Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Nasihati

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şu https://www.islam-tr.org/konu/kuslar-kimyeviden-nasil-kacarlar.33792/ konuyu görünce aklıma Halep kuşatma altında iken sosyal medyada bir kardeş ''artık arkamızdan neşid dinlersiniz'' demişti oysa gidenlerin çoğu ankara havası değil neşid dinleyen insanlardı yine sosyal medyada bazı bayan kardeşler ''beyler siz gidin ; biz edebiyat yaparız'' demişlerdi acaba bu bayan kardeşler yetimlere mi sahip çıkmıştı yada sakat kalmış bir yiğitle mi evlenmişti bilemiyorum. Diyeceğim şu ki bazı insanların ömrü kısa olur, helallik bile alma fırsatınız olmaz. Buda benden bir nasihat olsun.

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Ey Üniversite öğrencileri, Suriye’deki kardeşlerinizi unutmayınız. Biz Türk’üz Suriye ile alakamız yok demeyiniz, hayır! Ben Suudi Arabistan’dan Mekke’denim. Ancak burada olanlar benim ehlim(ailem)dir. Ben ailemi malımı onlar için bırakıp onları savunmak için buraya geldim.

Ey öğrenciler ehliniz için size düşen rol nedir? Bu devrim ve mübarek savaş için ne takdim ettiniz(ne yaptınız)? Ey öğrenciler bugün özellikle sizlere hitap ediyorum. Çünkü bütün ülkelerde fark ihdas etmeye (yenilikler başlatmaya) en yatkın insanlar üniversite öğrencilerdirler. Ey öğrenciler sizler bunu yapabilirsiniz.

Ey Türk halkı hatırlayınız ki Haçlılar ve diğerleri Türkiye’ye gelip saldırdığında ve Türkiye’nin birçok bölgesini işgal ettiğinde, Halep ehli yardımınıza gelmişti. Ey Allah’ım ey Rabbim Şam ehlinin kederini acilen gider ve onları feraha çıkar. Sen âlemlerin Rabbi’sin ve sen her şeye kâdir olansın.

Şeyh Muhaysini ( Allah svt onu korusun)

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ey Üniversite öğrencileri, Suriye’deki kardeşlerinizi unutmayınız. Biz Türk’üz Suriye ile alakamız yok demeyiniz, hayır! Ben Suudi Arabistan’dan Mekke’denim. Ancak burada olanlar benim ehlim(ailem)dir. Ben ailemi malımı onlar için bırakıp onları savunmak için buraya geldim.

Ey öğrenciler ehliniz için size düşen rol nedir? Bu devrim ve mübarek savaş için ne takdim ettiniz(ne yaptınız)? Ey öğrenciler bugün özellikle sizlere hitap ediyorum. Çünkü bütün ülkelerde fark ihdas etmeye (yenilikler başlatmaya) en yatkın insanlar üniversite öğrencilerdirler. Ey öğrenciler sizler bunu yapabilirsiniz.

Ey Türk halkı hatırlayınız ki Haçlılar ve diğerleri Türkiye’ye gelip saldırdığında ve Türkiye’nin birçok bölgesini işgal ettiğinde, Halep ehli yardımınıza gelmişti. Ey Allah’ım ey Rabbim Şam ehlinin kederini acilen gider ve onları feraha çıkar. Sen âlemlerin Rabbi’sin ve sen her şeye kâdir olansın.

Şeyh Muhaysini ( Allah svt onu korusun)

Artik Muhaysi'nin Tr'de kitabını bile soran var :) medya bayaga etkili oldu...

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
"Zayıf bir akıllı cahil bir güçlüden daha hayırlıdır, zira medeniyyet güçten çok akılla inşa edilir.

Gücün yeterli olacağını düşünen yanlış düşünmektedir, öyle ki fil koca bir evi yıkabilir ama küçücük bir kuş yuvasını bile kuramaz."

A. Al-Tarifi

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Zalimlere sakın meyletmeyin, onlara asla gücenmeyin ve onlardan korkmayın Allah'tan korkun ki Allah'tan korkan kişi asla kaybetmez. Zalimler ve kafirlere karşı şiddetli müminlere karşı ise merhametli ve şefkatli olunuz.

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Her müslüman, pratik hayatta değişik imtihanlara tabi tutulacağını çok iyi bilmeli, bu imtihanlara hazırlıklı olmalı, hangi durumda olursa olsun, hangi şartlarda bulunursa bulunsun Allah (c.c)’ın emirlerine sımsıkı tutunmalı ve böylece şeytana ve nefsine asla yenilmemelidir.

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
KEDİ: Bir kere ona iyilik etsen, seni her gördüğünde kibarca yanına gelir ve elbisene sürtünür. Yaptığın iyiliği unutmaz. Kovalasan bile sonra yine gelir. sırf senin iyiliğine karşılık olarak...

Sen ise ey insan, bedeninin her zerresi, Allah'ın sana olan ihsânına şahitlik etmekte, vücudundaki her kıl tanesi, O'nun nimeti sayesinde ayakta durmaktadır. Ancak bütün bunlara rağmen Allah seni her ne zaman kendisine yönelmeye teşvik etse O'ndan yüz çeviriyor, kendisine yakınlaştıracak olsa başkalarını arzuluyorsun.

Ey gâfil insan! Hiç mi hayvanlardan ibret almazsın?
Sakın ha kendini büyük görme; zira Kâbil, kardeşini nasıl defnedeceğini bir kargadan, Süleyman aleyhisselam da, Belkıs’ın haberini Hüdhüd’den öğrenmişti!

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
IMG_5241.JPG

Rabbim bizlere böyle anneler olmayı nasip etsin...

