Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Farz-ı Muhal , Farzetmek Ne Demek?

M Çevrimdışı

Muvahhidun

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Selamun Aleykum değerli kardeşler,

Benim bir sorum var:

Farz-ı Muhal ve Farzetmek tam olarak ne anlama gelir?

Bunların ifade ettiği manaları az da olsa etraflıca ve misallerle bilen var mı?

Selam Hakk'a tabi olanlara olsun...

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
Bir konu hakkında, istenilen şekilde olmadığı halde öyle olduğunu bir anlığına var sayarak, kabul ederek (miş gibi) düşünmek, hareket etmek.

Farz-ı mahal sanılan şeyin doğru halidir. Olanaksız olanı bir anlığına düşünmek anlamında kullanılır.... Bu anlamda, varsaymakla da ilgisi yoltur. Muhal, farsça olanaksız demektir, ve olanaksızı farzetmektir farz-ı muhal...

Şimdi farz-ı muhal, olanaksızlık içerdiğinden varsayım yerine kullanılamaz dedik.. Yani genelde kullandığımız anlamıyla "diyelim ki" yerine de kullanılamaz.
Farz-ı muhal, cehennem buz tuttu cümlesindeki gibi, aslında olmayacak bir şeyle anlatımı güçlendirmektir görevi. Ama "ben demin bakkala gitmedim, ama farz-ı muhal, gittim" şeklinde bir cümlede kullanılamaz . Zira bakkala gitmek olanaklar dahilindedir. Eğer illa bir kelime kullanmak istiyorsak buradaki farz-ı muhal yerine farzedelim, varsayalım, diyelim ki, farz-ı misal gibi kelimeler kullanılabilir.

Mahal konusuna gelince; mahal diye bir kelime yoktur. İki "ll" ile mahall diye yazılan bir kelime vardır ve yer, mekan demektir ki, mahalle kelimesi bundan türemiştir. Dolayısyla farz-ı mahal olarak kullandığımız şey, genellikle farz-ı muhaldir...

M Çevrimdışı

Muvahhidun

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Açıklamanız için Allah c.c. razı olsun!
Farz-ı muhal için bir-iki cümle (misal olarak) daha yazar mısınız?

Selam ve Dua ile...

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
Ben derine dalamadım ama Farzı muhal tüpsüz 300 metre derinliğe daldım.

Ateş beni yakar tabi fakat farzı muhal yakmasa yanan ormanı söndürürdüm vb.

Üst Ana Sayfa Alt