Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Evlenme İsteğim Neden Gerçekleşmiyor?

Miki22 Çevrimdışı

Miki22

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam selamin aleykum hayirli sabahlar ben evlenmek için surekli her namazimda dua ediyorum hayirli temiz bir es icin ve kendimde donup kimseye bakmiyorum haramlardan sakiniyorum gorucu usulu evlenmek istedim ama nasip olmadi bir türlü ailemde namaz kilan Allah yolunda olan sadece ben varım ailemin bana gosterdigi bayanlar hep ehli dunya kisiler ve cevremde ehli iman yasayan kimseye rastlamadım dolayisiyla sadece Allah tan olmasini bekliyorum ve ona dua ediyorum ama bir turlu karsima çıkmıyor yasim gecince olmasini da istemiyorum acikcasi simdi neden 30 undan sonra mutlu olunamaz mi diyceksiniz ama erken baba olmak istiyorum ve haram girmemek icin zor tutuyorum kendimi Allaha hep dua ediyorum seytanla olan savaşı bana kazandir diye ama suan benim psikoljim cok bozuk 24 yasindayim suan ve butun arkadaslarim evleniyor ben Allah tan sadece hayirli temiz bir eş istiyorum diyorlar ki belki evlenmek hayirsizdir belki cok kotu biriyle evlencen vs hocam hayirli evlilik icin dua ediyorum zaten ne olursa olsun evleneyim diye degil ki hayirlisiyla edilen dua neden kabul olmaz sizce daha fazla tahammul edemiyorum cok dayandim yillarca kimseye uymadim lakin boyle gitmiyor duam kabul olmuyor kotu yollara gircem korkuyorum

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

ALeykum selam

Dua yı işiten gören ALLAH c.c. nun senın hakkında bır planı vardır muhakkak.
Dua kabul olmaz dıye bırsey yok.Dua kul ile RAb arasındaki bır bağdır.
Hasbunallahi ve nimel vekil de bekle.ALLAH bana yeter ne güzel vekildir o
Evlilik meselesine de gelince Imanla aldığının sonradan değişmeyecegı ne malum
Senınde sonradan bu yoldan cıkmayacagın ne malum. Dogrusunu ALLAH bilir.

Ey gençler topluluğu! Sizden kimin evlenmeye gücü yetiyorsa hemen evlensin. Zira evlilik gözü (haramdan) daha çok uzaklaştırıcı, iffeti de çok daha koruyucudur. Evlilik külfetine güç yetiremeyenler ise oruç tutsun. Çünkü oruç, şehveti kıran bir şeydir."
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 2485

Abdullah İbnu Amr radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Güzellikleri sebebiyle kadınlarla evlenmeyin. Çünkü güzelliklerinin onları (kibir ve gurur sebebiyle) alçaltacağından korkulur. Onlarla mal ve mülkleri sebebiyle de evlenmeyin, zira mal ve mülkün onları azdıracağından korkulur. Fakat onlarla diyaneti esas alarak evlenin. Yemin olsun, burnu kesik, kulağı delik siyahi dindar bir köle (dindar olmayan hür kadınlardan) efdaldir."
(Kütüb-i Sitte,6532 )

Şu anda nasıbın daha ulasmamıssa sana Rasulullah s.a.v dediği gibi oruç tutalım ınsaallah.

konu hakkında yetkili kardeşler daha net bır bıcımde cevaplarını vereceklerdir.

