Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

dinimizde saglik ögütleri

A Çevrimdışı

anaksunamum

Üye
İslam-TR Üyesi
--------------------------------------------------------------------------------

Kiymetini pek bilemedigimiz, hastalandigimizda anladigimiz önemli bir servetimiz olan sagligimiz için Kuran-i Kerim'de ve Hadis-i Seriflerde dikkate alinmasi gereken sayisiz ögütlerden bir kaç tanesi:

(Hafızayı kuvvetlendirmek için bal yiyin!) [M.Nasihat]
(Bedeni besleyen üç şeyden biri de bal yemektir.) [Şir’a]

(Hastaya, bal gibi şifalı bir şey yoktur.) [Ebu Nuaym]
(Balda bereket ve şifa vardır. 70 Peygamber bala dua etmiştir.) [B.Arifin

İslam âlimleri, sinir sistemi bozukluklarında (La havle vela kuvvete illa billah...) okumayı da tavsiye etmektedirler.
(“La havle...” okumak, 99 derde devadır. Bunların en hafifi sıkıntıdan kurtulmaktır.) [Ebu Nuaym]

(Misvak; ağzı temizler, görmeyi keskinleştirir, diş etlerini güçlendirir, dişleri beyazlaştırır ve çürümeyi önler, hazmı kolaylaştırır, mideye sıhhat verir, balgamı keser, hasenatı artırır. Allahü teâlâyı razı eder, melekleri sevindirir.) [Ebu Nuaym]

(Allahü teâlâyı zikir şifa, halkı zikir derttir.) [Beyheki]
(Kalk namaz kıl, namaz elbette şifadır.) [İ. Mace]

(Hastalığı veren, şifasını da verir.) [Hakim]
(Haram olan şeylerde şifa yoktur.) [Buhari]

(Üç şey, göze cila verir: Yeşilliğe, akarsuya ve güzel yüze bakmak) [Hakim]
(Sürme çekmek, yeşilliğe ve güzel yüze bakmak gözü kuvvetlendirir.) [İ.Süyuti]

ve daha çogu...

öyle güzel bir dinimiz varki, ne çok iyilik, ibret sunmus, bir keresinde okumustum namazda ve tesbihatteki her BIR hareketin vucut için önemli birer "egzersiz" oldugunu...

Allah kimseyi zor hastaliklarla sinamasin insallah, hastalarimiza sifa doktorlarimiza yardim etsin.

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
anaksunamum ' Alıntı:
Allah kimseyi zor hastaliklarla sinamasin insallah, hastalarimiza sifa doktorlarimiza yardim etsin.

tebrikler, sayın anaksunamum..

çok güzel bir konu inceleyip, bizle paylaştınız..

dua'nıza da Aminnnnnn, ve teşekkürler.

Üst Ana Sayfa Alt