Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Zeyd'e r.a "Sen Benim Azatlımsın" Diye Başlayan Bu Hadis Sahih midir?

E Çevrimdışı

ebu-ahmed

Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum kardeşlerim, facebook'ta şöyle bir hadise ve açıklamalarına şahit oldum. Aslı astarı var mı?

Hanbeli Mezhep Kurucusu İmam-ı Ahmed Bin Hanbel ( Rahimehullah )'ın ' El-Müsned ' Adlı Eseridir.
O Bu Eserde Şu Hadis-i Şerif-i Nakletmedir;...

أتيت النبي صلى الله عليه وسلم وجعفر وزيد قال فقال لزيد أنت مولاي فحجل قال وقال لجعفر أنت أشبهت خلقي وخلقي قال فحجل وراء زيد قال وقال لي أنت مني وأنا منك قال فحجلت وراء جعفر

"Hazreti Ali(r.a) dedi:"Ben Cafer(r.a) ve Zeydle(r.a) birlikte Peygambere(s.a.s) gittik.Peygamber(s.a.v) Zeyde(r.a) dedi:"Sen Benim azatlimsin"Bu zaman(sevinçten) Zeyd(r.a) bir ayağinin üzerinde Peygamberin(s.a.v) etrafinda dönüp durmaya başladi.Peygamber(s.a.v) sonra Cafere(r.a):“Sen ahlaken ve fıtraten bana benzersin”, dedi.Bu zaman Caferde(r.a) Zeydin arkasinda dönüp durmaya başladi.Sonra bana:"Sen bendensin,bende sendenim dedi"Bu zaman bende Caferin(r.a) arkasinda dönüp durmaya başladim"

KAYNAK; [ IMAM-I AHMED BİN HANBEL, EL-MÜSNED, CİLD; 1, SAYFA; 537, 857 NUMARALI HADİS-İ ŞERİF-İ ]

HADİS-İ ŞERİF-İN SENED-İ İZAHI;

İmam-ı Beyhaki ( Rahimehullah ) Buyuruyor Ki;
" Bu Hadis-i Şerif-i Sahih Bir Delil Ve Ruhsat İle Raksederek, Kalkarak Ve Zıplayarak Dönüp Durmanın Caiz Olduğunu Gösteriyor. ALLAH-U TEALA En Güzelini Bilir "

KAYNAK; [ SÜNEN EL-BEYHAKİ EL-KÜBRA, CİLD; 15, SAYFA; 333 ]

Bu Hadis-i Şeirf-i Bir Ravi İle Hazreti Ali ( Radiyallahu Anh )'a Hani Bin Hani ( Rahimehullah ) Tarafından Nakledilmiştir.

İmam-ı Nesai ( Rahimehullah ) Buyuruyor Ki;

" Onda Bir Sorun Yoktur. İbn-i Hibban ( Rahimehullah ) Buyurdu Ki;

' Hani Bin Hani Sıkadır ( Güvenilirdir )

KAYNAK; [ MİZAN-UL İTİDAL, CİLD; 7, SAYFA; 71 ]

İmam-ı Tirmizi ( Rahimehullah ) Hani Bin Hani'den Bir Çok Hasen Ve Sahih Hadis-i Şerif-i Nakletmiştir.
KAYNAK; [ SUNEN-İ TİRMİZİ, CİLD; 5, HADİS NO: 3798 ]

İmam-ı İbn Mace ( Rahimehullah ) Ondan Nakletmiş Ve Suküt Etmişdir.
KAYNAK; [ SÜNEN-İ İBN MACE, MUKADDİME, HADİS NO: 143 ]

İmam-ı İbn Mace ( Rahimehullah ) Ondan ' Kitabul*Sikat, Cild; 5, Sayfa; 508 'De Bahsetmişdir.
Selefi Muhaddis Şeyh Ahmed Şakir ' Müsnedi Ahmed ' Tahkikinde Hadis-i Şerif-in İsnadı ' Sahihdir ' Demiştir.

