Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Eşimle Problemlerimi Nasıl Çözerim?

N Çevrimdışı

Narinnn

Rabbim gönlümü kimseye karsi karartma. Amin.
İslam-TR Üyesi
Selamün Aleyküm kardeslerim,

O kadar bunaldim ki, Allah'tan baska kimseyle dertlesemiyorum. Yakinlarim üzülmesin diyede derdimi acamiyorum. Lütfen yardimci olun, fikirlerinizi merak ediyorum.

4.5 yillik evliyim. Esim 30'lu yaslarda ve 5-6 senedir namazini kilan, inancli, Kuran okuyan bir insan. Bunlar cok iyi. Ama gelin görün ki ahlak ve insan iliskilerinde cok basarisiz.
Cok kavgaci, insanlarla anlasamayan, biri ufacik bir saka yapsa o insana kin tutacak kadar cocuksu, evin sorumlulugunu hic ama hic bilmeyen (5 senede 3 isten ayrildi), evde birsey eksik mi degil mi asla sormayan, alisverise hep beni gönderen, anneme babama yeterince saygili davranmayan (evimize gelirler, ayaga kalkmaz hosgeldiniz demeye), bana hic Sevgi gösterisinde bulunmayan, sabahtan aksama kadar bilgisayar basinda oturup haber okuyan, tv izleyen, hic bir konuda ne ev isi ne disari isinde bana yardimci olmayan bir insan.

Cocugumuz yok, cünkü sorumlulugunu bilmeyen bir insandan cocuk yapmak istemiyorum. Ilk evlendigimizde elimden kredi kartimi ilk günden almisti, banada ayda 100 milyon harcligi cok görüyordu, üstelik bende calisan bir bayanim. Simdi geri aldim, kavga kiyamet. Annemle babami ziyarete gitmez, ben onun ailesinin yakinlarinda otururken her hafta sonu giderdim, kalirdik. Cok severim onlari onlarda beni severler, bir gün bile saygisizlik etmedim ne büyügüne ne kücügüne. Annem ve babam bu duruma cok uzülüyor, ama yinede oglum oglum diye peslerindeler. Simdi gelinimiz var, anneme babama o kadar saygili ki, annemle babamda haliyle ona damatlarindan Daha yakinlar.

Yani kisacasi esimle hic anlasamiyoruz. 5 senedir cekiyorum, bugün yine agladim. Annemle babamla alisverise gittik, annem yolda esimi aradi oglum asagi inermisin posetleri yukari cikarmak icin dedi. Indi, merhaba dedi asIk bir suratla Aldi posetleri gitti. Ne babama ne anneme nasilsiniz dedi, ne güle güle dedi, ne sagolun sizede zahmet olmus dedi.

Ben artik sabredemiyorum. Yuvami yikmamak icin cok sabrettim ama esim psikolojimi cok bozdu. Ben hic böyle mutsuz bir insan olmadim hayatimda. Dini inanci olan insanin kalbide yumusak olur, insanlara saygili olur ama esimde sifir. Kendi anne babasina bile cok asiri saygisiz, koskoca 60 yasindaki adamlara bagiracak kadar hemde.

Lütfen birseyler söyleyin. Ayrilmak istiyorum ama korkuyorum gelecegimden.

N Çevrimdışı

Narinnn

İslam-TR Üyesi
Lütfen birseyler söyleyin. Ben esim böyleyken ondan ayrilsam günaha girmis olur muyum??

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
eşinizle ciddi ciddi oturup konuşmayi denemissinizdir ama yine de sormak istiyorum denediniz mi? Tum duygusal durustluğunuzle konusun gerekirse alistirma yapin etkileyici cumleleri bir kagida yazin aynanin karsisinda konusurken kullanacsginiz tonlamanin dahi alistirmasini yapin. Kirmadan sıkmadan ama derdinizi tam olarak anlatacak sekilde. Allah yardimciniz olsun.

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Selamün Aleyküm kardeslerim,

O kadar bunaldim ki, Allah'tan baska kimseyle dertlesemiyorum. Yakinlarim üzülmesin diyede derdimi acamiyorum. Lütfen yardimci olun, fikirlerinizi merak ediyorum.

