Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Bir Tövbe Örneği Verir misiniz?

A Çevrimdışı

Ali.........

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum
Mesela X bir küfür olsun ve müslüman biri bu X küfrünü işledi pişman oldu. Nasıl tevbe etmeli. Mesela şöyle demesi yeterli midir X küfrünü işlediğim için tevbe ediyorum deyip kelime i şehadet getirmesi yeterli midir?(Aynı zamanda bunu içinden etmesi veya dışından söylemesi fark eder mi) Tevbeyle alakalı yazılara baktım ama kafam karıştı. Bazı sitelerde şu duayı edip iman yenilemesi lazım gibi yazılar gördüm. Tekrardan Selamun Aleykum

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum
Mesela X bir küfür olsun ve müslüman biri bu X küfrünü işledi pişman oldu. Nasıl tevbe etmeli. Mesela şöyle demesi yeterli midir X küfrünü işlediğim için tevbe ediyorum deyip kelime i şehadet getirmesi yeterli midir?(Aynı zamanda bunu içinden etmesi veya dışından söylemesi fark eder mi) Tevbeyle alakalı yazılara baktım ama kafam karıştı. Bazı sitelerde şu duayı edip iman yenilemesi lazım gibi yazılar gördüm. Tekrardan Selamun Aleykum
Aleykum selam ve rahmetullahi ve berakatuh

Evet yeterlidir tabii ki, ve sonra da işlediği günaha bir daha düşmemeye dikkat etmelidir. Islam dini kolaylik dinidir, bazı kimselerin uydurduğu gibi öyle özel tevbe duaları ritüeller vs. yoktur.

A Çevrimdışı

Ali.........

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam ve rahmetullahi ve berakatuh

Evet yeterlidir tabii ki, ve sonra da işlediği günaha bir daha düşmemeye dikkat etmelidir. Islam dini kolaylik dinidir, bazı kimselerin uydurduğu gibi öyle özel tevbe duaları ritüeller vs. yoktur.
İçinden veya dışından tevbe etme ve kelime-i şehadet getirmekte bi fark var mıdır Yani dışından getirmezsen olmaz veya içinden getirmezsen olmaz gibi bir durum söz konusu mudur?

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
İçinden veya dışından tevbe etme ve kelime-i şehadet getirmekte bi fark var mıdır Yani dışından getirmezsen olmaz veya içinden getirmezsen olmaz gibi bir durum söz konusu mudur?
Hayır degildir (şehadet için). Ancak tevbenin daha güçlü kabul olması için dıştan söylemeniz daha iyidir. Allah'u âlem

Üst Ana Sayfa Alt