Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çeviri Kampanyası

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
enver ewlakinin toplamında 30 a yakın seti bulunmakta bakın set diyorum ders değil . yani mesela 21 dersden oluışuyor peygamberler tarihi bu bir set. böyle 30 a yakın seti var.

müslümanlar için çok önemli videolar bunblar çünkü gerçekten bu videoları seyreden birisi bay baya islamı öğrenir. biliyorrsunuz günümüzün yaşantısında çok fazla vakit olmuyor. belki bir iki saat oda eve gelince çoluk çocuk yaşam sıkıntısı. ve elinize bir kitap alıp okumak vakit alıyor. gözleride yorar. ama böyle bir set çok güzel olur izlemek kitap gibi sıkmaz kişiyi.

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Akhi seyrettim,çok güzeldi.Allah swt cevirenden ve vesile olanlardan razı olsun.

sürekli aynı kitapları çıkaranlar. imam buharinin 50 tane yayın evinden çevirisi var hala imam buharinin eserlerini basanlar biraz gözlerini açsalarda böyle hakiki hiç biyerde olmıyan eserleride bassalar snki ölürler.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
beni uğraştırmayın boşa.
@Rabbani akhi Ebubekir 1 e başladım ama . dediğim gibi altyazı olmayınca bazı kelimeleri yakalıyamıyorum.

<colgroup><col><col><col></colgroup><tbody>
00:12

Ebu Bekir As- Sıddık (Radiyallahu Anh) Hayatı ve Dönemi

00:27

İmam Enver Al Evlaki (Rahimehullah)

00:42

(Ekran Yazısı ) 01(15) Ebu Bekir As Sıddik (RA) GİRİŞ
(konuşma) Ebu Bekir As Sıddik (RA)

00:47

İmam Enver Evlakinin analtımı ile , Onun hayatı ve dönemi

00:52

Bu kapsamlı ders serisi, Ebubekir in ailesini , islamı kucaklayışını,önceki davranışlarını, hicretini …..., Allahın Resülünün Cihadını, Medine deki yaşamını içerir

01:08

Medinedeki yaşantısını, Ebubekir Allahın peygamberi gibi halife oluşunu

01:12

Ebubekir Allah (cc) Resülünün halifesi ile iletişim için Sıradaki adrestir

01:19

Usamenin ordusuna atanmış yönetici dir ( vali, müdür, gibi bişey)

01:23

Geçmişteki savaşların ardından

01:27

Kuranın derlemesi, ırakın fethi, Romanlara karşı savaş

01:33

Appointment of the omer

01:36

Son olarak Ebubekirin ölümü

01:40

Eğuzubesmele

01:50

Esselamün Aleyküm Verahmetullah

01:53

Allahtan; bu toplantının hepimize faydalı olmasını dilerim

02:02

ALLAH (az. Ve cel) …..cennetine almasını, cehennemden korumasını…

02:08

Rabbena atina…

02:19

Geçtiğimiz haftalarda Ebubekir (RA) hakkında bu seriye hazırlanırken

02:32

Ebubekir ile ilgili şeyler okuyordum

02:39

Ebubekir Sıddık, Allah (ac) in evliyasından sonra en büyük kişi olduğunu hepimiz biliyoruz

02:49

Aynı şekilde Ömer Bin Hattap (Ra) ı daima özel bir sevgiyle seviyoruz

02:58

Onlardan herkes etkilenir

03:01

Ömer bin hattapın kişiliği, gücü ve kuvveti. Ebul Faruk

03:08

Biz , sıddıklarla ilgili çok çalışma yapmıyoruz

03:20

Geçen hafta boyunca kişiliğinin detaylarını ortaya çıkarmak için fırsat buldum

03:28

Sübhanallah ! Onun kişiliği olağanüstü. ( çok şaşırtıcı)

03:34

Sürpriz şekilde

03:36

Çünki ne zaman güzel davranışların listesini yapsanız, Ebübekir listenin en başında bulursunuz

03:45

Ne için bu listeyi yapsanız Ebubekir ismi ordadır ve ilk isimdir

03:53

O ilk müslümandı. İlk halifeydi. Hz Muhammed (sav) hicretinde O ilk ve tek müslümandı

04:05

O imanda ilk sıradaydı. Resululllah sav "Ebubekirin imanı hepinizin imanından daha büyüktür derdi " derdi

04:07

Hatta, günlük yaşamındaki normal davranışlarına saygı duyacağız

04:12

Resulullah sav , bir keresinde , mescidde otururken sahabelere sordu

04:12

Bugün kim oruç tutuyor. Ebubekir Ben dedi

04:23

Kim hasta kişileri ziyaret etti. Ebubekir ben ettim dedi

04:29

Kim cenazeleri takip etti. Ebubekir ben ettim dedi

04:34

Kim bugünlerde sadaka verdi. Ebubekir ben verdim dedi

04:38

Etraftaki tüm müslümanlar etrafa bakarken havaya bir el kalkıyordu. O ebubekirin eliydi

04:44

Bir başka rivayette ; bu Sabah namazından sonra olmuştu.

