Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Cehenneme Girenin Çıkmayacağı, Müslümanların Girmeyeceği İddiası Hakkındaki Düşünceleriniz Nedir?

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Peygamber Efendimiz bir çok hadisinde, günahkar olup Allahın suçlarını bağışlamadığı müminlerin cehennemde azap göreceğini, fakat cezalarını çektikten sonra temizlenmiş olarak Cennete gireceklerini bildirmiştir.
Bunun üzerine kişisel görüş nasıl soruyorsun anlamadım. Ben Rasulullah'ın sözü üstüne söz söylemekten Allah'a svt sığınırım!!

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
Burada yazılanları bende biliyorum zaten. Konuyu fetva alma amacıyla açmadım ; amacım konu hakkında kelam yapmaktır.
Kardeşim, antik yunanda insanlar yokluk, kıtlık nedir bilmedikten sonra, bir eli yağda bir eli balda yaşarlarken felesefe yapmaya başlamışlar sonra kurdurmuşlar haddi aşmışlar, bizim cağdaş filozoflarda herhalde bu safhadan geçiyorlar, adamlar koltuklarında sıkılıyor yahu, biraz bi hareketlik, adranalin olsun istiyorlar biri diyor Allah gaybı bilmez bu ayetlerden bu anlaşılıyor, öbürü diyor tavuktanda kurban olur, diğeri diyor namaz duadır dua edin yeter.. şimdide bu çıkmış diyor ki cehenneme giren tevhid ehli müslüman bile olsa bi daha çıkamaz..
Hayvan açken insan tokken kudurur.

Son düzenleme:
AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

İslam-TR Üyesi
Ayette tam tersini söylüyor ;

"Kimlerin tartıları da hafif gelirse işte onlar kendilerini hüsrana uğratanlar, cehennemde sonsuza kadar kalacak olanlardır." Muminun : 103

Kafirlerin zaten tartı gibi bi derdi yok onlar ebediyen cehennemde olacaklar. Demekki burada tartısı hafif gelenlerden kasıt müslümanlar. Demekki tartısı hafif gelen müslümanlar orada ebediyen kalacaklar.

Müminun 92.Ayet: (91-92) Allah, hiçbir çocuk edinmemiştir. O’nunla birlikte başka hiçbir ilâh yoktur. Öyle olsaydı, her ilâh kendi yarattığını alır götürür ve mutlaka birbirlerine üstün gelmeye çalışırlardı. Gaybı da, görülen âlemi de bilen Allah, onların yakıştırdığı nitelemelerden uzaktır. Onların koştukları ortaklardan çok yücedir.

Müminun 93.Ayet: (93-94) De ki: “Ey Rabbim! Onlara yöneltilen tehditleri bana mutlaka göstereceksen, beni o zalim milletin içinde bulundurma.”

Müminun 95.Ayet: Bizim onlara yönelttiğimiz tehditleri sana göstermeye elbette gücümüz yeter.

Müminun 96.Ayet: Kötülüğü, en güzel olan şeyle uzaklaştır. Biz onların yakıştırmakta oldukları şeyleri daha iyi biliriz.

Müminun 97.Ayet: De ki: “Ey Rabbim! Şeytanların vesveselerinden sana sığınırım.”

Müminun 98.Ayet: “Ey Rabbim! Onların benim yanımda bulunmalarından da sana sığınırım.”

Müminun 99.Ayet: (99-100) Nihayet onlardan birine ölüm gelince, “Rabbim! Beni dünyaya geri gönderiniz ki, terk ettiğim dünyada salih bir amel yapayım” der. Hayır! Bu, sadece onun söylediği (boş) bir sözden ibarettir. Onların arkasında, tekrar dirilecekleri güne kadar (devam edecek, dönmelerine engel) bir perde (berzah) vardır.

Müminun 101.Ayet: Sûr’a üfürüldüğü zaman, (işte) o gün ne aralarında soy sop yakınlığı kalacak, ne de birbirlerini arayıp soracaklardır.

Müminun 102.Ayet: Artık kimin tartıları ağır gelirse, işte onlar kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.

