Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Bu Hadislerde Kimlerden Bahsediliyor?

Aziz Tutal Çevrimdışı

Aziz Tutal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Buhari’ de geçen Hadis-I Şerif’ te Rasulullah (Sallallahu aleyhi vesellem) buyurdu ki:

“(Medine’nin) Doğu tarafından (Necid’ den) bir takım insanlar çıkar. Kur’ an okurlar. Fakat okudukları Kur’ an boğazlarından aşağı inmez.Okun yaydan çıktığı gibi dinden çıkarlar ve
sonra ona dönüş de yapamazlar.Denildi ki: ( Ya Rasulallah!)
Onların simaları nasıldır? Buyurdu ki: Onların simaları, Başlarının tıraşlı olmasıdır (yani saçlarının çok kısa kesmeleridir).“

(Sahih-I Buhari, Tevhid 57)
Buhari ve Müslim’ de nakledilen Hadis–i Şerrif ’te:

“Rasulullah (Sallallahu aleyhi vesellem) Medine’ nin doğu tarafına yönelerek buyurdu ki: Dikkat Edin! Fitne işte şu taraftadır. Dikkat edin! Fitne işte şu taraftadır. Dikkat edin!
Fitne şu tarafta, şeytanın boynuzunun doğacağı yerdendir.”

(Sahih-I Buhari, Fitne 16; Sahih-I Müslim, Fitne 16 (47).

Rasulullah (Sallallahu aleyhi vesellem)’in Medine doğu tarafına yönelerek şeytanın boynuzunun ve fitne doğacağı bölgenin yani Vahhabilik fitnesinin ilk olarak ortaya çıktığı yerin Necid olduğuna haber verdiği Hadis-i Şerif; Buhari, Tirmizi ve İmam Ahmed bin Hanbel arafından şöyle
Nakledilmiştir:

Rasulullah (Sallallahu aleyhi vesellem) buyurdu ki:

“Allahım! Şam’ ımızı ve Yemen’ imizi bize mübarek kıl.“
Orada bulunanlar: (Ya Rasulallah!) “Necid’ imize de,“ dediler.
Rasulullah (Sallallahu aleyhi vesellem) tekrar: “Allahım!
Şam’ ımızı ve Yemen’ imizi bize mübarek kıl,“ dedi. Orada Bulunanlar yine:

(Ya Rasulallah!) “Necid’ imize de“ deyince,
Rasulallah (Sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu:
Zelzeleler (felaket ve müsibetler), fitneler Necid’ dedir.
Şeytan’nın boynuzu (askeri ve ümmeti) ordan doğacaktır.“

(Sahih-I Buhari, Fitne 16; Sünen-I Tırmizi, Menkıbeler, 4210; Ahmed b. Hanbel, Müsned, Hadis no:5715.)

S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Sen neden korkuyorsun ölmek varken kaderde?!.
Banned
S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
(Abdul)Aziz seni fitneciler arasinda Tut(al)mayalım ...
Biraz daha zorlasan Deccal yakıştırması yapacaksın Allahu alem ..

S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Banned
S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Banned
saol kardeşim bu bilgiler için ama ben hala Süleyman incek kardeşin ne demek isteğini anlamadım

Konuda ki hadisleri Vahabiler'e yorunca Vahabiler de Selefilerin yani Ehl-i Sünnet Ve'l-Cemaat'in bir kolu olunca senin bizleri hadiste bahsedilen taifenin yerine koyuyormuşsun gibi anlaşıldı. Konularını açarken dikkat etmende fayda var. Bak bir konu daha açtım bakarsan; https://www.islam-tr.org/konu/bazi-sapik-mezhepler.41056/ Allah razı olsun, selametle.

S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sahih akidesi olanlara vahabi diyorsun ya ...
Yani bizlere fitneci diyorsun .... onu anlatmaya calisiyorum ... Haricileri anlatan hadisleri, selefin yolundan giden Müslümanlara "vahabi" diye yamıyorsun ...
Arkadaş sen sofi ol biz " vahabi" ( biz bu deyimi kabul etmeyiz, ama içerik olarak arkasındayız) ... dert değil ...