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah-u Teâlâ’nın Ayetlerinden ve Rasullah’ın Hadislerinden İbret Almak

Allah-u Teâlâ şöyle buyurmuştur:

"Andolsun ki, akıl sahipleri için onların kıssalarında ibretler vardır. Bu, uydurulmuş bir söz değildir. Fakat o, kendinden öncekileri tasdik edici, inanan bir millet için her şeyi açıklayıcı ve hidayet edicidir." (Yusuf: 111)

"Muhakkak ki bunda, inanan bir kavim için deliller vardır." (Ankebut: 24)

"Eğer mü’min iseniz muhakkak ki bunda, sizin için deliller vardır." (Ali-İmran: 49)

Mü’min, Allah-u Teâlâ'nın ayetleri ve Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem'in hadisleri okunduğunda muhakkak bunlardan dersler ve ibretler alır. Çünkü Kur’an, hayata tatbik etmek için indirilmiştir.

Kur’an’dan öğüt almayan, onu hayata tatbik etmeyen, onu sadece ölülerin arkasından okunan veya süs olarak duvara asılan, hiçbir şey anlaşılmayan kitap olarak görenler, şüphesiz mü’min değildirler. Yine, Kur’an’ı okuduğu ve anladığı halde hayatlarına tatbik etmeyenler de mü’min değildirler.

Kur’an, hem manasının anlaşılması hem de hayata tatbik edilmesi için indirilmiştir. Mü’min ve ihlaslı olan bir kimse, Allah-u Teâlâ'nın ayetlerini ve Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem'in hadislerini, sözüne kesinlikle itaat edilen bir komutanın emirleri gibi algılar. Şayet komutan bir emir verdiğinde karşısındaki asker; "derhal" diyerek harekete geçmiyorsa o, iyi bir asker değildir. İşte, Kur’an ve hadislerdeki nassları duydukları anda hayatlarına hemen aktarmayanlar da mü’min değildirler. Bu, böyle kişilerin kalplerinde hastalık olduğunu gösterir.

Bir kimsenin mü’min olup olmadığını anlamanın ölçüsü; Kur’an’ı ve hadisleri ne kadar çok bildiğine veya ne kadar iyi anladığına değil, bunları ne kadar hayatına tatbik ettiğine bakmaktır. Kişi, Kur’an ve hadis nasslarını hayatına tatbik ettiği oranda yükselir ve değer kazanır.

Kur’an’ı yaşayabilmek ve ondan istifade edebilmek için önce onu iyi anlamak gerekir. Bu da Kur’an’ı anlamak ve ondan istifade etmek için çalışmanın farz olduğunu gösterir. Kur’an’ın ve Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem'in Allah-u Teâlâ tarafından gönderildiğine gerçekten iman eden bir kimse, bu kaynaklarda zikredilen dinin emirlerini öğrenmeye ve araştırmaya gayret eder. Bu konuda çaba sarfetmeyen kimse, mü’min değildir.

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Musibetlerle İmtihan Edilmek

Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

"İşte orada mü’minler, imtihan edilmiş ve çok şiddetli bir şekilde sarsılmışlardı." (Ahzab: 11)

İmtihan, iki çeşittir:

1 - Müslümanla münafıkları birbirinden ayırmak için yapılan imtihan.

2 - Müslümanları daha da olgunlaştırmak, günahlarını silmek ve derecelerini yükseltmek için yapılan imtihan.

Musibetler, kişinin kendi benliğinde ve kalbinde farkedemediği eksikliklerini, hata, hastalık ve kötü yanlarını ortaya çıkarır. Böylece mü’min kendisini tanır, hastalıklarını tedavi etme ve bunlardan kurtulma yoluna gider.

Kişi, kanında mikrop olup olmadığını anlamak için kan vermek zorundadır. Şüphesiz kan verirken biraz canı yanacaktır fakat daha büyük hastalıklara yakalanmadan önce, varsa kanındaki mikroptan kurtulmak için çareler arayacaktır. İşte musibetler, hastalıkları ortaya çıkartmak için kullanılan ilaçlar gibidir ve bu, kişinin faydasınadır.

Mü’min ancak, kendi benliğinde farkına varamadığı hastalıktan, kötü huylardan ve olumsuz davranışlardan kurtulursa yükselir. Bu da musibetlerle olur.

Musibetlerin büyüklüğü, çokluğu, sıklığı ve şiddeti, mü’minin imanının ve dininin kuvveti ile orantılıdır. Kişi ne kadar sağlam imanlı ve ihlaslı ise başına o nisbette musibet gelir. Sabrederek hak üzerinde sabit kalan, şeytana yenik düşmeyen ve bu şekilde imtihanda başarılı olan kul, tüm manevi pisliklerden temizlenir, derecesi yükselir, günahları silinir ve böylece yeryüzünde tertemiz bir insan olarak dolaşmaya başlar.

Allah-u Teâlâ mü’minleri imtihan etmek için onlara musibetler verir. Fakat musibetlerin verilmesi, her zaman için mü’minde hata ve eksiklik olduğunu göstermez. Çünkü en çok musibete maruz kalanlar nebi ve rasullerdir. Bunlardan sonra onların sahabeleri, sonra onlara en çok tabi olanlardır. Bu, bu şekilde aşağılara doğru iner. Aşağılara indikçe musibetler de azalır.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH tan utan ve ALLAH tan hakkıyla kork.
ALLAH zulcelal den baska kımseden de asla yardım ısteme.
Unutma hersey ALLAH ındır.
Inna lıllahı ve ınna ıleyhı racıun...

Üst Ana Sayfa Alt