Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Erkek Arkadaşım Müslüman Olursa Evlenebilir miyim?

N Çevrimdışı

Nesli YILDIRIM

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
merhaba benim erkek arkadasim hristiyan ve simdi müslüman olmak istiyor cünkü bende dinimi yasamak istiyorum, ama simdi okudumki o müslüman olmadigi sürece birlikte olursam bende kafir olurmusum.
Nasil müslüman olunur? Ben kelime saadet getirtsem ona, yani ben söylesem o tekrarlasa olurmu?
Yeterli olurmu? yavas yavas ögrense ve ben ögretsem caiz olurmu?
Babam karsi cikiyor, ama müslüman olursa ve biz evlenirsek babam razi olmadigi sürece günahmi?
Tesekkürler simdiden yorumlariniz için.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
merhaba benim erkek arkadasim hristiyan ve simdi müslüman olmak istiyor cünkü bende dinimi yasamak istiyorum, ama simdi okudumki o müslüman olmadigi sürece birlikte olursam bende kafir olurmusum.
Nasil müslüman olunur? Ben kelime saadet getirtsem ona, yani ben söylesem o tekrarlasa olurmu?
Yeterli olurmu? yavas yavas ögrense ve ben ögretsem caiz olurmu?
Babam karsi cikiyor, ama müslüman olursa ve biz evlenirsek babam razi olmadigi sürece günahmi?
Tesekkürler simdiden yorumlariniz için.

Kardeşim; evvela sizin İslamı öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun içnde kimlik muslumanlığından terfi edib, şuurlu muvahhide bir hanımefendi olmalısınız. Zira daha kafirle bir muslumanın evlenemeyeceğini bırakın, arkadaşlık yapıp görüşemeyeceğini bilmiyorsunuz. Kim bilir daha ne tehlikeli meseleleri bilmiyorsunuzdur.

Sizin Hırıstiyan gence tebliğ yapacak durumunuz yok, İslama sokacak durumunuz hiç yok, ikiniz de tebliğe ve dine muhtaçsınız. Sizinle evlenebilmek için İslamı eksik öğrenerek veya gerçek manada iman etmeden etmiş gibi görünerek köprüyü geçmeye çalışması muhtemeldir. Ayrıca İslam sadece kabul ettim demekten ibaret değildir, amel de ister.
Nikahta velinin izni Cumhura göre farzdır. Hanefi mezhebine göre velinin izni şart değildir ama uygun olan ve sizin konumunuz velinin iznini şart gösteriyor!

İlgili Konular :

Kafirle Evlenen Musluman Kadın, Kafir Olur Mu?
https://www.islam-tr.org/konu/kafirle-evlenen-musluman-kadin-kafir-olur-mu.31632/

Nikahın Hükmü, Şartları, Kıyılış Şekli
https://www.islam-tr.org/konu/nikahin-hukmu-sartlari-kiyilis-sekli.11879/

selam, öncelikle soruma cevabiniz icin tesekkür ederim ve yeni bir soruyla zamaninizi almak istemezdim ama, yinede bir sorum olacakti, kusura bakmayin foruma devam yazamadim mesaj izni olmadigi icin:
haklisiniz, benimde ögrenmem lazim fakat erkek arkadasim müslüman olsa biz beraber ögrensek olmazmi? peki onu kim müslüman yapabilir? bu hic yoktan bir baslangic olur bizim icin, sadece babamin izni icin degil inanin benimde artik içim rahat degil, korkuyorum ve Islam'a göre yasamak istiyorum ama ondan ayrilmakta istemiyorum.
diyelimki bu mümkün degil, cünkü verdiginiz linklerde öyle anladim bir mûslüman kadin evlenemez cünkü erkek hakim oluyor evlilikte fakat biz son bir aydir hep islamdan konusuyoruz ve beni anliyor ögrenmek istiyor, ozaman iliskime ara verip onun ve kendimin Islam konusunda olgunlasmamizi mi beklemem gerekiyor?
kesinlikle küfür etmek istemem, ama annemin izni var babamin yok, ikisi ayri yasiyor annem bana müslüman olursa olur dedi , biz sahidlerle velisiz nikah yapsak olurmu?
bunlari sorucak kimse yok etrafimda o yuzden yazdiginiz cevap benim icin cok degerli.
Simdiden cok tesekkür ederim

Kardeşim; ikiniz de samimiyseniz, ikiniz de birbirinizle İslami sınırları gözeterek görüşmenin haricinde bir araya gelmeden (görüşmeden), hemcins muslumanların aracılığıyla İslam (tevhid) itikadını öğrenib iman ederek amel etmeye karar vermeli ve yaşamalısınız. Eğer o arkadaşınız İslam için samimiyse, sizle evlenmese de İslamı öğrenib yaşayabilmelidir. Aksi taktirde sizin dini kuralınızın gereği sizi memnun etmek için İslama girmiş gibi görünecektir.
İkinizin aynı ortamda İslamı öğrenme diye birşey olamaz. İslam ile cahiliyye yaşamlarını birbirine karıştıramayız. İslamın kendine özgü ilke ve şartları vardır. O arkadaş da, musluman cemaatlere giderek İslamı eğitim almaya karar vermelidir. Birkaç gün içerisinde İslamın belli ve ana şartlarını öğrenib kalben tasdik ederek amel edeceğine aklı yatarsa İslamı kabul etmelidir. Tabi aynı durum sizin için de geçerlidir.

Annenin izni olması cehaletindendir, hatta annenizin de İslamı eğitime muhtaç olduğunun göstergesidir. Ayrıca babanız varken anneniz veli olmaz. Tâki babanı dinden çıkmış olsun.
Velileriniz hayatta iken velisiz nikah kıymanız (ikinizin de şuurlu mu'min olması durumunda) fitneye vesiledir, tavsiye etmem. Zaten mu'min olmadan velinin izni de olsa nikah olmaz, zina olur.
Rabbim bir an önce İslam'ı öğrenib yaşamayı ve Allahın takdirine rıda göstermeyi nasib eylesin.

Amin. Insallah
Allah razi olsun, bana yardimci oldunuz.
Hayirli günler dilerim.

Üst Ana Sayfa Alt