Miki22 Çevrimdışı

Miki22

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allah sizden razi olsun yardiminiz ve bana vakit ayirip yardimci oldugunuz icin ben zaten iman kriteri ariyorum hayirli temiz duzgun. Kimsenin Allah yolunda devam edeceginin garantisi olamaz ama ben kendimden ve imanimdan eminim Rabbim beni nasil terketmezse ben de onu asla terketmem ama insanin bu yasta nefsini idame ettirmeside zor gerçekten keske cevremde Allah yolunda insanlar olsa namussuzlugun hayasizlign en moda olan yerlerden birinde ikamet ediyorum o yuzden cevremden arastirarak evlenme ihtimalim yok Allah a kaldi ışte vesile ederse etcek

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Bi kardeş tanıyorum görüşme üstüne görüşme yapıyordu ve sonu hep hüsran oluyordu. Diyordu ki; akhi kiminle görüşme yapsam haber gönderiyorlar ya medreseye başlıcaklarmis yada üniversiteye :)

Kendisi bir meslek üzerine sanatkâr. Dedim sen şurda hata yapıyorsun. Kendini pazarlamayi bilmiyorsun. Aç bir tane İnstagram hesabi, yaptığın işleri koy. Bayanlar bu işlere tutulur. Bir kac tanede fotonu koy iş yaparken. Biri seninle gorusmeden önce foto isterse ver. İnstagram hesabini o arada yaptığın işlerinde görür zaten. Dedim bak ondan sonra neler oluyor. Dedim görüşmelerde cok ağır meselelere girme. Korkutma belki konulara vakif değildir tam olarak. Akhi dedim evde keleş mermisi dolduran avrat bekleme. Biz bu toplumda yaşıyoruz yani çok uç düşünme birşeyleri. Bide dedimki görüşme yaparken kendinden emin konuş. Fazla abartma ama guven ver karşı tarafa. Mesela dedim evde televizyon istemiyorsan bunu farklı şekilde söyle karşı tarafa, de ki mesela seninle
beraber boş zamanlarimizda televizyon izlemek yerine çay içelim beraber. Bos vakitlerimizee gezelim birbirmize vakit ayıralım. Dedim işin siyasi tarafindan yaklas biraz. Dedim biranda yüklenme hemen sonra kacmasin bak onlar ürkektir fıtrat olarak.
Sonuç hiçbir şey olmadi kardeş maalesef hâlâ bekar. :)

Kardeşin konusuna gelecek olursak benim bakış açım, bu iş alttan alma sanatı bir nevi. Bide evlendikten sonra daha çok merhametli olmak gerektigine inaniyorum. Evlenmek kolay da evliliği sürdürebilmek asıl mesele. Allah herkesin yardımcısı olsun. Evlenmek isteyipte evlenemeyen ve evli olupta imtihan olan herkese. Rabbim herkesin kalbine ferahlik versin. Bide ana baba sözüne ihtimam gosterin. Ana baba tecrubesi ile evlat tecrübesi farklı onlar sizin görmediğiniz şeyleri gorebiliyorlar bir cok yerde. Onlari yok saymayin her aşamada onlarin fikrini alın sorun danışın. Ölçülü bir şekilde karşı tarafa da pek fazla yansitmadan kırmadan. Saygi çerçevesinde..

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bi kardeş tanıyorum görüşme üstüne görüşme yapıyordu ve sonu hep hüsran oluyordu. Diyordu ki; akhi kiminle görüşme yapsam haber gönderiyorlar ya medreseye başlıcaklarmis yada üniversiteye :)

Kendisi bir meslek üzerine sanatkâr. Dedim sen şurda hata yapıyorsun. Kendini pazarlamayi bilmiyorsun. Aç bir tane İnstagram hesabi, yaptığın işleri koy. Bayanlar bu işlere tutulur. Bir kac tanede fotonu koy iş yaparken. Biri seninle gorusmeden önce foto isterse ver. İnstagram hesabini o arada yaptığın işlerinde görür zaten. Dedim bak ondan sonra neler oluyor. Dedim görüşmelerde cok ağır meselelere girme. Korkutma belki konulara vakif değildir tam olarak. Akhi dedim evde keleş mermisi dolduran avrat bekleme. Biz bu toplumda yaşıyoruz yani çok uç düşünme birşeyleri. Bide dedimki görüşme yaparken kendinden emin konuş. Fazla abartma ama guven ver karşı tarafa. Mesela dedim evde televizyon istemiyorsan bunu farklı şekilde söyle karşı tarafa, de ki mesela seninle
beraber boş zamanlarimizda televizyon izlemek yerine çay içelim beraber. Bos vakitlerimizee gezelim birbirmize vakit ayıralım. Dedim işin siyasi tarafindan yaklas biraz. Dedim biranda yüklenme hemen sonra kacmasin bak onlar ürkektir fıtrat olarak.
Sonuç hiçbir şey olmadi kardeş maalesef hâlâ bekar. :)

