Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Genel Kapsamlı Dualar

E Çevrimdışı

Ebu Bekir

Üye
İslam-TR Üyesi
Peygamber Salallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur:

“Muhtevasında günahkârlık yahut akrabalık bağlarını kopartmak sözkonusu olmayan bir dua ile Allah’a dua eden herbir müslümana mutlaka Allah bu duası karşılığında üç husustan birisini verir: Ya duasındaki isteği ona dünyada verilir ya Allah o duasının karşılığını ahirette mükafat olarak ona saklar yahutta o duasının bir benzeri kötülüğü Allah ondan uzaklaştırır.” Ashab:

“O halde biz de çok dua ederiz”, deyince, Peygamber:

“Allah(‘ın bağışları) daha çoktur.” diye buyurdu.

“Elhamduli llâhi vahdeh, vessalâtu vesselâmu alâ men lâ nebiyye ba’deh.”

: Hamd yalnızca Allah’adır. Salât ve selam da kendisind en sonra Peygamber gönderilmeyecek olan (Peygamber efendimiz e) olsun.”

1- “Rabbimiz biz kendimize zulmettik, eğer bize mağfiret ve rahmet etmezsen muhakkak ki zarara uğrayanlardan oluruz.” (el-A’raf, 7/23)

2- “Rabbim ben bilmediğim şeyi senden istemekte n sana sığınırım. Eğer beni bağışlamaz ve merhamet etmez isen en büyük zarara uğrayanlardan olurum.” (Hud, 11/47)

3- “Rabbim, bana, anama, babama, mümin olarak evime girene, erkek ve kadın müminlere mağfiret buyur.” (Nuh, 71/28)

4- “Rabbimiz, bizden kabul buyur. Şüphesiz sen işitensin, hakkıyla bilensin. .. Tevbeleri mizi kabul buyur. Çünkü sen tevbeleri pek çok kabul edensin. Hakkıyla esirgeyen sin.” (el-Bakara, 2/127-128)

5- “Rabbim beni de, soyumdan gelecekle ri de namazı dosdoğru kılanlardan eyle! Rabbimiz, duamı kabul buyur.” (İbrahim, 14/40)

6- “Rabbimiz, hesabın ayağa kalkacağı gün beni, ana babamı ve bütün iman edenleri bağışla.” (İbrahim, 14/41)

7- “Rabbim, bana bir hüküm bağışla ve beni salihlere kat. Sonrakile r arasında bana bir doğruluk lisanı (güzel övgü ve anılış) bağışla ve beni Naîm cennetini n mirasçılarından kıl... Öldükten sonra diriltile cekleri günde de beni zelil eyleme!” (eş-Şuara, 26/83-85,87)

8- “Rabbim, bana salihlerd en bağışla!” (es-Saffat, 37/100)

9- “Rabbimiz yalnız sana tevekkül ettik, yalnız sana yöneldik ve dönüşümüz de yalnız sanadır.” (el-Mümtehine, 60/4)

10- “Rabbimiz, bizi inkâr edenler için fitne konusu kılma ve bize mağfiret et. Ey Rabbimiz! Çünkü mülkünde aziz, emrinde hikmeti sonsuz olan yalnız sensin sen.” (el-Mümtehine, 60/5)

11- “Rabbim, bana ve ana babama ihsan ettiğin nimetine şükür etmeyi bana ilham et. Razı olacağın salih amel işlemeye de muvaffak kıl. Rahmetinl e beni salih kullarının arasına kat.” (en-Neml, 27/19)

12- “Rabbim, bana katından çok temiz bir soy bağışla. Sen duayı işitensin.” (Al-i İmran, 3/38)

13- “Rabbim, beni bir başıma bırakma. Sen varisleri n en hayırlısısın.” (el-Enbiya, 21/89)

14- “Senden başka hiçbir ilah yoktur. Seni tenzih ederim. Gerçekten ben zulmedenl erden oldum.” (el-Enbiya, 21/78)

15- “Rabbim, göğsüme genişlik ver, işimi kolaylaştır. Bir de dilimden bağı çöz ki sözümü anlasınlar.” (Taha, 20/25-28)

16- “Rabbim, gerçekten ben nefsime zulmettim . Onun için bana mağfiret eyle.” (el-Kasas, 28/16)

17- “Rabbimiz, indirdikl erine inandık ve o peygamber in izine uyduk. Artık bizi şahitlerle beraber yaz.” (Al-i İmran, 3/53)

18- “Rabbimiz, bizi o zalimler topluluğunun fitnesine uğratma ve rahmetinl e bizi o kâfirler topluluğundan kurtar.” (Yunus, 10/85-86)

19- “Rabbimiz, günahlarımızı ve işimizdeki taşkınlığımızı bağışla. Ayaklarımıza iyice sebat ver. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.” (Al-i İmran, 3/147)

20- “Rabbimiz, bize tarafından bir rahmet, işimizde bize doğruyu bulma başarısını ver.” (el-Kehf, 18/10)

21- “Rabbim, ilmimi arttır.” (Taha, 20/114)

22- “Rabbim, şeytanların vesvesele rinden, kışkırtmalarından sana sığınırım. Rabbim yanımda hazır olmalarından da sana sığınırım.” (el-Muminun, 23/97-98)

23- “Rabbim, mağfiret ve rahmet buyur. Zaten sen merhamet edicileri n en hayırlısısın.” (el-Muminun, 23/118)

24- “Rabbimiz, bize dünyada bir güzellik ver. Ahirette de bir güzellik ver ve bizi ateş azabından koru.” (el-Bakara, 2/201)