04:52

Resulullah namazdan sonra mescidde sahabelerle otururdu. Onlarla konuşurdu

04:56

Mesala rüyalar hakkında konuşurlardı. Farklı konular hakkında konuşurlardı

04:59

Resulullah sav sabah namazından sonra sahabelerle vaktini geçirirdi . Onlarla sohbet ederdi

05:07

Resululullah sav, kim cenazeleri takip etti diye sorduğunda, Ömer Bin Hattab " biz cenazelere katılmaya yeni başladık" dedi

05:14

"Kim sadaka verdi " "diye sorduğunda, Ömer Bin Hattap: " biz buna yeni başladık"

05:17

Ebubekir (Ra) dediki; " camiye geliyorken dışarda fakir insanlar gördüm. Onlara sadaka verdim"

05:23

"kim hastaları ziyarett etti" Ömer buna yeni başladık dedi.

05:28

Ebubekir (ra) " mescide gelmeden önce Abdurrahman İbn Avf ın hasta olduğunu duydum. Onu ziyaret etmek istedim"

05:32

Resullullah sav ne sorarsa sorsun, Ebubekir "Ben yaptım " diyordu

05:40

Resullullah sav dedi ki:" Eğer bu davranışlar bir insanda toplanıyorsa, o kişi cennettedir"

05:47

Sonra tekrar her neyi listelerseniz, Ebubekir As Siddik (ra) ı en üstte bulursunuz

05:53

Ali İbn Talip (ra) der ki :" Kim (sabbag)?. O ilkiydi." Hangi güzel davranışı incelemek istesek onu en başta bulursunuz

06:04

bu Ali ibn talib (ra)in efadesidir.

06:07

Bildiğiniz bir kıssa:" Ömer bin hattab Ebubekir Siddik la rekabet içindeydi. Rekabet güzel davranış mı?. Güzel davranış

06:22

İslamda dünyevi korkulara göre tasalar olmadığını görüyoruz. Dünyevi şeylerden korkmak için rekabet yoktur

Resulullah sav dünya için der ki : "fettagullah. Ecmu fettaleb." Allah (cc) takvalı olun. Ve rahat olun.

06:33

dünyaya geldiğinde rahat olur. Nefesa Ruhul Kudüs Firaği kunte nefsun hatta takdi eceleha ve testeğfiri Rızgaha Fettekullahe ecmiu fettaleb.

06:44

Resulullah sav dediki " Kutsal ruh, Cebrail as bildirdi , hiç kimse, yazılı olan hayatlarının sonuna vardığında, rızkını tamamlamadan ölmez

06:59

Dünya için rahat oun . Fettegullahe ecmul futtaleb

07:04

dünyaya geldiğinde , Resulullah sav der ki; Allaha takvalı olun ve Rahat olun

07:06

Ama ahiret için kullanılan terminolojiye bakın.

07:11

Kuranda Allah (saw) der ki: " vesadigu ila cenneh" ( cennete koşun) vesariğu ila cenneh"

07:16

" kane vesairunel fil khayrati ve edgune ve reheba"

07:20

Ahiret denince rekabet kelimesi kullanılıyor ve fil zalike …

07:24

sadigu, yarışın, sariğu koşun..

07:28

ahirete gelince, yarışmak rekabet etmek zorundasınız. Bunu yarışmak gibi düşünün

07:35

Yarışmanın içindesiniz, çünkü cennette özel yerler var

07:37

Müslimde aktarılan bir Hadise göre; yaratılan her 1000 kişiden 1i cennete 999 kişi cehennem ateşi gidecektir.

07:45

Allah cc , Adem as tell him bahric and nar.

07:55

Benim çocuklarımın ne kadarı cehenneme gidecek

08:03

Allah cc Ademe dedi ki: Her bin kişinin 999 u

08:04

Ebubekir Siddig ra en baştaydı. Bunu daima göreceksiniz. O daima ilk sıradaydı

08:14

Şaşırtıcı olan, Ebubekir Sıddig ra bunları yapmak için kimseyle rekabet içinde değildi

08:20

Kendiliğinden oluyordu. Dğerlerinin onunla rekabet ettiğini görürsünüz

08:25

Ömer Bin Hattap ra Ebubekir ile rekabet etmeye çalışıyordu. Ali ibn Talib ra Ebubekir ile rekabet etmeye çalışıyordu

08:32

Ama Ebubekir Sıddig ra yalnız olsa bile aynı şeyleri yapıyordu. Bu onun doğal davranışıydı

08:39

……

08:48

Sizinle nasıl rekabet edeyim. Siz beni çağırmaya gelirken

</tbody>

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
vallahi farkındayız iş yarım kalır akhi kimse destek olmuyo yada olamıyo .yani nereye kadar çeviriceksinki 10 dakikalığı çeviriricen sonrası mualla .

