Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Enflasyon Farkı Almak Faiz midir?

-TALHA- Çevrimdışı

-TALHA-

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamın Aleyküm ve Rahmetullahü.
Size bir sorum var ahiler. Örneğin bir insandan borç para alındı.Atıyorum 2011 tarihinde 1000 TL borç alındı.Ve bunu 4 sene sonra ödeyeceğine söz verdi.Paranın değerinin düşmesi sonucu ÜFE-TÜFE değerlerinin değişmesi sonucu borç aldığın adam senden 1200 tl istedi. Bu aradaki enflasyondan meydana gelen para ne hükümdedir.Faize girer mi? Bilgili kardeşlerden yardım istiyorum.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmeullahi we berâkatuhu ;

Cins birliği olduğundan dolayı aradaki fark faizdir.
Alınan borcun sayı olarak aynı miktarı verilmelidir. Paranın değeri ister yükselsin, isterse düşsün, borçlu aldığı paranın mislini verir. Yüz lira borç aldıysa yüz lira ödeyecektir.”
(İbni Abidin, Reddu'l-Muhtar, IV: 174; Kasani, Bedayiu's-Sanayi, C. 7, sf: 3 94)

"Enflasyonun altındaki fark faiz değildir" diyen batıl görüş ve sahibleri (Hayreddin Karaman gibi) olsa da, faizin illeti olan cins birliğinde artma yada eksilme faizdir anlayışına göre bu durum faizdir.
Ayrıca, Üfe, Tüfe farkının negatif olması durumunda borç veren şahıs, sen bana 2000 tl eksik ver der (gerekmez)miydi?

Muslumanların bu tür durumlarla karşılaşmamak için, uzun süreli borçlanmalarda her iki tarafın da mağdur olmaması için daha borç alırken değerini muhafaza eden altın, yahut döviz gibi değerlere andlaşmaları uygun olandır.

Üst Ana Sayfa Alt