Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Anlatabiliyor muyum Mustafa İ. Görmesin!: 2,300 Yıllık Maya Piramidi Yerle Bir Edildi

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Anlatabiliyor muyum Mustafa İ. Çok Üzülecek (!)

584136.jpg

Orta Amerika’nın nüfusu 335 bin olan küçük ülkesi Belize’de antik Maya uygarlığından kalan bir tapınak yol inşaatı için yerle bir edildi. Arkeologlar harabelerin arasında kalan antik eserleri kurtarmaya çalışırken, Belize’nin kuzeyindeki antik Noh Mul bölgesindeki tapınaktan geriye eser kalmadı.
Belize’de 25 yıldır araştırmalar yapan arkeolog John Morris, 7NewsBelize kanalına yaptığı açıklamada, “Bu kariyerim boyunca karşılaştığım en kötü olaylaran biri” ifadesini kullandı. Belize Arkeoloji Enstitüsü’nde görevli olan Morris, “Geride kalanları kurtaramadık... Yaşananlar inanılmaz bir cahillik” dedi.
Enstitü direktörü Jaime Awe ise ‘yıkımın felsefi ve profesyonel açıdan yaşadığı en ağır deneyim olduğunu’ ifade etti. Awe, Belize’nin News5 kanalına, “Yaşananlar içler acısı olduğu gibi affedilemez” açıklamasını yaptı.
CNN’in haberine göre, arkeologlar ‘piramidin tarihi eser olduğunun fark edilmemesi gibi ihtimalleri’ kabul etmiyor. Morris, ‘piramit tapınağın ağaçlar ve bitki örtüsüyle desteklendiğini, ne olduğunun fark edilmemesi gibi bir durumun söz konusu olamayacağını’ söyledi.

MICIR YAPMAK İÇİN YIKILDI

Piramidin, bir zamanlar 30 kilometrekareye yayılan, 40 bin kişinin yaşadığı bir yerleşim birimini merkezinde yattığı belirtildi.
Antik Noh Mul’da, 81 bina bulunuyordu. M.Ö 250 yılından kalma piramit tapınak ise 20 metrelik yükseliğiyle antik kentin merkezindeydi.
Belize milletvekili John Briceno yerel CTV3 News kanalına, ‘piramidin sahip olduğu kiraç taşının yol inşası için kaliteli olduğunu ve inşaat firmaları tarafından bunun bilindiğini’ belirtti. Briceno, “Mayalar tapınaklarını inşa etmek için kaliteli malzeme kullanırdı. İnşaat firmaları Douglas kentine yakın olan piramidi daha az maliyet yapmak, az yakıt harcamak ve daha fazla para kazanmak için seçti” ifadesini kullandı.
Morris ise tapınağın birçok eserle beraber antik Mayalıların mezarlarıyla yok edildiğine dikkat çekti: “Çok fazla oda ve katmanlar halinde mezar odalar içeriyor olmalıydı. İnsanlar hem burada yaşamış hem de gömülmüşlerdi” dedi.
Arkeologlar son çare olarak tapınaktan geriye ne kaldıysa kurtarmaya çalışıyor.

YASAL İŞLEM BAŞLATILACAK
Fox News’in verdiği bilgiye göre, arkeologlar hem arazi sahibi, hem de inşaat şirketini mahkemeye vermeye hazırlanıyor.
Arkeolog Awe, ‘tarihi bir yapıyı yıkmanın 10 yıla kadar hapis ve 10 bin dolar para cezasıyla sonuçlanabilen bir suç olduğunu’ belirtti.
Yıkımı gerçekleştiren şirketin sahibi Denny Grijalva ise ‘arazi sahibinin 10 yıldan fazla bir süre boyunca kazı yapılmasına izin verdiğini’ söyledi.
Grijalva, ‘De' Mar's Stone Co. şirketine ait iş makineleri ve işçilerin Perşembe günü boyunca kazı yaptıklarını, ertesi gün Ulusal Tarih ve Kültür Ensititüsü’nden gelen uyarı üzerine kazılara son verdiklerini’ söyledi.

