Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Aradığım Bir Hadisi Bulmama Yardım Eder misiniz?

D Çevrimdışı

depdep

Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum. Nereden öğrendiğimi hatırlamadığım bir Hadis var aklımda. Aradım biraz ama bulamadım. Aklımda kaldığı kadarından bahsedeyim belki içimizde o Hadisi bilen varsa yardımcı olur.

Yanlış hatırlamıyorsam kaydıyla başlıyorum: Diyalog geceleyin oluyor. Bir Sahabi Rasulullah'ı sav takip ederken ya da karşılaştığı zaman Rasulullah zenginlikle ilgili bir Hadis söylüyor. Zenginler ... olacaktır ama şunlar müstesna ki mallarını (Allah için) böyle böyle harcarlar diyerek dört yanını işaret ediyor.

Bilen varsa yardımcı olsun Allah için. Allah razı olsun.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam we rahmetullahi we berakatuh

Sahih Buhari, Yeminler babında 6638 nolu hadis. Kitaptan bakabilirsiniz, şu anda hadisi yazamıyorum.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh ;

انْتَهَيْتُ إلى النبيِّ صَلَّى اللَّهُ عليه وسلَّمَ وَهو جَالِسٌ في ظِلِّ الكَعْبَةِ، فَلَمَّا رَآنِي قالَ: هُمُ الأخْسَرُونَ وَرَبِّ الكَعْبَةِ قالَ: فَجِئْتُ حتَّى جَلَسْتُ، فَلَمْ أَتَقَارَّ أَنْ قُمْتُ، فَقُلتُ: يا رَسولَ اللهِ، فِدَاكَ أَبِي وَأُمِّي، مَن هُمْ؟ قالَ: هُمُ الأكْثَرُونَ أَمْوَالًا، إلَّا مَن قالَ هَكَذَا وَهَكَذَا وَهَكَذَا، مِن بيْنَ يَدَيْهِ وَمِنْ خَلْفِهِ وَعَنْ يَمِينِهِ وَعَنْ شِمَالِهِ، وَقَلِيلٌ ما هُمْ، ما مِن صَاحِبِ إبِلٍ، وَلَا بَقَرٍ، وَلَا غَنَمٍ لا يُؤَدِّي زَكَاتَهَا إلَّا جَاءَتْ يَومَ القِيَامَةِ أَعْظَمَ ما كَانَتْ، وَأَسْمَنَهُ تَنْطَحُهُ بقُرُونِهَا وَتَطَؤُهُ بأَظْلَافِهَا، كُلَّما نَفِدَتْ أُخْرَاهَا، عَادَتْ عليه أُولَاهَا، حتَّى يُقْضَى بيْنَ النَّاسِ. [وفي رواية]: انْتَهَيْتُ إلى النبيِّ صَلَّى اللَّهُ عليه وسلَّمَ وَهو جَالِسٌ في ظِلِّ الكَعْبَةِ، فَذَكَرَ نَحْوَ حَديثِ وَكِيعٍ، غيرَ أنَّهُ قالَ: وَالَّذِي نَفْسِي بيَدِهِ ما علَى الأرْضِ رَجُلٌ يَمُوتُ، فَيَدَعُ إبِلًا، أَوْ بَقَرًا، أَوْ غَنَمًا، لَمْ يُؤَدِّ زَكَاتَهَا

الراوي : أبو ذر الغفاري | المحدث : مسلم | المصدر : صحيح مسلم | الصفحة أو الرقم : 990 | خلاصة حكم المحدث : [صحيح]
Bize Ebû Bekir b. Ebi Şeybe rivayet etti. (Dedi ki): Bize A'meş, Mârûr b. Suveyd'den, O da Ebû Zerr'den naklen rivayet etti.
Ebû Zerr şöyle demiş: Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'in yanına vardım, Kâbe'nin gölgesinde oturuyordu.
Beni görünce:— «Kâbe'nin Rabb'ine yemin ederim ki, zarar edenler kendileridir.» buyurdular.
Ben, gelip oturdum. Amma yerimde karar kılamayıp, hemen kalktım ve: — «Yâ Rasûlallah! Annem babam sana feda olsun... Bunlar kimlerdir?» dedim.
Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) —«Onlar: Malları çok olanlardır, —önüne, arkasına, sağına ve soluna işaretle— ancak şöyle şöyle ve şöyle yapanlar mustesnadır... Ama onlar da azdır. Zekâtını vermeyen hiç bir deve, sığır ve koyun sahibi yoktur ki, kıyamet gününde bu hayvanlar olduklarından daha iri ve daha semiz gelerek onu boynuzları ile süsmesin, tırnakları ile ezmesinler. Mezkûr hayvanların sonu (geçip) bittikçe öndekileri tekrar iade edilecek (bu hâl) taa insanlar arasında hüküm bitinceye kadar devam edecektir.» buyurdular.

(Muslim, Zekat, bab 8, Hadis no: 990)

(...) Bize, bu hadisi Ebû Kurayb Muhammed b. Alâ'da rivayet etti. (Dedi ki): Bize Ebû Muâviye, A'meş'den, o da Mâ'rûr'dan, o da Ebû Zerr'den naklen rivayet etti.
Ebû Zerr şöyle demiş: Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'in yanına vardım, Kâbe'nin gölgesinde oturuyordu...»
Mâ'rur muteakiben Vekî'in hadîsi gibi rivayette bulunmuş ancak o şunu da söylemiş: «Nefsim elinde olan Allah'a yemin ederim ki, yeryüzünde hiç bir kimse yoktur ki, ölürken zekâtını vermediği deve, sığır veya koyun bıraksın da... buyurdular.»

Bu hadîsi Buhari «Kitâbu'z-Zekât» ile «Kitâbu'l-Eymân ve'n-nuzûr» da; Tirmizî ile İbni Mâce «Kitâbu'z-Zekât»'da muhtelif râvilerden tahric etmişlerdir.

Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)' «Ancak şöyle ve şöyle ve şöyle yapanlar mustesna.» buyurarak mubârek eliyle etrafına işarette bulunması o taraflardan birinden gelecek olan fakire ve şâir hayır yollarına malın sarfedilmesini beyân içindir. Cümlede «kavil» kelimesi fiilden mecazdır.

Üst Ana Sayfa Alt