuk kotulugu yaptigini anladim.. batil ehline en buyuk kotuluk onu islamdan saymaktir, kendini hak ZAN eden kisiyi tasvip etmektir buda islamdan nasiplenmemislerin yoludur,

kisaca sen olaya sunni alevi diye yaklasma , o sahisa hakki ogret, islamdan işittir ona, kelimei tevhidi ve onu bozan unsurlari vb ogret, o bedevi kadar cesur olup kendini ve halkini tekfir etmese dahi umulurki kafasinda bir seyler canlanir .. kisi kelimei tevhidi bilirse karsisinda iki yol vardir .. eski dinini atalarinin dinini bir kenara birakip teslim olmak yada kufurde inat etmek .. HIDAYET ALLAH SWT DANDIR ..

birde konusurken seytandan Allah swt ya sigin ve Allah swt dan yardim dile .. unutmayalimki Allah swt nin saptirdigini hidayete erdiremeyiz .. olurda o kisinin hidayetine vesile olursanda bu kirmizi develerden daha hayirlidir, rabbimde bu durumu sana nasip etsin, o arkadasin hidayetine seni vesile kilsin .. amin

NOT: bunuda eklemek istedim yazima unutma onu yilladir gordugu ve islamin temsilcileri saydigi fetullah, cubbeli vb kisilerin kendilerini isimlendirdigi SUNNILIGE CAGIRMIYORSUN .. onu HAK olan bir yola cagiriyorsun .. bu sekilde davran ins umulurki hayirli olur .. bu benim sahsi gorusumdur turkiyedeki aleviler hic bir zaman islama cagrilmadi onlar dinin cahili batil olan ve kendilerine sunni diyen bir toplulugun dinine cagrildi .. islam fitrat dinidir fitrati saglam bir kisi onu red edemez icinde bastan sona hayir ve guzelikler vardir, seriati hem dunyada hem ahirette bir lutuftur ama tc deki alevilerin islam diye gordugu siyasete alet edinilmis, sofizim ve cesitli firkalarla guzelikleri yitirilmis ici bosaltilmis bir yasam seklidir, bir laik utanmadan sunniligi ile aleviye saldirmistir ( utanmadan diyorum cunki kendi kafirligine bakmadan .. hani derler ya dinime soven ) benim yillarimda irkci fasist polis teskilati alevileri polis yapmamak icin sistemler kurmuslardi .. o kisiye bunu anlat muhtemelen o tc de islami hic tanimadi, onun kafasinda adil olmayan ne varsa adi sunniliktir o yuzden onu islama cagir ... ben kendimden biliyorum ben diyordumki bu muslumanlarla ayni havayi solumak istemiyorum fazil say benim yanimda nur nimetti buda benim Allah swt ya dusmanligimdan degil kendine sunniyim diyenlerin yaptiklarindan dolayi idi .. o yuzden diyorum o arkadasi islama cagir .. gunumuzde bilinen klasik sunnilige degil ..

selametle

butun musluman kardeslerime

-Ey Allah’in kullari! Allah (Subhanehu ve Tealâ)’dan O’na yarasir sekilde korkun. Kötü amellerin sonuçlarindan korkun, çünkü onlar basireti (kalbin dogru ile yanlisi birbirinden ayirabilme yetenegini) köreltir ve hakk’tan alikoyar. Bil ki, yasadigimiz su zamanda Allah-u Tealâ her kimin basiretini açmis ve vahyin nuru ile hakikati görmesine müsaade vermisse, o kimseye Allah (Subhanehu ve Tealâ) içinde bulundugumuz aldatici zamanin en degerli nimetini lütfetmistir. Öyle bir zaman ki, yalanciya inanilir ve sadik olana iftira atilir olmus. Öyle bir zaman ki, hakk’i bilenlerin sayisi oldukça azalmis. Öyleyse hakk’i bilenler ona azi disleriyle tutunsun. (MILLETI IBRAHIM)