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Gerçekten güzel bir cevap olurdu Mustafa İslamoğluna. Ama kanaatimce o adam orada putun yıkılmasını takmaz ve umurundada olmaz. Tıpkı Afganistandaki yıkılmış putu takmadığı gibi. O örneği sırf Talibana ahmak demek için verdi.

Mustafa İslamoğlu Talibanın dindarlığını eleştirmek için getirdiği o örnek ayrıca hakikaten çok saçma. Neymiş orda yüzlerce İslami devlet kurulmuşta onların aklına gelmemişte Taliban çok mi dindarmışta yıkmış vs. Bir kere Taliban selefi değil el Kaide gibi. Taliban bildiğimiz Hanefi mezhebinden. Mustafa İslamoğlu selefiliği anlatırken niçin Talibanı örnek veriyor onuda anlamış değilim. Diğerleri yıkmadı diye biz niye yıkmayalım. Kocaman bir put öyle yıkılması kolay değil. Yıkılması nekadar zor oldu bir bakın internette (bir sürü dinamit kullandılar, günlerce hazırlık yaptılar vs). Kaldı ki Allah Rasulu (sav) ve İbrahim (as) putlar yıkmadı mı? Yani yıkmak niye ahmaklık olsun ki? Bir çok yerde alimliğine işaret eden bir adam nasıl olurda bu denli cahilce bir açıklama yapar?

Ve deniliyor ki Taliban o putu bölgedeki el-Kaidenin yaptığı baskıdan dolayı yıktı.

E Çevrimdışı

Et Tevhid vel Cihad

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ve deniliyor ki Taliban o putu bölgedeki el-Kaidenin yaptığı baskıdan dolayı yıktı.

Yav Sakallı kim diyor bunu sana el kaşde afganistanda talibana baskı yapacak durumda degil bilakis afganistanda el kaide talibana biatlı ordaki hanefilerle burdaki hanifileri bir birine karıştırmayın inşallah Adamal putun put oldugunu bilecek kadar bilinçli, elhamdulillah.
Bu mustafa hakkında totoş diyorlar ama belge melge ne ayak ben çözemedim bu adamı sapık olmaya sapıkta birde cinsi sapık diyenlerde var belgeli diyorlar...

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Yav Sakallı kim diyor bunu sana el kaşde afganistanda talibana baskı yapacak durumda degil bilakis afganistanda el kaide talibana biatlı ordaki hanefilerle burdaki hanifileri bir birine karıştırmayın inşallah Adamal putun put oldugunu bilecek kadar bilinçli, elhamdulillah.
Bu mustafa hakkında totoş diyorlar ama belge melge ne ayak ben çözemedim bu adamı sapık olmaya sapıkta birde cinsi sapık diyenlerde var belgeli diyorlar...

Arkadaşım görünen o ki sen meseleyi çakmamışsın anlamamışsın. Git araştır sonra gel konuşalım. Kafadan sallama yani yok oranın hanefi ile buranın hanefi bir mi vs. Biatlı miatlı meselesine hiç girmeyim istersen. Putun put olduğunu sokaktaki çocukta bilir ama yıkılması sonucunda doğacak neticeleri herkes hesap edemez mesela senin gibi.

Mustafa İslamoğlu ile ilgili cinsi sapık demişsin belgesiz melgesiz. Onu sevmesekte bu ona iftira atmayı bize helal kılmaz. İftira atarsan ya onun gibi olursun yada ondan daha beter olursun. Biride sana bir gün totoş ve cinsi sapık derse bakalım kendini nasıl hissedersin. Cahilce konuşmayı birak Mustafa İslamoğlu hakkındaki cinsi sapık belgesi tam bir iftira ve muhtemelen İsmailağadan biri veya birileri uydurdu.

Son olarak yav lı mavlı konuşanlara gıcık oluyorum. Ben seni olgun zannediyordum ama bu yazını gördükten sonra bunun böyle olmadığını anladım.