25- “Dinledik, itaat ettik. Rabbimiz, senden mağfiret dileriz ve dönüş ancak sanadır.” (el-Bakara, 2/285)

26- “Rabbimiz, unuttuk yahut yanıldıysak bizi sorguya çekme. Rabbimiz, bizden öncekilere yüklediğin gibi üzerimize ağır yükler yükleme. Rabbimiz, güç yetiremey eceğimiz şeyi bize yükletme. Bizi affet, bize mağfiret buyur ve bize merhamet eyle. Sensin bizim mevlamız. Kâfirler topluluğuna karşı da bize yardım et.” (el-Bakara, 2/286)

27- “Rabbimiz, bizi doğru yola ilettikte n sonra kalblerim izi saptırma. Bize katından bir rahmet bağışla. Muhakkak sen bol bol bağışlayansın.” (Al-i İmran, 3/8)

28- “Rabbimiz, sen bunları boşuna yaratmadın. Sen münezzehsin. Bizi ateş azabından koru. Rabbimiz, şüphe yok ki sen kimi ateşe sokarsan onu hakir kıldın demektir ve zulmedenl erin de hiçbir yardımcıları yoktur. Rabbimiz biz rabbinize iman edin diye imana çağıran bir davetçiyi işittik ve iman ettik. Rabbimiz, günahlarımızı bağışla, kötülüklerimizi ört, ruhumuzu iyilerle birlikte al. Rabbimiz, bize peygamber lerin aracılığı ile vaadettiğini de ver. Kıyamet gününde bizi rüsvay etme. Şüphe yok ki sen vaadinden dönmezsin.” (Al-i İmran, 3/191-194)

29- “Rabbimiz, iman ettik. Bize mağfiret ve rahmet buyur. Sen rahmet edenlerin en hayırlısısın.” (el-Muminun, 23/109)

30- “Rabbimiz, bizden cehennem azabını geri çevir. Çünkü gerçekten onun azabı kesin bir helak oluştur. Gerçekten o ne kötü bir durak ve ne kötü bir yerdir!” (el-Furkan, 25/26)

31- “Rabbimiz, eş ve çocuklarımızdan bize gözlerimizin aydınlığı olan kimseler ver. Bizi takva sahibleri ne önder yap.” (el-Furkan, 25/74)

32- “Rabbim bana, ana-babama, verdiğin nimete şükretmemi ve senin razı olacağın salih amel işlememi bana ilham et ve soyumdan gelenleri de benim için salih kimseler kıl. Şüphesiz ben sana tevbe ve ben teslim olmuşlardanım.” (el-Ahkaf, 46/15)

33- “Rabbimiz, bizi ve bizden önce iman etmiş kardeşlerimizi mağfiret eyle! Kalblerim izde iman edenlere karşı hiçbir kin bırakma! Rabbimiz, şüphesiz ki sen çok esirgeyic isin, çok merhametl isin.” (el-Haşr, 59/10)

34- “Rabbimiz, bize nurumuzu tamamla ve bize mağfiret buyur. Çünkü sen herşeye güç yetirensi n.” (et-Tahrim, 66/8)

35- “Rabbimiz, biz gerçekten iman ettik. Artık günahlarımızı bize bağışla ve bizi ateş azabından koru.” (Al-i İmran, 3/16)

36- “Rabbimiz, iman ettik. Artık bizi şahid olanlarla beraber yaz.” (el-Maide, 5/83)

37- “Rabbim, şu şehri emniyetli kıl! Beni de, oğullarımı da putlara tapmaktan uzak tut.” (İbrahim, 14/35)

38- “Rabbim, doğrusu bana indireceğin hayıra muhtacım.” (el-Kasas, 28/24)

39- “Rabbim, bu fesadçılar topluluğuna karşı bana yardım et.” (el-Ankebut, 29/30)

40- “Rabbimiz, bizi bu zalimler topluluğu ile beraber bulundurm a.” (el-Araf, 7/47)

41- “Bana Allah yeter. O’ndan başka hiçbir ilah yoktur. Ben ancak O’na güvenip, dayandım. O ulu Arşın Rabbidir.” (et-Tevbe, 9/129)

42- “Umarım Rabbim, beni doğru yola iletir.” (el-Kasas, 28/22)

43- “Rabbim beni zalimler topluluğundan kurtar.” (el-Kasas, 28/21)

44- “Allah’ım bize dünyada da bir iyilik ver, ahirette de bir iyilik ver ve bizi ateş azabından koru.”

45- “Allah’ım, ben ateş fitnesind en (azabına maruz kalmaktan) ve ateş azabından, kabir fitnesind en (kabir azabından), zenginlik le imtihanın kötülüğünden, fakirlikl e imtihanın kötülüğünden sana sığınırım. Allah’ım, Mesih Deccal’in fitnesini n şerrinden sana sığınırım. Allah’ım, kalbimi karın ve dolunun suyu ile yıka. Kalbimi beyaz elbise, kirli elbiseler den nasıl ayırdedilebiliyorsa kötülüklerden öylece arındır. Benimle günahlarımın arasını doğu ile batının arasını uzak tuttuğun gibi uzak tut. Allah’ım tembellik ten, günahkarlıktan ve borca boğulmaktan sana sığınırım.”

46- “Allah’ım, âcizlikten, tenbellik ten, korkaklıktan, kocamışlıktan, cimrilikt en sana sığınırım. Kabir azabından, ölümün ve hayatın fitneleri nden sana sığınırım.”

47- “Allah’ım, belânın zor duruma düşürmesinden, bedbahtlığın gelip beni yetişmesinden, kaza ve hükmünün kötü olanından, düşmanların (başıma gelen musibette n dolayı) bana sevinmele rinden sana sığınırım.”

