Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Din ile Alay Edilen Yazıya İstemsizce Gülmek Küfür müdür?

D Çevrimdışı

dogukan0

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamın aleyküm, buradaki bilgili kişilere iki sorum olacaktı, öncelikle din ile dalga geçilen bir yazıya, isteyerek gülmemek küfür müdür? Örneğin bugün bir yazı gördüm ve dalga geçmek için ya da zorla gülmek için gülmedim. Bi’ gülme geldi çok hafif güldüm. Bu küfür müdür?
İkinci sorum ise; bir kişi istemeyerek küfüre girer mi?
Örneğin: Ben müneccim miyim demenin küfür olduğunu bilmeyip bunu diyen biri küfüre girer mi? Ardından hemen Kelime-i şehadet getirirse islama geri dönüp ibadetleri, sevapları geri gelir mi?

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
ve Aleyküm Selam ve Rahmetullah. Eğer ki istemeden karşına çıktıysa ve istemeden güldüysen bunda senin kabahatin olmadığı için küfür olmaz. Ama eğer ki gülmen, o yazıyı destekler mahiyette ise bu, dinin hakîkatlerini alaya almak yani doğruluğunu reddetmek olacağı için isteyerek yapmak küfürdür.
Bize düşen ise şu ayetin hükmüne uymaktır;

“Allah size kitapta şunu da bildirmiştir: 'Allah’ın ayetlerinin inkâr ve onlarla alay edildiğini işittiğiniz zaman, bunu yapanlar başka bir konuya geçmedikçe onların yanında oturmayın.' Böyle yaparsanız siz de onlar gibi olursunuz. Şüphe yok ki Allah münafıkları da kâfirleri de cehennemde bir araya getirecektir.” 《Nisâ/140》

İkinci soruna gelirsek, bir Müslüman, İslâm'a iman ettiğinde onun hükümlerine de iman etmiş olur. Allah, kitabında gaybı bilenin yalnızca kendisi olacağını açıkça belirtmiştir. (Neml/65)
Buna rağmen kişi o sözü söylerek kendisine müneccim diyen birisinin gaybı bilebileceğini (!) söylemiş olur ki bu ayetin zıttını iddia etmek olacağı için küfre kapı aralar. O yüzden şüpheli şeylerden sakınılmalı ve yaptığımız işe, söylediğimiz söze dikkat etmek efdaldir. Vesselam :)

Üst Ana Sayfa Alt