E Çevrimdışı

Et Tevhid vel Cihad

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sakallı ben seni uslubu düzgün biri sanıyordum bak şimdi arabca calışmaktan türkçeyi unutmussun bilader yukardaki yazıyı bi daha oku sonra bangır bangır bagır bak bakalım tekrar yukardaki yazımda benim cinsi sapıklıkla alakalı ne demişim dini konuda direk ona sapık demişim degilmi ? ama cinsi hakkında ben kendi görüşümü ne ayak çözemedim diye belirtmişim dogrumu? sen ne demişsin güya ben belgesiz melgesiz cinsi sapık demişim adama nerde yazıyor bak bakayım bi daha yav bana cahil diyorsunda senin önce okumayı bir ögrenmem lazım zaten burda herkes birilerine göre cahil herkes alim digerleri cahil.

Benim dedigim nedir adama böle diyorlar belgeli melgeliymiş dedim sende diyorsunki belge sahte yani ortada bir belge var ama sen sahte oldugunu çözmüşsün demekki bundan haberin var sen şimdi bu var olan belgeyi bir delillendir bakalım nasıl iftiraymış bunu öncelikle bir acıkla bizde gercekleri bilelim.sunuda ilave edeyim beni gören kimse bana o senin yukardaki zikretigin şeyleri söyleyemez inan buna fizigim musade etmez dostum.

Senin el kaidenin talibana bu konuda baskı yaptı diyorlar diyorsun ya bu baskıyı ne şekilde yaptı kim yaptı bunla ilgili karinan nedir? Been o putu yıkanlardan bir kaçı ile tanıştım hiç böle bişeyden bahsetmedi sen kimden duydun kardeş.birde el kaidenin afganistanda talibana herhangi bir konuda baskı yapması hayatın akışına ters aralarında nasihatleşme olur olsa olsa....

konuşmama gelince ben halk dilini konuşurum bundan da haz duyarım ben öle anlamıyorum protol dilini özür dilerim

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
[FONT=Verdana, Arial, Tahoma, Calibri, Geneva, sans-serif]فم نجهته، يستبعد الباحث والأكاديمي الأردني د.أكرم حجازي إمكانية حدوث هذا الفصل مطلقا بين القاعدة وطالبان، وذلك لعدد من الأسباب الهامة منها أن:
1- القاعدة في نطاق بيعة إسلامية مع طالبان وهي ملتزمة بإمارة الملا محمد عمر في كل شئونها حتى بياناتها العسكرية لا تستطيع أن تصدرها إلا في إطار الإمارة الإسلامية.

2- القاعدة صارت جزءا إداريا مركزيا داخل حركة طالبان وهذا ليس على مستوى العناصر بل حتى داخل قيادة الحركة نفسها.

3- التقارب العقدي بين الطرفين.

4- المكانة الكبيرة للمجاهدين العرب وخاصة القاعدة في نفوس الأفغان وخاصة طالبان.

E Çevrimdışı

Et Tevhid vel Cihad

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
فم نجهته، يستبعد الباحث والأكاديمي الأردني د.أكرم حجازي إمكانية حدوث هذا الفصل مطلقا بين القاعدة وطالبان، وذلك لعدد من الأسباب الهامة منها أن:
1- القاعدة في نطاق بيعة إسلامية مع طالبان وهي ملتزمة بإمارة الملا محمد عمر في كل شئونها حتى بياناتها العسكرية لا تستطيع أن تصدرها إلا في إطار الإمارة الإسلامية.

2- القاعدة صارت جزءا إداريا مركزيا داخل حركة طالبان وهذا ليس على مستوى العناصر بل حتى داخل قيادة الحركة نفسها.

Benim arabcam yoktur kardeşim.

E Çevrimdışı

Et Tevhid vel Cihad

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kardeş yukardaki yazı anladıgım kadarıyla bir araştırmacı analiz yapmış sanırsam ben yazıyı tam anlamadıgım için yazdıgına bişey diyemiyecem ama şunu ben cok iyi biliyorumki Afganistanda taliban hükümeti kuruldugu dönemde muhajir kardeşlere buna el kaide de dahildir iç güvenlikte bile görev verilmedi Muhacirlere sadece askeri anlamda kamp acmalarına ve mucahid yetiştirmelerine müsade edildi benim bildigim kadarıyla usamenin, zerkavinin ve turklerin emiri olan genaral ebu muhammed ömerin bir kampı vardı diger özbeklerin ve türkistanlılarında kampları olabilir ama ben bunları bilmiyorum bildiklerim bunlardır.

