Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Cennet ve Cehennem Ehli Taksim Edildikten Sonra Ne Olacak?

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm

İmtihan bitip kıyamet koptuktan, hesaplar verildikten, cennet ve cehennem ehli yerlerine taksim edildikten sonra ne olacak?

Allah, dünya denilen küçük bir yerde ki sınırlı ve kısa serüvende "iyi" olarak değerlendirdiği kullarının cennette sefa sürmesini, "kötü" olarak değerlendirdiği kullarının cehennemde azap çekmesini mi izleyecek?

Ben Allah'ın sıfatlarını inceleyip onları kabul edip iman ettikten sonra bunlar kafamı karıştırır oldu.

Allah'ın canı sıkılıyor da böyle bir oyun kurguluyor değil ya? Zira onun hiç bir şeye ihtiyacı yoktur. İhtiyaç sahibi değildir. Sıkılmaz, acıkmaz, üşümez, sinirlenmez, kudreti sonsuzdur ve ondan bir şey eksilmez. Uluhiyetiyle bakidir. RAHMAN, RAHİM, RAÜF, AFFÜV ve SAMEDlik uluhiyetinin yanında bu kaosun hikmeti nedir acaba diye sürekli geçiriyorum içerimden...

Hacı M. Çevrimdışı

Hacı M.

Üye
İslam-TR Üyesi
İşte bu
yüzden Allah kâfirleri yakacak. Onlar hem Allah'a küfür ediyorlar, Müslümanların dirisine ölüsüne zulmediyorlar, Müslümanları zorla yurtlarından çıkarıyorlar, Nesli helak ediyorlar homoseksüelleştirerek, Ekini helak ediyorlar hormonuyla oynayarak, Müslüman ülkelerdeki yeraltı zenginliklerini çalarak Petrol, Altın vs. Ve böylelikle Ateşte yanmayı hak ediyorlar.
[Ben kullarıma zulmetmem onlar kendilerine (cehennemi hak edecek iş yaparak) zulmediyor] buyurur Rabbimiz Kuranı Kerimde...

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm

İmtihan bitip kıyamet koptuktan, hesaplar verildikten, cennet ve cehennem ehli yerlerine taksim edildikten sonra ne olacak?

Allah, dünya denilen küçük bir yerde ki sınırlı ve kısa serüvende "iyi" olarak değerlendirdiği kullarının cennette sefa sürmesini, "kötü" olarak değerlendirdiği kullarının cehennemde azap çekmesini mi izleyecek?

Ben Allah'ın sıfatlarını inceleyip onları kabul edip iman ettikten sonra bunlar kafamı karıştırır oldu.

Allah'ın canı sıkılıyor da böyle bir oyun kurguluyor değil ya? Zira onun hiç bir şeye ihtiyacı yoktur. İhtiyaç sahibi değildir. Sıkılmaz, acıkmaz, üşümez, sinirlenmez, kudreti sonsuzdur ve ondan bir şey eksilmez. Uluhiyetiyle bakidir. RAHMAN, RAHİM, RAÜF, AFFÜV ve SAMEDlik uluhiyetinin yanında bu kaosun hikmeti nedir acaba diye sürekli geçiriyorum içerimden...

Aleykum selam ve rahmetullah

KArdeşim bazı vesveselerını ıçınde sakla kı ALLAH sana daha hayırlı bır yoldan bu kuşkunu Gidermeyi ihsan eylesin.

İnsan ilim adına Birşey öğrenmeye başlayınca
şeytan o kişiye

daha anlayamadığı kavrayamadığı bir konu uzerınde,bolca vesvese verir.Cunku Daha yolun başındasın konuyu öğrenmeye çalısıyorsun.

Ya şeytan senı bu işden vazgecirecek yada sen sabredip mücadele edeceksin

Daha sonra iyice anladıkça bu vesveseler yerini kulpu sağlam olan bir fincana bırakacak.

Hepimize gelen bazı vesveseler daha sonra kendiliğinden çözülüyor.

Ayrıca ALLAH kullarını neden yarattığını sonunda ne olacagını quranda bıze tek tek anlatmıştır.

Bolca quran okumalısın.Anlamını bilhassa Ve sahıh hadıslere yönelmelisin.
ALLAH zulcelal in bize bildirmiş oldugu kendi Sıfatlarını tek basına dumduz okuma.

Alimlerin acıklamalarını bul onlara göre daha detaylı öğrenmeye çalış ki vesveseler yerini
Hayırlı bir ilme bıraksın.

S Çevrimdışı

solarplexus

Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykümselam kardes yazında çok yanlışların var. Allah üşümez, acıkmaz evet ama sıkılıp, sinirlenebilir. Üşümek, acıkmak fiziksel diğerleri ruhsal,içsel,manevi gibi bir şey adını tam koyamadım.

Zaten felsefede bu içsel duyguların kökeni tartışılıp durmuştur. Kaynağı nedir? Nerden gelir diye. Çünkü maddenin böyle bir özelliği yoktur. Dinen tüm bu özelliklerin kaynağı tanrıdır. Yani ondaki sıfatların madde de,ruhta bir tecellisi.