48- “Allah’ım, işimi kötülüklerden koruyan, dinimi benim için salih kıl. Maişetimin içinde bulunduğu dünyamı benim için salih kıl. Dönüşümün kendisind e olacağı ahiretimi benim için salih kıl. Hayatı benim için her türlü hayrın artışına sebeb kıl. Ölümü de benim için her türlü kötülükten rahata kavuşacağım bir hal kıl.”

49- “Allah’ım, ben senden hidayeti, takvayı, afifliği ve muhtaç olmamayı dilerim.”

50- “Allah’ım, âcizlikten, tenbellik ten, korkaklıktan, cimrilikt en, yaşlanıp kocamakta n, kabir azabından sana sığınırım. Allah’ım, sen nefsimi takvalı kıl, onu temizle ve arındır. Çünkü sen onu arındırıp temizleye nlerin en hayırlısısın. Sen onun hem dostu, hem mevlâsısın. Allah’ım, fayda vermeyen ilimden, senden korkmayan kalbden, doymayan nefisten ve kabul olunmayan duadan sana sığınırım.”

51- “Allah’ım, bana hidayet ver, beni doğruya ilet. Allah’ım ben senden hidayeti ve doğru yolda olmayı dilerim.”

52- “Allah’ım, (üzerimdeki) nimetinin zeval bulmasından, bana verdiğin afiyetin dönüşmesinden, ansızın intikam alışından ve bütün gazabından sana sığınırım.”

53- “Allah’ım, yaptıklarımın şerrinden, işlemediklerimin de şerrinden sana sığınırım.”

54- “Allah’ım, malımı, çocuklarımı çoğalt ve bana verdikler ini mübarek kıl.”

“Hayatımı sana itaat üzere uzun kıl. Benim amelimi güzelleştir ve bana mağfiret buyur.”

55- “O pek büyük ve cahilleri n cahillikl erini bağışlayan (halîm) olan, Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur. Pek büyük Arşın Rabbi olan Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur. Göklerin, yerin ve kerim olan Arşın Rabbi olan Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur.”

56- “Allah’ım, ben senin rahmetini ümit ederim. O halde bir göz açıp kapayacak bir an dahi beni bana bırakma. Bütün işlerimi benim için salih kıl. Senden başka hiçbir ilah yoktur.”

57- “Senden başka hiçbir ilah yoktur. Seni her türlü eksiklikt en tenzih ederim. Şüphesiz ben zalimlerd enim.”

58- “Allah’ım, ben senin kulunum. Kulunun oğluyum. Senin cariyenin oğluyum. Benim alnım senin elindedir . Senin hükmün benim hakkımda aynen geçerlidir. Hakkımdaki hükmün de adaletlid ir. Kendi zatına ad olarak verdiğin yahut Kitabında indirdiğin yahut yarattıklarından birisine öğrettiğin yahutta gayb ilminde kendin için sakladığın herbir ismin adına senden Kur’ân’ı kalbimin baharı, göğsümün nuru, hüznümün silip süpürücüsü, kederimin gidericis i kılmanı isterim.”

59- “Ey kalbleri evirip çeviren, kalblerim izi itaatin üzere evirip çevir.”

60- “Ey kalbleri evirip çeviren, dinin üzere kalbime sebat ver.”

61- “Allah’ım, dünyada da, ahirette de senden afiyet dilerim.”

62- “Allah’ım, bütün işlerimizde âkıbetimizi güzel kıl. Dünya rüsvaylığından ve âhiret azabından bizleri koru.”

63- “Rabbim, bana yardım et. Bana karşı başkasına yardımcı olma. Bana zafer ver, başkalarını bana karşı muzaffer kılma. Benim lehime takdirde bulun, aleyhime takdirler de bulunma. Bana hidayet ver, hidayeti izlemeyi bana kolaylaştır. Bana haksızlık edenlere karşı bana yardımcı ol. Rabbim, beni sana çok şükreden, seni çok anan, senden çok korkan, sana çok itaat eden, sana çok yalvarıp yakaran çok yönelen kıl. Rabbim tevbemi kabul buyur. Günahlarımı yıka, duamı kabul eyle. Delilimi sağlam kıl, kalbime hidayet ver, dilimi doğrult, kalbimdek i kötü duyguları sıyırıp al.”

64- “Allah’ım, ben senden peygamber in Muhammed Salallahu aleyhi vesellem’in diledikle ri hayırlı şeylerden dilerim. Peygamber in Muhammed Salallahu aleyhi vesellem’in kendisind en sana sığındığı şeylerin kötülüklerinden sana sığınırız. Yardımı senden isteriz. Maksadımıza ulaştırmak sana düşer. Bizim Allah vermedikçe hiçbir şeye güç ve takat yetirmemi z mümkün değildir.”

65- “Allah’ım, kulağımın şerrinden, gözümün şerrinden, dilimin şerrinden, kalbimin şerrinden ve menimin şerrinden sana sığınırım.”

66- “Allah’ım, baraş hastalığından, delilikte n, cüzzamdan ve kötü hastalıklardan sana sığınırım.”

67- “Allah’ım, kötü ahlaktan, kötü amellerde n ve hevâlardan sana sığınırım.”

68- “Allah’ım, şüphesiz ki sen çok affedicis in, keremi bol olansın, affı seversin. O halde beni affet.”