Muhacirlerin el kaide de dahil afganistanda taliban hukemeti zamandında durumları bu iken talibana baskı yapması söz konusu bile olmaz bu çok saçma delile muhtaçtır....

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
فم نجهته، يستبعد الباحث والأكاديمي الأردني د.أكرم حجازي إمكانية حدوث هذا الفصل مطلقا بين القاعدة وطالبان، وذلك لعدد من الأسباب الهامة منها أن:

Araştırmacı-akademisyen Ekrem Hicazi El Kaide ve Talibanın birbirinden ayrılma ihtimalinin uzak olduğunu söylüyor. Bu bir kaç sebebe bağlı en önemlisi şunlardır:
1. El Kaide Talibanla İslami biat çerçevesinde. El Kaide bütün işlerinde hatta askeri beyanlarında dahi Molla Ömerin liderliğindeki Emirliğe (bağlı kalmak) zorundadır. El Kaide sadece İslam Emirliği çerçevesinde beyanda bulunur (bağımsız bir şekilde beyanda bulunamaz)
2. El Kaide Taliban hareketinin merkez idaresinin bir parçası oldu. Ve El Kaide sadece savaş çapında değil Talibanın bizzat yönetiminde'de yer almaktadır.
3. Tarafların arasında akide uzlaşması
4. Arap mücahidlerin ve hassaten El Kaidenin Afgan Halkı içinde ve hassaten Taliban'da büyük (yani önemli) yeri.

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bu putu 1997 bir Taliban komutanı yıkmak istemiş ama bizzat Molla Ömer ozaman engellemişti yıkımını. Daha sonra Taliban bir beyanda bulundu putları koruyacağına dair ve hatta birleşmiş milletlerden yeniden inşaası için yardım istemişti. Ama 2001'de bir takım baskılar sebebiyle Taliban o putu yıkmıştır. İşin aslı bu ben bunları okudumda konuşuyorum senin gibi kafadan sallamıyorum; yok efendim Taliban put yıkmasını bilmez mi el kaide biat etti vs. mantıka dayalı açıklamalar.

Hala bu konuyu bilmediğin halde konuşmaya devam edecekmisin bilmiyorum ama bence yapmazsan daha iyi olur.

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
valla ben biattır vs dir bilgim yok tek bildiğim elkaide talibana bağlı olduğu ama ne düzeyde bir bağlılık bilemiyorum . hepside kardeş sonuçta .

düşüncem:bir ülkenin kültürel zenginliğide olsada,o ülkeyi ülke yapan şeyde olsa put ve putları andıran şeylerin yıkılması farzdır.
her peygamber dönemindeki putları yıkmıştır.kimi manen yıkılmıştır kiminide ibrahim as gibi bizzat yıkmıştır fiziki müdahale ile.
unutmıyalımki peygamberimizin döneminde de bir çok put vardı.üztelik putlar hatırlıyacağımız gibi o ülkenin en büyük gelir kaynağıydı bunu çağrı filminde ki bir dailogdanda görebiliriz biraz dikkatli izlersek.

sonuçolarak altından bile yapılmış olsa ilk çağdan bile kalmış olsa ülke gelirini ve geçimini bu tarz heykel vs gibi şeylerle karşılıyo bile olsa yıkılması yok eilmesi farzdır . onlar olduğu ve durduğu müdetce allahın varlığı asla kalplerde yeşermez.ister selefi deyin ister kafir deyin ister tekfirci deyin aşırıcı deyin nederseniz deyin bu islamın gerçeğidir.

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bum :)

Sonraya ait ama olsun !

Aklıma takıldı bi soru ,, brisi kalkıp biz zati bunun kafasını biçtik gersine ellemesekde olur dese ?