Yine izleyecek mi demişsin eksik kalmış bizatihi bunun yanında tüm sistemi hareket ettirendir. Sadece izlemez. Yani biz buna yaratmak diyoruz. An be An. Yani öyle senin anladığın gibi bir köşeye çekilip izlemek değil.Örneğin;evreni 13 milyar yıldır izlemiyor aynı zaman da bizatihi kontrol ediyor.mesela canlıların birbirini yemesini izlemiyor aynı zamanda onlara gerekli enerjiyi veriyor. Vermese hiçbiri kıpırdayamaz. Sadece avını yakalamak,yemek istemesiyle kalır avcı.Hareket edemez.Cehennem de öyle. Konuyu daha iyi anlamak için dehre sövmeyin hadisine bak.Çünkü: Dehr benim diyor. Eskiden araplar dehre sövüp dururmuş.Bunlara dehriler denirmiş filan. Biraz arastır öğrenirsin.

Sonsuz azap ve sonsuz nimete gelince. Allah'ın böyle bir zorunluluğu yok. O başta kendine bir söz verdi ve sözünden dönmeyecek tek varlık. Kuranda da söylüyor zaten.

Sora merhametli olması azap etmeyeceği manasına gelmez. Çünkü ; bir ismide Kahhar 'dır ki 80 ismi bir araya gelse durduramaz diğer isimleri olmadan.e zaten rahmeti gazabını geçmeden önceyi düşünemiyorum bile. Nice alemler yaratıp helak etmiştir belki? Sonra sakinleşmiş, rahmeti galebe çalmış,kendine bir söz vermiş gibi anlıyorum ben hadislerden. Tabi bunda peygamberimizin ve Allah arasında ki sırrın da etkisi olabilir. Dostluk yani.Belki daha derin manevi şeyler.

Bunun yanında külli ve cüzi iradeyi de arastır.Lakin karısık konulardır anlamak için Allah'ı iyi tanımak gereklidir. İsim ve sıfatlarını yani.

Halid Ahmed Çevrimdışı

Halid Ahmed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah üşümez, acıkmaz evet ama sıkılıp, sinirlenebilir. Üşümek, acıkmak fiziksel diğerleri ruhsal,içsel,manevi gibi bir şey adını tam koyamadım.

Şura 11.Ayet: O, gökleri ve yeri yoktan yaratandır. Size kendinizden eşler, hayvanlardan da (kendilerine) eşler yaratmıştır. Bu suretle çoğalmanızı sağlamıştır. O´nun benzeri hiçbir şey yoktur. O işitendir, görendir.

Allah Azze ve Celle hiç bir şeye benzemez!

S Çevrimdışı

solarplexus

Üye
İslam-TR Üyesi
Şura 11.Ayet: O, gökleri ve yeri yoktan yaratandır. Size kendinizden eşler, hayvanlardan da (kendilerine) eşler yaratmıştır. Bu suretle çoğalmanızı sağlamıştır. O´nun benzeri hiçbir şey yoktur. O işitendir, görendir.

Allah Azze ve Celle hiç bir şeye benzemez!

yani?

Allah kızmaz, öfkelenmez,nefret etmez,sevmez; duymaz, işitmez, görmez mi diyorsun?

Nasıl bir Allah'a inanıyorsan.

Demek istediğini kelimelerle ifade etki böyle anlaşılıyorsun şu an!Öyle ayet yazıp bir yerlere saklanma.

Halid Ahmed Çevrimdışı

Halid Ahmed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
solarplexus Allah Azze ve Celle mahlukatınkine benzemeksizin Razı olur,gadablanır,görür,duyar...
"Vehimler O'na erişemez,kavrayışlar O'nu idrak edemez."

Halid Ahmed Çevrimdışı

Halid Ahmed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Neden bilmediğin hakkında konuşup,sana muhalefet edenleri de zan altında bırakmaya çalışıyorsun?

Bakara 169.Ayet: O(Şeytan) size ancak kötülüğü, çirkini ve Allah hakkında bilmediğiniz şeyleri söylemenizi emreder.

S Çevrimdışı

solarplexus

Üye
İslam-TR Üyesi
Neden bilmediğin hakkında konuşup,sana muhalefet edenleride zan altında bırakmaya çalışıyorsun?

Bakara 169.Ayet: O(Şeytan) size ancak kötülüğü, çirkini ve Allah hakkında bilmediğiniz şeyleri söylemenizi emreder.

Sıkılmaz mı?

Bak hadis bilmiyorum ama kurana göre konustuk heralde. Hemen ordan atlıyorsun.

Dilerse seni,bizi yok edip başka kavim getirir.e "canını sıkarsan ; canını sıkar" gibi bişey.

Görüp anlamadın mı ki Allah gökleri ve yeri, hikmetle ve ciddî bir maksat için yaratmıştır. Eğer dilerse sizi ortadan kaldırıp yepyeni bir halk getirir. Allah'a göre bu, sözü edilecek bir şey değildir.” (İbrahim, 14/19-20)

Canını sıkarsan iyi olmaz demek değil mi?

S Çevrimdışı

solarplexus

Üye
İslam-TR Üyesi
Haya etmek: utanma, utanç, ar etme, sıkılma ve hicap duyma gibi anlamlara gelirmiş. Hadislerde haya diye arat.Bulursun.

Allahü teâlâ, çok hayâ ve kerem sahibidir. Kendisine açılan elleri boş çevirmekten hayâ eder. [Tirmizî, Hâkim]

Yani arastırma gibi bir hünerinde yok! Armut piş ağzıma düş ya da aç ağzını yum gözünü politikası senin ki.insan da biraz haya, utanma, sıkılma olur. O da yok!.. ne olacak böyle?

Üst Ana Sayfa Alt