4.5 yillik evliyim. Esim 30'lu yaslarda ve 5-6 senedir namazini kilan, inancli, Kuran okuyan bir insan. Bunlar cok iyi. Ama gelin görün ki ahlak ve insan iliskilerinde cok basarisiz.
Cok kavgaci, insanlarla anlasamayan, biri ufacik bir saka yapsa o insana kin tutacak kadar cocuksu, evin sorumlulugunu hic ama hic bilmeyen (5 senede 3 isten ayrildi), evde birsey eksik mi degil mi asla sormayan, alisverise hep beni gönderen, anneme babama yeterince saygili davranmayan (evimize gelirler, ayaga kalkmaz hosgeldiniz demeye), bana hic Sevgi gösterisinde bulunmayan, sabahtan aksama kadar bilgisayar basinda oturup haber okuyan, tv izleyen, hic bir konuda ne ev isi ne disari isinde bana yardimci olmayan bir insan.

Cocugumuz yok, cünkü sorumlulugunu bilmeyen bir insandan cocuk yapmak istemiyorum. Ilk evlendigimizde elimden kredi kartimi ilk günden almisti, banada ayda 100 milyon harcligi cok görüyordu, üstelik bende calisan bir bayanim. Simdi geri aldim, kavga kiyamet. Annemle babami ziyarete gitmez, ben onun ailesinin yakinlarinda otururken her hafta sonu giderdim, kalirdik. Cok severim onlari onlarda beni severler, bir gün bile saygisizlik etmedim ne büyügüne ne kücügüne. Annem ve babam bu duruma cok uzülüyor, ama yinede oglum oglum diye peslerindeler. Simdi gelinimiz var, anneme babama o kadar saygili ki, annemle babamda haliyle ona damatlarindan Daha yakinlar.

Yani kisacasi esimle hic anlasamiyoruz. 5 senedir cekiyorum, bugün yine agladim. Annemle babamla alisverise gittik, annem yolda esimi aradi oglum asagi inermisin posetleri yukari cikarmak icin dedi. Indi, merhaba dedi asIk bir suratla Aldi posetleri gitti. Ne babama ne anneme nasilsiniz dedi, ne güle güle dedi, ne sagolun sizede zahmet olmus dedi.

Ben artik sabredemiyorum. Yuvami yikmamak icin cok sabrettim ama esim psikolojimi cok bozdu. Ben hic böyle mutsuz bir insan olmadim hayatimda. Dini inanci olan insanin kalbide yumusak olur, insanlara saygili olur ama esimde sifir. Kendi anne babasina bile cok asiri saygisiz, koskoca 60 yasindaki adamlara bagiracak kadar hemde.

Lütfen birseyler söyleyin. Ayrilmak istiyorum ama korkuyorum gelecegimden.
Ve aleykum selam bacım! Inan durumuna çok üzüldüm Allah svt yardım etsin. Ne diyeceğimi bilemiyorum ve zannedersem diğer kardeşler de aynı durumda ki cevap yazan olmamış. Istersen sorunu soru-cevap bölümüne aç @Abdulmuizz Fida hocamız cevaplasın, çünkü yanlış bir cevap versek vebalinin altından kalkamayız, ilmimiz eksik( tabi kendi adıma söylüyorum) Eşin de Kuran'ı okuyor filan diyorsun ama herhalde meal okumuyor , okusa sana bu kadar zulmetmez..

N Çevrimdışı

Narinnn

İslam-TR Üyesi
eşinizle ciddi ciddi oturup konuşmayi denemissinizdir ama yine de sormak istiyorum denediniz mi? Tum duygusal durustluğunuzle konusun gerekirse alistirma yapin etkileyici cumleleri bir kagida yazin aynanin karsisinda konusurken kullanacsginiz tonlamanin dahi alistirmasini yapin. Kirmadan sıkmadan ama derdinizi tam olarak anlatacak sekilde. Allah yardimciniz olsun.

Inanin o kadar cok konustum ki. Daha dün aksam konustum, bilgisayari kapatir misin birsey konusmak istiyorum diye basladim konuya. Kapatamam diyerik, sadece sesini kisti, ben sakince anlattim yüzüme bile bakmadan dinledi. Süre taniyorum lütfen bak su huylarini terket dedim. Sen bana süre taniyamazsin dedi.

