Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Maddi Durumu Yeterli Olmadığı İçin Evlenmeyenler Yanlış mı Yapıyorlar?

كوكهان Çevrimdışı

كوكهان

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Nûr, 32. Ayet: Sizden bekâr olanları, kölelerinizden ve cariyelerinizden durumu uygun olanları evlendirin. Eğer bunlar yoksul iseler, Allah onları lütfuyla zenginleştirir. Allah, lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.

Selamün aleyküm. Yukarıdaki ayeti günümüz şartlarına göre nasıl anlamalıyız, nasıl yorumlamalıyız? Mesela ben yirmi sekiz yaşındayım, bekarım. Evlenmek istiyorum ama maaşım bir yuvayı geçindirebilecek kadar yeterli değil ve kendime ait bir evim yok. Annem ve babam ile birlikte yaşıyorum lakin yaşadığım ev gelin getirebileceğim kadar büyük bir ev değil. Eğer o eve gelin getirecek olursam hiçbir şekilde sığamayız. Oysa en az bir ev alacak kadar veya bir ev kiralayacak ve o evi dayayıp döşeyecek kadar gelirim, birikmiş param olmalı diye düşünüyorum fakat param yok. Sizce yanlış mı düşünüyorum? Mükemmeliyetçi mi davranıyorum? Ülkemizde maddi durumu yeterli olmadığı için evlenemeyenler, evliliğe yanaşmayanlar çok var. Nur suresinin otuz ikinci ayetine göre böyle bir ekonomik durumda olsak bile evlenmeli miyiz? Ayetin zahirine baktığımızda "Olsun, siz yine de evlenin, ekonomik durumlarınızı boşverin, Allah size rızık verir, sizin maddi durumunuzu bir şekilde düzeltir" anlamı çıkıyor. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? "Ben daha kendim bile geçinemiyor iken bir yuvayı nasıl geçindireyim?" bahanesi ile evlilikten kaçmak, evliliği hiç düşünmemek sizce yanlış mıdır?

E Çevrimdışı

ebuumuhammed

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
"Kim bütün dertlerini tek bir dert haline getirirse (yalnız ahireti düşünürse), O'nun dünyevi uhrevi dertlerini / sıkıntılarını gidermeye Allah kâfidir. Kim de dertlerini çoğalmışsa, Allah (c.c.) O'nun dunyanın hangi vadide helak olacağına aldırış etmez.”
(Hakim, Mustedrak, Kitabu'l Rikak, Hadis no: 7934; Beyhaki, Şuabu’l-İman, C. 7, Sf: 289, Hadis no: 1744)

Kelimeyi tevhide yardım için yola çık , Allah diğer dertlerine kafi gelir

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Kardeşim rabbim imtihaninda sana sabir ve hayirlar versin. Tez zamanda sana kendi evi olan bir eş nasip etsin.(çok kere karşılaştım.)
Demagoji konuşmayı sevmiyorum gerçekler ortada. Sizin için dua edeceğim..

Salafiyyaaa Çevrimdışı

Salafiyyaaa

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Nûr, 32. Ayet: Sizden bekâr olanları, kölelerinizden ve cariyelerinizden durumu uygun olanları evlendirin. Eğer bunlar yoksul iseler, Allah onları lütfuyla zenginleştirir. Allah, lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.

Selamün aleyküm. Yukarıdaki ayeti günümüz şartlarına göre nasıl anlamalıyız, nasıl yorumlamalıyız? Mesela ben yirmi sekiz yaşındayım, bekarım. Evlenmek istiyorum ama maaşım bir yuvayı geçindirebilecek kadar yeterli değil ve kendime ait bir evim yok. Annem ve babam ile birlikte yaşıyorum lakin yaşadığım ev gelin getirebileceğim kadar büyük bir ev değil. Eğer o eve gelin getirecek olursam hiçbir şekilde sığamayız. Oysa en az bir ev alacak kadar veya bir ev kiralayacak ve o evi dayayıp döşeyecek kadar gelirim, birikmiş param olmalı diye düşünüyorum fakat param yok. Sizce yanlış mı düşünüyorum? Mükemmeliyetçi mi davranıyorum? Ülkemizde maddi durumu yeterli olmadığı için evlenemeyenler, evliliğe yanaşmayanlar çok var. Nur suresinin otuz ikinci ayetine göre böyle bir ekonomik durumda olsak bile evlenmeli miyiz? Ayetin zahirine baktığımızda "Olsun, siz yine de evlenin, ekonomik durumlarınızı boşverin, Allah size rızık verir, sizin maddi durumunuzu bir şekilde düzeltir" anlamı çıkıyor. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? "Ben daha kendim bile geçinemiyor iken bir yuvayı nasıl geçindireyim?" bahanesi ile evlilikten kaçmak, evliliği hiç düşünmemek sizce yanlış mıdır?
Aleyküm selam we rahmetullahi we berekatuhu . Bence görüşlerine komple doğrusun demek de yanlış komple hatalısın demekte . Zira şu ekonomide her bekar genç aynı kaygıları yaşamakta lakin fitneye düşmekte çok büyük olasılıkta . Ekonominin kötü olduğu kadar asrımızda ortamlar da aşırı kötü . Nasihatim şudur ki kendine uygun bir kızla evlenmelisin düzey olarak yani şöyle ki maddi ve manevi iyi bir ailede geçinmiş bir kişi belki zorlukları kaldıramaz her şekilde kültürel , maddi , eğitim seviyesine bakmalısın zira kadının potansiyeli (saydıklarımda) erkekten fazla ise genellikle belli takım sıkıntılar çıkıyor hepsi için konuşmuyoruz ama ekseriyeti böyle oluyor . İkinci nasihatim Cüleybib ve Nebî sav arasında geçen konuşmayı okuyup üzerinde tefekkür etmen kıssayı okuduktan sonra ne demek istediğimi anlarsın .
Üçüncü nasihatim ; Nebî sav bizlere dua ve zikirler öğretmiştir mesela borcu olana , darda olana , sıkıntısı olana yani her şeye bir dua öğretmiş ve bunlarla Allah’a yönelin demiştir sahih kaynaklardan bu duaları bulup Allah’a bu dualarla ve El-Muğni ve El-Melik ismiyle ona yönelmen ondan bu isimleriyle sana zenginlik ve mülkünden vermesini (hayırla ) iste.
Sen Allah’a yönel Allah azze ve celle sana muhakkak ki kapı açacaktır . Gelecek hakkında çok fazla kaygıya girme çünkü gayb bilgisi Allah katındadır . Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki, Allah sabredenlerle beraberdir." (Bakara, 2/153) bu ayet üzerinde düşün in sha ALLAH Teala. İki kavram üzerinde yoğunlaş (sabır ve namaz ) bunlarla Allah’tan yardım dile. Allah azze ve celle’den sana hayırlı kapılar açmasını ve seni hiç ummadığın yerden rızıklandırmasını isteriz …

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi

Eger eviniz yoksa evleneceginiz kadinin aile evinde de kalabilirsiniz niye onu kendi aile evinize--bilmedigi ve zorluklarla karsilasabilecegi bir ortama--goturmek zorunda olasiniz ki? Erkek olan sizsiniz, erkek her şeye katlanir.

Üst Ana Sayfa Alt