Kardeşin konusuna gelecek olursak benim bakış açım, bu iş alttan alma sanatı bir nevi. Bide evlendikten sonra daha çok merhametli olmak gerektigine inaniyorum. Evlenmek kolay da evliliği sürdürebilmek asıl mesele. Allah herkesin yardımcısı olsun. Evlenmek isteyipte evlenemeyen ve evli olupta imtihan olan herkese. Rabbim herkesin kalbine ferahlik versin. Bide ana baba sözüne ihtimam gosterin. Ana baba tecrubesi ile evlat tecrübesi farklı onlar sizin görmediğiniz şeyleri gorebiliyorlar bir cok yerde. Onlari yok saymayin her aşamada onlarin fikrini alın sorun danışın. Ölçülü bir şekilde karşı tarafa da pek fazla yansitmadan kırmadan. Saygi çerçevesinde..
Instagram veya herhangi bir sosyal medyadan tanışarak evlilik girişiminde bulunulmasını doğru bulmuyorum.Bunun yerine en doğrusu ya görücü usulü veya cemaatten birisiyle evlenmek.

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Instagram veya herhangi bir sosyal medyadan tanışarak evlilik girişiminde bulunulmasını doğru bulmuyorum.Bunun yerine en doğrusu ya görücü usulü veya cemaatten birisiyle evlenmek.
İnstagram hesabini ver kısmını kaçırmışsın sanırım. Görücü usulü veya cemaatten biriyle evlenmek istediğinde. Hesabını paylaş ordan baksın diye dedim. Buda senin bakış açın saygı duyuyorum. İslam'ın belirlediği her ruhsatı ben doğru buluyorum. Bu konulara çok fazla takılan biri vardı çevremde. Bir gün dedimki ensarın, muhacirlere karşı eş boşama meselesinde ne düşünüyorsun dedim öyle kaldı cevap veremedi. Evet güzel kardeşim sana bana örfümüze ters gelen bazı durumlar olabilir ancak bu duruma islam açısından nasıl bakıldığı önemli. Bazen şartlar öyle bir durumu alır ki bir bakmışız söylediğimiz ile imtihan olmuşuz. Başıma gelen yaşadığım bir olayı anlatayim. 20 yaşında babam ve annemi karşıma aldım. Dedimki suriyeli biri var. 2 çocuğu var. Kocası suriyede vefat etmiş dedim. Kız benim yaşlardaydı. Mahalleden biri tavsiye etmişti. Annem bir an dediki sen git bekar birini bul. Madem çok acimissin bakilmaya ihtiyaci var. Babana al dedi onu. Ben şaştım kaldım. Sonra annem babam anlatmaya başladı. Yok biz şöyle aileyiz bizim itibarimiz var felan fıstık .Sana dul mu alacağız. Halbuki ben hic dinlemiyorm o tarafi ben meseleye cok farkli bakiyorum. Benim bekarken bile düşüncem şuydu. Kişi önceki hayatindan tovbe etmişse kendini düzeltmeye yönelik adimlar atmışsa ben evlenirdim. Ki bu zinakar da olsa. Yani burdan kastım çok açık ve net anlasilcagi uzere. Bugün yaşadığımız toplumda islam değilde anadolu dini enjekte ediliyor. Bugün müslüman gencleri yapmadığı veya dalmadigi gunah yok ama evlenirken en temizini istiyorlar. Bu konulara cok takilan kardesler farkindalarmi bilmiyorm ama şuan estetik cerrahiler hinca hinc bakire kizlarin pismanliklariyla dolu. Bu sebeple senin kastinin ne demek olduğunu neyi ima ettiğini çok iyi anliyorm. Rabbim sana en hayirlisini cikartsin. Ama şu anadolu dinini yaşayan toplumda avrupa tarzi sade ucuz evlilikler yaşanmiyor maalesef. Bence bireyler evlenecekse bir aşamaya kadar sosyal medyadan tanışarak bu işin usulune gore veya ciddiyetine göre adimlar atilabilir. Şu zaman da bu iş ailelere örflere veya geleneklere kaldiysa ki kalıyor. Allah herkesin yardimcisi olsun. Dışarı her türlü pisliğin döndüğü bir ortamda sosyal medyadan evlilik niyetiyle görüşmek ve sonrasinda bu işi gerçekleştirmek pek masum suanki zamana göre. Tabi bu anlattiklarim bilincli suurlu kimseler için. Yoksa diğer kesim zaten her türlü yolunu buluyor.

