Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çakma Şeyh Iken Çakma Alimliğe Terfi Eden Biri; Ferit Aydın

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
C Çevrimdışı

cihad_38

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu adamı sevenleri hep bu kişiyi telkin ederken ESKİ NAKŞİBENDİ ŞEYHİ Ferit Aydın diye söylemekte. Yani Şeyh, hoca vs demiyolarda isminin başına etiket olarak eski mesleğini takıyorlar. Onu sevenleri hayatını anlatırken “Çok geçmeden şeyhlik makamından çekilerek; Nakşibendî Tarikatıyla ilişkisini tamamen kesti” sözleri çok manidar.

[Önce Hakiki Şeyhin ve Şeyhlik yapan Zatların ne yaptığını açıklayalım; Tasavvufda anlam olarak nefsin kötülüklerinden kurtulmuş ve kendisine tabi olanları Zahiri ve Batini yönden eğitip Allaha ulaştırmaya vesile olan Allahın veli kulu anlamına gelir,

Ferit Aydın denen bu şahıs demekki önceden Şeyhim diye insanları kandırıyordu, bu tutmayınca şimdide şeyhlikten istifa ettim diye insanları kandırıp, Allah dostlarını ve onların yolunu karalamaya çalışıyor, aklı selim olan Müslüman bunu çok rahat anlar...]

Sanki ihaleden çekiliyormuş gibi , sanki şeyhlik devlet memurluğuymuş gibi istifa etmiş! .. Bunlarınki nasıl bir Şeyhlik ise istifa bile ediyolar ..Allah akıl fikir versin..

Bir sormak lazım. Nakşibendilik tek koldan ibaret değil. Hangi koldan ve silsilesi nedir ? Hak üzere olanların silsilesi vardır ve hak üzereyse muhakkak o silsile Rasulullah efendimize (sallalahu aleyhi vessellem) dayanır. Kendi kendini şeyh ilan edenlerin istifasıda hızlı olur tabiki.

4 Mezhep müftüsü ALİ HAYDAR AHİSKAVİ buyurduki; ” Şu köşeye eşeği bağlasan ben şeyhim dese muhakkak kendine mürid bulur” sözü hakaten çok manidar şimdi anlıyoruz ne demek istediğini.

Ben buraya bu kişiyi yazıyorum. Normalde kale alınmayacak birisi. Adamın videolarını izlerseniz ki nakil aldığı kişiler çok. Hepsi İslamla uzakdan yakından alakası olmayan felsefecileri örnek almış yazılarına dökmüş. Bir İlmi olmadığını 5 yaşındaki Kuran talebesi bile anlar.

Amma velakin buraya yazmamın en büyük sebebi M. İSLAMOĞLU nun , sitesinde bu kişiye yer vermesi. Rabıta hakkında bu adamın kitabını okuyun demiş.. Abdulhamid Han’a söven birinden daha ne beklenir ki !!!!

Bu ferit aydın denen adamı araştırdığımızda M. islamoğlundan farklı olmadığını gördük… Bakın bazı sözleri ,

“Osmanlı dini yanlış öğretti, artık bunu bilmemiz lazım. Tasavvufu araya sokmuşşa yanlıştır demektir”
“Türkler islamı acemden almışlardır. Başlangıcı bile yanlıştır bizdeki bu dinin”( haşa )

2 Cümlesi sanırım ne mal olduğunu ortaya koyuyor. Hem osmanlı düşmanlığı hemde Tasavvuf düşmanlığı had safhada.

Hatta İbn-i abidin (fıkıh Alimi) ve Evliyanın Reisi Cüneydi Bağdadi aleyhinde kitap yazacak kadar ileri giden bir şahsiyet.

Eski şeyh, felsefi araştırmacı olduğum için Herşeyi ben anladım havası var. (Allah akıl versin bu adama)

Şahı Nakşibend, Abdulhalik Gücdevani, imam-ı Rabbani (k.s) Cüneydi Bağdadi,vs Tüm Ehl-i İslamın kabul ettiği Bu ALLAH dostlarını inkar edip iftira atmakta. Gerçi bunu demekle belasını bulmuştur amma biz yinede uyaralım bu adama karşı.

F.Aydın:(Evet efendim Allah,Allah diyerek zikretmek bidattir.)

Burdan bu şaşkına çok şeyler yazmak isterdim ama deymez sadece aşağıda vereceğim Ayet bu şaşkına yeter.

