Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Belaya, Musibete Karşı Müminin Tavrı Nasıl Olmalı?

M Çevrimdışı

Mshdv

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamaleykum kardeşler. Trafikte sinirli bir şoföre denk gelseniz? Yolda yürürken birisi kafanıza elma atsa? Yolda giderken birisi arabadan küfür etse size? Veyahut merdivenlerden inerken kalabalıkta arkanızdan birisi sizi itse. Kısacası durup dururken bela gelip size çatsa tavrınız ne olurdu? Müminin tavrı bu gibi durumlarda ne olmalı? Allah razı olsun.

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Trafikte sinirli birine denk gelirsen sadece "Selam" diyip yoluna gidebilmeyi bilmek gerekiyor. Hangi şehirdesin bilmiyorum ama büyükşehirlerde eğer cedele girersen iş tehlikeli yere varabiliyor.
Kafana elma atan şahsın kastı var mı yok mu onu bilip hareket etmek gerekir heralde. Verilecek tepki değişir. Yine de öfkelenmeden laf söyleyebiliyorsanız ne ala.
Küfür eden adama da sadece "Selam, bana bulaşma." Küfrün boyutuna göre karşı taraf senin hakkına girmiş olur, ona öfkelenmek gereksiz zira kendi kaybetmiş farkında değil :)

Belaya karşı sabır, öfkeye karşı kontrol vesselam...
“Öfke şeytandandır, şeytan da ateşten yaratılmıştır, ateş ise su ile söndürülmektedir; öyleyse biriniz öfkelenince hemen kalkıp abdest alsın.” (Ebu Davud, Edeb 4)

İbnu Abbas (ra) rivayet ediyor: "Uyeyne İbnu Hısn (Medine’ye) gelince, kardeşinin oğlu Hürr İbnu Kays’ın yanına indi. Hürr İbnu Kays ise Hz. Ömer’in yakınlarındandı. Onun meclisinde yaşlı veya genç bir kısım kurra ve fakihler müşavere heyeti olarak bulunurdu. Üyeyne İbnu Hısn, “Ey kardeşimin oğlu! Emirül-mü’mininin yanına girmem için izin talep et!” dedi. O da izin istedi. Ancak yanına girince, “Yeter artık! Ey İbnu’l-Hattab sen bize bol vermediğin gibi, aramızda adaletle de hükmetmiyorsun!” dedi. Hz. Ömer (ra) pek öfkelendi. Neredeyse dövmek için üzerine yürüyecekti ki, Hürr (ra) atılıp, “Ey Emîrel-mü’minin, Allah Teala Hazretleri Resulü’ne, “Affı esas tut, ma’rufu emret ve cahillerden de yüz çevir.” (A’raf, 199) emretmiştir. “Bu adam da cahillerden biridir.” dedi. Vallahi, Hürr, ayeti okuyunca Hz. Ömer olduğu yerde kalıp hiçbir şey yapmadı. Hz. Ömer kendisine Kitabullah’ın hükmü okunduğunda hemen durur, onu aşmazdı." (Buhari, İ’tisam 2)

İbnu Mes’ud (ra) rivayet ediyor: Rasulullah (sas) (bir gün), “Siz aranızda kimi pehlivan addedersiniz?” diye sordu. Ashab (ra), “Erkeklerin yenmeye muvaffak olamadığı kimseyi!” dediler. Resulullah (sas), “Hayır” dedi, “Gerçek pehlivan öfkelendiği zaman nefsine hakim olabilen kimsedir.” (Müslim, Birr 106)

Ebu Hüreyre (ra) rivayet ediyor: Bir adam, “Ey Allah’ın Rasulü! Bana kısa bir nasihatta bulun, uzun yapma! Ta ki nasihatini unutmayayım.” demişti. (ve birkaç kere tekrar etmişti), Aleyhissalatu vesselam (bir kelimeyle), “Öfkelenme!” cevabını verdi. (Buhari, Edeb 76)

Muaz İbnu Cebel (ra) rivayet ediyor: İki kişi Rasulullah (sas)’ın huzurunda küfürleştiler. (Öyle ki) birinin yüzünde (diğerine karşı) öfkesi gözüküyordu. Resulullah (sas), “Ben bir kelime biliyorum, eğer onu söyleyecek olsa, kendinden zuhur eden öfke giderdi; Euzu billahi mineşşeytanirracim!” buyurdular. (Tirmizi, Da’avat 53)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
M Çevrimdışı

Mshdv

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Trafikte şahit oluyorum haklı şoför haksız şoförün arabasına vuruyor tekme falan atıyor kaportaya...Hutbe dinlerken konuşan iki kişiyi uyarmış bir Müslüman. O iki kişi namazdan sonra hayırdır birader bir sorun mu var demiş? Hani bela Camide de olsan geliyor. @Abdulmuizz Fida hocamın bu konuda nasihati ne merak ediyorum :)

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
bende genelde araba kullandigim zaman arkadan yakindan takip edenler:mad: sagdan veya soldan çikan arabalar var, ama Allaha sükürler olsun bugüne kadar kaza hiç yapmadim, hayatimda hiç kavgada etmedim:p neden diye sorarsaniz öldürmekten korktugum için... "fransadayim bilginize" gerçi türkiyedeki söförler daha beter diyorlar emme:ssrtcbya:

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
trafik için ilkokul diploması falan arıyorlardı bence zeka testi gibi bişeye sokulsa insanlar daha uygundur , o gördüğünüz sinirli sürücüleeren biri de ben olabilirim :D

sirati mustakim Çevrimdışı

sirati mustakim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
evden cikmadan tum canlilarin serrinden Allaha sigin,Allahtan sabr dile
karsina boyle bir sey cikarsa bilki ya Allahin imtahanidir,yada yapmis oldugun emmellerinin karsiligi.o yuzden sabr et
seytenin vesvesesine uypda cildirma,sabr et
Yani her halukarda SABR ET ;););)

Üst Ana Sayfa Alt