C Çevrimdışı

comodore12

Üye
İslam-TR Üyesi
Muhammed ibni Abdulvehhab Siyretinde altı yerde şöyle diyor: “Bedevilerden birisi bize gelip İslam’dan bir şeyler işittiğinde ne güzel de söylemiştir: “Ben şehadet ederim ki bizler kâfiriz –yani o ve diğer bedeviler- ve ben yine şehadet ederim ki; bize gönülden, Müslüman diyenlerde kâfirdir!” (Mecmuatu’t Tevhid)

BENDE ŞAHSIMA ISLAMDAN BIR ŞEYLER IŞŞITTIGIM ILK ZAMANLAR BU BEDEVININ DEDIGINI DUŞUNMUŞ ESKI BIR ALEVI OLARAK ŞUNU DEMIŞTIM “Ben şehadet ederim ki ALEVILER kâfirdir ve ben yine şehadet ederim ki; alevilere gönülden, Müslüman diyenlerde kâfirdir!”

gunumuzde alevilerin durumu aciktir onlara ancak cahiller islam der ..

lakin dunya uzerinde ve turkiyede biz bir cok sapik taniyoruzki kendini sunni diye cagiriyor .. bugun menzil yada gulen cemati yada cubbeli ve cemati yada ebu bekir sefil denen herif yada habesiler yada yada ..

benim oncelikle soruyu soran kardese nasihatim siz aleviler yanlis sunniler dogru yoldadir diye karsinizdaki kisiye yaklasmamaniz .. ona gunumuzde ve gecmiste var olan sapik firkalardan dinini bozan yahudi ve hiristiyanlardan ornek verin ve ona sorun bir yahudi, bir hiristiyan yada mekkeli musrikler dinlerini bozabiliyorlarda, o sahis yada bizlerin dinimizi bozma ihtimalimiz yokmu? bunu izah edin gunumuzde kendini islama nispet eden bir cok sapik hiristiyan ve yahudilerden bahsederken onlar dinlerini bozdular diyor, ya sen hicmi! dinini bozmadin? .. sen dini bozanlarin en kotususun, cunki korunmasi allah swt nin vaadinde olan kurani kerim, tamamlanmis bir din ve kuranin aciklamasi Allah swt'nin resulunun yasantisi var elinde ..

yani o kisiye ayrim yapmadan seninde, onunda dininizi bozma ihtimaliniz oldugunu, senin ve ailenin onun ve ailesininde yanlis yolda olabilme ihtimalini anlat ve dininizi ne kadar korumussunuz bunu anlamak icin onu sunnete cagir .. bu butun musluman kardeslerime nasihatimdir batil ehli ile mucadelede en iyi yol kisileri sunnete cagirmaktir, ibn-i abbas ra ve haricler arasindaki munakasayi hatirlarsiniz ..

kardesime diyecegim diger bir konuda ona her seyi oldugu gibi anlatmaniz ve konusurken yumusak davranmanizdir, muhakkaki yumusak davranmasan o kisi ceker gider ... guzel huylu yumusak davranmak cahillerin yaptigi gibi dini yumusatmaya calismak degildir, siz her meseleyi oldugu gibi ( ister kabul etsin, ister etmesin) guzel bir huyla anlatin