Mesela anadoluda böyle kafası biçilmiş pek çok heykel var , gersine dokunumamış ..

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Et Tevhid vel Cihad kardeş bak videoda konuşan kişi ne diyor özetle: o putun yıktırılması şeyh Usame bin Ladin ve El Kaidenin işi ama asıl yıkanlar Taliban.

E Çevrimdışı

Et Tevhid vel Cihad

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Araştırmacı-akademisyen Ekrem Hicazi El Kaide ve Talibanın birbirinden ayrılma ihtimalinin uzak olduğunu söylüyor. Bu bir kaç sebebe bağlı en önemlisi şunlardır:
1. El Kaide Talibanla İslami biat çerçevesinde. El Kaide bütün işlerinde hatta askeri beyanlarında dahi Molla Ömerin liderliğindeki Emirliğe (bağlı kalmak) zorundadır. El Kaide sadece İslam Emirliği çerçevesinde beyanda bulunur (bağımsız bir şekilde beyanda bulunamaz)
2. El Kaide Taliban hareketinin merkez idaresinin bir parçası oldu. Ve El Kaide sadece savaş çapında değil Talibanın bizzat yönetiminde'de yer almaktadır.
3. Tarafların arasında akide uzlaşması
4. Arap mücahidlerin ve hassaten El Kaidenin Afgan Halkı içinde ve hassaten Taliban'da büyük (yani önemli) yeri.
http://haber.video.mynet.com/detay/E...lamasi/985537/

Sakallı ! bak sen el kaide taliban uzamanı imiş gibi konuşmaya çalışıyorsun ama gerçekten el kaide ve taliban hareketine çok yabancısın,buna ragmen iddalarını hala dogru olarak birde karşındakini küçümseyecek şekilde cahilliklede suclayarak hatta kafadan sallıyorsun yani yalan söylüyorsun anlamında beni sucluyorsun öncelikle bak güzel kardeşim sen haklı yada haksız ol bu önemli degil önemli olan evvala usluptur ben senle sabaha kadar tartışırım ama uslubu bozmadan şahsiyetli bir şekilde ve yalan iftira olmadan şimdi ben diyorumki el kaide afganistanda talibana biatlıdır sen bunu kabul etmiyorsun degilmi bak yukarıya kaidenin afganistan genel emiri olan Mustafa el yezidinin Allah onun şehadetini kabul etsin kendisi mısırlı bir ekonomi uzmanıdır mısırda halid islami nin şanlı eyleminden sonra habis yattı ve işkence gördü gerçi sen bunları ya biliyorsundur yukardaki video da el kaide adına talibana biat ediyor baktıysan biat tazeliyor daha dogrusu Molla dadlullah şehid olduktan sonra kardeşi olan Molla mansura, videodaki taliban komutanı molla mansurdur dadlullahın kardeşi gerci daha sonra Molla mansur Taliban tarafından görevden alınmıştır.
Şimdi gelelim senin vermiş oldugun araştırmacı akedemisyene Sakallı inan dostum el kaide ve taliban hakkında o kadar cok araştırmacı ve akedemisyen konuştuki bunların yapmıs oldukları analizlerin bir kısmı dogru olsada bazı kısımları kasırtlı olarak yada cehaletlerinden dolayı bu konudaki senin gibi sacmalamışlar yukardaki araştırmacı diye bana arabcası ile verdigin bu şahıs kimdir nedir ben bilmiyorum benide baglamaz yukardaki 4 maddelik konu ve araştırmacı seni baglıyorki bana bunu delil olarak sunuyorsun ama şunu gözden kacırmıssın ki bana araştırmacınbın ikinci maddesini kendince delil göstermeye çalışıyorsun inkar ettigin biat meselesini görmemezlikten geliyorsun 1. maddeyi bi daha oku istersen Sakallı mantıklı ol gülünç duruma düşme kardeşim.