69- “Allah’ım, senden hayırlı işler işlemeyi, münkerleri terketmey i, yoksullar a sevgi beslemeyi dilerim. Bana mağfiret buyurmanı, bana merhamet etmeni dilerim. Bir kavmi fitneye maruz bırakmak dilersen sen beni fitneye uğramadan canımı al. Senden seni, seni sevenleri sevmeyi, sana sevgine yakınlaştırıcı amelleri sevmeyi dilerim.”

70- “Allah’ım, ben senden dünyada olanıyla, âhirette olanıyla bildiğim kadarıyla ve bilmedikl erimle bütün hayırları isterim. Dünyada olanıyla âhirette olanıyla, bildiğimle bilmediğim bütün şerlerden de sana sığınırım. Allah’ım, ben senden kulun ve peygamber inin dilediği bütün hayırlardan dilerim. Kulun ve peygamber inin kendileri nden sana sığındığı bütün kötülüklerden sana sığınırım. Allah’ım, ben senden cenneti, ona yaklaştıran herbir söz veya ameli dilerim. Allah’ım, ateşten ve ona yakınlaştıran herbir söz ve amelden sana sığınırım. Benim için takdir buyurduğun herbir hükmü benim için hayırlı kılmanı dilerim.”

71- “Allah’ım, ayakta iken İslam ile beni koru, otururken İslam ile beni koru, yatarken İslam ile beni koru. Hiçbir düşmanı ve hiçbir kıskanan kimseyi başıma gelen hallerden dolayı sevindirm e. Allah’ım, hazineler i elinde bulunan herbir hayırdan senden dilerim. Allah’ım, hazineler i elinde bulunan herbir kötülükten sana sığınırım.”

72- “Allah’ım, bize, bizim ile sana isyanın arasına engel teşkil edecek şekilde, senden korkmayı pay olarak ver. İtaatinden kendisiyl e bizi cennetine ulaştıracağın kadarını, yakînden bize kendisiyl e dünyanın musibetle rini hafiflete ceğin kadarını ihsan et. Allah’ım, kulaklarımızla, gözlerimizle ve bütün güçlerimizle bizi hayatta bıraktığın sürece güzelce faydalandır ve bizden onları geriye mirasçı bırak (ölene kadar bu güçlerimiz, duyularımız sapasağlam kalsın). Bize zulmedenl erden intikamımızı al. Bize düşmanlık edenlere karşı bize yardım et. Bize musibet verecekse n dinimizle verme. En büyük çabamız ve ilmimizin varacağı son nokta dünya olmasın. Bize merhamet etmeyecek kimseyi başımıza geçirme.”

73- “Allah’ım, korkaklıktan sana sığınırım. Allah’ım, cimrilikt en sana sığınırım. Ömrün en kötü haline döndürülmekten sana sığınırım. Dünya fitnesind en ve kabir azabından sana sığınırım.”

74- “Allah’ım, günahımı, cahilliğimi, işimde aşırıya gitmemi ve senin benden daha iyi bildiğin hususları sen bana bağışla. Allah’ım, şakalaşırken, ciddi iken, bilmeyere k ve bilerek işlediğim hataları sen bana bağışla. Esasen bütün bunlar yaptığım şeylerdir.”

75- “Allah’ım, bana mağfiret buyur, bana merhamet eyle, beni hidayete ilet, bana afiyet ver, bana rızık ihsan et.”

76- “Allah’ım, ben nefsime çokça zulmettim . Günahları da senden başka kimse bağışlamaz. O halde katından bir mağfiret ile bana bağışla ve bana merhamet buyur. Çünkü günahları çokça bağışlayan ve çok merhametl i olansın sen.”

77- “Allah’ım, sana teslim oldum, sana iman ettim, sana güvenip dayandım, sana inandım ve senin adın ile davalaştım. Allah’ım, senden başka hiçbir ilah yoktur. Beni saptırmandan senin izzetine sığınırım. Sen ölmeyen haysın, cinler, insanlar hep ölürler.”

78- “Allah’ım, rahmetini gerektire n, mağfiretini icab ettiren hususları, her türlü günahtan esenliğe kavuşmayı, her türlü iyilikten pay elde etmeyi, cennete vararak umduğumuza kavuşmayı ve cehennem ateşinden kurtulmayı senden dileriz.”

79- “Allah’ım, senin üzerimdeki en geniş rızkın, yaşımın ilerleyec eği ve ömrümün kesileceği zaman kıl.”

80- “Allah’ım, günahımı bana bağışla, evimi benim için genişlet ve rızkımı benim için bereketli olsun.”

81- “Allah’ım, senden, lütf-u kereminde n ve senin rahmetini dilerim. Çünkü bunlara senden başkası sahib değildir.”

82- “Allah’ım, yüksek yerden düşmekten, göçük altında kalmaktan, suda boğulmaktan, yangından sana sığınırım. Ölüm esnasında şeytanın beni etkisi altına almasından sana sığınırım. Senin yolunda (ilerlemek gerekirke n) arkamı dönerek kaçarken ölmekten sana sığınırım. (Zehirli bir) hayvanın sokması sonucu ölmekten sana sığınırım.”

83- “Allah’ım, açlıktan sana sığınırım. Çünkü o en kötü arkadaştır. Hainlikte n sana sığınırım. Çünkü o en kötü yoldaştır.”

84- “Allah’ım, acizlikte n, tenbellik ten, korkaklıktan, cimrilikt en, yaşlanmaktan, kalb katılığından, gafletten, fakirlikt en, zilletten, yoksulluk tan sana sığınırım. Fakirlikt en, küfürden, fasıklıktan, ayrılık çıkarmaktan, münafıklıktan, desinler diye iş yapmaktan, riyakarlıktan sana sığınırım. Sağırlıktan, dilsizlik ten, delilikte n, cüzzamdan, baraş hastalığından ve bütün kötü hastalıklardan sana sığınırım.”

