Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Allah'ın İlmi, Her Şeyi mi Bilir?

F Çevrimdışı

Fatih Kaban

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Biliyorum boyle sorularına kiziyorsunuz ama :D Allah her şeyi bilir. Peki olacak herşeyi mi yoksa bu kainat başka bir şekilde olsaydı veya ben buraya bu yazıyı yazmak yerine başka bir isle ugrassaydim ne olacağını yani her turlu ihtimali bilir mi?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Biliyorum boyle sorularına kiziyorsunuz ama :D Allah her şeyi bilir. Peki olacak herşeyi mi yoksa bu kainat başka bir şekilde olsaydı veya ben buraya bu yazıyı yazmak yerine başka bir isle ugrassaydim ne olacağını yani her turlu ihtimali bilir mi?
Biz (ehl-i sunnet), Allah (c.c.)'nun esma ul husnadaki isim ve sıfatlarına eksiksiz, noksansız iman ettiğimiz gibi, vasıflarını da mutekâmil olarak tam ve kapsayıcı şekilde kabul ederiz.
el Âlim ismi de bunlardan biridir ve bu ismin gereğince olmuş ve olacak her şeyi bilip kapsadığına iman ederiz. Aksi taktirde Allahın sıfatlarında bir eksiklik vardır ki bu da Allaha imanı bozar.
Allahı yaratanı mahlukattan ayırdeden özelliklerden biri de, Allahı mahluk gibi kısıtlı ve yetersiz, aciz görmemektir.
Allah (c.c.)'ın ilmi dahilinde çizdiği ve olmasını mûrad ettiği işler kulli irâdesinin gereği tecelli ederken, kullarına da bir zorlama ve dayatma olmaması, hem de imtihanın bir esprisi gereği aklımızı kullanmamız için cûz-i irade vermiş, belli ve kısıtlı mevzularda seçme ve yönelme irademizi ortaya koyarak amel ederiz. Bunun sonucunda da ecir veya günaha vesile oluruz.
Allahu teala, ilmi gereğince bir dayatma, yönlendirme olmaksızın bizim cûz-i irademizle nasıl hareket edeceğimizi dâhi bilir.

Üst Ana Sayfa Alt