Müminun 103.Ayet: Kimlerin de tartıları hafif gelirse, işte onlar da kendilerini ziyana uğratanların ta kendileridir. Onlar cehennemde ebedî kalacaklardır.

Müminun 104.Ayet: Ateş yüzlerini yalar ve onlar orada sırıtır kalırlar.

Müminun 105.Ayet: Allah, “Âyetlerim size okunuyordu da siz onları yalanlıyordunuz, değil mi?” der.

Müminun 106.Ayet: Onlar da şöyle derler: “Ey Rabbimiz! Biz azgınlığımıza yenik düştük ve sapık bir toplum olduk.”

Müminun 107.Ayet: “Ey Rabbimiz! Bizi buradan çıkar. Eğer (tekrar günaha) dönersek şüphesiz kendimize zulmetmiş oluruz.”

Müminun 108.Ayet: Allah, ”Aşağılık içinde kalın orada, artık benimle konuşmayın!” der.

Müminun 109.Ayet: Kullarımdan, “Ey Rabbimiz! Biz inandık, bizi bağışla, bize merhamet et, sen merhamet edenlerin en hayırlısısın” diyen bir grup var idi.

Müminun 110.Ayet: Siz ise onlarla alay ediyordunuz. O kadar ki onlar size beni anmayı unutturdu. Onlara hep gülüyordunuz.

Müminun 111.Ayet: Sabretmiş olmaları sebebiyle, bugün ben onları mükâfatlandırdım. Şüphesiz onlar başarıya erenlerin ta kendileridir.

Müminun 112.Ayet: Allah, (inkârcılara) “Yeryüzünde kaç sene kaldınız?” diye sorar.

Müminun 113.Ayet: Onlar, “Bir gün, ya da bir günden daha az bir süre kaldık. Hesap tutanlara sor” derler.

Müminun 114.Ayet: Allah, şöyle der: “Çok az bir zaman kaldınız. Keşke bunu (daha önce) bilmiş olsaydınız.”

Müminun 115.Ayet: “Sizi boşuna yarattığımızı ve bize tekrar döndürülmeyeceğinizi mi sandınız?”

Müminun 116.Ayet: Gerçek hükümdar olan Allah, yücedir. O’ndan başka hiç ilâh yoktur. O, şerefli ve yüce Arş’ın Rabbidir.

Müminun 117.Ayet: Kim, hakkında hiçbir delili olmadığı hâlde Allah ile birlikte başka bir ilâha taparsa, onun hesabı ancak Rabbi katındadır. Şüphesiz kâfirler asla kurtuluşa eremezler.

Müminun 118.Ayet: De ki: “Rabbim! Bağışla, merhamet et. Çünkü sen merhamet edenlerin en hayırlısısın!”

Anlaşılan makaslamışlar yine, ayetin başından sonuna kadar okursanız onların kasteddigi manaya gelmiyor

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

İslam-TR Üyesi
Adam "cehenneme giren tevhid ehli müslüman bile olsa bi daha çıkamaz.." demiyorki tam aksini söylüyor halbuki.

"Hayır! Kim bir kötülük eder de kötülüğü kendisini çepeçevre kuşatırsa işte o kimseler cehennemliktirler. Onlar orada devamlı kalırlar." Bakara:81

Ayetine atıfta bulunarak ; cehennemi hak edecek kadar günahı olan birinin imanı kabul olmaz; dolayısı ile müminde cehenneme gidemez diyor.

Bakara 80.Ayet: Bir de dediler ki: “Bize ateş, sayılı birkaç günden başka asla dokunmayacaktır.” Sen onlara de ki: “Siz bunun için Allah’tan söz mü aldınız? -Eğer böyle ise, Allah verdiği sözden dönmez-. Yoksa siz Allah’a karşı bilemeyeceğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?”

Bakara 81.Ayet: Evet, kötülük işleyip suçu benliğini kaplamış (ve böylece şirke düşmüş) olan kimseler var ya, işte onlar cehennemliklerdir. Onlar orada ebedî kalacaklardır.

Bakara 82.Ayet: İman edip salih ameller işleyenler ise cennetliklerdir. Onlar orada ebedî kalacaklardır.