85- “Allah’ım, fakirlikt en, azlıktan, zilletten sana sığınırım. Allah’ım, başkasına zulmetmek ten yahut zulme uğramaktan sana sığınırım.”

86- “Allah’ım, kalıcılık yurdunda kötü komşudan sana sığınırım. Çünkü geçici konaklama yerlerind eki komşular başka yere giderler.”

87- “Allah’ım, huşû’suz kalbten, kabul olunmayan duadan, doymayan bir nefisten, fayda vermeyen ilimden sana sığınırım. Evet, bu dördünden sana sığınırım.”

88- “Allah’ım, kötü günden, kötü geceden, kötü andan, kötü arkadaştan ve kalıcı yurtta kötü komşudan sana sığınırım.”

89- “Allah’ım, ben senden cenneti dilerim, cehennem ateşinden de sana sığınırım.”

90- “Allah’ım, dinde beni fakih (derin bilgi sahibi) kıl.”

91- “Allah’ım, bile bile sana ortak koşmaktan sana sığınırım, bilmedikl erimden dolayı da senden mağfiret dilerim.”

92- “Allah’ım, bana öğrettiklerinle beni faydalandır. Bana faydalı olacak şeyleri bana öğret ve ilmimi arttır.”

93- “Allah’ım, senden faydalı bir bilgi, hoş bir rızık ve kabul olunan bir amel niyaz ederim.”

94- “Allah’ım, ey Allah, bir, tek, samed, doğmayan ve doğurmayan ve kimsenin kendisine denk olmamak özelliğinle senden günahlarımı bana bağışlamanı dilerim. Çünkü şüphesiz sen günahları çok çok bağışlayansın, çok merhametl isin.”

95- “Allah’ım, hamdin yalnız sana ait olmasıyla, senden başka hiçbir ilah bulunmayıp, ortaksız bir ve tek olmak özelliğinle senden niyaz ederim. Ey lutfu bol olan, ey gökleri ve yeri yoktan var eden, ey celal ve ikram sahibi, ey hayy ve kayyûm olan, ben senden cenneti dilerim, cehennem ateşinden sana sığınırım.”

96- “Allah’ım ben senden niyaz ederim. Çünkü ben senden başka hiçbir ilah olmadığına, bir ve tek olduğuna, samed olduğuna, doğmayan ve doğurmayan olduğuna ve hiçbir kimsenin senin dengin olmadığına şahitlik ederim.”

97- “Rabbim, bana mağfiret buyur, tevbemi kabul et. Çünkü şüphesiz ki sen tevbeleri çok kabul edensin, mağfireti bol olansın.”

98- “Allah’ım, gaybı bilmenle, bütün yaratıklara kadir olmanla, hayatın benim için hayırlı olduğunu bildiğin sürece beni hayatta bırakmanı, ölümün benim için hayırlı olduğunu bildiğin takdirde canımı almanı dilerim. Allah’ım, ben gizlide ve açıkta senden korkmayı niyaz ederim. Kızgınken de, hoşnutken de hak söz söylemeyi, zenginken de, fakirken de orta yollu davranmayı dilerim. Senden sonu gelmeyece k bir nimet, senden arkası kesilmeye cek bir göz aydınlığı dilerim. Hükmünü hakkımda takdir edip gerçekleştirdikten sonra ona razı olmayı dilerim. Ölümden sonra senden rahat bir hayat dilerim. Yüzüne bakma lezzetine erişmeyi, sana kavuşma şevkini duymayı -zarar verici herhangi bir husus ve saptırıcı hiçbir fitne olmaksızın- dilerim. Allah’ım iman süsü ile bizleri süslendir, bizleri hidayete ulaştıran ve hidayet bulanlard an kıl.”

99- “Allah’ım, seni sevmeyi, sevgisi nezdinde bana fayda verenin sevgisini bana nasib et. Allah’ım, sevdikler imden bana verdiğin rızıkları senin sevdiğin şeyler için bana güç kaynağı kıl. Allah’ım, sevip de bana vermediğin şeyleri senin sevdiğin şeyler için fırsat verecek haller kıl.”

100- “Allah’ım, büyük ve küçük günahlardan beni arındır. Allah’ım, beyaz bir elbise, kirli elbiseden nasıl seçilebiliyorsa beni günahlarımdan arındır. Allah’ım kar, dolu ve soğuk su ile beni pir-u pâk kıl.”

101- “Allah’ım, cimrilikt en, korkaklıktan, ömrün kötü hallerind en, kalbin fitneye maruz kalmasından ve kabir azabından sana sığınırım.”

102- “Ey Cebrail’in ve Mikail’in Rabbi, İsrafil’in Rabbi olan Allah’ım! Cehennem ateşinin sıcağından ve kabir azabından sana sığınırım.”

103- “Allah’ım, bana doğru yolu bulmayı ilham eyle, nefsimin şerrinden beni koru.”

104- “Allah’ım, senden faydalı bir ilim dilerim. Fayda vermeyen ilimden sana sığınırım.”

105- “Yedi göğün Rabbi, arzın Rabbi, büyük Arşın Rabbi olan Allah’ım,. Bizim Rabbimiz ve herşeyin Rabbi! Çekirdeği ve taneyi açıp yaran, Tevrat’ı, İncil’i ve Furkan’ı indiren Allah’ım! Perçeminden tuttuğun herbir şeyin kötülüğünden sana sığınırım. Allah’ım, sen evvel (ilk)sin, senden önce hiçbir şey yoktur. Sen âhirsin, senden sonra hiçbir şey olmayacak tır. Sen zahirsin, senden yukarda (senden üstün ve güçlü) hiçbir şey yoktur. Sen batınsın, senin ötende hiçbir şey yoktur. Borcumuzu ödet, fakirlikt en bizi kurtar.”