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam selamin aleykum hayirli sabahlar ben evlenmek için surekli her namazimda dua ediyorum hayirli temiz bir es icin ve kendimde donup kimseye bakmiyorum haramlardan sakiniyorum gorucu usulu evlenmek istedim ama nasip olmadi bir türlü ailemde namaz kilan Allah yolunda olan sadece ben varım ailemin bana gosterdigi bayanlar hep ehli dunya kisiler ve cevremde ehli iman yasayan kimseye rastlamadım dolayisiyla sadece Allah tan olmasini bekliyorum ve ona dua ediyorum ama bir turlu karsima çıkmıyor yasim gecince olmasini da istemiyorum acikcasi simdi neden 30 undan sonra mutlu olunamaz mi diyceksiniz ama erken baba olmak istiyorum ve haram girmemek icin zor tutuyorum kendimi Allaha hep dua ediyorum seytanla olan savaşı bana kazandir diye ama suan benim psikoljim cok bozuk 24 yasindayim suan ve butun arkadaslarim evleniyor ben Allah tan sadece hayirli temiz bir eş istiyorum diyorlar ki belki evlenmek hayirsizdir belki cok kotu biriyle evlencen vs hocam hayirli evlilik icin dua ediyorum zaten ne olursa olsun evleneyim diye degil ki hayirlisiyla edilen dua neden kabul olmaz sizce daha fazla tahammul edemiyorum cok dayandim yillarca kimseye uymadim lakin boyle gitmiyor duam kabul olmuyor kotu yollara gircem korkuyorum
Bende namazlarımda Allah'ım evlilik benim için hayırlı ise evlenmemi bana nasip et evlilik benim için hayırlı değil ise de en kısa zamanda cihad meydanlarında olmayı bana nasip et diye dua ediyorum.Allah, hakkımda evlilik hayırlı ise evliliği nasip eylesin. Hem evlilik hem cihad da olur tabii ikisine de kabulüm. :giggle:

R Çevrimdışı

Radikal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bende namazlarımda Allah'ım evlilik benim için hayırlı ise evlenmemi bana nasip et evlilik benim için hayırlı değil ise de en kısa zamanda cihad meydanlarında olmayı bana nasip et diye dua ediyorum.Allah, hakkımda evlilik hayırlı ise evliliği nasip eylesin. Hem evlilik hem cihad da olur tabii ikisine de kabulüm. :giggle:
Cihad edersen zaten evlenirsin de inşallah.