Ayet:«(O akıl sahipleri) öyle kimselerdir ki, ayakta, oturdukları halde veyanları üzere (yaslanmış) oldukları halde Allah (-u Teâlây) ı zikrederler ve göklerin, yerlerin yaratılışı hakkında tefekkür ederler. (Âli İmrân Sûresi:191»

Ayet: “Gerçekten Allah’ı , ahiret gününü arzulayanlar ve Allah’ı çok zikredenler için size Allah’ın Resulünde (Takip edeceğiniz) pek güzel bir örnek vardır.”(Ahzab S.A.21

Malumunuz Zikirle ilgili çokca Ayetler var ama fazla vaktinizi almamak için hepsini yazmadım bu Ayetler o şaşkına yeter.Konunun iyi anlaşılması için isterseniz birde Hadis okuyalım.

Hadis:”Yeryüzünde Allah Allah denilmeyesiye kadar kıyamet kopmaz.”Ahmed binHanbel Müsned.
sanki kasdi olarak hadisi inkar için söylenmiş. ferit bey diyor ki; Allah,Allah diyerek olmaz; Allah Rasulu (sav) ne diyor : ALLAH ALLAH deyin !!

E Çevrimdışı

emirha_K

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
öncelikle ferit aydın hoca ilim ehli bir hocadır hem klasik usulde yetişmiş norşin gibi medreslerden ders almış icazetli bir molla hem de modern eğitim almış akademik kariyeri olan bir hocadır Avrupa islam üniversitesi'nde arap dili ve edebiyatı derslerine hocalık yapmaktadır ve günümüzde insanlara sahih islamı anlatmak için bir çok panel ve konferanslara katılmaktadır.Yani senin anlayacağın ferit aydın hoca günümüzü karşılamayan eski arabi eserler olan ( emsile bina molla cami vs vs ...) den başka bir şey okumamış çok azı müstesna din tüccarı cahil mollalarınıza benzemez sonra ise kendisi Nakşibendi tarikatının halidi kolu olması lazım dedesi şeyhul hazin olarak biliniyor ^EYH MUHAMMED EL-HAZN ferid aydın hocada onun oğullarından galiba şeyh fahreddinin oğlu silsilelerini vs. araştırırsan bulabilirsin bir de basiret dergisinin 14-15 sayılı nüshasını bulabilirsen orada ferid aydın hocanın eski tekkelerini ziyareti ve orada şeyh yakınları ile çekilmiş fotoğrafları ve onları eleştiren önemli bir mektup adlı yazısını okuyabilirsin ferid aydın hocada babasından sonra tüm tarikatlarda olduğu gibi saltanat yoluyla başa geçmiştir şeyhlik unvanı almıştır fakat hakikate teslim olup menfaai içi ahiretini satmayıp müridlerine gidin ben sizi kurtaramam diyecek kadar onurlu bir insandır zira hayatına şeyh olarak devam etseydi ekmek elden su gölden önünde yüzlerce kölesi olan bir sultan olarak rahat rahat yaşayacaktı sözüm ona sizin bütün şeyh bellediklerinzde çakma şeyh zira babaları ölünce oğulları bir anda herkesin gözünde büyütülüp çok büyk bir şeyh olarak anılmaya başlanıyor ferit hocada bu şekilde şeyh olmuştu. anladığım kadarıyla sen mahmud'un sofisisin yarın mahmud ölünce yerine çakma cüppeli geçicek bir anda onun hakkında da binlerce uydurma kerametler düzüceksiniz sana tavsiyem çakma tasavvufu bırakıp sahih islama terfi et Allah cümlemize hidayet nasip etsin.

E Çevrimdışı

emirha_K

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
bir de senin dört mezhep müftüsü diye iftihar ettiğin ali haydar adlı zata efendim şeriat hükümleri kaldırılmış dediklerinde cevabı şu olmuş olsun bir şey olmaz ben tüm hükümlerini biliyorum.bir şeyh said'e bak bir de sizin dört mezhep müftüsüne gülermisin ağlarmısın.

C Çevrimdışı

cihad_38

Üye
İslam-TR Üyesi
4 Mezhep müftüsü ALİ HAYDAR AHİSKAVİ buyurduki; ” Şu köşeye eşeği bağlasan ben şeyhim dese muhakkak kendine mürid bulur”

öncelikle ferit aydın hoca ilim ehli bir hocadır

F.Aydın:(Evet efendim Allah,Allah diyerek zikretmek bidattir.)

ilmi peygamberimiz'den fazla sanırım.

Hadis:”Yeryüzünde Allah Allah denilmeyesiye kadar kıyamet kopmaz.”Ahmed binHanbel Müsned.

C Çevrimdışı

cihad_38

Üye
İslam-TR Üyesi
şeriat hükümleri kaldırılmış dediklerinde cevabı şu olmuş olsun bir şey olmaz ben tüm hükümlerini biliyorum.
o kişi bu söylemişmidir bilemicem,
söylediyese şöyle demiş olabilir mi acaba?; şeriatı yaşamak için devletin yasa kitabında yazmasının gereği yok, ŞERİATI İNSAN YAŞAR, devletin tüzüğünde yazmasıylamı şeriat yaşanır sanıyorsun.