birde bende etkili olan bir yontemi anlatayim yani benim ( eski bir alevi olarak ) nasil etkilendigime dair .. ben ilk zamanlar fetullah hoca ve adnan oktara bakiyordum, biri tr de adi gecen biri, digeride darwin olaylarini anlatiyordu, bu manada ilgimi cekiyorlardi, ama ben bunlardan islami ogrenememisim, bu olayin oldugun gun bunu anladim, bir gun bilgi edinmek icin internette arama motoruna ALLAH (swt) yazdim, orada arapca telafuzla sehadeti bozan unsurlar yaziyordu archive org kaynakliydi ben tanimiyordum konusani, butun bolumleri dinledim ve yukarida yazdigim bedevi ornegindeki gibi dusundum .. birakin alevileri turkiye batmis ( bu gorusum devam ediyor turkiyedeki musluman kardeslerimi tenzih ederim ama durum ortada ) .. burada beni etkileyen benim o zamana kadar kelimei tevhidin manasini bilmiyor olusumdu ve bunca yil musluman diye gezmisiz ama hoca ( allah swt onun hatalarini gidersin, ona merhamet etsin esaretten kurtarsin) oldugu gibi anlattinca bizi islamdan sayanlarin aslinda bize en buyuk kotulugu yaptigini anladim.. batil ehline en buyuk kotuluk onu islamdan saymaktir, kendini hak ZAN eden kisiyi tasvip etmektir buda islamdan nasiplenmemislerin yoludur,

kisaca sen olaya sunni alevi diye yaklasma , o sahisa hakki ogret, islamdan işittir ona, kelimei tevhidi ve onu bozan unsurlari vb ogret, o bedevi kadar cesur olup kendini ve halkini tekfir etmese dahi umulurki kafasinda bir seyler canlanir .. kisi kelimei tevhidi bilirse karsisinda iki yol vardir .. eski dinini atalarinin dinini bir kenara birakip teslim olmak yada kufurde inat etmek .. HIDAYET ALLAH SWT DANDIR ..

birde konusurken seytandan allah swt ya sigin ve allah swt dan yardim dile .. unutmayalimki allah swt nin saptirdigini hidayete erdiremeyiz .. olurda o kisinin hidayetine vesile olursanda bu kirmizi develerden daha hayirlidir, rabbimde bu durumu sana nasip etsin, o arkadasin hidayetine seni vesile kilsin .. amin

NOT: bunuda eklemek istedim yazima unutma onu yilladir gordugu ve islamin temsilcileri saydigi fetullah, cubbeli vb kisilerin kendilerini isimlendirdigi SUNNILIGE CAGIRMIYORSUN .. onu HAK olan bir yola cagiriyorsun .. bu sekilde davran ins umulurki hayirli olur .. bu benim sahsi gorusumdur turkiyedeki aleviler hic bir zaman islama cagrilmadi onlar dinin cahili batil olan ve kendilerine sunni diyen bir toplulugun dinine cagrildi .. islam fitrat dinidir fitrati saglam bir kisi onu red edemez icinde bastan sona hayir ve guzelikler vardir, seriati hem dunyada hem ahirette bir lutuftur ama tc deki alevilerin islam diye gordugu siyasete alet edinilmis, sofizim ve cesitli firkalarla guzelikleri yitirilmis ici bosaltilmis bir yasam seklidir, bir laik utanmadan sunniligi ile aleviye saldirmistir ( utanmadan diyorum cunki kendi kafirligine bakmadan .. hani derler ya dinime soven ) benim yillarimda irkci fasist polis teskilati alevileri polis yapmamak icin sistemler kurmuslardi .. o kisiye bunu anlat muhtemelen o tc de islami hic tanimadi, onun kafasinda adil olmayan ne varsa adi sunniliktir o yuzden onu islama cagir ... ben kendimden biliyorum ben diyordumki bu muslumanlarla ayni havayi solumak istemiyorum fazil say benim yanimda nur nimetti buda benim allah swt ya dusmanligimdan degil kendine sunniyim diyenlerin yaptiklarindan dolayi idi .. o yuzden diyorum o arkadasi islama cagir .. gunumuzde bilinen klasik sunnilige degil ..

