Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Araba Kullanırken Kuran Dinlemek Caiz mi?

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamünaleyküm

Ben artık mümkün olduğunca müzik dinlememeye çalışıyorum.
Soru1) Bir süredir müzik dinlemektense, araç kullanırken Kuranı Kerim dinliyordum. Ama bunun uygun olup olmayacağı kafama takıldı.
Cevap bekliyorum.

Soru 2) Bir de Kuranı Kerimi Abdüssamedden dinlemeyi çok seviyordum. Başkasından dinlemek istemiyordum. Yani onun sesinin güzelliği daha ön plana çıkmıştı. Bu beni rahatsız etti. Kuranı kerim Hz Muhammed zamanında makamlı mı okunmuştur. Bu konuda bilgi mevcutmudur. Kimlerin okuyuşlarını dinlememi önerirsiniz

(Lütfen tartışmaya dönmesin sadece delillerle ve mümkün olduğunca sade cevap bekliyorum)

Allah Razı Olsun

Abu_ibrahim Çevrimdışı

Abu_ibrahim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamünaleyküm

Ben artık mümkün olduğunca müzik dinlememeye çalışıyorum.
Soru1) Bir süredir müzik dinlemektense, araç kullanırken Kuranı Kerim dinliyordum. Ama bunun uygun olup olmayacağı kafama takıldı.
Cevap bekliyorum.

Soru 2) Bir de Kuranı Kerimi Abdüssamedden dinlemeyi çok seviyordum. Başkasından dinlemek istemiyordum. Yani onun sesinin güzelliği daha ön plana çıkmıştı. Bu beni rahatsız etti. Kuranı kerim Hz Muhammed zamanında makamlı mı okunmuştur. Bu konuda bilgi mevcutmudur. Kimlerin okuyuşlarını dinlememi önerirsiniz

(Lütfen tartışmaya dönmesin sadece delillerle ve mümkün olduğunca sade cevap bekliyorum)

Allah Razı Olsun

بسم الله الرحمن الرحيم

Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu
bu kararınızda Allah başarılı kılsın.
Kur'anı her durumda dinleyebilirsiniz. Allah Teala müminleri, ayakta, otururken ve yanları üzerinde yatarken zikretmekle nitelemiştir. Buhari'nin Aişe radıyallahu anha'dan rivayetine göre Nebi sallallahu aleyhi ve sellem de her halinde Allah'ı zikrederdi.
Kur'anı Kerimi kıraatte birçok okuyuşlar maalesef bidate kaymış durumda. Nebi sallallahu aleyhi ve sellem zamanında Kur'an musiki makamlarına göre okunmaz, bundan yasaklanırdı. Abdurrahman Al-i Huzeyfe, Sa'd el-Gamidi, İdris Abkar gibi şahısların kıraatleri tilavet kaidelerine uygundur.