106- “Allah’ım, kalblerim izi birbirine kaynaştır, aramızı düzelt. Bizi doğru yola ilet. Karanlıklardan bizi kurtar, aydınlığa çıkar. Açıkta olanıyla, gizlisiyl e hertürlü hayasızlıktan bizleri uzak tut. Kulaklarımızı, gözlerimizi, kalblerim izi, eşlerimizi, soyumuzu, sopumuzu bizim için mübarek kıl. Tevbemizi kabul buyur, şüphesiz ki sen tevbeleri çok kabul edensin, çok merhametl isin. Bizi nimetleri ne şükredenlerden, onlardan ötürü seni övenlerden, nimetleri ni kabul edenlerde n kıl, üzerimizdeki nimetleri ni tamamla.”

107- “Allah’ım, senden en hayırlı şeyleri dilemeyi dilerim. Senden en hayırlı duaları yapmayı, hayırlı başarıları, hayırlı ameli, hayırlı mükafatı, hayırlı bir hayatı, hayırlı ölümü dilerim. Sen bana (hak üzere) sebat ver. Teraziler imi ağır bastır, imanımı gerçekleştir, dereceler imi yükselt. Namazımı kabul buyur, günahımı bağışla. Senden cennetler in yüksek dereceler ini dilerim. Allah’ım, ben senden hayrın başlarını da, ortalarını da, genel ve kapsamlı olanlarını da, ilkini de, açıkta olanını da, gizli olanını da dilerim. Cennettek i yüksek dereceler i niyaz ederim. Amin. Allah’ım, ben senden ettiğimin, yaptıklarımın, işlediklerimin hayırlısını dilerim. Gizli şeylerin de, açıkta olanların da hayırlısını, cennetin yüksek derece ve mertebele rini dilerim. Amin. Allah’ım senden şanımı yüceltmeni, günahımı kaldırmanı, işimi salih kılmanı, kalbimi temizleme ni, namus ve iffetimi korumanı, kalbimi nurlandırmanı dilerim. Günahlarımı bağışlamanı niyaz ederim. Senden cennettek i yüksek mertebele ri niyaz ederim. Amin. Allah’ım, nefsimi, kulağımı, gözümü, ruhumu, yaratılışımı, ahlakımı, aile halkımı, hayatımı, ölümümü, amelimi mübarek kılmanı dilerim. Benim yaptığım iyilikler i kabul buyur. Senden cennetin yüksek mertebele rini niyaz ederim. Amin.”

108- “Allah’ım, kötü huylardan, hevâlardan, amellerde n ve hastalıklardan beni uzak tut.”

109- “Allah’ım, bana verdiğin rızka beni kanaatkâr kıl, o rızkı benim için bereketli kıl ve huzurunda olmayan herbir hususta benim yerime sen güzel bir şekilde onu kolla ve gözet.”

110- “Allah’ım, sen beni kolay bir şekilde hesaba çek.”

111- “Allah’ım seni zikretmek, sana şükretmek ve sana güzel bir şekilde ibadet etmek için bize yardımcı ol.”

112- “Allah’ım, senden geri çevrilmeyecek bir iman, bitip tükenmeyecek bir nimet ve ebedilik cennetini n en yükseğinde Muhammed Salallahu aleyhi vesellem ile arkadaşlık dilerim.”

113- “Allah’ım, nefsimin şerrinden beni koru. İşimde en doğru olana beni ilet. Allah’ım gizledikl erimi, açıkladıklarımı, bilmeyere k yaptıklarımı, kastedere k yaptıklarımı, bildikler imi ve bilmedikl erimi bana bağışla.”

114- “Allah’ım, borcun galib gelmesind en, düşmanın üstünlüğünden ve dost olmayanla rın başıma gelen musibetle re sevinmesi nden sana sığınırım.”

115- “Allah’ım, bana mağfiret buyur, beni doğru yola ilet, bana rızık ihsan et, bana afiyet ver. Kıyamet gününde kalınacak yerin darlığından Allah’a sığınırım.”

116- “Allah’ım, kulağımla, gözlerimle beni hayırlı bir şekilde faydalandır. Onları bana mirasçı kıl (hayat boyunca onlar sağlıklı olsunlar). Bana zulmeden kimselere karşı bana yardım et ve ondan benim intikamımı al.”

117- “Allah’ım, senden tertemiz bir hayat dilerim. Dosdoğru bir ölüm, rezil ve rüsvay etmeyecek bir dönüş niyaz ederim.”

118- “Allah’ım, yaratılış ve suretimi güzel kıldın, huyumu da güzelleştir.”

119- “Allah’ım, bana sebat ver, beni hidayete ileten ve hidayet bulmuş kimse kıl.”

120- “Allah’ım, kendisine verildiği takdirde kendisine pek çok hayır verilmiş olan o hikmeti bana da ver.”

Allah’ım, Muhammed’e, onun aile halkına ve bütün ashabına salat ve selam olsun.

Tevbe Ve İstiğfarın Fazileti

1- Rasûlullah Salallahu aleyhi vesellem buyurdu ki:

“Allah’a yemin ederim; şüphesiz ki ben bir günde yetmiş defadan daha fazla Allah’a tevbe eder ve O’ndan mağfiret dilerim.”