selametle

butun musluman kardeslerime

-Ey Allah’in kullari! Allah (Subhanehu ve Tealâ)’dan O’na yarasir sekilde korkun. Kötü amellerin sonuçlarindan korkun, çünkü onlar basireti (kalbin dogru ile yanlisi birbirinden ayirabilme yetenegini) köreltir ve hakk’tan alikoyar. Bil ki, yasadigimiz su zamanda Allah-u Tealâ her kimin basiretini açmis ve vahyin nuru ile hakikati görmesine müsaade vermisse, o kimseye Allah (Subhanehu ve Tealâ) içinde bulundugumuz aldatici zamanin en degerli nimetini lütfetmistir. Öyle bir zaman ki, yalanciya inanilir ve sadik olana iftira atilir olmus. Öyle bir zaman ki, hakk’i bilenlerin sayisi oldukça azalmis. Öyleyse hakk’i bilenler ona azi disleriyle tutunsun. (MILLETI IBRAHIM)

Allah razı olsun ,dediğim gibi ilgili kişi sadece kendi kitaplarını ve kuran okuduğunu belirtti.açıkçası soru cevap şeklinde gitmek istiyorum o kişi ile.hadis kitaplarını örnek veremem çünkü okumadığıklarını söyledi ,kurandan bi örnek vermem gerekli diye üşünüyorum belki kendi içinde çelişkiye düşerse bu işin peşini bırakmaz.daha fazlasını öğrenmek ister.bunun ile ilgili nedersiniz ?

yusuf Çevrimdışı

yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun ,dediğim gibi ilgili kişi sadece kendi kitaplarını ve kuran okuduğunu belirtti.açıkçası soru cevap şeklinde gitmek istiyorum o kişi ile.hadis kitaplarını örnek veremem çünkü okumadığıklarını söyledi ,kurandan bi örnek vermem gerekli diye üşünüyorum belki kendi içinde çelişkiye düşerse bu işin peşini bırakmaz.daha fazlasını öğrenmek ister.bunun ile ilgili nedersiniz ?

kardesim turkiyede pek dini bilen alevi yoktur .. sofi zihniyetlidirler, anne babadan ve dedelerden gelen kisalarla akide edinmislerdir .. sen muhatabinin problem olan yanini soyle ona gore yazalim .. egerki sen doguda isen ve muhatabin dindar bir alevi ise hizbullah sonrasi dogunun sia ( rafizi) akidesi almis kisilerden olabilir, egerki oyle ise verecegim linkleri oku karsindakine ait bir kac maraz kesin bulursun..

books.gif
Ehl-i Sünnet ve On İki İmam ( Türkçe )
books.gif
Kendi Kaynaklarından Câferî, Şiî ve Râfizîlerin İnanç Esasları ( Türkçe )
books.gif
On İki İmam Şiâ İnancı Temelinin Genel Hatları ( Türkçe )
books.gif
Şia ve Mescid-i Aksâ ( Türkçe )
books.gif
Ehl-i Sünnet ile Şiâ Arasındaki İki Zıt Tablo ( Türkçe )

E Çevrimdışı

Ebu Muhammed El Eymen

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ben kendimden örnek vereyim. bizim kavim komple alevidir. bende öyleydim eskiden şimdi değilim. alevi değilim artık diyince ortalık karıştı. neyse, Aleviler müslüman değildir. kendilerine müslüman derler ama müslüman gibi yaklaşmak mümkün değildir. ben aileme anlatıyorum, çok fevri bir şekilde değilde uslubunda anlatıyorum. bazılarını anlıyorlar bazılarını kendilerince tevil ediyorlar. islamı kabul etmiyoruz diyen var, HZ Ali'yi hristiyanların HZ İse yı sevdiği gibi seven var, daha neler neler. alevilik nedir bilmezler. bana gösteriş yapma, namaz kılıyorsan kapıyı kapat diyorlar ama boyunlarında zulfikarı taşıyorlar, o gösteriş olmuyor. neyse. sormak istediğin birşey varsa sor söyliyim benim kavmim alevi çünkü.

M Çevrimdışı

mustafa_mardin

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
bana gösteriş yapma, namaz kılıyorsan kapıyı kapat diyorlar

Allah yardımcın olsun.