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
yok yok. öyle olmaz inşallah. Ben buraya yazdım ki benim yanlış çevirimi bulan olursa düzeltir diye.
En azından çevirirken ben de iyice ezberliyorum videoyu. Kötü mü :D
alt yazı olsa bikaçgünde bu videoyu çevirebilirdim. Ama hiç duymadığım kelimeleri bulmam çok zor oluyor.

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
yok yok. öyle olmaz inşallah. Ben buraya yazdım ki benim yanlış çevirimi bulan olursa düzeltir diye.
En azından çevirirken ben de iyice ezberliyorum videoyu. Kötü mü :D
alt yazı olsa bikaçgünde bu videoyu çevirebilirdim. Ama hiç duymadığım kelimeleri bulmam çok zor oluyor.

hz ebu bekirdenmi başladın akhi

- - - Updated - - -

sırayla gidelim akhi tammammı bire devam keşke bende bilsemde bende yardımcı olabilsem

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
verdigin linkten basladim. Video oyle basliyor

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ver gazi... vitesi at beşe. . Hadi bakalim :D

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Para toplanırsa bir öğrencinin elinden ne geliyorsa ben de birazcık tuz katarım yemeğe inşaAllah :D

Not: yazarken yazımı büyütüyorum okurken gözünüz ağrımasın diye :)

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bak bende bunların mp3 hali mevcut fakat yuklemesi uzun olur videonun birincisini aldım .

mesela bu

hz ebu bekir derslerinin ilk videosu toplamın da 15 video bu seri .

sen nereye kadar yapabiliyorsan yap sonrası için yine gönüllüler bakarız kardeşim . kaldığın saniyeyi vs yi bul . yaz bende adminlerle konuşurum bir bölüm açarlar herkez bakar nerde kalmışız ve gönüllü kişi alır çevirmeye kaldımız yerden devam eder.

bende alt yazılarını eklerim .

06:11 ile 07:00 arasında arapça (sanırım hadis) kısmını çevirebilen varmı.
Bu hadis olabilirmi? arapçasından biri doğrularsa sevinirim
("Rûhu'l-Kudus benim kalbime şunu üfledi: Hiç bir nefis rızkını tamamlamadan ölmez. O halde dikkat edin, Allah'tan korkun ve rızık arama hususunda güzel davranın." (Râğıb, 748. İlgili hadis için bk. Suyûtî, İtkan, I/59; Camiu's-Sağîr, 1/155; Aclûni, 1/231).

07:28 ye kadar olan yerde de bi ayet var . hangisidir

08:44 de de var

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
06:11 ile 07:00 arasında arapça (sanırım hadis) kısmını çevirebilen varmı.
Bu hadis olabilirmi? arapçasından biri doğrularsa sevinirim
("Rûhu'l-Kudus benim kalbime şunu üfledi: Hiç bir nefis rızkını tamamlamadan ölmez. O halde dikkat edin, Allah'tan korkun ve rızık arama hususunda güzel davranın." (Râğıb, 748. İlgili hadis için bk. Suyûtî, İtkan, I/59; Camiu's-Sağîr, 1/155; Aclûni, 1/231).

07:28 ye kadar olan yerde de bi ayet var . hangisidir

08:44 de de var

evet kardeşer lütfen yasrdımcı olun kardeşimize arapçası olanlar lütfen sizi bekliyoruz.

para yardımı yapıcak kardeşler lütfen kendilerini belirtsin .

anti tagut katar, ben katarım,farkındaytızın durumu galiba iyi değil .) ,ahmed kardeşde katar. varmı başka ebu hanife sen katarmısın

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
beyler düğmeye bastım sonunda evet çeviriye katılıcaklar için bir facebook adresi açtım bu adresde kayıtlı olan herkez bu çeviri ameline katılıcak olanlardır. onun dışında kimse olmıyacak . önce herkez burda bir toplansın lütfen mesajlarınızda yani forumdaki messajlarda yazın kardeşler . bilmiyen haberi olmıyan kardeşler kalmasın bu forumda.

bu adres şahsi adresim değildir sadece bu iş için kullanıcam . bunun dışında gönüllü çevirmenlşer de olucak örneğğin farkındayız gibi.

bunun dışında birde video alt yazı düzenleme ekibimiz olucak

https://www.facebook.com/muhammed.riza.35

Üst Ana Sayfa Alt