Aziz Tutal Çevrimdışı

Aziz Tutal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
sizinle itikadi olarak zıt düşmem bilgi almayacağım anlamına gelmez bunu size atfetseydim açıkça söylerdim bugünlerde fiten konusuna oldukça kafa yormaktayım bu konuda sizinde düşüncelerinizi alıyorum ayrıca benden daha bilgilisiniz vesselam.

https://www.islam-tr.org/konu/kahta...-hadise-gerceklesmis-midir.41036/#post-270759

buda buna benzer
(Abdul)Aziz seni fitneciler arasinda Tut(al)mayalım ...
Biraz daha zorlasan Deccal yakıştırması yapacaksın Allahu alem ..

Sayfullah at-Turki Çevrimdışı

Sayfullah at-Turki

حَسْبُنَا ٱللَّهُ وَنِعْمَ ٱلْوَكِيل
İslam-TR Üyesi
Bu hadisin aciklamasını ingilizce bir sohbetten dinlemiştim. Necd kelimesinin farklı anlamları var, geçmişte çoğunlukla Irak için kullanılıyormuş.

S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Banned
sizinle itikadi olarak zıt düşmem bilgi almayacağım anlamına gelmez bunu size atfetseydim açıkça söylerdim bugünlerde fiten konusuna oldukça kafa yormaktayım bu konuda sizinde düşüncelerinizi alıyorum ayrıca benden daha bilgilisiniz vesselam.

Çözüldü - Kahtanli Hadisindeki Bahsedilen Kimdir? Hadise Gerçekleşmiş midir?

buda buna benzer

Bak bu sitede sağ ve sol yanlarda butonlar var Kıyamet Alametleri diye -site:www.sahihhadisler.com-. Onlara tıklarsan ayrıntılı bilgi alacaksındır İnşeallah. Bu arada -Kıyamet Alametleri hakkında- sufilerin etkisi altında kalırsan Seleflere ve onların izlerinden gidenlere kötü gözle bakarsın -Allah muhafaza- dikkat et. Selametle.

Aziz Tutal Çevrimdışı

Aziz Tutal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bak bu sitede sağ ve sol yanlarda butonlar var Kıyamet Alametleri diye -site:www.sahihhadisler.com-. Onlara tıklarsan ayrıntılı bilgi alacaksındır İnşeallah. Bu arada -Kıyamet Alametleri hakkında- sufilerin etkisi altında kalırsan Seleflere ve onların izlerinden gidenlere kötü gözle bakarsın -Allah muhafaza- dikkat et. Selametle.

olur kardeşim ayrıca ahmed ibni hanbel'in el fiten kitabını okumaya başladım sanada tavsiye ederim

S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Banned
olur kardeşim ayrıca ahmed ibni hanbel'in el fiten kitabını okumaya başladım sanada tavsiye ederim

Ahmed bin Hanbel'in tek yazdığı eser El-Müsned'dir. Gerisi kendisine atfen öğrencilerinin yazdığı kitaplardır. Ben bu kitabı daha önce hiç duymadım. Konu altına sürekli yazı yazarak forumu rahasız ediyoruz bir mesajın olursa bana özel olarak gönderebilirsin. selametle.

Aziz Tutal Çevrimdışı

Aziz Tutal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ahmed bin Hanbel'in tek yazdığı eser El-Müsned'dir. Gerisi kendisine atfen öğrencilerinin yazdığı kitaplardır. Ben bu kitabı daha önce hiç duymadım. Konu altına sürekli yazı yazarak forumu rahasız ediyoruz bir mesajın olursa bana özel olarak gönderebilirsin. selametle.

kardeşim yanlış bilgi olmasın diye yazıyorum nuaym bin hammad yazacağıma ahmed ibni hanbel yazmışım bendede böyle kafa gidip geliyor bazen dalıp karıştırıyorum

Üst Ana Sayfa Alt