Alevilik; islam öncesi kültürlere ait cahiliye kalıntısı ritüellerin islamla sentezlenmesinin bir türüdür. aslında tasavvufun yani sufizmin bir koludur.

hiçbir alevi kendi çelişkilerini izah edemez. ancak "biz yaptık oldu" diyebilir. tıpkı nakşibendiler veya nurcular gibi.

C Çevrimdışı

cimkeriy

Guest
ben kendimden örnek vereyim. bizim kavim komple alevidir. bende öyleydim eskiden şimdi değilim. alevi değilim artık diyince ortalık karıştı. neyse, Aleviler müslüman değildir. kendilerine müslüman derler ama müslüman gibi yaklaşmak mümkün değildir. ben aileme anlatıyorum, çok fevri bir şekilde değilde uslubunda anlatıyorum. bazılarını anlıyorlar bazılarını kendilerince tevil ediyorlar. islamı kabul etmiyoruz diyen var, HZ Ali'yi hristiyanların HZ İse yı sevdiği gibi seven var, daha neler neler. alevilik nedir bilmezler. bana gösteriş yapma, namaz kılıyorsan kapıyı kapat diyorlar ama boyunlarında zulfikarı taşıyorlar, o gösteriş olmuyor. neyse. sormak istediğin birşey varsa sor söyliyim benim kavmim alevi çünkü.

kardeşim ya okadar mutlu oldumki bu gün bende dünyada tekim sanıyordum kendimi

Ebu Muhammed El Eymen sana bir sualim olucak aslında sadece sana değil buradaki herkeze ben tevhidci aleviler adı altında bir site açsam forum sıtesı oraya gelerek çeşitli paylaşımlar yaparmısınız .yani maksat aleviliğin içinde bir düşünce sistemi oluşturmak insanlara yardımcı olmak .

E Çevrimdışı

Ebu Muhammed El Eymen

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun ahim. Yani düşüncen güzel MaşALLah, Güzel olur faydalı olur, eğer ki maddi gücün yerindeyse aç derim ahim ben. Siteyi idare edebilirsen, tabi bizde paylaşımlarda ve diğer konularda da destek oluruz ahim. Evet ismi de güzel bulmuşsun, ilk başta Alevilik nedir onu açıklamak gerekiyor. ALeviler alevilik nedir bilmiyorlar. Sorduğumda HZ Alinin yolundan gitmekmiş !!! öyle diyorlar. halbuki şeytanın yolundan gidiyorlar. AMa HZ Alinin daha hayattayken 3 tane aleviyi öldürdüğünü bilmiyorlar. Dediğim gibi ahim, eğer maddi gücün yerindeyse faydalı olur bi iznillah.

S Çevrimdışı

seeartos

Üye
İslam-TR Üyesi
Şamanizm ile şia arasında sıkışmış bir inanç.

Alevi toplumu çok değişiktir.Hemen hemen hepsine göre alevilik bir tarikatten ziyade bir aşiret/oymak yapılanmasıdır.

Zira nice aleviler tanıdım dinsiz olduklarını söyleyerek "aleviyim" diyorlar.

Ve yine niceleri 5 vakit namaz, gusül,abdest,ramazan orucu gibi ibadetleri uygulayıp sünnete uydukları halde "aleviyim" diyorlar.Bu kişiler "elhamdülillah müslümanım" da diyorlar ama aleviliği daha çok bir soy/sop veya bir aşiret gibi mensubiyet kavramı içerisinde değerlendiriyorlar.

Kimisi için ise Alevi olmak siyasal siyasal bir mesele.

Bu sebepten her "aleviyim" diyeni aynı potada eritmiyorum.

Ancak ekseriyet kendisini İslam'ın içinde görür ve hatta hakiki İslam'ı kendilerinin yaşadıklarını iddia eder.