2- Yine şöyle buyurmuştur:

“Ey insanlar! Allah’a tevbe ediniz. Çünkü ben bir günde O’na yüz defa tevbe etmekteyi m.”

3- Yine Peygamber şöyle buyurmuştur:

“Her kim:

“Estağfirullâhe’llezî lâ ilâhe illâ huvel hayyul kayyûmu ve etûbu ileyh.”

: Kendisind en başka hiçbir ilah olmayan, hayy ve kayyûm olan Allah’tan mağfiret diler ve O’na tevbe ederim.” diyecek olursa, isterse o savaştan arkasını dönüp kaçmış olsun, Allah onun günahını bağışlar.”

4- Yine Peygamber şöyle buyurmuştur:

“Rabbin kuluna en yakın olduğu zaman gecenin son bölümleridir. Eğer sen o saatte Allah’ı zikreden kimselerd en olabilirs en olmaya bak.”

5- Yine Peygamber şöyle buyurmakt adır:

“Kulun Rabbine en yakın olduğu vakit secde halidir. Binaenale yh (o halde iken) çokça dua ediniz.”

6- el-Eğar el-Müzeni’den şöyle dediği nakledilm iştir: Rasûlullah Salallahu aleyhi vesellem buyurdu ki:

“Şüphesiz benim kalbim de bazen perdeleni r ve şüphesiz ben bir günde Allah’tan yüz defa mağfiret dilerim.”

Tesbih, Tahmid, Tehlil Ve Tekbirin Fazileti

1- Ebu Hureyre Radiyalla hu anh’dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah Salallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur:

“Her kim bir günde yüz defa:

“Lâ ilahe illallahu vahdehu lâ şerîkeleh, lehul mulku ve lehul hamdu ve huve alâ küllî şey’in kadir.”

Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur, O bir ve tektir. O’nun ortağı yoktur. Mülk yalnız O’nundur, hamd yalnız O’nadır ve O herşeye gücü yetendir, diyecek olursa bu zikri on köle azad etmeye denk gelir. Ona yüz hasene yazılır, onun yüz seyyiesi (günahı) silinir. Ayrıca bu sözleri akşamı edinceye kadar o gün onu şeytana karşı korur. Hiçbir kimse de onun bu yaptığı amelden daha faziletli bir amelde bulunamaz . Bundan fazlasını yapan kimse müstesnâ.”

2- “Her kim bir günde yüz defa “subhanall ahi ve bi hamdihi” diyecek olursa günahları dökülür. İsterse deniz köpüğü gibi olsunlar.”

3- Yine Ebu Hureyre Radiyalla hu anh’dan şöyle dediği rivayet edilmiştir: Rasûlullah Salallahu aleyhi vesellem buyurdu ki:

“Her kim sabahı ve akşamı ettiği zaman yüz defa, “subhanall ahi ve bi hamdihi” diyecek olursa kıyamet gününde onun söylediğinin benzerini söyleyen yahut ondan fazlasını söyleyen kimse müstesna, hiçbir kişi onun yaptığından daha faziletli bir amel ile gelmeyece ktir.”

4- Ebu Eyyûb el-Ensari Radiyalla hu anh Rasûlullah Salallahu aleyhi vesellem’den şöyle dediğini rivayet etmektedi r:

“Her kim on defa;

“Lâ ilahe illallahu vahdehu lâ şerîkeleh, lehul mulku ve lehul hamdu ve huve alâ küllî şey’in kadir.”

: Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur. O bir ve tektir, O’nun ortağı yoktur. Mülk yalnız O’nundur, hamd yalnız O’nadır ve O herşeye güç yetirendi r, diyecek olursa böyle bir kimse İsmail soyundan gelen dört köle kişiyi azad etmiş gibi olur.”

5- Ebu Hureyre Radiyalla hu anh’dan şöyle dediği rivayet edilmiştir: Rasûlullah Salallahu aleyhi vesellem buyurdu ki:

“İki söz vardır ki, dile söylenmeleri kolay, Mizanda ağır basarlar. Rahman (olan Allah) tarafından da sevilirle r: Subhanall ahi ve bihamdihi subhanall ahi’l-azim.”

6- Ebu Hureyre Radiyalla hu anh’dan dedi ki: Rasûlullah Salallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

“Subhanall ahi velhamdul illahi ve lâ ilahe illallah vallahu ekber, demek benim için üzerinde güneşin doğduğu herşeyden daha sevimlidi r.”

7- Sâd Radiyalla hu anh’dan şöyle dediği rivayet edilmiştir: Rasûlullah Salallahu aleyhi vesellem’in yanında idik, şöyle buyurdu:

“Sizden herhangi bir kimse günde bin hasene kazanmakt an aciz midir?” Onunla birlikte oturanlar dan birisi:

“Bizden herhangi bir kimse nasıl bin hasene kazanabil ir?” diye sordu. Peygamber şöyle buyurdu:

“Yüz tane tesbih getirir, ona bin hasene yazılır, yahutta onun bin günahı silinir.”

8- Cabir Radiyalla hu anh’dan rivayete göre Peygamber Salallahu aleyhi vesellem’in şöyle dediğini rivayet etmiştir:

“Her kim subhanall ahil azim ve bi hamdihi, diyecek olursa onun için cennette bir hurma fidanı dikilir.”

9- Abdullah b. Kays Radiyalla hu anh dedi ki: Rasûlullah Salallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

“Ey Abdullah b. Kays, sana cennet hazineler inden bir hazineyi bildireyi m mi?” Ben:

“Bildir ey Allah’ın Rasûlü” dedim, şöyle buyurdu:

“Lâ havle ve lâ kuvvete illa billah, de.”