O kadar cok düzelmesi gereken taraflari var ki, hic bir tutar tarafi yok, sadece Allah'a inancini seviyorum, ama kalbi her daim tas gibi. Dini inancina güvendigim icin, Peygamber efendimizin (s.a.v.) eslerine ve eslerinin ailelerine davranis sekillerinden bahsediyorum, güzel ahlakli olmaktan bahsediyorum, hic bir yorum yapmiyor. Sasirdim kaldim, bunaldim iyice, herkesin bu dünyada bir imtihani var elbette, esimde belki benim imtihanimdir diyorum, asla isyan etmiyorum. Fakat gelecegimi de göremiyorum esimle. Böyle bir evlilik hayal etmemistim. Bana yapilan saygisizlikalri, sorumsuzluklari gectim, ama annem ve babam hic haketmiyor. Kendi annesi babasida asla haketmiyor.

N Çevrimdışı

Narinnn

İslam-TR Üyesi
Ve aleykum selam bacım! Inan durumuna çok üzüldüm Allah svt yardım etsin. Ne diyeceğimi bilemiyorum ve zannedersem diğer kardeşler de aynı durumda ki cevap yazan olmamış. Istersen sorunu soru-cevap bölümüne aç @Abdulmuizz Fida hocamız cevaplasın, çünkü yanlış bir cevap versek vebalinin altından kalkamayız, ilmimiz eksik( tabi kendi adıma söylüyorum) Eşin de Kuran'ı okuyor filan diyorsun ama herhalde meal okumuyor , okusa sana bu kadar zulmetmez..

Allah razi olsun. Oraya acacagim konumu o halde. Esim her persembe aksami Kuran'i, her günde tefsirini okuyor yarim saat. Mutlaka ki faydasi oluyordur, inanin bunlari yapmasa daha fazla zulmeder, kendiside namazimi kilmasam, inanmasam cok kötü bir insan olurdum ben diyor.
4.5 sene sabrediyorum. Psikolojim bozuldu ama, ben yuvamda karsilikli sevgi, saygi arayan bir insanim, inanin esimden bugüne kadarda tek birsey istemis bir insan degilim. Issiz kaldigi dönemlerde bile, kendi hatasi olmasina ragmen, hic birsey demedim. Cok sabrediyorum, ama bunaldim artik evin ici bana dar geliyor, nefes alamiyorum evimde.

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
öncelikle Allah yardım etsin durumunuza üzüldüm ,yakınlarınız olarak onuda sizide tanıyan saygı duyulan müslüman birisi varsa (yaşça büyük olursa daha iyi olur) konuyu bir şekilde açın yardım isteyin. O muhtemelen ne yapacağını bilir açıkça olmasada çünkü ters tepebilir laf aralarında bir müslümanın eşine olan yaklaşımının nasıl olması gerektiği hakkında nasihatler verebilir .

N Çevrimdışı

Narinnn

İslam-TR Üyesi
öncelikle Allah yardım etsin durumunuza üzüldüm ,yakınlarınız olarak onuda sizide tanıyan saygı duyulan müslüman birisi varsa (yaşça büyük olursa daha iyi olur) konuyu bir şekilde açın yardım isteyin. O muhtemelen ne yapacağını bilir açıkça olmasada çünkü ters tepebilir laf aralarında bir müslümanın eşine olan yaklaşımının nasıl olması gerektiği hakkında nasihatler verebilir .

Allah razi olsun. Babam bazen hem erkek kardesim, hemde esimle ayni ortamdayken hep anlatir. Eslerinize saygili olun, onlar size Allah'in emanetleridir diye devamli nasihat verir. Belkide babamin sözleri cok etkili olmuyor, bilemiyorum. Dediginiz gibi belkide baska biri söylemeli bunlari.

H Çevrimdışı

Horasani

اعيدوا إلى الحق سلطانه
İslam-TR Üyesi
Ben de yakınlarımda böyle evlilikler görüyorum.Genelde sorun gelecek kaygısı gibi şeyler oluyor.Bence de evlilikte çoğu soruna ilaç olacak şey cemaat.Yani akrabalık,sosyal ilişkiler,muslumanca yaşamaya gayret eden ailelerle dost olmak,bunun gibi..birlikten gerçekten güç doğuyor,hele bir de dediğim gibi müslümanca oturup kalkan aileler,akrabalar varsa..En azından çevremde sorunu olanların buna ihtiyacı olduğunu sanıyorum.Allah sizin yardımcınız olsun.