Bize göre küfür ve haram olan şeyler onlar için dinin temeli olabilir.Hz.Ali'yi olduğundan çok başka bir yerde görürler.Dedelik kavramı gibi bir kavram vardırki şamanizmdeki şaman/kam olgusunun izlerini görmek mümkündür.Dedelik peygamber soyundan gelmekle olduğu için kutsal bir makamdır.Bu sebeple Anadoluda pek çok kişi saygı görmek adına tarihte dede olduğuna insanları inandırmıştır.Günümüzde dede yani evlad-ı resul olduğunu söyleyen pek çok kişi bu uyanıkların torunlarıdır.Kürt,Türk,Boşnak,Arap,Fars her milletten dede vardır nasıl oluyorsa.

Bu inanç hristiyanlıktanda etkilenmiştir.Örneğin baba-oğul-kutsal ruh üçlemesi Alevilikte "Ya Allah-Ya Muhammed-Ya Ali" ye dönüşmüştür.Buradaki kutsal ruh Hz. Ali'dir onlara göre.Kiliselerdeki gibi cem evlerinde üç mum yakarlar.Kıldıkları namaz halka namazıdır, kadın erkek karışıktır.

Tenasüh inancı Alevilikte "don değiştirme" olarak karşımıza çıkar.
Başta Hz.Ali olmak üzere tüm kutsal kişilerin don değiştirdiğine inanırlar.Hatta Hz.Ali'nin aslında Tanrı olduğuna, tanrının insan donuna girerek dünyaya Hz.Ali olarak indiğine inanırlar.

Kur'an onlar için kutsal kitaptır.Ancak tahribata uğradığına ve ilaveler yapıldığına inanırlar.Bunun sebebi işlerine gelmeyen ayetlerin varlığıdır.Geri kalan ayetleri ise mecburen kabul eder ama kendi keyiflerine göre yorumlarlar.Sonrada bizim kur'an'ı anlayamadığımızı, Allah'ın (C.C.) Kur'an'a sırlar koyduğunu bunu her gözün göremeyeceği gibi iddialar üretirler.

Gusül sadece yıkanmaktır.Farzı yoktur.Hatta cünüp kişinin belden aşağıyı yıkaması kafidir.Cenabet olmak sadece sabah dış almamakla aynı manadadır,zorunlu değildir.

Ancak tüm bu anlattıklarım her "Aleviyim" diyen kişi kapsamamaktadır.

Aleviyim diyen bir kişinin namaz,oruç gibi konulardaki tavrına dikkat ederim, zira dediğim gibi ailesi alevi olan bir kimse Kur'an ve sünnete uyduğu halde aleviyim diyorsa biliyorumki o aleviliği bir sülale ismi, bir aşiret gibi gördüğü için böyle diyordur.

N Çevrimdışı

Necmettin

Üye
İslam-TR Üyesi
Safevi devleti yıkılınca kendi mezhepdaşlarının yardımından uzak kalan Anadolu'daki Caferilerin, Osmanlı toplumu içinde eriyip biraz da tepkisel davranarak geldiği son noktadır Alevilik.Türkiye'deki İran destekli Caferiler Alevileri eski köklerine döndürmek için özel bir gayret içinde, Allah muvaffak kılmasın...

C Çevrimdışı

cimkeriy

Guest
Allah razı olsun ahim. Yani düşüncen güzel MaşALLah, Güzel olur faydalı olur, eğer ki maddi gücün yerindeyse aç derim ahim ben. Siteyi idare edebilirsen, tabi bizde paylaşımlarda ve diğer konularda da destek oluruz ahim. Evet ismi de güzel bulmuşsun, ilk başta Alevilik nedir onu açıklamak gerekiyor. ALeviler alevilik nedir bilmiyorlar. Sorduğumda HZ Alinin yolundan gitmekmiş !!! öyle diyorlar. halbuki şeytanın yolundan gidiyorlar. AMa HZ Alinin daha hayattayken 3 tane aleviyi öldürdüğünü bilmiyorlar. Dediğim gibi ahim, eğer maddi gücün yerindeyse faydalı olur bi iznillah.

kardeşim Allah razı olsun ben zaten web yazılımcısıyım oyüzden maddiyata pek lüzum yok. işin agacıda bende meyveside :) .ama ilim olarak ben eksiğim biraz yani aleviliği tam bilmiyorum .hanbeliyim ben inşakllah dsteklerinizle oradan bir tane bile insanı kazanırsak onları islamın özünü anlatmayı başarırsak bu bile başardımızı gösterir.