10- “Allah’ın en sevdiği sözler dört tanedir: Subhanall ahi velhamdul illahi velâ ilahe illallah vallahu ekber. Bunların hangisi ile başlasan bir sakıncası yoktur. Çocuğuna asla Yesar, Rebah, Necih ve Eflah isimlerin i verme. Çünkü sen: O orada mıdır diye sorarsın, o da orada olmaz, (bunun için) sana: Hayır, derler.”

11- Sâd b. Ebi Vakkas Radiyalla hu anh dedi ki: Bir bedevi Rasûlullah Salallahu aleyhi vesellem’e gelerek şöyle dedi:

“Bana söyleyeceğim bir söz öğret.” Peygamber şöyle buyurdu:

“Sen şöyle söyle:

“Lâ ilahe illallahu vahdehu lâ şerîkeleh, Allahu ekber kebîran, velhamdu lillahi kesiran, subhanall ahi rabbil âlemîn. La havle vela kuvvete illâ billahil azîz.”

: Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur, O bir ve tektir. O’nun ortağı yoktur. Allah pek büyüktür. Allah’a pek çok hamd-u senalar olsun. Alemlerin Rabbi olan Allah’ı tenzih ederim. Aziz ve hakim olan Allah ile olmadıkça hiçbir şeye güç ve kudret yetiremey iz.” Bedevi:

“Bunlar Rabbim için söyleyeceğim sözler; peki ya benim için?” diye sorunca Peygamber şöyle buyurdu:

“Allâhummağfirlî, verhamnî, vehdinî, verzuknî” : “Allah’ım bana mağfiret buyur, bana merhamet eyle, beni hidayete ilet ve bana rızık ver” de diye buyurdu.”

12- Tarık el-Eşcai’den şöyle dediği rivayet edilmiştir: Bir kimse İslama girdi mi Peygamber Salallahu aleyhi vesellem ona önce namazı öğretir, sonra da şu sözlerle dua yapmasını öğretirdi:

“Allah’ım, bana mağfiret buyur, bana merhamet eyle, beni doğruya ilet, bana afiyet ver ve beni rızıklandır.”

13- Cabir b. Abdullah radiyalla hu anhuma’dan rivayete göre Rasûlullah Salallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur:

“Şüphesiz duanın en faziletli si “elhamduli llah” zikrin en faziletli si de “lâ ilâhe illallah”dır.”

14- “Kalıcı salih olan ameller: “Subhanall ah velhamdul illah ve la ilahe illallah vallahu ekber ve la havle ve la kuvvete illa billah” sözleridir.”

Peygamber sallallah u aleyhi vesellem Nasıl Tesbih Ederdi?

15- Abdullah b. Amr radiyalla hu anhuma’dan şöyle dediği rivayet edilmiştir: “Peygamber Salallahu aleyhi vesellem’in tesbih getirdiği zaman sağ eliyle saydığını gördüm.”

Allah’ım, Peygamber imiz Muhammed’e, onun aile halkına ve bütün ashabına salat ve selamlar olsun, onlara bereketle r ihsan eyle.

Yolculukt an Dönüş Adabı

1- Geri dönmekte elini çabuk tutar ve ihtiyacı olmaksızın kalmayı uzatmaz. Çünkü yolculuk azabtan bir parçadır.

2- Yolculuk duasını okur ve ona:

“ ‘Âyibûne, tâibûne, âbidûne lirabbinâ hâmidûn.”

: “Döndük, tevbe ediyoruz. Rabbimize ibadet edenler ve hamdedenl eriz.”

3- Yerin herbir tümseği üzerine çıkarken üç defa tekbir getirir, sonra da şunları söyler:

“La ilahe illallahu vahdehu la şerîkeleh, lehul mulku ve lehul hamdu ve huve alâ küllî şey’in kadir, âyibûne, tâibûne, âbîdûne, sâcidûne lirabbinâ hâmidûn, sadakalla hu va’deh, ve nasara abdeh, ve hezemel ahzâbe vahdeh.”

: “Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur. O bir ve tektir. O’nun ortağı yoktur. Mülk yalnız O’nundur, hamd yalnız O’nadır. O herşeye güç yetirendi r. Döndük, tevbe ettik. Rabbimize ibadet edenleriz, secde edenleriz, hamd edenleriz . Allah vaadini gerçekleştirdi, kuluna yardım etti ve tek başına bütün fırkaları hezimete uğrattı.”

4- Kitabın baş taraflarında altıncı bahiste sözü edilen sefer adabına riayet eder.

5- Beldesini gördüğü vakit:

“ ‘Âyibûne, tâibûne, âbidûne lirabbinâ hâmidûn.”

: “Döndük, tevbe ettik. Rabbimize ibadet edenler ve hamd edenleriz .” Bu sözleri beldesine girene kadar tekrarlar .

6- Ne zaman geleceğini haber vermediği sürece geceleyin ailesinin yanına varmaz.

7- Kendi beldesine ya da mahallesi ne girdiği vakit önce mescide gider, orada iki rekat namaz kılar.

8- Kendisini karşılayan çocuklara güzel sözler söyler, iyilikte bulunur.

9- Hediye vermek müstehabtır. Çünkü hediye kalbteki olumsuz duyguları giderir, sevgiyi getirir.

10- Yolculukt an dönenlerin kucaklaşıp sarılmaları, karşılaşma esnasında da musafaha yapmaları müstehabtır.

11- Yolculukt an dönüldüğü vakit arkadaşları toplayıp onlara bir yemek ziyafeti vermek müstehabtır.

Üst Ana Sayfa Alt