KAYNAK; [ MUSNED-İ AHMED, CİLD; 001, SAYFA; 537, HADİS NO: 857, FN; 2 ]

İmam-o El Acli ( Rahimehullah ) Buyuruyor Ki;

" Hani Bin Hani, Kufi, Tabi Ve Sıkadır ( Güvenilirdir. )

KAYNAK; [ SIKAT EL-ACLİ, CİLD; 1, SAYFA; 454 ]

İmam-ı Hacer El-Heytemi ( Rahimehullah ) Buyuruyor Ki;

" Hani Bin Hani ( Rahimehullah ) Sıkadır ( Güvenilirdir )

KAYNAK; [ MECMUAZ-ZEVAİD, CİLD; 8, SAYFA; 102 ]

Selefi Şeyh Albani Hani Bin Hani ( Rahimehullah )'ın Naklettiği Hadis-i Şerif-i Sahih Saymıştır.

KAYNAK; [ SAHİH SUNEN İBN MACE, ALBANİNİN TAHKİKİ İLE, CİLD; 1, SAYFA; 119 ]

E Çevrimdışı

Ebu Remle

Üye
İslam-TR Üyesi
Aşağıda bu rivayetin tahkiki var: Kısaca bu hadis sahih değildir denilmekte ve bunun sebebini iki illete bağlamaktadır.

Rivayet amel edilebilecek nitelikte değildir.

قصة ليست صحيحة، وسندها الذي جاءت به واهٍ بعلتين:

الأولى: جهالة هانئ بن هانئ. أورده الإمام المزي في «تهذيب الكمال» (19/ 222/7124) قال: هانئ بن هانئ الهمداني الكوفي: روى عن: علي بن أبي طالب، روى عنه: أبو إسحاق السبيعي، ولم يرو عنه غيره. قال الحافظ ابن حجر في «تهذيب التهذيب» (11/ 22): «ذكره ابن سعد في الطبقة الأولى من أهل الكوفة، قال: وكان يتشيع، وقال ابن المديني مجهول، وقال حرملة عن الشافعي: هانئ بن هانئ: لا يعرف». قلت: وذكره الذهبي في «الميزان» (4/ 291/9199)، ونقل قول ابن المديني: مجهول وأقره.

و" هانئ بن هانئ " قد روا البخاري له في الأدب المفرد حديثان وقد صرح البخاري بسماعه من على ابن أبي طالب رضي الله عنه فقال في التاريخ الكبير:
"هانئ بن هانئ الهمداني يعد في الكوفيين، قال (لنا) أبو عاصم عن سفيان عن أبي إسحاق عن هانئ بن هانئ عن علي بن أبي طالب قال استأذن عمار على النبي صلى الله عليه وسلم فقال مرحبا بالطيب المطيب، سمع عليا."

وقد روا له أحمد في مسنده وأبو داوود وابن ماجة في سننهما والنسائي في سننه الكبرى والبيهقي في سننه الصغرى و الكبرى والحاكم في مستدركه وابن حبان في صحيحه و ابن أبي شيبه والبزار في مسندهما وعن الترمذي حديثاً لكن لم يروي إلا عن علي بن طالب ولم يرو عنه إلا أبو إسحاق.

وفي الجرح والتعديل قال عنه ابن حجر في تهذيب التهذيب ما نقله الشيخ على حشيش: " وكان يتشيع وقال ابن المديني مجهول وقال حرملة عن الشافعي هانئ ابن هانئ لا يعرف وأهل العلم بالحديث لا ينسبون حديثه لجهالة حاله. " إلا أنه في تقريب التهذيب قال "مستور" وقال النسائي " ليس به بأس "! وقال أبن سعد في الطبقات الكبرى: " هانئ بن هانئ الهمداني روى عن علي بن أبي طالب وكان يتشيع وكان منكر الحديث" ووثقه ابن حبان فذكره في الثقات وقال " هانئ بن هانئ المرادي من أهل الكوفة يروى عن على بن أبى طالب روى عنه أبو إسحاق السبيعي "وكذا العجلي في معرفة الثقات وفي كتابه الثقات وقال " هانئ بن هانئ كوفي تابعي ثقة"

ثم تابع الشيخ على حشيش في تخريجه قائلاً:

Üst Ana Sayfa Alt