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
bir de çocuk kalbini yumuşatabilir eşinizin ama yumuşamamasi durumunda risk. Bu konuda evli ve cocuklu abiler tavsiye verse iyi olabilir.

Bir de belki cok alakasiz olacak ama beni çok mutlu eden bir sey oldugu icin soyluyorum saçmalamis olursam kusura bakmayin piknik ve mangal tarzi bir şey yapabilirseniz guzel olabilir insani etkiliyor sanki olumlu yonde. dedigim gibi sacma bulursaniz kusruma bakmayin.

N Çevrimdışı

Narinnn

İslam-TR Üyesi
bir de çocuk kalbini yumuşatabilir eşinizin ama yumuşamamasi durumunda risk. Bu konuda evli ve cocuklu abiler tavsiye verse iyi olabilir.

Bir de belki cok alakasiz olacak ama beni çok mutlu eden bir sey oldugu icin soyluyorum saçmalamis olursam kusura bakmayin piknik ve mangal tarzi bir şey yapabilirseniz guzel olabilir insani etkiliyor sanki olumlu yonde. dedigim gibi sacma bulursaniz kusruma bakmayin.

Estagfurullah hic bir fikir sacma degildir, vakit ayirdiginiz icin Allah razi olsun, hatta gülümsememe sebep oldunuz sagolun.
Cocuk istiyordum aslinda evlendikten 2 yil sonra, ama esimin isten sürekli ayrilmalari, bana karsi olan tavirlarindan dolayi Allah affetsin ama istemiyorum. Cocuklara karsi cok büyük bir zaafi oldugunu biliyorum, ama ben tek basina hem disari isini hem ev isini omuzlarima yüklenmisken, üstelik esimin ahlaki konularda bu kadar sorunlari varken, ben nasil güvenipte bir yavruyu dünyaya getireyim?

ehli yemin Çevrimdışı

ehli yemin

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Siz esinize degil Allaha guvenip cocuk sahibi olmayi dusunun insaallah ablacim veya bacim , bu fikir mantikli madem zaafida var belki bir baba bir es oldugunun farkina o zaman varacaktir . Birde gelecege dair cocugunuz olacak ne olacak die endiselenmeyin koruyup kollayan riziklandiran Allahtir .

N Çevrimdışı

Narinnn

İslam-TR Üyesi
Siz esinize degil Allaha guvenip cocuk sahibi olmayi dusunun insaallah ablacim veya bacim , bu fikir mantikli madem zaafida var belki bir baba bir es oldugunun farkina o zaman varacaktir . Birde gelecege dair cocugunuz olacak ne olacak die endiselenmeyin koruyup kollayan riziklandiran Allahtir .

Süphesiz ki öyle. O neyi hayirli görüyorsa o olsun istiyorum zaten, kendimi Rabbime biraktim.

Şimal Çevrimdışı

Şimal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu tur problemlerin iman eksikliginden kaynaklandigini dusunuyorum.siz bol bol hidayet dileyin rabbimizden.bol bol dua edin.tabiki bu durumda esinize yardimci olun.kendinizede ayri bir ceki duzen verip daha cok Allaha yonelirseniz o da sizden gorerek etkilenebilir insallah.

ehli yemin Çevrimdışı

ehli yemin

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu tur problemlerin iman eksikliginden kaynaklandigini dusunuyorum.siz bol bol hidayet dileyin rabbimizden.bol bol dua edin.tabiki bu durumda esinize yardimci olun.kendinizede ayri bir ceki duzen verip daha cok Allaha yonelirseniz o da sizden gorerek etkilenebilir insallah.

