Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Askere Başvurmak İçin Yola Çıkan Birine Borç Para Vermek mi, Yoksa Daha Önceden Verdiği Para Yardımı Sözünden Dönmek mi Uygundur?

T Çevrimdışı

taha24

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Benden borc istedi. Bende askeriyeye basvurmak icin gittini bilmiyordum. Tamam gondercem diye soz verdim. Sozumu tutmalimiyim yoksa serre vesile olmamak icin gondermemem mu gerekir acil cevaba ihtiyacim var.

Not:Askre meslek edinmek icin basvuruyor bir zorunlulugu yok!

TUVEYLİB Çevrimdışı

TUVEYLİB

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kendisine meseleyi izah etmen: Bunun caiz olmadığını, kişiyi küfre götüreceğini vs meseleleri anlatırsın sonrada bu sebeplerle sözünü tutamayacağını çünkü Allah tealanın buna müsade etmediğini kendisine izah edersin inşaallah...

T Çevrimdışı

taha24

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kendisine meseleyi izah etmen: Bunun caiz olmadığını, kişiyi küfre götüreceğini vs meseleleri anlatırsın sonrada bu sebeplerle sözünü tutamayacağını çünkü Allah tealanın buna müsade etmediğini kendisine izah edersin inşaallah...
Daha once konustum bu meseleyi ama ben vatanimi askerimi severim dedi beni dinlemedi bile.

TUVEYLİB Çevrimdışı

TUVEYLİB

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah en doğrusunu bilir. Bu durumda: Senin önünde iki durum var. Biri: Senin vermiş olduğun söze muhalefet diğeri de kafir olan bir kimsenin küfrüne yardım etmek. Böyle bir durumda ehven olanı almak gerekir. Yani sözüne muhalefet edip, parayı göndermeme sebebini anlatarak neden göndermediğini izah edersin ki ta ki yanlış anlamasın ve üzerine düşen huccet ikamesini yapmış olursun...Allah en doğrusunu bilendir...

T Çevrimdışı

taha24

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allah en doğrusunu bilir. Bu durumda: Senin önünde iki durum var. Biri: Senin vermiş olduğun söze muhalefet diğeri de kafir olan bir kimsenin küfrüne yardım etmek. Böyle bir durumda ehven olanı almak gerekir. Yani sözüne muhalefet edip, parayı göndermeme sebebini anlatarak neden göndermediğini izah edersin ki ta ki yanlış anlamasın ve üzerine düşen huccet ikamesini yapmış olursun...Allah en doğrusunu bilendir...
Aradim simdi dedimki sen askere basvurmak icin gittin demi dedim. Yok memleketteyim basvuruya daha var dedi. Ben askeriye icin gitti sanmistim. Neyse en azindan bir ehveni ser meselesi hakkinda bilgi sahibi oldum. Cezakallahuhayr hocam.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Üst Ana Sayfa Alt