E Çevrimdışı

emirha_K

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
o kişi bu söylemişmidir bilemicem,
söylediyese şöyle demiş olabilir mi acaba?; şeriatı yaşamak için devletin yasa kitabında yazmasının gereği yok, ŞERİATI İNSAN YAŞAR, devletin tüzüğünde yazmasıylamı şeriat yaşanır sanıyorsun.

kardeş şeriatın sadece özel yaşama dair hükümleri olduğu gibi toplumsal boyutlu hükümleri vardır ve bunların devlet eliyle icra edilmesi zorunludur örneğin zekat memurlarının zekat toplaması gibi

C Çevrimdışı

cihad_38

Üye
İslam-TR Üyesi
islam da zikir mevzusu hakkında arkadaşlar sahih hadisler ile sana bilgi verirler forumu takip et inşaAllah

kesin verirler biliyorum,bir çok hadise anında uydurma diyenlerin kol gezdiği bir boşluk var.o yüzden ahmed bin hanbelden yazdım.

Yeryüzünde Allah Allah diyen bir kimse bulunduğu müddetçe, kıyamet kopmayacaktır.Müslim. İman. 234: değişik rivayetler için bkz. Buhâri. Zekât. 47. Hac. 47. Cihad. 94. Fiten. 22.25, Hudud, 20, Rekaik. 40; Ebu Davud. Fiten. 1. Melahim. 8.9: Tirmizi. Cemaat. 1. Fiten 19. 21. 35

bunların devlet eliyle icra edilmesi zorunludur örneğin zekat memurlarının zekat toplaması gibi
evet haklısın galiba,öyle ya devlet şeriat devleti değil,zekat toplayacak yetkili yok, o halde zekat verme farzına muhatap değiliz,
kardeş biz şeriat devleti olmasın demedik,şeriata Allah'ın istediği gibi bir devlete,millete,ahlaka açız!!!
sırf filay beyefendiyi savunmak adına bu yorumlara gerek var mı ?

E Çevrimdışı

emirha_K

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kesin verirler biliyorum,bir çok hadise anında uydurma diyenlerin kol gezdiği bir boşluk var.o yüzden ahmed bin hanbelden yazdım.

Yeryüzünde Allah Allah diyen bir kimse bulunduğu müddetçe, kıyamet kopmayacaktır.Müslim. İman. 234: değişik rivayetler için bkz. Buhâri. Zekât. 47. Hac. 47. Cihad. 94. Fiten. 22.25, Hudud, 20, Rekaik. 40; Ebu Davud. Fiten. 1. Melahim. 8.9: Tirmizi. Cemaat. 1. Fiten 19. 21. 35

evet haklısın galiba,öyle ya devlet şeriat devleti değil,zekat toplayacak yetkili yok, o halde zekat verme farzına muhatap değiliz,
kardeş biz şeriat devleti olmasın demedik,şeriata Allah'ın istediği gibi bir devlete,millete,ahlaka açız!!!
sırf filay beyefendiyi savunmak adına bu yorumlara gerek var mı ?

kardeş Allah c.c anmak elbette çok büyük bir ibadet hadise gerek yok Ayet bile yeter Kalplar Ancak Allah'ı zikretmek ile mutmain olur.Ferid aydının eleştirisi ise nakşibendilerin icra ettiği üzerine örtü alıp belirli bir sayı ile yapılan zikir ve nebevi sünnette böyle bir şey olmadığı bende eskiden sofiydim bende vird dersi almıştım .Kardeş dediğiniz çok doğru maalesef toplum bir çok konuda imanını kaybetmiş eğer biz ıslah olur isek Allah bize sahih bir yönetim nasip eder.Bu arada ben ferid aydın'ı kişisel olarak tanımıyorum sadece bir kere el sıkışmışlığım var kendisi ile ama iftiraya uğradığı için onun arkasındayım

E Çevrimdışı

emirha_K

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
bu arada ilk gönderdiğim mesajdaki sert ifadelerimin sebebi kopyaladığınız linke yönelik size karşı değildi sizi zaten tanımıyorum yanlış anlaşılmasın inşaAllah

