Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Ev İşlerini veya Tembelliği Bahane Edip Namaz Kılmamak Kibir midir?

Umm Hureyre Çevrimdışı

Umm Hureyre

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün Aleyküm Ve Rahmetullah..Özellikle ev kadınlarının bazilarinda gözlemlediğim bir konu var,içinde kendi annem de dahil..Kendim bizzat test ettim ev işi de yaptım namaza vakit bulunuyor..Fakat annemde içinde olmak üzere bazı bayanlar işten çocuktan zaman mi kalıyor,eb işi bütün günümü alıyor,zaman bulamıyorum,sonra kılarım vs gibi sebeplerle namazı oteliyorlar..Bu bir kibir alameti mıdır?

A Çevrimdışı

Akansu55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam.

Evlatlar ve mallar Allah'ın bize imtihan olarak verdiği nimetlerdendir.Bu nimetler Allah'a ibadetten kesinlikle alıkoymamalıdır.Ki zaten namazı tamamen terk etmek küfürdür.Ara sıra bir iki vakti kasıtlı olarak terk etme ise bazı selef alimlerine göre küfür bazılarına göre küfür değil.İhtilaflı bir mevzu.Mal ve evlatların ibadetten alıkoymaması ile ilgili ayetler de aşağıdadır:

1-Mallarınız ve evlatlarınız ancak birer fitnedir. Allah ise katında en büyük mükâfat olandır.

(Teğabûn, 15)

2-Bilin ki; mallarınız ve evlatlarınız sizin için ancak birer fitnedir. Şüphe yok ki Allah’ın yanında büyük bir mükâfat vardır.

(Enfâl, 28)

3-Ey iman edenler! Mallarınız ve evlatlarınız, sizi Allah’ı zikretmekten alıkoymasın. Kim de bunu yaparsa işte onlar, hüsrana uğrayanların ta kendileridir.

(Münafikûn, 9)

Kibir konusuna gelecek olursak Kur'an da birçoğu yerde ibadet etmemek,bundan yüz çevirmek kibirle ilişkilendirilmiştir.Bununla ilgili bazı ayetler:

1-Ne Mesih ne de Allah’a yakınlaştırılmış melekler, Allah’a kul olmaktan çekinirler. Kim de Allah’a ibadetten çekinir ve büyüklenirse, onların hepsini (diriltip) kendi huzurunda toplayacaktır.

(Nisâ, 172)

2-İman edip salih amel işleyenlere gelince; onlara ecirlerini eksiksiz verecek, lütuf ve ihsanından (fazla fazla) arttıracaktır. Kim de (Allah’a kulluk yapmaktan) çekinir ve büyüklenirse, onlara can yakıcı bir azapla azap edecek ve onlar kendileri için Allah’ın dışında ne bir dost ne de yardımcı bulabileceklerdir.

(Nisâ, 173)

3-Şüphesiz ki Rabbinin katında olan (melekler), O’na ibadet etmekten büyüklenmez, O’nu tesbih eder ve yalnızca O’na secde ederler.

(A'râf, 206)

4-Onların da ardından Mûsâ ve Hârûn’u açık mucizelerimizle Firavun’a ve çevresindeki ileri gelenlere gönderdik. İman etmeyi kibirlerine yediremediler; onlar günaha gömülmüş kimselerdi.

(Yunus 75)

5-Göklerde ve yerde olan herkes O’na aittir. O’nun yanında olan (melekler), O’na ibadet etmekten büyüklenmez ve bıkıp usandıklarından dolayı (ibadete) ara vermezler.

(Enbiyâ, 19)

6-Rabbiniz buyurdu ki: “Bana dua edin, size icabet edeyim. Hiç kuşkusuz, bana ibadet etmekten büyüklenenler, boyun eğmiş/alçaltılmış olarak cehenneme gireceklerdir.”

(Mü’min (Ğafir), 60)

7-Şayet büyüklenir (ve Allah’a secde etmeye yanaşmazlarsa), Rabbinin yanında olan (melekler), gece gündüz O’nu tesbih eder, usanmazlar.

(Fussilet, 38)

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Selamün Aleyküm Ve Rahmetullah..Özellikle ev kadınlarının bazilarinda gözlemlediğim bir konu var,içinde kendi annem de dahil..Kendim bizzat test ettim ev işi de yaptım namaza vakit bulunuyor..Fakat annemde içinde olmak üzere bazı bayanlar işten çocuktan zaman mi kalıyor,eb işi bütün günümü alıyor,zaman bulamıyorum,sonra kılarım vs gibi sebeplerle namazı oteliyorlar..Bu bir kibir alameti mıdır?
Ve Âleyküm Selam ve Rahmetullahi ve Berakâtuh
Kesin ve net şekilde "Bu kibirdir." demek pek doğru olmaz.