E Çevrimdışı

Et Tevhid vel Cihad

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bu putu 1997 bir Taliban komutanı yıkmak istemiş ama bizzat Molla Ömer ozaman engellemişti yıkımını. Daha sonra Taliban bir beyanda bulundu putları koruyacağına dair ve hatta birleşmiş milletlerden yeniden inşaası için yardım istemişti. Ama 2001'de bir takım baskılar sebebiyle Taliban o putu yıkmıştır. İşin aslı bu ben bunları okudumda konuşuyorum senin gibi kafadan sallamıyorum; yok efendim Taliban put yıkmasını bilmez mi el kaide biat etti vs. mantıka dayalı açıklamalar.

Hala bu konuyu bilmediğin halde konuşmaya devam edecekmisin bilmiyorum ama bence yapmazsan daha iyi olur.
yukardaki iddalarını bize delillendirebilirmisin kardeş bu konuda talibanın açıklamasını göster bize bu beyanı bide biz görelim nasıl bir beyanmış!

E Çevrimdışı

Et Tevhid vel Cihad

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşım görünen o ki sen meseleyi çakmamışsın anlamamışsın. Git araştır sonra gel konuşalım. Kafadan sallama yani yok oranın hanefi ile buranın hanefi bir mi vs. Biatlı miatlı meselesine hiç girmeyim istersen. Putun put olduğunu sokaktaki çocukta bilir ama yıkılması sonucunda doğacak neticeleri herkes hesap edemez mesela senin gibi.

Mustafa İslamoğlu ile ilgili cinsi sapık demişsin belgesiz melgesiz. Onu sevmesekte bu ona iftira atmayı bize helal kılmaz. İftira atarsan ya onun gibi olursun yada ondan daha beter olursun. Biride sana bir gün totoş ve cinsi sapık derse bakalım kendini nasıl hissedersin. Cahilce konuşmayı birak Mustafa İslamoğlu hakkındaki cinsi sapık belgesi tam bir iftira ve muhtemelen İsmailağadan biri veya birileri uydurdu.

Son olarak yav lı mavlı konuşanlara gıcık oluyorum. Ben seni olgun zannediyordum ama bu yazını gördükten sonra bunun böyle olmadığını anladım.

Şimdi yalanların ve iftiraların için senden bir özür bekliyorum Sakallı Umarım kibirlenip helallik istemeyi red etmezsin Ahirette ben hakkımı kolay kolay helal etmem bilesin dostum...

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ya Allahını seversen ya sus yada hayır konuş bıktım cevap yazmaktan. Hala araştırmadan bu nerde geçiyor kaynak göster gibi cümleler kullanıyorsun. sen etraflıca bir araştır şu putun yıkılışını sonra gel konuşalım. O biat meselesi bildiğin gibi bir biat değil. O yazıda bu geçiyor. El Kaide Talibanın bizzat yönetiminde yer alıyor. O 4 maddelik yazıda yazmıyor mu El Kaidenin Talibanla biatlı olduğu gerçeği? Ben aralarındaki biatı inkar mi ettimde gelmiş burada uzun uzun açıklama yapıyorsun biatıyla ilgili. Sen türkçe kaynak veriyorsun. Şunu bil ki arapların daha çok kaynağı ve bilgisi var elkaide hakkında. Hem Ekrem Hicazinin kim olduğunu bilmeden sallamaya devam ediyorsun. Neyse..

K Çevrimdışı

Khaled21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
MAKDİSİNİN RÖPORTAJINDAN AKHİLER:

s.10- Taliban yönetim sistemini nasıl görüyorsunuz? O örnek alınacak bir sistem midir yoksa
üzerinde mülahaza edilmesi mi gerekir?
Baslangıçta Taliban ile ilgili mülahazalarımız vardı. Ancak bu noktada bize gelen bilgi oldukça kısıtlı
idi. Özellikle Afganistan’da oldukça yaygın olan kabir ziyareti sirkine karsı ve uyusturucu ticaretine karsı
verdiği mücadele konusunda onu destekleyenlerle karsı çıkanların ilettikleri haberler birbiri ile
çelismekteydi. Bizim izlenimlerimizin büyük kısmı seriat dısı yönetimler uygulayan sistemlerle – gerek Arap
olsun gerekse diğer milletlerden- olan dıs iliskilerine dairdi. Aynı sekilde Taliban rejimi bu sistemler
tararından kendisinin tanınması ve BM’de koltuk elde etmek için kendini gözümüzde riskli konuma getirdi.
Bizim dinimizden öğrendiğimiz örnek alınacak sistem olabilmesi için, diğer sistemlerden beri olmalı,
BM’nin ve heyetlerinin küfrünü açıkça ilan etmeliydi. Ancak o zaman nazarımızda örnek alınacak makbul bir
sistem olabilir. Çünkü söz konusu sistemler ve heyetler Allah’ın dini ile ve Müslüman halkımızla savasmakta
bize türlü entrikalar kurmaktadırlar. Aynı sekilde Amerika ve İsrail’e tabi olmakta, bu iki devletin
siyasetlerini etkinlestirmek için dünya üzerindeki nüfuzunu kullanmaktadırlar. Bu yüzden baslangıçta
Taliban rejimine karsı pek de hevesli değildik. Ona karsı tedbirli davranıyorduk. Ancak biz aynı zamanda

Taliban rejimine saldıran, onu kınayan yahut ona karsı insanları uyaranlar arasında da değildik. Nitekim
bizim söz konusu tedbirli tavırlarımız hakkında tavsiyelerde bulunan yazılarımız ve risalelerimiz de vardır.2
Yine tüm dünyanın karsı çıktığı bazı uygulamalarını destekler nitelikte yazılarımız vardır. Hepsi sitemizde

mevcuttur.
Mülahazalarımız olmasına rağmen Taliban’ın Allah’ın razı olduğu sekilde durumlarını ve eğilimlerini
düzeltmede ciddi olduklarını gördük. Günden güne kendilerini düzeltiyorlardı. Afganistan’ın geçirdiği
dönemleri bilen herkes ülkenin hiçbir zaman Taliban’ın yönettiği dönemdeki kadar güven ve emniyet içinde
olmadığına sahitlik eder. Süphesiz üzerlerindeki yük ağır, imkanları ve kaynakları ise oldukça kısıtlı idi.
Yönetimi devraldıkları zaman ülke yıllar süren savas neticesinde harabeye dönmüstü. Islah için zamana
ihtiyaçları vardı. Aynı zamanda bütün dünya ona karsı birlik olmus, içte ve dısta ona karsı entrikalar
çeviriyorlardı. Yönetimde bir tecrübesi yoktu. Hiçbir sey tam olarak yoluna girmemisti. Bu yüzden onu
kolaylıkla elestirmiyor ve bunu yapanlara karsı çıkıyorduk. Her ne kadar bizim için hayallerimizdeki model
olmasa da günümüzde yeryüzünde bulunan örneklerin en iyisiydi. Allah (Subhanehu ve Tealâ)'nın seriatını
gerçeklestirmek için Taliban’ın gösterdiği gayreti gösteren baska hiçbir sistem olduğunu düsünmüyoruz. Son
noktada Seyh Usame ve onun gibi Amerika’nın kellesini istediği diğer Arap mücahitlerinin yanında yer
alması, onlara destek vermesi gerçekten çok onurlu bir durustu. Amerika’ya boyun eğen hiçbir sistem böylesi
bir tavrı hayal bile edemezdi.
Bu yüzden biz er ya da geç Taliban yönetiminin Afganistan’a geri döneceği konusunda iyimseriz.
İnanıyoruz ki siddetli bir direnis karsısında hiçbir güç ülkeye hakim olamayacaktır. Bu uluslar arası küfür
güçleri olsa da… İnanıyoruz ki –eğer Allah yardım ederse ki bizde Allah’tan bunu diliyoruz- ülkeye dönmeleri
durumunda hayalini kurduğumuz modele en yakın yönetim modelini olusturacaklardır. Özellikle de
edindikleri tecrübeler ve onurlu durusları sayesinde. Yine zaman içinde kendilerini tanıması için uğrastıkları
heyet ve sistemlerin gerçek yüzünü göreceklerdir.

Üst Ana Sayfa Alt