Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Dar'ul Harb'te İş Arama ve Çalışmanın Sıkıntıları?

onurturgay Çevrimdışı

onurturgay

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum;

Ben yeni mezun makine mühendisiyim ve geçimimi sağlamak için acil bir iş edinmeliyim (mühendislik yapmam şart değil ama bu eğitimimi boşa atmalı mıyım bilemiyorum sonuçta maddi manevi bir emek verdim yıllardır). Beni küfre, harama, günaha ve diğer İslami ölçü ve çerçeveleri aşmaya zorlamayan; bunlara direkt veya dolaylı yoldan bulaştırmayan; ibadetlerimi ve sünnetleri terk ettirmeden Türkiye'de nasıl bir işte çalışmam mümkündür? Yahut Darul Harbte özel koşullar mı vardır? yahut üzerimize farzı ayn olan cihada hemen yarın koşarak gitmeli miyim? eğer öyleyse sizler neden gitmiyorsunuz yahut gidip geldiniz mi ve sizler geçiminizi nasıl sağlıyorsunuz? Türkiye'de nasıl bir iş yaparsam yapayım(limon satmak olsun, kaportacılık, kasiyerlik vs); yahut hiç bir iş yapmayıp baba parası yersem de(ki o da emekli maaşı ve devletin verdiği maaştır) her türlü bu ülkeye vergi verip çarkının dönmesine sebep olmuyor muyum? Aslında kaçınmamız gereken bu değil mi yani Tağut'un destekçisi ve gölgesi olmak? Geçim ve çalışma konuda nasıl bir ölçümüz olmalı? Çevrem ve akrabalarım bana sünnet sakalımı tamamen olmasa da biraz kısaltarak(yani sünneti terk etmemi isteyerek) oldukça dolgun maaşlı ve hafta sonu 2 gün tatili olan büyük bir fabrikada çalışmamı ısrarla istiyorlar ve bunun gibi işleri teklif edip duruyorlar(bana kendilerince yardım ediyorlar). Ben sünnetten ödün vermedim ve ısrarla ödün vermemeye devam ediyorum. İslami ölçüyü mihenk taşım haline getirip kokuşmuş fırsatları teptiğim için ailemle aram ben hiç istemesem de neredeyse tamamen bozuldu, ağlamalar sızlamalar vs (sizler de bunların çoğunu yaşamışsınızdır). Yoksa bu iş fırsatları Allah'ın bana veriği imkanlar ve ben nankörlük edip tepiyor muyum(Allah muhafaza)! Gerçekten çok sıkıntıdayım kardeşlerim ve nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilemiyorum. Bana vereceğiniz tavsiyeler ve edeceğiniz dualarınıza ihtiyacım var..

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun Aleykum;

Ben yeni mezun makine mühendisiyim ve geçimimi sağlamak için acil bir iş edinmeliyim (mühendislik yapmam şart değil ama bu eğitimimi boşa atmalı mıyım bilemiyorum sonuçta maddi manevi bir emek verdim yıllardır). Beni küfre, harama, günaha ve diğer İslami ölçü ve çerçeveleri aşmaya zorlamayan; bunlara direkt veya dolaylı yoldan bulaştırmayan; ibadetlerimi ve sünnetleri terk ettirmeden Türkiye'de nasıl bir işte çalışmam mümkündür? Yahut Darul Harbte özel koşullar mı vardır? yahut üzerimize farzı ayn olan cihada hemen yarın koşarak gitmeli miyim? eğer öyleyse sizler neden gitmiyorsunuz yahut gidip geldiniz mi ve sizler geçiminizi nasıl sağlıyorsunuz? Türkiye'de nasıl bir iş yaparsam yapayım(limon satmak olsun, kaportacılık, kasiyerlik vs); yahut hiç bir iş yapmayıp baba parası yersem de(ki o da emekli maaşı ve devletin verdiği maaştır) her türlü bu ülkeye vergi verip çarkının dönmesine sebep olmuyor muyum? Aslında kaçınmamız gereken bu değil mi yani Tağut'un destekçisi ve gölgesi olmak? Geçim ve çalışma konuda nasıl bir ölçümüz olmalı? Çevrem ve akrabalarım bana sünnet sakalımı tamamen olmasa da biraz kısaltarak(yani sünneti terk etmemi isteyerek) oldukça dolgun maaşlı ve hafta sonu 2 gün tatili olan büyük bir fabrikada çalışmamı ısrarla istiyorlar ve bunun gibi işleri teklif edip duruyorlar(bana kendilerince yardım ediyorlar). Ben sünnetten ödün vermedim ve ısrarla ödün vermemeye devam ediyorum. İslami ölçüyü mihenk taşım haline getirip kokuşmuş fırsatları teptiğim için ailemle aram ben hiç istemesem de neredeyse tamamen bozuldu, ağlamalar sızlamalar vs (sizler de bunların çoğunu yaşamışsınızdır). Yoksa bu iş fırsatları Allah'ın bana veriği imkanlar ve ben nankörlük edip tepiyor muyum(Allah muhafaza)! Gerçekten çok sıkıntıdayım kardeşlerim ve nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilemiyorum. Bana vereceğiniz tavsiyeler ve edeceğiniz dualarınıza ihtiyacım var..
Aleykum selam we rahmetullah;

