Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Selefilerin Geneli Neden Hanbeli'dir?

كوكهان Çevrimdışı

كوكهان

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bu durum dikkatimi çekiyor. Kendini selefe nispet edenlere bakıyorum, neredeyse hepsi Hanbeli. Ben hiç Hanefi veya Şafii selefi görmedim. Maliki deseniz zaten Türkiye'de bir tane Maliki görmedim ki Maliki bir selefi göreyim. Bunun sebebi nedir acaba? Selefiler neden çoğunlukla Ahmed bin Hanbel'e tabiidirler? Onun mezhebinin, ekolünün farkı nedir?

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Türkiye'yi bilmem ama aslında Selefilik dört mezhebe bağlı kalmaz, hadislerin zahirine uyar. Kendi başına bir mezheptir kanımca. Bu yönüyle en çok Şafii ve Hanbeli mezhebine benzer. Lakin Suud Selefiliği'nin Hanbeli mezhebine bir meyli vardır, Türkiye'de Selefiliğin yayılmasındaki en büyük etki de onların olduğu için bu durum Türkiye'ye nüfuz etmiş olabilir. İbn Baz ben usülde Hanbeliyim der, ancak Şeyh Elbani gibi muhaddis ulema bu tür ifadeleri kabul etmez. O da mesela Hanefi geleneğinden gelmesine rağmen kendine Hanefi demez.

İmam Ebu Hanif Çevrimdışı

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ahmed bin Hanbel Hadis Konusunda iyi olduğu için selefyler genelde hadise daha çok dayanır 3. Delil yok derler gerekirse hadisin zahirine bakarlar bu doğru derler ben Hanefi olan pek selefi bilmiyorum Hanefi olup selefi olanlar da İmam'ın görüşlerini sevmez akidede Hanefi olmaz selefi olur.

T Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bu durum dikkatimi çekiyor. Kendini selefe nispet edenlere bakıyorum, neredeyse hepsi Hanbeli. Ben hiç Hanefi veya Şafii selefi görmedim. Maliki deseniz zaten Türkiye'de bir tane Maliki görmedim ki Maliki bir selefi göreyim. Bunun sebebi nedir acaba? Selefiler neden çoğunlukla Ahmed bin Hanbel'e tabiidirler? Onun mezhebinin, ekolünün farkı nedir?
tek bir selef var oda selefi salihin Selefilik hanbeli mezhebinden ayrılanların kurduğu bir ekoldür. daha doğrusu ekol oldu sonra herkes kendisine selefi dedi aslında necid alimlerinden hatta ibni teymiyeden önce bile kimse selefiyim demz di kardeşm onlardan sonra çıktı vs onlardan önce tevhid ehliyim derlerdi. tehvhid ehli olanlar
bu yüzden bende kendime selefi demiyorum çünkü sonradan selefileştirilmişlerden değilim Allah şükür ilk dönem selefi salihinini izini taklit etmeni tavsiye ederim :=