Aynen bacim size coook katiliyorum . :harika:

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
aleykumselam ablam öncelikle RABBİM,yardımcınız olsun amin

boşanma için daha ciddi bir problemin olması lazım değil mi ? sizin durumunuzdan daha kötü olan niceleri var onlara kıyasen ölçüp biçseniz

kocanız en azından ailenizle görüşüp konuşmanıza izin veriyor ! istese vermeyebilir veya size karşı şiddet kullanmıyor ALLAHu alem

boşanıp başka biri ile evlenmeniz durumu değiştirecek mi ? ben 2 senedir evliyim eşimde benimle ilgilenmiyorsun diye şikayet ederdi islam-tr ye takılmaktan :) lakin şuan 4 aylık bir oğlum var ona bakmaktan artık o bana ilgi göstermiyor :)

N Çevrimdışı

Narinnn

İslam-TR Üyesi
aleykumselam ablam öncelikle RABBİM,yardımcınız olsun amin

boşanma için daha ciddi bir problemin olması lazım değil mi ? sizin durumunuzdan daha kötü olan niceleri var onlara kıyasen ölçüp biçseniz

kocanız en azından ailenizle görüşüp konuşmanıza izin veriyor ! istese vermeyebilir veya size karşı şiddet kullanmıyor ALLAHu alem

boşanıp başka biri ile evlenmeniz durumu değiştirecek mi ? ben 2 senedir evliyim eşimde benimle ilgilenmiyorsun diye şikayet ederdi islam-tr ye takılmaktan :) lakin şuan 4 aylık bir oğlum var ona bakmaktan artık o bana ilgi göstermiyor :)

Beterin beteri var tabii ki, Allah'a sükrediyorum yine. Ama sorun sadece ilgisizlik degil. Düsünün ki esiniz ailenize karsi saygisiz, aileniz size geldiginde saygili bir sekilde hosgeldiniz demekten aciz, ev islerini yapmasi icin sürekli zorluyorsunuz, sürekli size ters cevap veren bir insan en ufak bir seyde bile (mesela sarj aleti yerinde olmadigi icin), bütün dünyasi bilgisayar (sabah 9-aksam 24 kesintisiz), herkesle en ufak bir sebepten tartismaya hazir ve 4-5 senedir bu durum böyle. Ne yapardiniz? Cok zor bir durum gercekten. Allah yuvanizdan huzuru eksik etmesin, yavrunuzu size bagislasin insAllah.

Ben kendimdeki eksikleride düzeltmeye calisiyorum herzaman. Yapma dedigi hic birseyi yapmamisimdir. Karsiliginida esimden bekliyorum. Hakkim olani.

N Çevrimdışı

Narinnn

İslam-TR Üyesi
Esinize ilgi gosteriyor musunuz.
Esiniz muhabbetinizi begenir mi?

Son zamanlarda cok azaldi sohbetlerimiz. O bilgisayarda, ben kitap okuyorum, Kuran okuyorum, ev isiyle ugrasiyorum. Kesintisiz bilgisayarda. Namaza kalkiyor sadece o kadar. Yemek yerken bile bilgisayarda. Muhabbetlerimiz kisa olur. Ailemi zor ziyarete gidiyor, gittigimiz zamanda telefonla oynar, bilgisayar takilir, ya da tv izler.

ehli yemin Çevrimdışı

ehli yemin

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Beterin beteri var tabii ki, Allah'a sükrediyorum yine. Ama sorun sadece ilgisizlik degil. Düsünün ki esiniz ailenize karsi saygisiz, aileniz size geldiginde saygili bir sekilde hosgeldiniz demekten aciz, ev islerini yapmasi icin sürekli zorluyorsunuz, sürekli size ters cevap veren bir insan en ufak bir seyde bile (mesela sarj aleti yerinde olmadigi icin), bütün dünyasi bilgisayar (sabah 9-aksam 24 kesintisiz), herkesle en ufak bir sebepten tartismaya hazir ve 4-5 senedir bu durum böyle. Ne yapardiniz? Cok zor bir durum gercekten. Allah yuvanizdan huzuru eksik etmesin, yavrunuzu size bagislasin insAllah.

Ben kendimdeki eksikleride düzeltmeye calisiyorum herzaman. Yapma dedigi hic birseyi yapmamisimdir. Karsiliginida esimden bekliyorum. Hakkim olani.
Ablacim esinizin ailesine ve ailenize elbette ki samimi davranmasi gerekir ama siz bunlari sorun yaptiginizi ona hissetirmeyin siz onun ailesine ii davranin ve oldugunca alttan alin belki biraz mahcup olur da dusunur . Ne bilem :( Allah sizede huzur versin sizinde esinizinde imanini artirsin . Amin dua edecegiz .

Üst Ana Sayfa Alt