Kardeşim, iş arama ile bilgi ve tavsiyeler başlığı altında çeşitli sualler sormuşsunuz. Ayrıca soru cevap bölümüne genel olarak üyeler yazamadığı için, ben de her dakikka burada olamayıp yazamadığımdan konu dünden bu güne kalmıştır.

Makine muhendisliği mezunu olduğunuzu belirtmişsiniz. Genelde makina muhendisliği olarak sırf bu branştan dolayı harama, günaha düşülecek bir durum yoktur. Kişi kendisi sakınmıyorsa, hangi meslekte olursa olsun günaha, harama girebilir. İş yerindeki ortam ve çalışanlarla ilişkilerinizi İslami edeb ve ahlak ölçüsünde ayarlar, iş başvurusu esnasında da namaz, oruc gibi farizaları olmazsa olmazlarınız olarak kırmızı çizgilerle belirtirseniz, ilerideki çalışmanızda kolay kolay bir sıkıntı yaşamazsınız (inşeAllah)

Cihad, bugün İslam'ın (mukellef) erkeklerine farz-ı ayndır. Gidemiyorsak bu bizim acziyetimiz ve vebalimizdir. Rabb'im bizleri afv eylesin ve bir an önce farz-ı ayn olan cihada iştirak edecek imani ve fiziki ve kafa yapısına sahib olmamızı nâsib eylesin. Ve bizi ancak İlay-i Kelimetullah uğrunda mucadele ederken şehidler olarak katına alsın. En kârlı ticaret te budur (Tevbe 111)

Bugün Cihada gidemeyen muslumanların geneli , tağutların idaresinde olan Dar'ul Harb olan ülkelerde ikâmet etmektedir. Dar'ul Harbte olsa, muslumanlar rızıklarını meşru yollardan temin etmek zorundadırlar. Şeytanın verdiği Rızık darlığı endişesi sebebiyle, haram ve günaha girmeden, farizaları aksatmadan helal yoldan nafakasını kazanmaya bakmalıdır. Allah (c.c.), kuluna çekemeyeceği yükü yüklemez. Bu sebeble, içinde bulunduğumuz / yaşadığımız ülkenin ve zamanın şartlarından dolayı çalışma hayatında, bazı mecburi vergi tarzında uygulamalara mâruz kalabiliyoruz.
Musluman şahsın, her türlü olanaklarını kullanmasına rağmen böyle bir uygulamaya tâbi tutulmasından dolayı Allah'tan (c.c.) afv ve bağışlamasını umarız.

İlgili Konu :

Dar’ul-harb’te Kafir Düzene Vergi Vermek :

https://www.islam-tr.org/konu/dar’ul-harb-ve-dar’ul-islam-kitap.7235/

Üst Ana Sayfa Alt