Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Arapları Bir Türlü Sevememenin Sebebi Nedir ve Bundan Nasıl Kurtulunur?

Ebu Abdullahh Çevrimdışı

Ebu Abdullahh

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Dedim ya senin tek problemin Araplarla değil, kader konusunda sarfettiğin bu sözler senin dalalet fırkalarından etkilenmiş olduğunu göstermektedir.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu dalalet fırkaları konusunu size zahmet vermeyecekse açabilir misiniz?

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yani bu yorumunuzu açabilirmisiniz biraz. Benim buradan alacağım bilgilere ihtiyacım var.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben sapık mıyım yani? Kader konusunda sarf ettiğin sözler derken? Kafam çabuk karışıyor. Çok fazla travma atlattım ve doğru yola girmek istiyorum.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Neyse değerli zamanınızdan çaldım hakkınızı helal edin hayırlı geceler.

Ebu Abdullahh Çevrimdışı

Ebu Abdullahh

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Dalalet fırkalarını tanımak için uğraşma sayıları o kadar fazladır ki tanımaya ömrün yetmez. sen ehli sünnet vel cemaat'i tanımak için uğraş. onu tanıdığın gün, onun haricindekilerin dalalet fırkası olduğuna hükmedersin. o zaman kader konusunda nasıl inanman gerektiğinide öğrenmiş olursun. Eğer gerçekten hakkı arayan bir kimse isen Allah seni hakka ulaştırır.

"Kim Allahtan korkarsa Allah ona iyiyi kötüden ayırt edecek bir anlayış verir."

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Neyse. Karşı kıyıda garibanlar açlıktan ölürken Roll’s Royce arabasından inip kamera karşısına geçerek “hamdolsun amerikayla dünyayı yönetiyoruz” diyen adamı seveyimde konu kapansın.

Akhi onlar bizim ulkedeki zengin islam yoksunu ahiretini dunya karsiliginda satmis simdilik gordugumuz kadari ile oyle diyelim zalim tarzi kisiler

Cogunun musluman dahi oldugunu zannetmiyorum
Tas dahi olsa bir yerde catlar.
Ama bu tarz islam yoksunu kisiler normal yani biz sadece muslumanlari severiz dusman olana dusman oluruz irk degil sahsi bir durum bu

Onu anlatmaya calisiyorum kotuleri zalimleri bizde bende sevmiyorum yanim dahi olsa sevmem de bu normal ama araplar diyip genelleme yaparsan bu sikintili bir durum isin icine islamin hayirli olanlarini bize bu dini ulastiran sahabeyi de katmis olursun istemeden

Onun icin kotuleri musluman olmayanlari hakki kabul edene kadar dusman kabul ediyoruz kim olursa olsun bu vera el bera dir.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Insanlar islamiyeti bilmiyorlar oysa herseyin en hayirlisi bu din yasam ozgurluk adalet vs
ALLAH GUNAHLARIMIZI AFFETSIN

Bu arada bende sifirdan basladim cogu kez kimse kimseden ustun degil kardesim

Sadece ALLAH a verdigi sozde sadik olanlar mustesna oyle olmaliyiz sende bende :).

Hakkini helal et

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Insanlar islamiyeti bilmiyorlar oysa herseyin en hayirlisi bu din yasam ozgurluk adalet vs
ALLAH GUNAHLARIMIZI AFFETSIN

Bu arada bende sifirdan basladim cogu kez kimse kimseden ustun degil kardesim

Sadece ALLAH a verdigi sozde sadik olanlar mustesna oyle olmaliyiz sende bende :).

Hakkini helal et

Sizlerde hakkınızı helal edin. Allah bugünümüzü dünden hayırlı etsin. Allah Müslüman'ların kalplerini birbirine karşı yumuşatsın.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

Bunun günah olup olmadığını merak etmekteyim. Çin’den tutun da afrika yerlilerine kadar her ırka mensup insanı seviyorum ama elimde olmayan bir şekilde arapların ayıpları gözümde büyüyor. Onlar için dua etmiyorum. Suikast ile öldürülen bir çeçen Müslüman mültecinin ölüm görüntüleri yıllardır gözümden gitmez ve beni üzer. Bangladeş’te ki Müslüman kardeşlerimizin durumu içimi parçalar ama diğer yanda ölen sayısız arap Müslüman aklıma bile gelmiyor. Bu benim özellikle yaptığım bir şey değil ve ben bu huydan kurtulamıyorum. Bunun neden nasıl olduğunu da çözümleyemedim. Bunun hayırlı olmadığının ve Allah’ın sevimsiz bulduğunun farkındayım. Bu tür sorunlar yaşayıp atlatan var mıdır?

Araplara karşı bu sekil önyargı olması normal zira biz zaten "araplar bize ihanet etti, bizi arkamızdan vurdu algısıyla büyüdük. Tarihsel süreç icinde de karşı tarafa baksan araplar da bizi pek sevmezdi son yıllara kadar.

Yani bugun mubarek bir beldeye giden kisi der ki;
1.harika bir yer cok duygulandim tekrar gitmek isterim
2.kuracagi cumle; yalniz araplar cok pis, kaba ve görgüsüzler, cok asiri tembeller,vsvs .. algısal bir sorun aslinda. Bugün farklı arap beldesine de gitsin ama araplar şöyle şöyle diye baslar.
Ki multecileri bile bir kesim sol cenah degil sag kesimden de istemeyen bir suru insan var hayretle bakarsiniz ki sahit olmussunuzdur da.

Sevmeme olayi bize ogretile gelen algisal bir sey.

Ama bahsedilen durum imtihana aykırı değil mi? O zaman ben arap doğmadım, benim alacağım var deme hakkım doğuyor.

Ben haksızlığa uğradım ya da dünya da şundan mahrum kaldım der gibi “arap doğmadım” deme hakkı doğması lazım.

Bu hadis arap doğmayan herkesi isyana sürükler.

Bu dusunce ile bakarsak irksal mevzuya gelene kadar," ben dunyaya gelmek istemiyordum belki bana sorulmadi ki'ye kadar ciddi bir isyansal sorunsalina dogru kapi acar,

Neyse. Karşı kıyıda garibanlar açlıktan ölürken Roll’s Royce arabasından inip kamera karşısına geçerek “hamdolsun amerikayla dünyayı yönetiyoruz” diyen adamı seveyimde konu kapansın.

Yukarida dedigim gibi bu algisal
Sayet bu tur bir sevmeme hassasiyetiniz varsa mantik olarak çinin yillardir dogu turkistanda muslumanlara yaptiklari zulumlerden dolayi çini sevmeniz degil nefret etmeniz gerekirdi.

Budistler halim selim insanlar sevgi baris cart curt algisini yaydilar muslumanlari yaktilar, gidip sorsan diyorlar ki oyle bir sorun mu vardi hic haberimiz yok ?

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

رَفْرِفِي يَا رَايَةَ التَوْحِيدِ
İslam-TR Üyesi
ARAPLARI SEVMEK İMANDANDIR

Arapları sevmek için bir çok sebebimiz vardır. Kur’an Arapça inmiştir. Peygamberimiz sallallahualeyhi ve sellem Arapların arasından çıkarak onları şereflendirmiştir. Sahabelerin büyük çoğunluğu Araptır. Bizlerin hidayetine vesile olan ve İslam’ı bizlere ulaştıranlar Araplardır. Araplara karşı kalbinde buğz olduğunu hissediyorsan bu durumu hafife alma ve bu kalb halinden kurtulmak için Allah’a sürekli dua et. Araplara buğzetmenin kişiyi günaha düşürüp düşürmeyeceğini sormuşsun. Bir ırk olarak Araplara buğzetmek kişinin münafıklığına bile alamet olabilir. Ülkemiz insanlarında var olan Arap düşmanlığın cehaletten kaynaklanma ihtimali olsada çoğu zaman nifaktan kaynaklanır.
:acpsnr:

SerpentLord Çevrimdışı

SerpentLord

Üye
İslam-TR Üyesi
milliyetçilik ve ırkçılık şirktir. cahiliye narasıdır. müşrik olan arapları sevme, türkü sevme, kürdü sevme. ama insanları müslüman olduğu halde sırf ırkından dolayı sevmiyorsan önemli bir problem vardır. tüm müslümanlar benim kardeşimdir ırkı, rengi, dili ne olursa olsun. bu huyunu acilen bırak ve tevbe et. müslüman olmayanların ve müslüman gibi yaşamayanların yaptığı hareketler yüzünden komple bir ırktan nefret etme.

Üst Ana Sayfa Alt