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Açıkçası bütün odağını yaşamını evliliğe yöneltmişsin onuda gerçekleştiremediğin için geriye yaşamında bir anlam kalmıyor buda psikolojik olarak etkiliyor doğal olarak,demesi kolay elbette ama olmuyorsa da vur tekmeyi gitsin be kardeş olmuyorsa öteki taraf var be güzel kardeşim. Ne zaman ki düşerse bu dert kalbine git güzel sözlü muvahhid kardeşlerinin yanına

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evlenmek isteyipte evlenemeyen Ebu Hureyre'ye Rasulullah'ın cevabı;

''Senin kavuşacağın nasibi yazan kalemin mürekkebi kurudu, istersen kendini hadım et ya da bırak''

Bir de Allah vakti gelmeden hiçbirşey için acele etmez kardeşim bu hakikat sahih hadisle sabit. Allaha tevekkül edelim inşallah

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Evlenmek isteyipte evlenemeyen Ebu Hureyre'ye Rasulullah'ın cevabı;

''Senin kavuşacağın nasibi yazan kalemin mürekkebi kurudu, istersen kendini hadım et ya da bırak''

Bir de Allah vakti gelmeden hiçbirşey için acele etmez kardeşim bu hakikat sahih hadisle sabit. Allaha tevekkül edelim inşallah
Canim kardeşim bu hadisi ilk defa duydum nerde geçiyor

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
قُلتُ: يا رَسولَ اللَّهِ، إنِّي رَجُلٌ شابٌّ، وأَنا أخافُ على نَفْسِي العَنَتَ، ولا أجِدُ ما أتَزَوَّجُ به النِّساءَ، فَسَكَتَ عَنِّي، ثُمَّ قُلتُ مِثْلَ ذلكَ، فَسَكَتَ عَنِّي، ثُمَّ قُلتُ مِثْلَ ذلكَ، فَسَكَتَ عَنِّي، ثُمَّ قُلتُ مِثْلَ ذلكَ، فَقالَ النَّبيُّ ﷺ: يا أبا هُرَيْرَةَ، جَفَّ القَلَمُ بما أنْتَ لاقٍ، فاخْتَصِ على ذلكَ أوْ ذَرْ.
أبو هريرة • المحدث :البخاري (ت )، المصدر :صحيح البخاري ٥٠٧٦ • [معلق] • أخرجه البخاري (٥٠٧٦)
buhari.jpg

Bu ilk hadis buhari

قالَتْ أُمُّ حَبِيبَةَ: اللَّهُمَّ مَتِّعْنِي بزَوْجِي رَسُولِ اللهِ صَلَّى اللَّهُ عليه وَسَلَّمَ، وَبِأَبِي أَبِي سُفْيَانَ، وَبِأَخِي مُعَاوِيَةَ، فَقالَ لَهَا رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللَّهُ عليه وَسَلَّمَ: إنَّكِ سَأَلْتِ اللَّهَ لِآجَالٍ مَضْرُوبَةٍ، وَآثَارٍ مَوْطُوءَةٍ، وَأَرْزَاقٍ مَقْسُومَةٍ، لا يُعَجِّلُ شيئًا منها قَبْلَ حِلِّهِ، وَلَا يُؤَخِّرُ منها شيئًا بَعْدَ حِلِّهِ، ولو سَأَلْتِ اللَّهَ أَنْ يُعَافِيَكِ مِن عَذَابٍ في النَّارِ وَعَذَابٍ في القَبْرِ، لَكانَ خَيْرًا لَكِ. قالَ: فَقالَ رَجُلٌ: فَقالَ النَّبيُّ صَلَّى اللَّهُ عليه وَسَلَّمَ: إنَّ اللَّهَ عَزَّ وَجَلَّ لَمْ يُهْلِكْ قَوْمًا -أَوْ يُعَذِّبْ قَوْمًا- فَيَجْعَلَ لهمْ نَسْلًا، وإنَّ القِرَدَةَ وَالْخَنَازِيرَ كَانُوا قَبْلَ ذلكَ.
عبدالله بن مسعود • المحدث :مسلم (ت )، المصدر :صحيح مسلم ٢٦٦٣ • [صحيح] • من أفراد مسلم على البخاري

Muslim.jpg

Bu ikinciside müslim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Ana Sayfa Alt