El insaf kardeşim, bu ayetlerden bu manayı nasıl çıkartmişlar :eek:

Halbuki bu ayetlerin nüzul sebeblerinede bakılmalıdır, Kur'an bir bütün olarak düşünülmelidir.
Mevdudi tefhimul Kur'an tefsiri(Bakara.(80-82):

Yahudi halkı ve alimleri arasında, yanlış inançları ve kötü amellerine rağmen sadece Yahudi oldukları için Cehennem'e atılmayacakları konusunda yaygın bir inanç vardı. Kendilerinin hiçbir azaba uğramayacaklarına ve azaba uğrasalar bile bunun sadece birkaç gün süreceğine ve hatta sonra Cennet'e gönderileceklerine inanarak kendi kendilerini aldatıyorlardı.

A Çevrimdışı

Abdulvahid Selam

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Dinimizi kimden ogrendigimize dikkat etmemiz gerekiyor. Eger yeterli ilmimiz olmadan Abdulaziz, islamoglu gibi hadis inkarcilarini dinleyecek olursak şüpheler icinde kaliriz. Allah muhafaza itikadımızı da kaybedip ahiret yurdunda hüsrana ugrayanlardan oluruz.
Hariciler buyuk gunah isleyeni ebedi cehennemlikler kategorisine sokup tekfir etmiştir. Murcie ise herkesi cennete koymustur
Allah bizleri bu sapkin firkalardan uzak tutsun. Ayagimizi istikamet uzere sabit kilip salih kullarindan eylesi

Duri ribe Çevrimdışı

Duri ribe

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu vakıftan uzak durun. Hele de Abdulaziz den. Şu sapıklığını dinleyin yeter...(Kendi adamları videoyu eklemiş, fark edersiniz.İmtihan gereği bizim yapacağımız şeyleri Allah bilmiyormuş :) )

E Çevrimdışı

Ebû İsmâil el-Muhacir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bak bu sahih bir hadistir. Muhammed Aleyhissalatu Vesselama iman eden buna da böyle iman etmek zorundadır. Alimlerin icması da günahkar Müslümanların cehennem de azap gördükten sonra cennete girecekleri yönündedir.

Tevhîd inancına sahip (yani Müslüman) fakat günahkar olanlar Cehennem’de azâb görecekler ve kömür gibi olacaklardır. Sonra kendilerine rahmet ulaşacak Cehennem’den çıkarılacak Cennetin kapıları önüne atılacaktır. Cennetlikler onlar üzerine su dökeceklerdir. Sel birikintisinde çalı çırpının bitmesi gibi onlar da yeniden hayata geçecekler ve Cennete gireceklerdir. (Tirmizî, 2597)

Yine Buhari de benzer hadisler mevcuttur. Misal olarak Cehennem'den en son çıkacak ve oradan Cennete girecek kişi, kalbinde hardal tanesi kadar iman olan kişinin Cehhenemde ebedi kalmayacağı ve Cehhemden çıkartılıp Cennete gireceği hadisler gibi.

Son düzenleme:
AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

İslam-TR Üyesi
Hocam Abdülaziz Bayındır cennete giriş çıkışın olduğunu söylüyor. Yani hadislerimize aykırı birşey söylemiyor. Cennete giriş çıkışın olmadığını Prof. İbrahim Sarmış söylüyor onun süleymaniye vakfı ile bi alakası yok diye biliyorum.
Kardeşim orada cehennem demek istedin galiba.
Kur'anda ve sünnette cennete giren bir müminin bi daha oradan çıkacağı yazmıyor

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sağlam bi cevap yazardım lakin Mevlana'nın çok güzel bir sözü vardır.

“Suskunluğum asaletimdendir

Her lafa verilecek bir cevabım var.

Lakin bir lafa bakarım laf mı diye.

Bir de söyleyene bakarım adam mı diye?”

Hayırlı günler dilerim...

Evet cehennem olucaktı yanlış yazmışım.
senin gibileri ancak asaletsiz insanlarin laf lağımlarından beslenirler
https://www.islam-tr.org/konu/mevlana-mesnevide-neden-cinsellik-iceren-hikayelere-yer-veriyor.17551/
selam.

Üst Ana Sayfa Alt