Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Başkasının Yaptıklarına Günah Demek Câiz mi?

S Çevrimdışı

Semanurr

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Size bi sorum var.
Birisine "Şu bu yaptığın Günah" demek gunahmidir?
Bana birisi yapmışda merak ettim. Kendisi bana karşı çok kötü davranıyor bende ona azcik ayni davranıyorum ve anlatmaya çalışıyorum canimi acıttıni. Oda diyorki şunu diyorsunda günah fln. Asıl sorum işte bu. Baska birisine Bilmeden günah saymak Gunahmidir?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Size bi sorum var.
Birisine "Şu bu yaptığın Günah" demek gunahmidir?
Bana birisi yapmışda merak ettim. Kendisi bana karşı çok kötü davranıyor bende ona azcik ayni davranıyorum ve anlatmaya çalışıyorum canimi acıttıni. Oda diyorki şunu diyorsunda günah fln. Asıl sorum işte bu. Baska birisine Bilmeden günah saymak Gunahmidir?
Sorunuzdan anladığıma göre;
İki tanıdık kimsenin; birbirlerine hatalı davranarak veya şahsi husumetten dolayı davranışları, yaptıkları hakkında doğrusunu bilmeden 'günah işliyorsun', 'haram işliyorsun' gibi hükümlendirmelerde bulunması câiz olmayan, asıl günah hareketlerden birisidir. Çünkü günahı, sevabı, helali haramı belirleyen Allah'tır. Allah'ın hakkını ve sınırlarını gasb etmek zulûmdur, şirktir.

"Dillerinizin yalan yere niteleyegeldiği şeyler için: "Şu helâldir, şu da haramdır" demeyin. Çünkü Allah'a karşı yalan uydurmuş olursunuz. Şubhe yok ki Allah'a karşı yalan uyduranlar iflah olmazlar." (Nahl 116)

Allah teala bu âyet-i Kerimede, insanların, kendi heva ve heveslerine göre, hiçbir delile dayanmadan, herhangibir şeyin helal veya haram olduğunu söylemeye haklarının olmadığını, zira herhangibir şeyin helal veya haram olduğunu beyan etmenin, ancak onları yaratan Allaha ait olduğunu, aksini iddia edenlerin ise, Allaha iftiralarda bulunarak asla kurtuluşa eremeyecek'erini bildirmektedir.
İbn-i Kesir bu âyet-i izah ederken şöyle diyor: "Herhangibir şer'î delile dayanmadan bir bid'at icadeden veya Allahın helal kıldığı bir şeyi haram sayan yahut, Allahın haram kıldığı bir şeyi helal sayan insanlar da bu âyetin kapsamına girerler.
İbn Vehb dedi kî: Mâlik dedi ki: İnsanların, bu helâldir, bu da haramdır diyerek fetva vermeleri uygun değildir. Bunun yerine şu ve şu işten sakının ve ben bu işi yapmam... demelidirler. Bunun anlamı da şudur; Helâl ve haram kılmak, ancak aziz ve celil olan Allah'ın yetkisindedir. Herhangi bir kimsenin muayyen bir şey hakkında -yaratıcı yüce Allah'ın bu husustaki hükmü haber vermiş olması hali mustesna- bunu açıkça ifade etme yetkisi yoktur.

İctihad yolu ile haram olduğu kanaatine ulaşılan şey hakkında ise kişi: Ben bunu mekruh görmekteyim, demelidir. İşte Mâlik de daha önce geçen fetva verme ehliyetine sahib kimselere uyarak böyle yapardı.

Üst Ana Sayfa Alt