رِجَالٌۙ لَا تُلْه۪يهِمْ تِجَارَةٌ وَلَا بَيْعٌ عَنْ ذِكْرِ اللّٰهِ وَاِقَامِ الصَّلٰوةِ وَا۪يتَٓاءِ الزَّكٰوةِۙ يَخَافُونَ يَوْمًا تَتَقَلَّبُ ف۪يهِ الْقُلُوبُ وَالْاَبْصَارُۙ

"Onlar, ne ticaret, ne de alışverişin kendilerini Allah'ı anmaktan, namaz kılmaktan ve zekât vermekten alıkoyamadığı insanlardır. Onlar, kalplerin ve gözlerin allak bullak olduğu bir günden korkarlar." (Nur 37)

Toplum; İslâmî şuuru henüz tam olarak kazanamamış, bilinçlenememiş, ellerinin yapıp ettiklerinin vebalini kavrayamamış ilimden bihaber insanlarla dolu. Bunların içinde her türlü insan olabilir. Kibirlenenler, üşenenler, "elalem ne der?" diyenler vs...

Ama eğer bunlar, kendilerini çağdaş(!) diye nitelendirdikleri zihniyete sahip; İslâm'a, emir ve yasaklarına gerici, yobaz diyen ve küçük gören insanlarsa tabii ki kibirdir. Bunlar velev ki, namazı (bilgisizce) kılsalar bile İslâm'daki cezalar hakkında "Bu çağda böyle yasa mı olur? 21. Yüzyılda sen gel el kes, ayak kes." diyerek zaten İslâm'ın hükümlerine karşı kibirlenenlerdir. Bu tarz insanların kibirlenenlerden olup olmadığını bu şekilde anlayabilirsiniz.

"Kalbinde zerre miktarı kibirlenme olan bir kimse hiç şüphesiz cennete giremez" (Müslim, İman: 147; Ebu Davud, Edeb: 29; Tirmizi, Birr: 61.)

Hadîste zikredilen kibir, Allah'a kulluktan, O'na itaatten engelleyen kibirdir. Kalbinde zerre kadar iman bulunan kimse nasıl ki cehennemde kalmazsa, zerre kadar kibir(büyüklenme) de cennetten mahrum bırakır. Demek ki kibir, imanın kâmil zıttı oluyor. Zirâ kibir; abidliğin, kulluğun gerçeğine uymamaktadır.
Bir kimsenin sevgi ve iradesinin hedefi, Allah olmazsa, hele de kibrinden ötürü böyle olursa, elbette ki böyle kimsenin Allah'tan başka mabudu ve amacı vardır. Böyle kimseler ya malı, ya makamı, ya suretleri, yahut insanlardan veya meleklerden bazılarını kendisine ilah edinmiştir.
(İbn Teymiyye, Kulluk Risalesi, 52)

A Çevrimdışı

Akansu55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam.

Evlatlar ve mallar Allah'ın bize imtihan olarak verdiği nimetlerdendir.Bu nimetler Allah'a ibadetten kesinlikle alıkoymamalıdır.Ki zaten namazı tamamen terk etmek küfürdür.Ara sıra bir iki vakti kasıtlı olarak terk etme ise bazı selef alimlerine göre küfür bazılarına göre küfür değil.İhtilaflı bir mevzu.Mal ve evlatların ibadetten alıkoymaması ile ilgili ayetler de aşağıdadır:

1-Mallarınız ve evlatlarınız ancak birer fitnedir. Allah ise katında en büyük mükâfat olandır.

(Teğabûn, 15)

2-Bilin ki; mallarınız ve evlatlarınız sizin için ancak birer fitnedir. Şüphe yok ki Allah’ın yanında büyük bir mükâfat vardır.

(Enfâl, 28)

3-Ey iman edenler! Mallarınız ve evlatlarınız, sizi Allah’ı zikretmekten alıkoymasın. Kim de bunu yaparsa işte onlar, hüsrana uğrayanların ta kendileridir.

(Münafikûn, 9)

Kibir konusuna gelecek olursak Kur'an da birçoğu yerde ibadet etmemek,bundan yüz çevirmek kibirle ilişkilendirilmiştir.Bununla ilgili bazı ayetler:

1-Ne Mesih ne de Allah’a yakınlaştırılmış melekler, Allah’a kul olmaktan çekinirler. Kim de Allah’a ibadetten çekinir ve büyüklenirse, onların hepsini (diriltip) kendi huzurunda toplayacaktır.

(Nisâ, 172)

2-İman edip salih amel işleyenlere gelince; onlara ecirlerini eksiksiz verecek, lütuf ve ihsanından (fazla fazla) arttıracaktır. Kim de (Allah’a kulluk yapmaktan) çekinir ve büyüklenirse, onlara can yakıcı bir azapla azap edecek ve onlar kendileri için Allah’ın dışında ne bir dost ne de yardımcı bulabileceklerdir.

(Nisâ, 173)

3-Şüphesiz ki Rabbinin katında olan (melekler), O’na ibadet etmekten büyüklenmez, O’nu tesbih eder ve yalnızca O’na secde ederler.