E Çevrimdışı

Ebu Muhammed El Eymen

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşim Allah razı olsun ben zaten web yazılımcısıyım oyüzden maddiyata pek lüzum yok. işin agacıda bende meyveside :) .ama ilim olarak ben eksiğim biraz yani aleviliği tam bilmiyorum .hanbeliyim ben inşakllah dsteklerinizle oradan bir tane bile insanı kazanırsak onları islamın özünü anlatmayı başarırsak bu bile başardımızı gösterir.

ahim ozaman derhal aç o siteyi. seni bu konuda yönlendirecek ahilerimiz var. sen bir başla da Allah'ın izni ile taşlar yerine oturur ahim. ALlah niyetini kabul buyursun.

S Çevrimdışı

seyfuAllah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Oncelikle Hz Ali (ra) camide bicaklanmasIyla ilgili ona $unu soylerdim biz peygamber efendimiz muhammed sav takip etmemiz bize emredildi quran Hz Ali degil. quran 4:59Ey iman edenler! Allah'a itaat edin, Peygambere de itaat edin ve sizden olan emir sahibine de itaat edin. Eger herhangi bir seyde anlasmazliga düserseniz; Allah'a ve ahiret gününe gerçekten inaniyorsaniz, onu Allah ve Resulüne arz edin. Bu, daha iyidir ve sonuç bakimindan da daha güzeldir.
Peygamber efendimiz zamanInda camide cemaat namazI kIlmayanlar munafIk ilan edilirdi ve peygamber efendiz "3 cuma namazInI kaciran ki$inin kalpi muhurlenir demi$tir" bu olayIn yanI sIra Hz Hasan ra ve Hz Huseyin babalarInIn $ehit edilmesinden sonra camide namaz kIlmaya devat etmi$lerdir bu demektir Aleviler yaptIklarI bu uygulama BidattIr delilsizdir ve Islam dI$I harakettir.

C Çevrimdışı

cimkeriy

Guest
ahim ozaman derhal aç o siteyi. seni bu konuda yönlendirecek ahilerimiz var. sen bir başla da Allah'ın izni ile taşlar yerine oturur ahim. ALlah niyetini kabul buyursun.

kardeşim bir kaç haftaya siteyi açıcam adıda tevhidcialeviler olsun .

ve bu sitedende insanlarınm girmesını istiyorum .sapkın düşünceler içindeki insanları aydınlatmasını istiyorum.

bırde çevremizde web sitesi yaptırmak isteyen kişileri bana yönlendirirseniz sevinirim.

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah muvaffak kılsın kardeşim. tavsiyem günümüzün yaygın alevi forumları var geçmiş yıllarda takıldığım olmuştu, oralarda sabırla tebliğ yapmak doğru olabilir. tabi bir de etraftaki cahil alevilere hakkı anlatmak lazım.

N Çevrimdışı

Necmettin

Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşim bir kaç haftaya siteyi açıcam adıda tevhidcialeviler olsun .

ve bu sitedende insanlarınm girmesını istiyorum .sapkın düşünceler içindeki insanları aydınlatmasını istiyorum.

bırde çevremizde web sitesi yaptırmak isteyen kişileri bana yönlendirirseniz sevinirim.

Kardeşim "tevhidçi" ne demek, Muvahhid desen daha iyi olmaz mı?Allah muvaffak kılsın...

Üst Ana Sayfa Alt