C Çevrimdışı

cihad_38

Üye
İslam-TR Üyesi
yanlış anlayacak bir şey yok,takıldığım konu ve bu konuyu açmamın sebebi necip fazılın,mehmet akifin ehli sünnet olup olmadığı hakkındaki konuda ferit aydın hocama sorduk ifadesidir.ve aynı konuda sultan Abdulhamid han'dan bahsedilmiş, oraya sultanın da bir mutasavvuf olduğunu yazdıktan sonra tasavvufa saldıran ve hatta sultan Abdulhamid han'a dahi dil uzatan bu kişi hakkında konu açmak zorunda hissettim.
Bu ferit aydın denen adamı araştırdığımızda M. islamoğlundan farklı olmadığını gördük… Bakın bazı sözleri ,

“Osmanlı dini yanlış öğretti, artık bunu bilmemiz lazım. Tasavvufu araya sokmuşşa yanlıştır demektir”
“Türkler islamı acemden almışlardır. Başlangıcı bile yanlıştır bizdeki bu dinin”( haşa )

ve dahi böyle bir sitede tasavvufa saldıran her kişinin baş tacı yapıldığı bir sitede bu konuyu açmış olmam ile birlikte bir çok selef! arkadaş konuyu gördükçe bana yükleneceklerdir. ama sorun değil.

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
yanlış anlayacak bir şey yok,takıldığım konu ve bu konuyu açmamın sebebi necip fazılın,mehmet akifin ehli sünnet olup olmadığı hakkındaki konuda ferit aydın hocama sorduk ifadesidir.ve aynı konuda sultan Abdulhamid han'dan bahsedilmiş, oraya sultanın da bir mutasavvuf olduğunu yazdıktan sonra tasavvufa saldıran ve hatta sultan Abdulhamid han'a dahi dil uzatan bu kişi hakkında konu açmak zorunda hissettim.

ve dahi böyle bir sitede tasavvufa saldıran her kişinin baş tacı yapıldığı bir sitede bu konuyu açmış olmam ile birlikte bir çok selef! arkadaş konuyu gördükçe bana yükleneceklerdir. ama sorun değil.
bu iş tarihin inceleyeceği iştir. atalarımızın yanlış yolda olduğu veya doğru yolda olduğu bizim akıbetimiz hakkında bir etkisi yoktur.

muhammet87 Çevrimdışı

muhammet87

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hacc ibâdetinizi bitirince, atalarınızı andığı*nız gibi, hatta daha kuvvetli bir anışla Allah'ı zikredin. İn*sanlardan öylesi vardır ki, Ey Rabbımız, bize dünyada ver, der. Onun âhirette nasibi yoktur.

Allah Teâlâ haccı bitirince, zikri emrediyor. Âyet-i kerîme'de ge*çen «Atalarınızı andığınız gibi» kavli konusunda ihtilâf vardır. İbn Cüreyc, Atâ'dan nakleder ki o, bu ifâde çocuğun anacığım demesi gi*bidir. Yani çocuk anasının ve babasının adını söylemek için nasıl tek*rarlarsa sizde öylece haccı bitirdikten sonra Allah'ın adını tekrarlayın demektir. Dahhâk ve Rebî' İbn Enes de böyle demiştir. İbn Cerîr, Avfî kanalıyla İbn Abbâs'tan böyle dediğini rivayet eder. Saîd İbn Cübeyr de İbn Abbâs'tan nakleder ki; câhiliyet halkı hacc mevsiminde durur ve içlerinden biri, babam şöyle yemek yedirirdi diyerek yaptıklarını tek tek sıralardı. Onlar atalarının yaptığından başka bir şeyi anmazlardı. Bunun üzerine Allah Teâlâ Hz. Muhammed (s.a.) e «Atalarınızı andığınız gibi hattâ daha kuvvetli bir anışla Allah'ı zikredin» buyur*du. İbn Ebu Hatim der ki; Enes İbn Mâlik, Ebu Vâil, Atâ İbn Ebu Rebâh —ona atfedilen iki sözden birinde^— Saîd İbn Cübeyr, İkrime —ona atfedilen İM rivayetten birinde— Mücâhid, Süddî, Atâ el-Hora-sânî, Rebî' İbn Enes, Hasan, Katâde, Muhammed İbn Kâ'b ve Mukâtil İbn Hayyân'dan böyle dediklerini rivayet eder. İbn Cerîr de bir top*luluktan aynı şekilde nakleder. Allah en iyisini bilendir.

(ibn kesir - hadislerle kuran tefsiri)

müşrikler burda atalarını ba-ba-ba-ba diyerek zikretmiyordu...hadislerle gelen rivayetlere göre onlar babalarını övüyordu...Allah'da atalarınızı değil Allah'ı övüp yüceltin diye ayet indirmiş..."Yeryüzünde allah denilmeyesiye kadar kıyamet kopmaz." bu hadis müslimde böyle geçiyor...hadisden allah allah diye tesbih edin manası çıkmaz...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt