Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Felluce'de halk El Kaide'yi hükümete tercih ediyor

• Konbuyu başlatan Ebu & Dücane
  • Başlangıç tarihi
E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
New York Times Irak analizinde Felluce'de El Kaide ve Şii rejim karşıtı aşiretlere olan desteğin Irak hükümetine olan destekten fazla olduğunu belirtiyor.
felluce-de-halk-el-kaide-yi-hukumete-tercih-ediyor.jpg

Normal bir günde Felluce'den Bağdat'a gitmek bir saatten az sürer. Pazar günü Usame morgları ceset dolu, yiyeceği ve suyu azalmış olan şehirdeki 7 kişilik ailesini toparlayarak arabaya atladı ve Bağdat'a yola çıktı. Kontrol noktaları ve aramalar sonucu bu sefer aynı yol 12 saat sürdü.

Evini terk etmek zorunda kalmasına rağmen Usame El Kaide'ye yakın militanlara hükümetten fazla sempati duyuyor. "Elektrik, su ve yiyeceğimiz yoktu, bombalar etrafımıza düşüyordu. Ancak çoğumuz bu katliamlara sebep olan ordu yerine El Kaide'yi desteklemeyi tercih ederiz" dedi Usame. Felluce'de birçok kişi ve kabile lideri El Kaide'den çok hükümetten nefret ettiğini belirtiyor. Bu da Enbar'daki Sünni isyanını askeri tedbirlerle bastırmaya çalışan Maliki'nin işini zorlaştırıyor.

Enbar eyaletindeki savaşın ikinci haftasında savaş iki büyük şehirde yoğunlaştı; Ramadi ve Felluce. Ramadi'de müttefik kabileler (Sahavat) ve hükümet güçleri şehrin bazı kesimlerini ele geçirmeyi başardılar. Ancak Felluce'de durum tamamen farklı. Amerika'nın ikazı ile kabilelere silah ve para vaadinde bulunan Maliki desteklerini sağlamayı başaramadı.

Yaptığımız telefon mülakatında bölgenin yaygın kasıntılı ses tonuyla konuşan Felluce'de bir kabile lideri Muhammed el Bahari, ordu şehre girmeye teşebbüs ettiği takdirde sert direnişle karşılaşacağı uyarısında bulundu. "Felluce kabileleri gerçek kabilelerdir. Bizim adamlarımız yiğittir, Amerikalılara nasıl erkekler olduğumuzu göstermiştik, şimdi Maliki'ye de gösterebiliriz".

Maliki nerdeyse Sünnilerin tüm taleplerini terörizm ve El Kaide'nin işi olarak nitelendirerek Irak'ın Sünni nüfusunu kendisinden uzaklaştırdı. Hükümetin Felluce'yi topçu ateşine tutması birçok kişide on sene önceki Amerikan saldırısından kalan acı dolu hatıraları canlandırdı. Felluce sakinlerinden Muhammed Hamid: "Bugün evimizi terk ederken ağlıyorum. Bugün tekrar El Kaide sancakları görüyorum, hasar görmüş binalar ve maskeli adamlar görüyorum. Bu 2005 yılının Felluce'sinde yürümek gibi birşey. O feci günleri çok iyi hatırlıyorum ve şimdi kendime soruyorum, peki o savaş neden yapıldı? Neden o kadar Iraklı ve Amerikalı öldü? Şimdi gene aynı yerdeyiz" dedi.

Felluce'deki mücadelede sıradan insanların çoğu şehirlerinde Şii merkezi hükümete sadık ordunun askerlerini görmektense maskeli adamları görmeyi tercih ediyor. Bağdat'ta Enbar'daki savaşa gönüllü olmak için sıraya girmiş, Hizbullah bayrakları taşıyan yüzlerce Şii'nin görüntüleri sadece Sünniler arasında mezhepçi öfkeyi artırıyor. İran'ın Maliki'ye askeri yardım teklifi de mezhepçi gerilime katkıda bulundu.

"Merak ediyorum eğer Şii şehirlerinden biri silahlı adamlar tarafından ele geçirilseydi Maliki kadın ve çocukları umursamadan şehrin bombalanması emrini verir miydi" diye sordu Felluce sakini Şakir Nazal. "Maliki ve ordusu silahlı adamları bahane ederek şehrimizi basmaya ve bizi aşağılamaya çalışıyor".
Küresel Haber / Ekrem Yılmaz

Üst Ana Sayfa Alt