(A'râf, 206)

4-Onların da ardından Mûsâ ve Hârûn’u açık mucizelerimizle Firavun’a ve çevresindeki ileri gelenlere gönderdik. İman etmeyi kibirlerine yediremediler; onlar günaha gömülmüş kimselerdi.

(Yunus 75)

5-Göklerde ve yerde olan herkes O’na aittir. O’nun yanında olan (melekler), O’na ibadet etmekten büyüklenmez ve bıkıp usandıklarından dolayı (ibadete) ara vermezler.

(Enbiyâ, 19)

6-Rabbiniz buyurdu ki: “Bana dua edin, size icabet edeyim. Hiç kuşkusuz, bana ibadet etmekten büyüklenenler, boyun eğmiş/alçaltılmış olarak cehenneme gireceklerdir.”

(Mü’min (Ğafir), 60)

7-Şayet büyüklenir (ve Allah’a secde etmeye yanaşmazlarsa), Rabbinin yanında olan (melekler), gece gündüz O’nu tesbih eder, usanmazlar.

(Fussilet, 38)
Son kısım da belirttiğim ayetler kibir ve ibadetten yüz çevirme arasında ki ilişkiyi gösteren bazı ayetlerdi.Zaten dikkat edilirse yazdığım yazıda mutlak manada ara sıra namazı terk eden kişi kesinlikle kibirlenmiştir vs.demedim.Sadece aradaki ilişkiye konu ilgili ayetleri atarak herhangi bir yorum yapmadan dikkat çekmeye çalıştım.Madem böyle ayetler var o halde müslümana en çok yakışan en kötü olabilecek senaryodan bile kaçınmaktır.

Ki şu da bir gerçek ki ayet ve hadislerde namazın terkinin küfür olduğuna delalet eden onlarca delil var.Selef imamlarının birçoğu da (3 İmam hariç) namazı tamamen terk edene kafir hükmü vermiştir.Bazen bir kaç vakti bilerek kılmamak ise ihtilaflı olan bir konu.
İster kişi kibirlensin ister kibirlenmemiş olsun sonuçta bu amelin tamamen terkine küfür hükmünü vermişlerdir.Onun için çok dikkat etmemiz gereken bir mevzu.

Umm Hureyre Çevrimdışı

Umm Hureyre

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Var öyle insanlar hemde istemediğinden fazla..benim arkadaşım iş yetistiremiyorum diye namaz kaciriyor mesela,annem kılmıyor öğüt veriyorum bahaneleri oluyor ondan bu soruyu sordum işleri kim yapcak is nasil yetiscek bende annem kardeşimin yanına gittiginde işler bana kalıyor ama nmaz kaçma veya kilmama durumu söz konusu değil yani gayet de oluyor isteyince

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bir abdestin ve namazın toplasanız kaç dk sürdüğünü bir kez kronometre ile ölçseler, şeytanlarını yenme olasılığı artar inşaAllah. Ayrıca samimi iseler, "Allah için" bazı işleri basitten/pratik/üstünkörü yapmayı öğrenmeliler; herşey kusursuz mükemmellikte olmak zorunda değil. Cidden çok yoğun işleri varsa, Allah'ın verdiği rızkı Allah için harcamaktan çekinmesinler; mesela toz, paspas vs gibi işleri kolaylaştıran ürünler satın alsınlar. Ama bence hepsinden önce, dört hak mezhebe göre namazı terk edenlerin hükümlerini bir öğreniversinler. "Kâfirdir" demeyen bile "namaz kılana kadar hapsedilir" diyordu, bir diğeri "had olarak öldürülür..." Basit bir günah değil yani, bunu çok iyi anlamalılar. Ayrıca küçük bir günah olsaydı bile, herhangi bir küçük günahı küçümsemenin bizzat kendisi büyük günahtır. Dolaylı yoldan aslında "büyük ya da küçük günah yoktur" gibi bir sonuca bile varılabiliyor (Yani küçük günah tabi ki vardır ama o günaha "küçük canım, ne olacak" deyince, iş otomatik olarak büyük günaha dönüşüyor.)

Umm Hureyre Çevrimdışı

Umm Hureyre

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşımin Allah'a bağlılığı var kendince ama Uluhiyyet tevhidini layiginca bilmiyor öyle soyleyeyim..burda yanlızım akide bakımından sadece oy meselesini anlatabildim o da dolaylı olarak

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Var öyle insanlar hemde istemediğinden fazla..benim arkadaşım iş yetistiremiyorum diye namaz kaciriyor mesela,annem kılmıyor öğüt veriyorum bahaneleri oluyor ondan bu soruyu sordum işleri kim yapcak is nasil yetiscek bende annem kardeşimin yanına gittiginde işler bana kalıyor ama nmaz kaçma veya kilmama durumu söz konusu değil yani gayet de oluyor isteyince

Bir insanin namaz kilmamasini, arada bir kilmasini anlarimda isleri bahane edeni de ilk defa goruyorum valla ona cok sasirdim.
Duzen manyaği olsa bilr bir evi temizlemek ne kadar zaman alir yav. Hele yaz vakti.

Üst Ana Sayfa Alt